FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Próg zwalniający
Autor Wiadomość
jumbo

Wysłany: 2014-01-02, 11:59    [Cytuj]

zenek napisał/a:
dyskusja dotyczy przed wszystkim zapobiegania podobnym zdarzeniom w przyszłości. Nie sądzę aby zaostrzenie kar spowodowało oczekiwany efekt. Wymaganie rozsądnego myślenia od kogoś kto jest w stanie upojenia alkoholowego jest trochę absurdalne. Do takiego delikwenta i tak wtedy niewiele dociera.
Obecny górny pułap kary na poziomie 15 lat pozbawienia wolności wydaje się wystarczający. Nie ma takiej granicy kary, która byłaby wystarczająco odstraszająca.

Zgadzam się z Zenkiem całkowicie.
Pieśń przyszłości. Trzeba kierowcy który zostanie złapany po pijaku za kierownicą wszywać dożywotnio "chip" który w porozumieniu z pojazdem uniemożliwi mu kierowanie. Są także prowadzone próby przez producentów samochodów aby uniemożliwić prowadzenie pojazdów po spożyciu (zawsze to coś). Mi raczej chodzi to taką bezwzględną skuteczną regulację. Bo jeśli złapią go na 0,3 i "zaszyją" i już nigdy w życiu niczym nie pokieruje (trzeźwy, pijany) to takie coś uchroni nas od podobnych zdarzeń.
Obecnie powinno się automatycznie dożywotnio odbierać uprawnienia do prowadzenia po złapaniu na jeździe pod wpływem.

~extant

Wysłany: 2014-01-02, 12:00    [Cytuj]

Colonel napisał/a:
... Twierdzę, że progi bywaja konstruowane absurdalnie (mam pod domem taka sytuację - dwa sąsiednie progi - pierwszy toleruje 30 km/h, a za niespelna 100 m dalej kolejny przy niespełna 20 powoduje "walenie" i nie są to wieloryby)...

Co nie zmienia istotnego faktu, że w znakomitej większości przypadków progi dobrze spełniają swoje zadanie i pisanie, że np. "progi to idiotyzm" samo w sobie lekko już zakrawa na takież określenie. :-/

Colonel napisał/a:
... Twierdzę, że pijany idiota będzie pijanym idiota niezależnie od hiotetycznych konsekwencji prawnych. Jak by nie był pijanym idiota, to zwykły zakaz by mu wystarczył...

Idiota pozostanie idiotą, ale trzeba przynajmniej spróbować skutecznie ograniczyć mu możliwości dalszego mordowanie niewinnych ludzi. :-/
Ostatnio zmieniony przez extant 2014-01-02, 12:04, w całości zmieniany 1 raz  

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2014-01-02, 12:12    [Cytuj]

extant napisał/a:
...Idiota pozostanie idiotą, ale trzeba przynajmniej spróbować skutecznie ograniczyć mu możliwości dalszego mordowanie niewinnych ludzi. :-/

Jak słusznie Colonel zauważył, próg nie uchronił od idioty w Kamieniu.

Czy ktoś jednak odważy się jednoznacznie bez cienia wątpliwości zaprzeczyć, że gdyby go nie było to może tragedia ominęłaby te akurat rodziny.
Jeżeli jednak będzie w tej kwestii jakakolwiek niepewność, to czy powinno się stosować progi na drogach przelotowych (nie osiedlowych) o zwykłym przeznaczeniu do ruchu miejskiego czy pozamiejskiego.

~extant

Wysłany: 2014-01-02, 12:22    [Cytuj]

pough napisał/a:
Czy ktoś jednak odważy się jednoznacznie bez cienia wątpliwości zaprzeczyć, że gdyby go nie było to może tragedia ominęłaby te akurat rodziny...

Sorki, Robert, ale stawianie problemu na zasadzie "że może" zakrawa wprost na czystą demagogię... jeszcze trochę, a zasugerujesz, że zasadniczo całą winę za ten wypadek ponosi... próg zwalniający !!! :shock: Wiem, bo pisałeś już, że jesteś zdecydowanym przeciwnikiem progów zwalniających, ale... nie przesadzaj z tą swoją "krucjatą".

pough napisał/a:
Jeżeli jednak będzie w tej kwestii jakakolwiek niepewność, to czy powinno się stosować progi na drogach przelotowych (nie osiedlowych) o zwykłym przeznaczeniu do ruchu miejskiego czy pozamiejskiego.

