FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Próg zwalniający
Autor Wiadomość
pough
gorszego sortu

Wysłany: 2014-01-01, 15:20   Próg zwalniający [Cytuj]

Bardzo smutna wiadomość nadeszła z Kamienia Pomorskiego. Sześć osób nie żyje w tym dwoje dzieci po wypadku do jakiego doszło na drodze.

Za wp.pl Według relacji naocznego świadka, auto jechało bardzo szybko i nie zwolniło przed progiem zwalniającym, który tam się znajduje. Być może to spowodowało utratę panowania kierowcy nad pojazdem.

Zawsze byłem przeciwny progom zwalniającym, bo gdy trafi się nieodpowiedzialny kierowca, bądź najzwyczajniej w świecie kierowca się zapomni, co się również zdarza, to próg zwalniający jest dodatkiem zwiększającym zagrożenie.

Do tego progi zwalniające niszczą samochody?

Cóż, tragedia się stała, co bardzo przykre.
Czy w obliczu tej tragedii Waszym zdaniem progi zwalniające powinny być wskazane czy zabronione.

gzajac
Grzesiek

Wysłany: 2014-01-01, 16:09    [Cytuj]

26 letni kierowca BMW był pijany...

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2014-01-01, 16:16    [Cytuj]

Powinien ponieść surową karę, tym bardziej, że z tego co słyszę w telewizorni to recydywa.

Ale w tym temacie mi bardziej chodzi o Wasze zdanie na temat progów zwalniających.

~extant

Wysłany: 2014-01-01, 16:24    [Cytuj]

pough napisał/a:
... Ale w tym temacie mi bardziej chodzi o Wasze zdanie na temat progów zwalniających.

Jeżeli są:
1. prawidłowo wykonane,
2. prawidłowo oznakowane,
3. umieszczone w odpowiednich miejscach,
to zdecydowanie spełniają swoja rolę... problem w tym, że niestety dosyć często w Polsce nie spełniane są powyżej podane trzy podstawowe warunki odnośnie progów zwalniających. :-/

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2014-01-01, 16:25    [Cytuj]

W tym przypadku przyczyną wypadku nie był próg zwalniający tylko alkohol. Szkoda dzieci.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2014-01-01, 16:31    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
...Szkoda dzieci.

W takich chwilach człowiek chciałby przychylić Nieba, chciałby cofnąć czas, ale nie może.
Jedno z tych dzieci straciło całą rodzinę, obojga rodziców i rodzeństwo.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2014-01-01, 16:35    [Cytuj]

extant napisał/a:
pough napisał/a:
... Ale w tym temacie mi bardziej chodzi o Wasze zdanie na temat progów zwalniających.

Jeżeli są:
1. prawidłowo wykonane,
2. prawidłowo oznakowane,
3. umieszczone w odpowiednich miejscach,
to zdecydowanie spełniają swoja rolę... problem w tym, że niestety dosyć często w Polsce nie spełniane są powyżej podane trzy podstawowe warunki odnośnie progów zwalniających. :-/

A jednak zakładając przypadek zapomnienia, kierowca to też człowiek, który może przeżywać chwilę słabości, zagapienia, to próg zwalniający może tylko zwiększyć skutki tragedii nie zmniejszyć.
Czy zatem powinno się stosować elementy, które nawet w jednej zaistniałej sytuacji mogą zwiększać ryzyko?

~extant

Wysłany: 2014-01-01, 16:43    [Cytuj]

pough napisał/a:
A jednak zakładając przypadek zapomnienia, kierowca to też człowiek, który może przeżywać chwilę słabości, zagapienia, to próg zwalniający może tylko zwiększyć skutki tragedii nie zmniejszyć.
Czy zatem powinno się stosować elementy, które nawet w jednej zaistniałej sytuacji mogą zwiększać ryzyko?

Sorki, ale zgodnie z tą zasadą prędkość wszelkich pojazdów mechanicznych powinna zostać ograniczona do 5 km/h... a przed każdym pojazdem powinien poruszać się człowiek z chorągiewką w ręku.... a i wtedy nie będzie gwarancji czy to będzie wystarczające we wszelkich możliwych sytuacjach.... więc może by tak w ogóle zlikwidować pojazdy mechaniczne. ;-) :-P
Ostatnio zmieniony przez extant 2014-01-01, 16:44, w całości zmieniany 1 raz  

<|MirekMors

Wysłany: 2014-01-01, 17:09    [Cytuj]

Progów zwalniających nie mogę zlikwidować. Dlatego kupiłem Touarega :-P

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2014-01-01, 17:19    [Cytuj]

Extancie, dobry argument. Straciłem pewność swoich argumentów.

silouette

Wysłany: 2014-01-01, 18:15    [Cytuj]

Wybacz Pough ale moze te rozwazania przekazac wprost obroncy sprawcy. Piotr

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2014-01-01, 18:18    [Cytuj]

Obrońcy znają lepsze argumenty - np. słynna pomroczność jasna.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2014-01-01, 18:56    [Cytuj]

silouette napisał/a:

Jakkolwiek sprawca ma prawo do obrońcy, to ten obrońca tego sprawcy raczej w tym wypadku na moją pomoc liczyć nie może, ale zapamiętam sobie Twoje przesłanie.

