FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Boatshow 2017
Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: zenek
2013-07-30, 14:06
Gdzie cumować na noc na Jezioraku?
Autor Wiadomość
Griszka

Wysłany: 2013-07-30, 13:41   Gdzie cumować na noc na Jezioraku? [Cytuj]

Witam Forumowiczów,
Wybieram się po raz pierwszy w życiu na 10-dniowy rejs po Jezioraku. Nie znam fajnych miejsc, gdzie można zacumować na noc, zarówno przystani jak i innych ciekawych miejsc "na dziko". Gdyby ktoś znający Jeziorak znalazł trochę czasu i zechciał mi podpowiedzieć jakieś ciekawe miejsca, to byłoby super! Dzięki i pozdrawiam żeglarzy.

wiesiek

Wysłany: 2013-07-31, 07:51    [Cytuj]

Cześć !
Również pierwszy raz będę pływał po Jezioraku. Zadałem to samo pytanie. Tylko że na tym forum zainteresowanych Jeziorakiem jest niewielu. Kilka informacji o ciekawych miejscach na Jezioraku znajdziesz w sąsiednim wątku: Ilu forowiczów z Jezioraka.
Pozdrawiam.

Griszka

Wysłany: 2013-07-31, 08:06    [Cytuj]

Cześć Wiesiek,
Dzięki za podpowiedź; faktycznie mało tu żeglarzy z Jezioraka, albo nie chce się im pisać. Już troszkę poczytałem na temat eko marin i jeszcze próbuję znaleźć jakieś informacje na temat cumowania na dziko, ale z tym jest trudniej. A możesz mi powiedzieć jaką trasę planujesz, bo ja nadal jestem na etapie bardzo wstępnym w procesie planowania; wiem tylko gdzie biorę jacht i gdzie oddaję, natomiast cała reszta nadal nieokreślona. Zamierzasz płynąć kanałami, czy raczej zostaniesz na Jezioraku? Na wszelki wypadek daję mój adres mailowy, gdybyś zechciał coś napisać: grzegorz_sierpinski@interia.pl
Pozdrawiam
Grzesiek

~Adam Żyszkowski

Wysłany: 2013-07-31, 08:39    [Cytuj]

Na całym Jezioraku masz chyba pół-dzikich 27 pomostów. Półdzikich, bo przy każdym stoi kosz na śmieci (które są regularnie zabierane) oraz toitoi. Pomosty są bezpłatne.

Z miejscowości - od południa: Iława, Szałkowo, Makowo, Siemiany. Atrakcji najwięcej w Iławie i Siemianach.

Poza Jeziorak, gdzieś dalej, ciężko w tym roku popłynąć, bo śluzy na kanałach są w remoncie, pochylnie też.
tu masz komunikat RZGW w tej sprawie. Treści nie umiem przekleić, bo to pdf jest.

Griszka

Wysłany: 2013-07-31, 09:01    [Cytuj]

Dzięki Adam,
A może wiesz, czy na Jezioraku praktykuje się cumowanie do brzegu na dziko, tak jak na WJM i czy można rozpalić niewielkie ognisko, żeby upiec kiełbaski?
Grzesiek

~Adam Żyszkowski

Wysłany: 2013-07-31, 10:14    [Cytuj]

Wiem. Praktykuje się. I cumowanie na dziko i rozpalanie ognisk.

Tylko ja nigdy do końca nie wiem, czy to zgodne z prawem czy nie. Jeśli rozpalam ognisko (co się zdarza bardzo rzadko) to jest to raczej mikroognisko, na miejscu gdzie kiedyś było, z odgarniętą ściółką, okopane i stojącym wiadrem wody (albo dwoma) obok.

