FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

N Fun Yachting

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Antena do radia
Autor Wiadomość
~Andrzej Kowalski

Wysłany: 2014-04-23, 22:46    [Cytuj]

Po wielu przymiarkach , na moją sasankę kupiłem przenośny radioodtwarzacz Blaupunkt PP 10 BK . Posiada on zakres UKF ( głowica cyfrowa ) z możliwością zaprogramowania do 30 stacji radiowych i odtwarza pliki muzyczne w formacie MP3 i WMA z karty pamięci SD lub z pandrive'a . Zasilanie może być z sieci 230 V lub z akumulatora jachtowego za pośrednictwem samochodowej ładowarki telefonicznej z napięciem wyjściowym 5 V i z wtykiem o średnicy 2,5 mm . Urządzenie ma wbudowany akumulator litowo - jonowy , który po naładowaniu pozwala na ok. czterogodzinne działanie odbiornika . Jakość dźwięku , jak na niewielką cenę radioodtwarzacza , jest b. dobra.
Ostatnio zmieniony przez Andrzej Kowalski 2014-04-23, 23:48, w całości zmieniany 3 razy  

~Andrzej Kowalski

Wysłany: 2014-04-24, 08:51    [Cytuj]

Oto zdjęcie opisanego wcześniej radioodtwarzacza .

Przenosne-radio-Blaupunkt-PP10BK.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 203 raz(y) 80,19 KB

Ostatnio zmieniony przez Andrzej Kowalski 2014-04-24, 08:55, w całości zmieniany 2 razy  

~Tomek J

Wysłany: 2014-04-24, 09:27    [Cytuj]

Andrzej Kowalski napisał/a:
Oto zdjęcie opisanego wcześniej radioodtwarzacza .

A jakieś bliższe dane, od poboru prądu z akumulatora przy zasilaniu przez ładowarkę samochodową 5V poczynając? Bo zasilanie stopnia mocy napięciem 5V gdy jest do dyspozycji 12V a nawet nieco więcej także dalekie jest od optymalnego. Na dzieńdobry traci się moc w ładowarce (niektóre wykonania solidnie grzeją się pod obciążeniem, bowiem opisany wcześniej niskobudżetowy stabilizator impulsowy z malutkim dławiczkiem pracującym na wielu megahercach dobrą sprawnością poszczycić się nie może). Ale na tym nie koniec. Napięcie 5V a być może nawet finalnie zaledwie 3,7V bo tyle ma pojedyncze ogniwo LiIon okazuje się o wiele za niskie aby uzyskać z niego moc wystarczającą na każde potrzeby (realnie można by uzyskać na 4 omach zaledwie 1W ale tylko w układzie mostkowym) toteż spodziewałbym się kolejnej przetwornicy wewnątrz samego radiootwarzacza, podnoszącego napięcie z 3,7 np. do 12V. I znów kolejne przetwarzanie napięcia a tym samym kolejne straty, a jeżeli tego drugiego przetwarzania nie ma - to stopień mocy zasillany tak niskim napięciem będzie miał sprawność wyraźnie niższą niż zasilany z 12V (straty napięcia na tranzystorach byłyby w obu przypadkach bardzo zbliżone, zatem procentowo traci się napięcia tym więcej im niższe jest napięcie zasilające). No i dochodzi jeszcze pobór prądu przez rozliczne niekoniecznie niezbędne wodotryski, od pamięci stacji poczynając. 4 godziny grania z wbudowanej baterii (choć na razie nie wiadomo jaką ma ona pojemność) to zatrważająco mało: wszak klasyczny przenośny odbiornik AM/FM z epoki PRL typu "Dana" pobierający przy pełnej mocy 0,5W poniżej 120mA prądu (a przy wyciszeniu - 15mA) z 4 paluszków R6 powinien przepracować, ostrożnie licząc - co najmniej 2 razy dłużej. Oczywiście, przy najgłośniejszym niezniekształconym graniu, przy normalnym słuchaniu pograłby nawet przeszło dobę.

Pozdrawiam
Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2014-04-24, 10:14, w całości zmieniany 3 razy  

aleksiasty

Wysłany: 2014-04-24, 21:23    [Cytuj]

TomekJ :roll: Na Teutatesa, nie histeryzuj :!:
Wszak nie to ładne co ładne tylko to co się komu podoba, i to stwierdzenie dotyczy przede wszystkim Twojej Szlachetnej Osoby, choć warto byś spróbował szanować także gusta innych skromnych istot rodzaju ludzkiego.

