FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Owady
Autor Wiadomość
~Prem

Wysłany: 2020-06-18, 15:20   Owady [Cytuj]

O tej porze roku, jak otwierałem okno w pokoju wieczorem, przy zapalonym świetle, to miałem sufit cały w owadach. W tym roku nie, ani jednego owada.
Macie podobne obserwacje? O czym to może świadczyć?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2020-06-18, 15:28   Re: Owady [Cytuj]

Prem napisał/a:
O tej porze roku, jak otwierałem okno w pokoju wieczorem, przy zapalonym świetle, to miałem sufit cały w owadach. W tym roku nie, ani jednego owada.
Macie podobne obserwacje? O czym to może świadczyć?

Tak. Myślę, że to skutek tego, że ludzie/rolnicy masowo leją gdzie popadnie środki owadobójcze bo nie chcą mieć np. kleszczy w ogrodzie. Ktoś inny nie chce mieć mrówek, komuś przeszkadzają osy, albo szkodniki w polu.

Nie wiedzą (lub mają to gdzieś), że środek owadobójczy zabija wszystkie owady bez wyjątku. Ktoś nie chce mieć kleszczy, to pszczoły też "załatwi" przy okazji. Koszenie trawy też owadom nie sprzyja, bo trudniej jest im ukryć się przed ptactwem.

~pzaw

Wysłany: 2020-06-18, 15:47    [Cytuj]

A może bardzo sucha wiosna?

~Slaw

Wysłany: 2020-06-18, 19:44    [Cytuj]

Jak szedłem po j Śniardwy na wyspy Pajęcza i Czarcia, to jacht był czarny od robactwa, wchodziły wszędzie. Na drugi dzień, 2/3 znikło, ale na j Kaczerajno ogromne muchy i komary. Nie szło wytrzymać na lądzie. Tylko szczelne okrycie i głowy. Przy okazji zaprezentuję.
Powrót, na j Śniardwy ani jednej sztuki muszek.
Na Bełdanach nieliczne komary, trzeba zakładać siatki. Much i os już brak.
Może jakaś pora wylęgania była.
Nie było to nic szczególnego, co roku na podobne zjawiska się napotykam w różnych rejonach, bo każdy sezon jest inny, co do kierunków i zainteresowań.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2020-06-18, 22:57    [Cytuj]

Jest bardzo dużo kleszczy, nawet tam, gdzie nigdy nie było. Np. na skoszonym trawniku.

~Slaw

Wysłany: 2020-06-19, 08:44    [Cytuj]

Tylko z rana

IMG_20200619_084002.jpg
czarno, w każdym zakątku jachtu
Plik ściągnięto 6 raz(y) 2,1 MB

IMG_20200619_084012.jpg
chyba im odbijacze pasują, na j Śniardwy, cały jacht był oblepiony, wiadra wody do usunięcia
Plik ściągnięto 5 raz(y) 2,07 MB

~Tomek J

Wysłany: 2020-06-19, 14:08   Re: Owady [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Tak. Myślę, że to skutek tego, że ludzie/rolnicy masowo leją gdzie popadnie środki owadobójcze bo nie chcą mieć np. kleszczy w ogrodzie. Ktoś inny nie chce mieć mrówek, komuś przeszkadzają osy, albo szkodniki w polu.

Akurat osy (w tym szerszenie) to się likwiduje w sposób wybitnie selektywny przy użyciu specjalnej gaśnicy kierując strumień owadobójczego spreju bezpośrednio w otwór gniazda. Jeżeli się potem starannie usunie unieszkodliwione gniazdo, to pszczoły na tym ucierpieć nie powinny, przeciwnie skorzystają na uwolnieniu ich od śmiertelnego wroga. Na szczęście nie żyjemy w Niemczech gdzie taki zabieg kosztowałby zainteresowanego kilkadziesiąt tys. euro grzywny bo komuś się ubzdurało że osy (te pospolite, natrętne, agresywne i boleśnie kłujące) są pożyteczne.
Cytat:
Nie wiedzą (lub mają to gdzieś), że środek owadobójczy zabija wszystkie owady bez wyjątku. Ktoś nie chce mieć kleszczy, to pszczoły też "załatwi" przy okazji.Koszenie trawy też owadom nie sprzyja, bo trudniej jest im ukryć się przed ptactwem.

Za to komary znajdą schronienie nie tylko przed ptakami ale i przed deszczem w żywopłocie opryskanym wcześniej powszechnie dostępnymi w ogrodniczych marketach środkami przeciwko pająkom. To jest dopiero szczyt głupoty: tępić pożyteczne pająki nie dlatego aby zagrażały one w jakikolwiek sposób ludziom (tak jak zagrażają osy a nawet komary) lecz wyłącznie dlatego że czyjeś poczucie estetyki cierpi z powodu porozpinanych na krzewach tui pająkowych pończoch i innych pęt.

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2020-06-19, 14:13, w całości zmieniany 4 razy  

[ ODPOWIEDZ ]