FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Próg zwalniający
Autor Wiadomość
zenek

Wysłany: 2014-01-02, 08:45    [Cytuj]

extant napisał/a:
Ale również "od zarania ludzkości" wiadomo, że najbardziej skuteczna jest zarówno świadomość nieuchronności kary, jak i odstraszający jej charakter.

No właśnie, a przestępczość jak była tak jest. Dlatego twierdzę, że nie ma możliwości skutecznego wyeliminowania takich kierowców.
Jest jeszcze jedna kwestia w tym co się stało. Ilość ofiar. Gdyby ten sam kierowca popełnił identyczne przestępstwo ale byłaby jedna ofiara, media przeszłyby nad tym do porządku dziennego, a my również nie dyskutowalibyśmy o tym wypadku na Forum.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2014-01-02, 08:49    [Cytuj]

extant napisał/a:
pough napisał/a:
extant napisał/a:
..Dodatkowo przyznam się szczerze, że dyskusja na temat zasadności stosowania progów zwalniających rozpoczęta w kontekście nagłośnionego przez media, super tragicznego wypadku spowodowanego przez pijanego bydlaka-recydywistę za kierownicą, który mając 2 promile jechał z prędkością kilkukrotnie przekraczającą obowiązującą w miejscu wypadku, jest - jak dla mnie - co najmniej trochę... "nie na miejscu". :-/ W kontekście tej tragedii zdecydowanie bardziej "na miejscu" - moim zdaniem - byłaby, jeżeli już, to dyskusja o sensie przywrócenia kary śmierci dla takich pijanych bydlaków-morderców. :-/

Ale dyskusja o przywróceniu kary śmierci albo linczowaniu pijanych kierowców, a może nawet o samosądach na takich kierowcach w kontekście tego wypadku już Ciebie tak nie razi. :shock:

Po pierwsze: racz zwrócić uwagę, ze wyraźnie napisałem: "jeżeli już",
Po drugie: dyskusja o karze śmierci lub przynajmniej o bezwzględnym dożywociu dla recydywistów nie raziłaby mnie,
Po trzecie: o Twoich pozostałych "propozycjach" już by mnie raziła, ale to są Twoje, a nie moje "propozycje", więc sam się nad nimi zastanów,
Po czwarte: stała się wielka tragedia i jeżeli już dyskutować w jej kontekście nad czymkolwiek to nad sposobami trwałego wyeliminowania takich pijanych bydlaków-morderców z ruchu drogowego, a nie nad sensem istnienia progów zwalniających, fotoradarów, czy innych sposób ograniczania prędkości.
:-(

Extancie. Ja jestem przekonania, że nie ma na Ziemi człowieka mogącego samodzielnie lub w grupie decydować o życiu lub śmierci drugiego człowieka jakim by ten człowiek nie był, nawet w majestacie prawa zwłaszcza, że znamy przypadki pomyłek majestatu prawa.

Możemy się izolować od bandytów i przestępców ale nie zamierzam decydować o ich życiu lub śmierci.

Jestem przeciwny karze śmierci i ja na tym skończę dyskusję o proponowanym przez Ciebie jej powrocie.

~extant

Wysłany: 2014-01-02, 08:54    [Cytuj]

zenek napisał/a:
... Jest jeszcze jedna kwestia w tym co się stało. Ilość ofiar. Gdyby ten sam kierowca popełnił identyczne przestępstwo ale byłaby jedna ofiara, media przeszłyby nad tym do porządku dziennego, a my również nie dyskutowalibyśmy o tym wypadku na Forum.

No właśnie, bo przypadki zabicia jednego człowieka przez pijanego kierowcę są niestety na tyle częste, że mediom (i nam) już nieco spowszedniały... teraz trzeba już znacznie większej tragedii, żeby temat bezkarności pijanych kierowców-morderców znowu wrócił do szerszej dyskusji "społecznej" :-(

pough napisał/a:
... zwłaszcza, że znamy przypadki pomyłek majestatu prawa.. .

No chyba akurat w tym przypadku ten argument jest całkowicie chybiony. :-(
Ostatnio zmieniony przez extant 2014-01-02, 08:58, w całości zmieniany 2 razy  

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2014-01-02, 08:56    [Cytuj]

extant napisał/a:
pough napisał/a:
... Ale w tym temacie mi bardziej chodzi o Wasze zdanie na temat progów zwalniających.