Jeżeli zechcesz wrócić ileś tam postów "w tył" w tym temacie to możesz przeczytać mój post, w którym opisałem rzeczywisty przypadek, w którym zastosowanie progów zwalniających wyeliminował praktycznie wszelkie wypadki na drodze "o zwykłym przeznaczeniu do ruchu miejskiego".

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2014-01-02, 12:31    [Cytuj]

Cytat:
Twierdzę, że progi bywaja konstruowane absurdalnie (mam pod domem taka sytuację - dwa sąsiednie progi - pierwszy toleruje 30 km/h, a za niespelna 100 m dalej kolejny przy niespełna 20 powoduje "walenie" i nie są to wieloryby).

Akurat te progi są wykonane prawidłowo i mozna przez nie bezpiecznie przejechać z zadana prędkością ( 2 razy w roku je pokonuje ).
Nie są oczywiście rzadną przeszkodą dla pijanego debila, któremu pod wpływem alkoholu wysiadł system operacyjny, ale są w stanie zdycyplinowac innych kierowców preferujacych agresywna jazdę, a tych jest niestety sporo.
Wielu kierowcom niestety zwykła droga kojarzy sie z torem wyscigowym i musza wydzielic odpowiednia dawkę adrenaliny na drodze. Cierpią z tego powodu niestety normalni kierowcy. takie progi są niestety złem koniecznym.

Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2014-01-02, 12:32, w całości zmieniany 1 raz  

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2014-01-02, 12:39    [Cytuj]

Colonel napisał/a:
2. Całkiem niedawno zbiegły sie dwa zdarzeenia: pier... rowerzysta wyskoczyl na czerwonym prosto pod samochód, po czym w TV mozna było obejrzeć filmową kronike jego smierci. Drugi pier... rowerzysta wyskoczył mi pod maskę, ABS zapracował, obyło sie bez kronik filmowych. Przydałyby się przepisy pozwalące eliminować takich z ruchu drogowego na zawsze.

Zażartuję: miałeś szansę a nie skorzystałeś ;-)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2014-01-02, 13:49    [Cytuj]

Jak widzicie wszystko zależy od punktu widzenia...

<|lukasz
Rainmaker

Wysłany: 2014-01-02, 15:56    [Cytuj]

extant napisał/a:
w znakomitej większości przypadków progi dobrze spełniają swoje zadanie i pisanie, że np. "progi to idiotyzm" samo w sobie lekko już zakrawa na takież określenie.
Mariusz, dobrze, że powróciłeś do tematu przewodniego ;-) . Mam jednakże pewne uwagi do Twoich wcześniejszych wypowiedzi na forum, niekoniecznie odnoszące się do tego tematu, a mianowicie:

extant napisał/a:
dyskusja o karze śmierci lub przynajmniej o bezwzględnym dożywociu dla recydywistów nie raziłaby mnie
Ale w jakim celu napisz, bo mi się wydaje, że dyskusja w takim temacie jest zupełnie bezproduktywna. Klasyczna "Sztuka dla sztuki".

extant napisał/a:
Nie wierze w resocjalizację, a praktyka penitencjarna zdecydowanie potwierdza mój brak wiary w jej skuteczność
To bardzo smutne Mariusz. Resocjalizacja to podstawowa funkcja kary i jest to elementarz systemu karnego. Widać masz mało do czynienia z ludźmi i utraciłeś wiarę w to, że ludzie mogą stać się lepsi i uczyć się na własnych błędach ;-) i też widać, że nie opierasz zdania swojego na rzeczywistości tylko na frazesie pt. "praktyki penitencjarnej". Znasz taką? Ja natomiast znam wiele przypadków, w których resocjalizacja działa bardzo dobrze.