Griszka

Wysłany: 2013-07-31, 11:06    [Cytuj]

Jasne, dzięki
GS

~piotrb

Wysłany: 2013-07-31, 11:08    [Cytuj]

Griszka napisał/a:
Dzięki Adam,
A może wiesz, czy na Jezioraku praktykuje się cumowanie do brzegu na dziko, tak jak na WJM i czy można rozpalić niewielkie ognisko, żeby upiec kiełbaski?
Grzesiek

z cumowaniem na dziko nie będziecie mieć problemu, poza tym co Adam napisał wzdłuż brzegu jest dość dużo dzikich polanek na których ktoś obozuje lub obozował :-)
z paleniem też chyba nie ma większego tam problemu w takich miejscach z tego co widziałem, w dodatku na większych "dzikich" polankach są toitoi i śmietniki :-)
Jak chcecie tłoku to w Siemiany, Iława, Makowo, spokój zapewni Wam Zatoka Kraga, płynąc nią na Północ rozglądajcie się na lewy brzeg jest tam parę fajnych spokojnych miejsc na nocleg :-)

pzdr Piotr

Griszka

Wysłany: 2013-07-31, 11:12    [Cytuj]

Piotr, dzięki za informację
Pozdrawiam
GS

Griszka

Wysłany: 2013-08-03, 07:43    [Cytuj]

A czy ktoś z Forumowiczów mógłby mi podpowiedzieć, czy w sierpniu dam radę przepłynąć z Jezioraka do Ostródy? Z komunikatu, który czytałem na temat remontów śluz wynika, że tak, ale dla pewności wolę dopytać tych, którzy są na bieżąco. Dzięki GS

~piotrb

Wysłany: 2013-08-03, 10:57    [Cytuj]

Griszka napisał/a:
A czy ktoś z Forumowiczów mógłby mi podpowiedzieć, czy w sierpniu dam radę przepłynąć z Jezioraka do Ostródy? Z komunikatu, który czytałem na temat remontów śluz wynika, że tak, ale dla pewności wolę dopytać tych, którzy są na bieżąco. Dzięki GS

ja nie podpowiem, jednak widziałem płynące jachty kanałem więc mniemam że tak, raczej na zakupy do Miłomłyna nie płynęli.
Na pewno w którejś z marin odpowiedzą Ci na pytanie.

Griszka

Wysłany: 2013-08-03, 13:19    [Cytuj]

Dzięki Piotr,
A tak na marginesie - widzę, że podpisujesz się "Sulejówek - Jeziorak", a nie ma chyba innego Sulejówka oprócz tego koło Warszawy? Ja mieszkam w Józefinie k/Halinowa, więc wychodzi na to, że mieszkamy prawie po sąsiedzku. Zapraszam na piwo po sezonie.
GS

~piotrb

Wysłany: 2013-08-03, 15:17    [Cytuj]

Griszka napisał/a:
Dzięki Piotr,
A tak na marginesie - widzę, że podpisujesz się "Sulejówek - Jeziorak", a nie ma chyba innego Sulejówku oprócz tego koło Warszawy? Ja mieszkam w Józefinie k/Halinowa, więc wychodzi na to, że mieszkamy prawie po sąsiedzku. Zapraszam na piwo po sezonie.
GS

Zgadza się :-) od dzieciństwa mieszkałem w Sulejówku, ale jak to w życiu bywa to od 17 lat mieszkam w Halinowie. Jest to jak jak najbardziej fajny pomysł aby się spotkać i poznać :-) :-) :-)
tel wysyłam na PW..
zapraszam również do siebie
Piotr
Ostatnio zmieniony przez piotrb 2013-08-03, 15:29, w całości zmieniany 1 raz  

Cyprian

Wysłany: 2013-08-04, 00:13    [Cytuj]

W kwestii cumowania i postoju:

Art. 45. Ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. – o żegludze śródlądowej (Dz.U. 2001 Nr 5 poz. 43 ze zm.)
1. Statek może zatrzymać się na postój w miejscu do tego wyznaczonym, a w wypadku braku zakazu postoju – wybierać miejsce postoju tak blisko brzegu, jak na to pozwala jego zanurzenie oraz warunki miejscowe, i tak aby nie utrudniać ruchu żeglugowego.
2. Statek na postoju należy zakotwiczyć lub przycumować w sposób bezpieczny, aby nie mógł zmieniać swojego położenia pod wpływem fali, wiatru, prądu wody, zmian stanów wody lub ruchu statków i aby nie stanowił zagrożenia dla innych statków.
4. Na statku znajdującym się na postoju na szlaku żeglownym lub w jego pobliżu powinien być stale pełniony dozór przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach.

Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych (Dz.U. 2003 nr 212 poz. 2072) - Rozdział 7

Zasady postoju
§ 7.01. Ogólne zasady postoju
1. Nie naruszając niniejszych przepisów, statki i scalone materiały pływające powinny wybierać miejsca na postoje tak blisko brzegu, jak pozwala na to ich zanurzenie oraz warunki miejscowe, aby w żadnym przypadku nie utrudniały ruchu żeglugowego.
2. Niezależnie od dodatkowych postanowień określonych przez dyrektora urzędu lub przepisy miejscowe, obiekty pływające powinny przebywać na postoju w taki sposób, aby szlak żeglowny był wolny dla ruchu żeglugowego.
3. Statki, scalone materiały pływające i obiekty pływające, znajdujące się na postoju, powinny być zakotwiczone lub przycumowane w sposób bezpieczny, aby nie mogły zmieniać swojego położenia spowodowanego falą, wiatrem, prądem i zmianami stanów wody oraz ruchem statków i aby nie stanowiły zagrożenia dla innych statków.
4. Statki mogą zatrzymywać się na postój w kanałach tylko w miejscach oznakowanych znakiem żeglugowym E.5, określonym w załączniku nr 7.
5. Statki wycofane czasowo z eksploatacji mogą znajdować się na postoju tylko w miejscach wyznaczonych przez dyrektora urzędu, w porozumieniu z administracją drogi wodnej.

§ 7.02. Postój
1. Zabroniony jest postój statków, scalonych materiałów pływających i obiektów pływających:
a) na odcinkach dróg wodnych, na których postój jest zabroniony przepisami żeglugowymi,
b) na odcinkach dróg wodnych, na których postój jest zabroniony przez dyrektora urzędu,
c) na odcinkach dróg wodnych oznakowanych znakiem żeglugowym zakazu A.5 określonym w załączniku nr 7; zakaz ten obowiązuje na stronie drogi wodnej, z której pokazany jest ten znak,
d) pod mostami i pod przewodami wysokiego napięcia,
e) w wąskich przejściach drogi wodnej określonych w § 6.07 i przy zbliżaniu się do wąskich przejść, oraz w takich miejscach, w których postój statku stworzy wąskie przejście,
f) przy wejściach i wyjściach z bocznych dróg wodnych i rozgałęzień szlaków żeglownych,
g) na odcinkach przejścia promów,
h) na drodze statków podchodzących lub odchodzących od przystani,
i) w miejscach przeznaczonych do zawracania statków, oznakowanych znakiem żeglugowym informacyjnym E.8, określonym w załączniku nr 7.
j) w miejscach postoju statków oznakowanych znakiem specjalnym, określonym w § 3.33, w odstępie mniejszym od liczby podanej na białym trójkącie pod znakiem,
k) na odcinkach drogi wodnej oznakowanych znakiem żeglugowym zakazu A.5.1 określonym w załączniku nr 7, o szerokości podanej na znaku.
2. Na odcinkach dróg wodnych, na których postój jest zabroniony zgodnie z przepisami określonymi w ust. 1 lit. a-d, statki, scalone materiały pływające i obiekty pływające mogą znajdować się na postoju tylko w miejscach oznakowanych znakami żeglugowymi informacyjnymi E.5-E.7 określonymi w załączniku nr 7, pod warunkiem przestrzegania zasad określonych w § 7.03-7.06.