Jeżeli są:
1. prawidłowo wykonane,
2. prawidłowo oznakowane,
3. umieszczone w odpowiednich miejscach,
to zdecydowanie spełniają swoja rolę... problem w tym, że niestety dosyć często w Polsce nie spełniane są powyżej podane trzy podstawowe warunki odnośnie progów zwalniających. :-/

jestem w Kamieniu Pomorskim 2 razy w roku, progi znam i twierdze,że są prawidłowo wykonane i oznakowane. Z tego co pamiętam to chodnik oddzielony jest od jezdni pasem zieleni, a odcinek drogi gdzie są te progi to raczej prosta.

Sławek

~Tomek J

Wysłany: 2014-01-02, 09:28    [Cytuj]

Colonel napisał/a:
Tomek J napisał/a:
Colonel napisał/a:
progi to idiotyzm. Owszem, na jakichś uliczkach osiedlowych to może jeszcze....

Na osiedlowych uliczkach czasami miejscowa bandyterka pali gumy. I co powiemy gdyby przy tej okazji któryś wyleciał na chodnik lub aleję spacerową masakrując przechodniów? Też należałoby zlikwidować progi?

1. Przeczytaj uważnie co sam zacytowałeś i bądź łaskaw nie polemizować z tym, czego nie powiedziałem.

Powiedziałeś wyraźnie że progi to idiotyzm, być moze z wyjątkiem tych na osiedlowych uliczkach. I z tą właśnie tezą polemizowałem metodą sprowadzenia do absurdu, wykazując że i na osiedlach progi mogą stać się poowdem wypadku, jeśli zostaną skonforntowanę z idiotą gorszym niż to zakładał pomysłodawca wybudowania progu.
Cytat:
2. Całkiem niedawno zbiegły sie dwa zdarzeenia: pier... rowerzysta wyskoczyl na czerwonym prosto pod samochód, po czym w TV mozna było obejrzeć filmową kronike jego smierci. Drugi pier... rowerzysta wyskoczył mi pod maskę, ABS zapracował, obyło sie bez kronik filmowych. Przydałyby się przepisy pozwalące eliminować takich z ruchu drogowego na zawsze.

No więc masz przynajmniej tę sadysfakcję że ów pierwszy pier... rowerzysta został już wyeliminowany z ruchu na zawsze, oraz wszelkie podstawy aby żywić nadzieję że drugiego także to prędzej czy później spotka.
Jednak ja na swoim pier... dwukołowym koromyśle (uczestnicy spotkań Sailforum nad Zegrzem wiedzą o co chodzi :mrgreen: ) z pewnością nie wyskoczyłem pier... merolowi przed machę. Jechał bowiem z przeciwka, tylko poślizg mu nie wyszedł tak jak wyjść mógł, w wyniku czego nie zostałem wyeliminowany z ruchu na zawsze.

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2014-01-02, 09:31, w całości zmieniany 1 raz  

marekj

Wysłany: 2014-01-02, 09:44    [Cytuj]

Próg dobrze oznakowany i wykonany, w miejscu wymagającym bardzo wolnej jazdy ma uzasadnienie - nie wiem czy dyskutowany tu próg spełniał wszystkie te warunki. Progi jako elementy wymuszające zmniejszenie prędkości są w tej materii bardzo skuteczne i w ciemno twierdzę, że uratowały wiele istnień ludzkich. Progi wymagają zwolnienia do 20-30 km/h. W takich miejscach prędkością która nie grozi wypadnięciem z drogi jest max 60km/h i nawet jeżeli ktoś się zagapi i wjedzie 60-ka na próg to z drogi nie wyleci tylko dobije zawieszeniem i zaklnie szpetnie "O k....a!" obiecując sobie większą uwagę następnym razem lub zwyzywa tego co próg zainstalował. Jeżeli facet wylatuje z drogi na progu to znaczy ze przekroczył prędkość wielokrotnie i z dużym prawdopodobieństwem można sądzić że w końcu wyleciałby z drogi tak czy inaczej.
Winnym tej tragedii z całą pewnością nie jest próg tylko bandyta w beemce.

Jazda po pijaku powinna być przez prawo traktowana jak próba zabójstwa przypadkowych osób czy wręcz konkretnych jeśli jest pasażer. Słyszałem że w USA tak jest to traktowane - nie wiem czy to prawda ale popieram.

Extant już napisał że najbardziej skutecznym środkiem prewencyjnym jest nieuchronność i dotkliwość kary. Ten pacjent dostanie 12 lat, wyjdzie po 8 i będzie dalej jeździł - juz bez prawka które zapewne odbiorą mu dożywotnio.