~extant

Wysłany: 2014-01-02, 17:17    [Cytuj]

lukasz napisał/a:
extant napisał/a:
dyskusja o karze śmierci lub przynajmniej o bezwzględnym dożywociu dla recydywistów nie raziłaby mnie

Ale w jakim celu napisz, bo mi się wydaje, że dyskusja w takim temacie jest zupełnie bezproduktywna. Klasyczna "Sztuka dla sztuki".

Bądź łaskaw i przeczytaj co na ten temat napisałem już wcześniej:
extant napisał/a:
Dodatkowo przyznam się szczerze, że dyskusja na temat zasadności stosowania progów zwalniających rozpoczęta w kontekście nagłośnionego przez media, super tragicznego wypadku spowodowanego przez pijanego bydlaka-recydywistę za kierownicą, który mając 2 promile jechał z prędkością kilkukrotnie przekraczającą obowiązującą w miejscu wypadku, jest - jak dla mnie - co najmniej trochę... "nie na miejscu". W kontekście tej tragedii zdecydowanie bardziej "na miejscu" - moim zdaniem - byłaby, jeżeli już, to dyskusja o sensie przywrócenia kary śmierci dla takich pijanych bydlaków-morderców.

lukasz napisał/a:
extant napisał/a:
Nie wierze w resocjalizację, a praktyka penitencjarna zdecydowanie potwierdza mój brak wiary w jej skuteczność

To bardzo smutne Mariusz. Resocjalizacja to podstawowa funkcja kary i jest to elementarz systemu karnego. Widać masz mało do czynienia z ludźmi i utraciłeś wiarę w to, że ludzie mogą stać się lepsi i uczyć się na własnych błędach ;-) i też widać, że nie opierasz zdania swojego na rzeczywistości tylko na frazesie pt. "praktyki penitencjarnej". Znasz taką? Ja natomiast znam wiele przypadków, w których resocjalizacja działa bardzo dobrze.

Moje życie to praktycznie ciągły kontakt z ludźmi i niestety rzeczywiście po wielu, wielu latach straciłem już sporo z wiary w to, że ludzie z zasady są dobrzy, że zawsze starają się być lepsi i że uczą się na własnych błędach. A co do opinii na temat resocjalizacji to opieram ją na wielokrotnych rozmowach na ten temat z człowiekiem, który jest już na emeryturze, ale praktycznie całe swoje zawodowe życie przepracował w Zakładach Karnych, w tym również w Zakładach o zaostrzonym rygorze... więc wybacz, ale wiedzę na temat m.in. efektywności resocjalizacji ma niejako z pierwszej ręki.

Powyższą wypowiedzią zakończyłem już moją "obecność" w tym temacie - bo co miałem do napisania to już napisałem, a powtarzać się, po pierwsze - nie lubię, a po drugie - nie widzę sensu. Moje zdanie, m.in. w sprawie kary śmierci, systemu penitencjarnego, zaostrzania kar,... itp jest wyłącznie moim zdaniem i nie miałem, nie mam i nie będę miał zamiaru nikogo do niego przekonywać. Każdy ma własne sumienie i prawo do własnego zdania w takich tematach.
Ostatnio zmieniony przez extant 2014-01-02, 17:20, w całości zmieniany 2 razy  

<|lukasz
Rainmaker

Wysłany: 2014-01-02, 20:36    [Cytuj]

extant napisał/a:
Bądź łaskaw i przeczytaj co na ten temat napisałem już wcześniej:
Byłem na tyle łaskawy i się wczytałem. Dalej też nie będę pisał. Szanuję i uznaję Twoją taką samą decyzję. Lepiej czasami przemilczeć niż coś głupiego pisać ;-) . Ale zawsze możemy wymienić poglądy face to face. Nawet jutro jak będzie czas :-)

silouette

Wysłany: 2014-01-02, 20:53    [Cytuj]

Powtarzam. Rozwazanie sensownosci progow w kontekscie TAKIEJ tragedii jest delikatnie mowiac dwuznaczne. Piotr

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2014-01-02, 21:54    [Cytuj]

Będę niepopularny, gdy stwierdzę, że ulegliście medialnemu zafałszowaniu rzeczywistości. Co mówią statystyki? Każdego dnia na polskich drogach ginie 15 osób. Nie sześć - piętnaście!