§ 7.03. Kotwiczenie
1. Statki, scalone materiały pływające i obiekty pływające nie mogą stać na kotwicy:
a) na odcinkach dróg wodnych, na których postój jest zabroniony przepisami żeglugowymi,
b) na odcinkach dróg wodnych oznakowanych znakiem żeglugowym A.6, określonym w załączniku nr 7; zakaz ten obowiązuje na stronie drogi wodnej, z której pokazany jest ten znak.
2. Na odcinkach dróg wodnych, na których postój na kotwicy jest zabroniony zgodnie z przepisami określonymi w ust. 1 lit. a, statki, scalone materiały pływające i obiekty pływające mogą znajdować się na postoju na kotwicy tylko w miejscach oznakowanych znakiem żeglugowym E.6 określonym w załączniku nr 7; zezwolenie to obowiązuje na stronie drogi wodnej, z której pokazany jest ten znak.

§ 7.04. Cumowanie
1. Statki, scalone materiały pływające i obiekty pływające nie mogą cumować do brzegu:
a) na odcinkach dróg wodnych, na których cumowanie jest zabronione przepisami żeglugowymi,
b) na odcinkach dróg wodnych oznakowanych znakiem żeglugowym zakazu A.7, określonym w załączniku nr 7; zakaz ten obowiązuje na stronie drogi wodnej, z której pokazany jest ten znak.
2. Na odcinkach dróg wodnych, na których cumowanie do brzegu jest zabronione zgodnie z przepisami określonymi w ust. 1 lit. a, statki, scalone materiały pływające i obiekty pływające mogą cumować do brzegu tylko na odcinkach dróg wodnych oznakowanych znakiem informacyjnym E.7, określonym w załączniku nr 7; zezwolenie to obowiązuje na stronie drogi wodnej, z której pokazany jest ten znak.
3. Zabrania się wykorzystywania do cumowania lub ściągania statków z mielizn - w szczególności drzew, słupów, budowli regulacyjnych, konstrukcji mostów, konstrukcji jazów, poręczy, schodów, znaków żeglugowych oraz innych urządzeń oznakowanych znakiem żeglugowym zakazu A.7, określonym w załączniku nr 7;

§ 7.05. Miejsca postoju
1. W miejscach postoju oznakowanych znakiem żeglugowym informacyjnym E.5, określonym w załączniku nr 7, statki, scalone materiały pływające i obiekty pływające mogą znajdować się na postoju tylko na stronie drogi wodnej, z której pokazany jest ten znak.
2. W miejscach postoju oznakowanych znakiem żeglugowym informacyjnym E.5.1, określonym w załączniku nr 7, statki, scalone materiały pływające i obiekty pływające mogą znajdować się na postoju tylko na odcinkach tych akwenów, których szerokość w metrach, poczynając od znaku informacyjnego, jest na nim pokazana.
3. W miejscach postoju oznakowanych znakiem żeglugowym informacyjnym E.5.2, określonym w załączniku nr 7, statki, scalone materiały pływające i obiekty pływające mogą znajdować się na postoju tylko na odcinkach tych akwenów, ograniczonych odstępami wskazanymi w metrach na tym znaku. Odstępy te należy określać od znaku żeglugowego.
4. W miejscach postoju oznakowanych znakiem żeglugowym informacyjnym E.5.3, określonym w załączniku nr 7, liczba statków, scalonych materiałów pływających i innych obiektów pływających znajdujących się na postoju, burta przy burcie, tylko na stronie drogi wodnej, z której pokazany jest ten znak, nie może przewyższać liczby wskazanej na nim cyframi rzymskimi.
5. W miejscach postoju, przy braku innych zaleceń, statki powinny znajdować się na postoju burta przy burcie, poczynając od brzegu na stronie drogi wodnej, z której pokazany jest znak.

Myślę, że warto odświeżyć przepisy, bo to nam częściowo załatwia sprawę ;)

Griszka

Wysłany: 2013-08-04, 08:41    [Cytuj]

Dzięki Cyprian,
To co zamieściłeś dotyczy dotyczy właściwie poważniejszych jednostek i ma mniejsze zastosowanie do takich okrętów jak jachty, ale zawsze dobrze jest sobie odświeżyć pamięć.
GS

[ ODPOWIEDZ ]