IMHO jednak jeszcze większym problemem niż słaba karalność pijaków za kierownicą jest społeczne przyzwolenie na takie czyny. Pasażerka tej beemki była trzeźwa, czemu wsiadła do tego auta, czemu pozwoliła na jazdę? Ilu z nas widziało że za kółko wsiada ktoś z rodziny czy znajomy który jest na promilach - niekoniecznie nawet prosto z imprezy, ale dzień po... - pomyślmy. Kampanie pokazujące zmasakrowane ofiary pijanych kierowców są nieskuteczne bo każdy myśli że jego problem nie dotyczy. Powinno się właśnie pokazać że można kogoś powstrzymać przed jazdą na gazie. Przemówić do rozsądku, a jak nie pomoże to dać w mordę i zabrać kluczyki. Przetrzeźwieje to podziękuje.
Ostatnio zmieniony przez marekj 2014-01-02, 09:48, w całości zmieniany 1 raz  

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2014-01-02, 09:46    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:
...z pewnością nie wyskoczyłem pier... merolowi przed machę. Jechał bowiem z przeciwka, tylko poślizg mu nie wyszedł tak jak wyjść mógł, w wyniku czego nie zostałem wyeliminowany z ruchu na zawsze....

W związku z tym uważasz, że z powodu jednego idioty należy położyć progi zwalniające na drogach co najmniej powiatowych jak nie wojewódzkich, skutecznie uprzykrzając normalną i odpowiedzialną pozostałym 99,9999999999999% użytkowników dróg.

Uprzedzając Twoją Tomku odpowiedź wyjaśniam cytatem czemu nawiązuję do dróg powiatowych (wytłuszczenie moje):
Tomek J napisał/a:
...Korzystając z przedwiosennej grudniowej pogody wybrałem się w miniony piątek na przejażdżkę rowerem do Piaseczna. I niemało stracha napędził mi jakiś dres w merolu ktry na zakręcie lokalnej drogi (chyba powiatowej, na pewno nie wojewódzkiej) celowo dał po garach aby zabawić się w poślizg :evil: Przydałyby się przepisy pozwalące eliminować takich z ruchu drogowego na zawsze.

A swoją drogą to może na Ciebie się Ci kierowcy uwzięli. Wcześniej Zegrze teraz Piaseczno... ;-)

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2014-01-02, 09:50    [Cytuj]

marekj napisał/a:
...Extant już napisał że najbardziej skutecznym środkiem prewencyjnym jest nieuchronność i dotkliwość kary. Ten pacjent dostanie 12 lat, wyjdzie po 8 i będzie dalej jeździł - juz bez prawka które zapewne odbiorą mu dożywotnio...

Więc gdzie ta skuteczność eliminowania idiotów skoro pewnikiem zakładasz, że idiota powróci.
Czy myślisz, że kolejny próg spowoduje, że stanie się mądrym człowiekiem?

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2014-01-02, 09:53    [Cytuj]

Jeżeli to sa te progi, o których mysle czyli za przejazdem kolejowym ( jade te droga przewaznie do stacji CPN-u po paliwo do riba ) to spokojnie mozna je przejachać z szybkością 30 km/h - co prawda mój sharan jest wysoki ). Próg jest tak skonstruowany z tego co pamietam ,ze jednym kołem mozna przejachac po asfalcie ,a drugim poprzez próg. Przy duzej szybkości może to spowodowac wybicie się samochodu i utratę przyczepności, ale to nie wina progu lecz kierowcy.

Sławek

~Adam Żyszkowski

Wysłany: 2014-01-02, 09:56    [Cytuj]

Dyskusja nad wypadkiem i ewentualnej przyczyny czyli progu zwalniającego skłoniła mnie do wyprawy do Kamienia za pomocą street view

Sami zobaczcie i oceńcie:
http://goo.gl/maps/uA3sS

Próg, który widać to ostatni z progów na ulicy Szczecińskiej, patrząc zgodnie z kierunkiem jazdy BMW. Dalej widać zakręt, na zakręcie jest jedno skrzyżowanie. Kawałek dalej drugie (takie nie do końca, trochę wygląda na parking). BMW leżało na dachu za wjazdem na parking / skrzyżowaniem.

Poza tym te progi, według mnie, są z kategorii najmniej upierdliwych. Niskie, które można pokonać biorąc je między koła. Prawie nie czuć, że się przez nie przejeżdża. Oznakowane sa prawidłowo.
Ostatnio zmieniony przez Adam Żyszkowski 2014-01-02, 09:58, w całości zmieniany 1 raz  

Artur 66

Wysłany: 2014-01-02, 09:57    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:

Jednak ja na swoim pier... dwukołowym koromyśle (uczestnicy spotkań Sailforum nad Zegrzem wiedzą o co chodzi :mrgreen: ) z pewnością nie wyskoczyłem pier... merolowi przed machę. Jechał bowiem z przeciwka, tylko poślizg mu nie wyszedł tak jak wyjść mógł, w wyniku czego nie zostałem wyeliminowany z ruchu na zawsze.