Jednakże, gdyby nieobecność tego progu była najmniejszą nadzieją na inny przebieg wydarzeń i uratowanie życia dwóch rodzin przed nieodpowiedzialnym pijanym kierowcą, to jestem za tym, by progi zlikwidowano.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2014-01-01, 18:57    [Cytuj]

pough napisał/a:

Pytanie ile dusz taki prog uratowal? Pytanie bez mozliwosci udzielenia odpowiedzi, oczywiscie.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2014-01-01, 19:02    [Cytuj]

W historii wiele było pomysłów na poprawę bezpieczeństwa z których później rezygnowano, a nawet zakazywano, bo się okazywało, że przynoszą więcej szkody niż pożytku, a nawet stwierdzano, że są większym zagrożeniem gdy są niż jak ich nie ma.

~Tomek J

Wysłany: 2014-01-01, 19:03    [Cytuj]

pough napisał/a:
Jednakże, gdyby nieobecność tego progu była najmniejszą nadzieją na inny przebieg wydarzeń i uratowanie życia dwóch rodzin przed nieodpowiedzialnym pijanym kierowcą, to jestem za tym, by progi zlikwidowano.

Wtedy całkiem prawdopodobne źe do wypadku doszłoby wcześniej: za sprawą trzeźwego kierowcy, który w obecnym stanie rzeczy zauważyłby próg i zwolnił.

Pozdrawiam
Tomek Janiszewski
ps1. Z mojego partykularnego punktu widzenia dobrze by było aby progi pozostawiały kilkudziesięciocentymetrowy odstęp od prawej krawędzi jezdni. Podczas jazdy rowerem hopki nie są mi do szczęścia potrzebne.
ps.2. na zdjęciu widzę jakieś słupy trakcyjne. Kolej też możnaby zlikwidować, to próg stałby się niepotrzebny i do wypadku by nie doszło. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2014-01-01, 19:07, w całości zmieniany 2 razy  

~Adam Żyszkowski

Wysłany: 2014-01-01, 19:05   Re: Próg zwalniający [Cytuj]

pough napisał/a:

Zawsze byłem przeciwny progom zwalniającym, bo gdy trafi się nieodpowiedzialny kierowca, bądź najzwyczajniej w świecie kierowca się zapomni, co się również zdarza, to próg zwalniający jest dodatkiem zwiększającym zagrożenie.
Do tego progi zwalniające niszczą samochody?

Jestem za - ważne jednak, żeby były układane z głową. np. na osiedlach czy przy szkołach.

I ma to być wysoki, długi próg, taki aby kierowca musiał zwolnić. Nawet touargiem :-P A jedno zagapienie spowoduje, że więcej razy się nie zagapi. Plastikowe progi mocowane do jezdni na jakieś wkręty, czy coś, to nieporozumienie.

A, że auto się niszczy? Na dziurach niszczy się bardziej.

~Adam Żyszkowski

Wysłany: 2014-01-01, 19:08    [Cytuj]

silouette napisał/a:

Ja nie bardzo sobie wyobrażam jak można bronić takiego... no właśnie nie wiem jak go nazwać.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2014-01-01, 19:11   Re: Próg zwalniający [Cytuj]

Adam Żyszkowski napisał/a:
...A, że auto się niszczy? Na dziurach niszczy się bardziej.

Znam przypadek w którym lokalne władze wydały kasę na położenie progów na drodze, która była tak dziurawa, że nie można było jechać szybciej niż dopuszczały znaki ustawione przed progami.
W następnym roku tę samą drogę remontowano (o jakości remontu nie wspomnę) wydając dodatkową kasę na zdjęcie i ponowne zamontowanie progów.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2014-01-01, 19:16   Re: Próg zwalniający [Cytuj]

Adam Żyszkowski napisał/a:
...I ma to być wysoki, długi próg, taki aby kierowca musiał zwolnić. Nawet touargiem :-P A jedno zagapienie spowoduje, że więcej razy się nie zagapi. ...
Wolałbym kasę na progi przeznaczyć i dołożyć na odcinkowy pomiar prędkości obowiązujący na całym odcinku bezpieczeństwa w pobliżu szkoły czy przedszkola oraz na nieuchronność mandatu nałożonego przez takie urządzenie.

Progi zdają egzamin na drogach osiedlowych, z tym się zgadzam i tam niech będą.

[ ODPOWIEDZ ]