~Andrzej Kowalski

Wysłany: 2014-04-25, 08:55    [Cytuj]

Drogi Tomku
Nie przesadzajmy z oszczędnością . Akumulator 74 Ah wystarcza mi na potrzeby mojej łódki na dwa tygodnie . Jego doładowanie to żaden problem , jest to możliwe jak wiesz w każdej przystani , w niektórych nawet za darmo . Konstruowanie samodzielnie elektroniki to duża frajda i satysfakcja ( sam kiedyś się w to bawiłem ) , ale kiedy teraz małe żółte rączki montują coraz lepszą elektronikę sygnowaną przez uznane firmy , wolę kupić gotowe i niedrogie przy tym urządzenie jak opisany wyżej radioodtwarzacz sygnowany przez Blaupunkta . Radyjko ładnie wygląda i gra ładnie . Maksymalna niezniekształcona moc to 2W , akumulator ma pojemność 1000 mAh i ładuje się 3 godziny , trwa to dłużej jeżeli jednocześnie z ładowanie słuchamy radia .
Tomku miło by było poznać Cię osobiście , zatem do spotkania na WJM , wtedy stojąc gdzieś w szuwarach , będziemy mogli porozmawiać na interesujące nas tematy .
Pozdrawiam
Andrzej

~Tomek J

Wysłany: 2014-04-25, 12:05    [Cytuj]

Andrzej Kowalski napisał/a:
Nie przesadzajmy z oszczędnością . Akumulator 74 Ah wystarcza mi na potrzeby mojej łódki na dwa tygodnie . Jego doładowanie to żaden problem

Problem to będzie wtedy, gdy pojemność tak traktowanego akumulatora wyniesie nie 74Ah lecz już tylko 47Ah, potem 7Ah, i na koniec 4Ah. Akumulator ołowiowy bo chyba o takowy chodzi (zaskoczysz mnie pozytywnie jeśli okaże się że nie tylko w radiu ale i na łódce masz akumulator litowy) powinien być ladowany do pełna nie co 2 tygodnie, lecz w każdym momencie gdy tylko nadarzy się okazja. Z kabla, silnika, wiatraka, solara. Inaczej będzie tracił pojemność tym szybciej im głębiej został rozładowany, oraz im dłużej w stanie choćby częściowego rozładowania przebywał.
Chyba że się umówimy że nie jest problemem wymiana zajechanego akumulatora, powiedzmy po 5 latach.
Cytat:
jest to możliwe jak wiesz w każdej przystani , w niektórych nawet za darmo

U mnie ładowanie akumulatora też jest możliwe w każdej przystani, a nawet poza nią. Byle Słońce świeciło, nawet i przez niezbyt grube chmury.
Cytat:
Konstruowanie samodzielnie elektroniki to duża frajda i satysfakcja ( sam kiedyś się w to bawiłem ) , ale kiedy teraz małe żółte rączki montują coraz lepszą elektronikę sygnowaną przez uznane firmy

Wolę jednak w tej sytuacji krytycznie przyglądać się produktom składanym przez owe żółte rączki, i montować samemu to co zmontować potrafię. Zwłaszcza że trudno oczekiwać aby e żółte rączki zmontowały dokładnie to co chciałbym mieć.
Cytat:
Maksymalna niezniekształcona moc to 2W , akumulator ma pojemność 1000 mAh i ładuje się 3 godziny , trwa to dłużej jeżeli jednocześnie z ładowanie słuchamy radia .

Oto i potwierdzenie. Co prawda dotyczy to nie radia (to co mam nie posiada własnego zasilania) ale akumulatora na jachcie. Konstruując układ ładujący z baterii słonecznej (dość zresztą złożony, bo wyposażony w regulator MPPT) a ściślej mówiąc wchodzący w jego skład ogranicznik prądu ładującego baterię akumulatorów do bezpiecznej w każdym wypadku wartości 0,1C - uzależniłem jego działanie nie od prądu jaki dopływa z regulatora, lecz ściśle od prądu przepływającego przez sam akumulator. Dzięki temu gdy się równocześnie z ładowaniem akumulatora na jachcie ładuje komórkę lub słucha radia - ogranicznik prądu nie zadziała przedwcześnie, prąd ładujący nie spadnie poniżej 0,1C i dołączenie obciążeń nie wydłuży czasu ładowania. Oczywiście, pod warunkiem że solar zdolny jest dostarczyć prądu wystarczającego dla zaspokojenia potrzeb zarówno akumulatora, jak i dołączonych do niego obciążeń. Przyda się to gdy sięgnę po leżący dotąd w rezerwie panel 13W, jako że na razie obecny panel 6W wystarcza w zupełności.
Cytat:
Tomku miło by było poznać Cię osobiście , zatem do spotkania na WJM , wtedy stojąc gdzieś w szuwarach , będziemy mogli porozmawiać na interesujące nas tematy .

Być może rozpoznasz mnie na jeziorze wieczorem po kolorowych lampkach ;-)

Pozdrawiam
Tomek Janiszewski

[ ODPOWIEDZ ]