Tomek Janiszewski

Hmmmm, a może ten kierowca merola opanował niekontrolowany poślizg i uniknął tragedji :roll:

~Tomek J

Wysłany: 2014-01-02, 09:57    [Cytuj]

marekj napisał/a:
Jeżeli facet wylatuje z drogi na progu to znaczy ze przekroczył prędkość wielokrotnie i z dużym prawdopodobieństwem można sądzić że w końcu wyleciałby z drogi tak czy inaczej.
Winnym tej tragedii z całą pewnością nie jest próg tylko bandyta w beemce.

ORSP.
Cytat:
Ten pacjent dostanie 12 lat, wyjdzie po 8 i będzie dalej jeździł - juz bez prawka które zapewne odbiorą mu dożywotnio.

Jesteś niepoprawnym optymistą. Może wyjdzie po ośmiu latach, może po pińciu a może w najlepszym razie dostanie piętnachę i tyleż odsiedzi. Ale stawiam dolary przeciw orzechom że prawka mu nie zaborą. Tylko nowy model beemwicy będzie sobie musiał kupić.
Cytat:
Pasażerka tej beemki była trzeźwa, czemu wsiadła do tego auta, czemu pozwoliła na jazdę?

Bo miała mokro w majtach - tak trudno się domyślić? :evil: Teraz pewnie będzie mu uprzyjemniać pobyt w kiciu: był jakiś tam upiorny (niedo)Rzecznik Praw Obywatelskich, który tzw pokoje miękkich widzeń załatwił.

Pozdrawiam
Tomek Janiszewski

marekj

Wysłany: 2014-01-02, 09:59    [Cytuj]

pough napisał/a:
marekj napisał/a:
...Extant już napisał że najbardziej skutecznym środkiem prewencyjnym jest nieuchronność i dotkliwość kary. Ten pacjent dostanie 12 lat, wyjdzie po 8 i będzie dalej jeździł - juz bez prawka które zapewne odbiorą mu dożywotnio...

Więc gdzie ta skuteczność eliminowania idiotów skoro pewnikiem zakładasz, że idiota powróci.

Robert - może piszę trochę chaotycznie i mnie nie zrozumiałeś, bo pomieszałeś kilka wątków z mojej wypowiedzi.
- Progi są skuteczne bo każdy kto je zauważy (a powinien) to na nich zwolni. Argument wydatków na naprawę zawiechy jest skuteczniejszy niż gadka o bezpieczeństwie. Próg nie wyeliminuje idiotów ale spowoduje że większość z nich zwolni.
- Idiota powróci, bo kara którą dostanie jest w stosunku do czynu łagodna. Jeśli jest 12 lat za spowodowanie wypadku śmiertelnego po pijaku to powinien dostać 12 lat za każdą ofiarę - i to najlepiej w obozie pracy, których u nas nie ma.

~extant

Wysłany: 2014-01-02, 09:59    [Cytuj]

pough napisał/a:
marekj napisał/a:

Dla eliminacji z ruchu drogowego pijanych recydywistów i morderców wystarczy np. kara bezwzględnego dożywocia. :-/ Progi zwalniające, ograniczenia prędkości,... itp spełniają zupełnie inną funkcję.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2014-01-02, 10:04    [Cytuj]

Jeżeli chcemy, by zamyślony kierowca zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo, to można zastosować tarki powodujące hałas ale nie powodują utraty kontroli nad pojazdem w skrajnych przypadkach.

~extant

Wysłany: 2014-01-02, 10:13    [Cytuj]

pough napisał/a:
Jeżeli chcemy, by zamyślony kierowca zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo, to można zastosować tarki powodujące hałas ale nie powodują utraty kontroli nad pojazdem w skrajnych przypadkach.