Tragedia ma wymiar jedynie medialny. Każdego dnia na polskich drogach w podobny sposób giną pojedyncze osoby, w tym również dzieci. Tylko dlatego, że niejednocześnie - żadne "medium" nie rozwleka tego tematu przez kilka dni, nie zajmują się tym politycy i inne hieny. Rzekłbym wypadek jak co dzień, tyle że liczba ofiar ponadprzeciętna (bo sprawca wyjątkiem podejrzewam nie jest).

<|lukasz
Rainmaker

Wysłany: 2014-01-02, 22:17    [Cytuj]

Zgadzam się w 100% ze Zbyszkiem zastrzegąjąc, że nie wszyscy ulegli.

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2014-01-02, 22:29    [Cytuj]

Przyczyny są dwie: brak innych tematów i fakt, ze zginął policjant.
Gdy policja zastrzeli kogoś przez pomyłkę, rozjedzie na pasach, wejdzie omyłkowo do nie tego mieszkania wybijając ludziom zęby lub doprowadzając z tego powodu staruszków do śmierci nie raczy nawet powiedzieć przepraszam.
Już dziś słyszałem w radiu, ze na ulicach jest za mało policji, za mało kontroli. O to Nam chodzi ? Chcemy obudzić się z cipem w d. ?

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2014-01-02, 22:41    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
...brak innych tematów...

Brak innych tematów, powiadasz. No to proszę... http://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?t=9947 (temat w VIP bo i sprawy trudne)

<|wlowoj

Wysłany: 2014-01-02, 22:46    [Cytuj]

Media mają dziś znacznie więcej materiału, który skrzętnie pokazują, bo niestety z tego żyją...
Wszechobecny monitoring oraz moda na instalowanie kamerek w autach ( nota bene przyszła z Rosji) powoduje, że jest coraz więcej drastycznych filmów, które mogą bulwersować... Media z tego żyją, ale z drugiej strony oglądanie tego może przyniesie jakieś skutki.....
Kilka lat temu byłem zbulwersowany jak w Niemczech moja znajoma straciła na 2 tygodnie prawo jazdy, kiedy sąsiadka doniosła na policję, że nie przepuściła dziecka zbliżającego się do przejścia dla pieszych. Nie było dochodzenia, przesłychań, analiz i żadnej dyskusji...
Teraz, w dobie kamerek, CB, często mnie korci aby podonosić, tylko czy policja nie oleje takiej obywatelskiej postawy...?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2014-01-02, 22:56    [Cytuj]

Myślę, że nie oleją. Już dwa z moich zdjęć opublikowanych na forum i na portalu były przyczyną rozpraw sądowych, na których niestety musiałem zeznawać jako świadek. Taki jest tego minus. W obu przypadkach zdjęcia organom wysłali urzędnicy przeglądający strony portalu. W pierwszym przypadku chodziło o palenie ogniska w rezerwacie - sprawa wszczęta z urzędu. W drugim przypadku chodziło o zatopiony samochód w kałuży - sprawa ubezpieczalni przeciwko klientowi starającemu się o wypłatę odszkodowania. Każdy dba o swoje słupki w statystykach.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2014-01-02, 23:02    [Cytuj]

wlowoj napisał/a:
... tylko czy policja nie oleje takiej obywatelskiej postawy...?

Obywatelska postawa ciekawy temat: zakładam i poddaję dyskusji tutaj: http://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?t=9948

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2014-01-03, 13:59    [Cytuj]

Ta dyskusja o karaniu pijanych kierowców przypomina mi jako żywo dyskusję o zaśmieconych Mazurach. Nikt nie lubi śmieci, ale nikt też nie chce podnieść papierka - niech sprzątają ci co naśmiecili lub do tego zatrudnieni.
Tak jak zdarza mi się sprzątać śmieci po innych tak też zdarzyło mi się wyjąć pijaka zza kierownicy i sprowadzić policję. A i zadzwonić na policję gdy takiego widziałem.
Nadmieniam, że nie mam zadatków na Ormowca !
A i na donosiciela jak ktoś na forum między wierszami sugerował też nie ;-)
Ostatnio zmieniony przez MirekMors 2014-01-03, 14:00, w całości zmieniany 1 raz  

[ ODPOWIEDZ ]