Nie, choćby dlatego, że takie tarki w sezonie zimowym nie spełniałby swojej roli, bo progi zwalniające instalowane są jednak głównie na drogach "drugiej klasy odśnieżania/odladzania".
Ostatnio zmieniony przez extant 2014-01-02, 10:14, w całości zmieniany 1 raz  

marekj

Wysłany: 2014-01-02, 10:14    [Cytuj]

pough napisał/a:

Tarki są dobre ale raczej nie wymuszają zwolnienia. Owszem mogą wybudzić z letargu zamyślonego kierowcę i tylko tyle. Wiem po swoim osiedlu że progi załatwiły nam problem kierowców, którzy skracali sobie przez nie drogę z Gliwic do Katowic. A dodatkowo czynili to zdecydowanie za szybko. Kilka progów o które sami mieszkańcy walczyli i jest spokój.

Na skrajne przypadki nic nie pomoże. Pisałem to parę postów wyżej
Cytat:
Progi wymagają zwolnienia do 20-30 km/h. W takich miejscach prędkością która nie grozi wypadnięciem z drogi jest max 60km/h i nawet jeżeli ktoś się zagapi i wjedzie 60-ka na próg to z drogi nie wyleci tylko dobije zawieszeniem i zaklnie szpetnie "O k....a!" obiecując sobie większą uwagę następnym razem lub zwyzywa tego co próg zainstalował. Jeżeli facet wylatuje z drogi na progu to znaczy ze przekroczył prędkość wielokrotnie i z dużym prawdopodobieństwem można sądzić że w końcu wyleciałby z drogi tak czy inaczej.

Na ul. Paderewskiego w Zabrzu (wjazd do miast od autostrady A4) przed jednym przejściem dla pieszych zamontowali w asfalcie jakieś takie migające ledy. Gdy pierwszy raz je zobaczyłem to omal nie przejechałem na tych pasach gościa bo gapiłem się co to w drodze miga... :-P - kompletne głupota zwłaszcza że przejście było zupełnie nie oświetlone.
Ostatnio zmieniony przez marekj 2014-01-02, 10:17, w całości zmieniany 2 razy  

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2014-01-02, 10:17    [Cytuj]

pough napisał/a:

dzień przed sylwsterem jechałem do Charzykowa, przed skrzyzowaniem zapaliło się żółte więc zwolniłem i jak dojechałem do świateł zapaliło się czerwone. Stojąc na czerwonym z przeciwka jeszcze 3 samochody smigneły na czerwonym nie mówiąc o tym że zostałem strąbiony przez goscia który był zmuszony zatrzymac się za mną. No bo przecież gdyby nie ja to tez jeszcze by smignął.
Problemem jest nie takie czy inne rozwiązania techniczne ,ale nasz brak poszanowania dla prawa i dla przepisów. One sa dla innych nie dla mnie.

Sławek

zenek

Wysłany: 2014-01-02, 10:19    [Cytuj]

marekj napisał/a:
- Idiota powróci, bo kara którą dostanie jest w stosunku do czynu łagodna. Jeśli jest 12 lat za spowodowanie wypadku śmiertelnego po pijaku to powinien dostać 12 lat za każdą ofiarę - i to najlepiej w obozie pracy, których u nas nie ma.

extant napisał/a:
Dla eliminacji z ruchu drogowego pijanych recydywistów i morderców wystarczy np. kara bezwzględnego dożywocia.

Rozumiem doskonale Wasze wzburzenie. Wytoczyliście najcięższe armaty i na podstawie pojedyńczego zdarzenie chcecie stanowić prawo. Jeżeli założymy, iż jedynie alkohol był przyczyną tej tragedii, to jaką karę wymierzycie bandycie, który z premedytacja dla jakiegoś zysku morduje rodzinę? Jaką karę trzeba będzie wymierzyć seryjnym mordercom?
Podobna dyskusja przez media przetoczyła się po tragedii jak wydarzyła się z udziałem busa pod Nowym Miastem w 2010r. Tam wprawdzie nie można było wskazać jednoznacznie sprawcy ale rozmiar wypadku również wywołał dyskusję jak temu zapobiec w przyszłości. Oczywiście odpowiedzi nie znaleziono. Teraz jest trochę inaczej bo mamy sprawcę więc wszelkiej maści politycy będą się prześcigać w pomysłach aby przypodobać się społeczeństwu.
Żadne zakazy i potencjalne kary nie zapobiegną takim zdarzeniom. Bez prawa jazdy też można siąść za kierownicę. Może być człowiek w takim stanie psychicznym, że jest mu wszystko jedno co go spotka. I jak temu zapobiec???

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2014-01-02, 10:21    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
...Problemem jest nie takie czy inne rozwiązania techniczne ,ale nasz brak poszanowania dla prawa i dla przepisów. One sa dla innych nie dla mnie...

I tutaj się zgadzam dodając również brak szacunku dla innego uczestnika ruchu. :-D

[ ODPOWIEDZ ]