FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zalew Szczeciński
Autor Wiadomość
<|axa_man

Wysłany: 2013-06-14, 09:47   Zalew Szczeciński [Cytuj]

Czy pływał ktoś na Zalewie Szczecińskim? Z ciekawości mam parę pytań:
- Jaki patent jest wymagany aby pływać po zalewie.
- Jakie tam są przystanie, porty, bindugi, atrakcje.
- Czy można wpływać na teren Niemiec i czy trzeba mieć jakieś dodatkowe dokumenty.
- i ogólnie jak się tam pływa. Na co zwrócić uwagę, czego unikać itp.

pir0man

Wysłany: 2013-06-14, 11:17    [Cytuj]

Nie pływałem tam, choć też mnie ciągnie w tamtą stronę. Wydaje sie, że jest dużo ciekawych miejsc i można fajnie połączyć pływanie szuwarowe (j. Dąbie) z rzeką (Odra), wielkomiejskim bulwarem (Szczecin), dużym płytkim zalewem (Zalew) i morzem (Bałtyk).

@axa_man: na tak ogólne pytania najłatwiej będzie poszukać odpowiedzi przeglądając dostępne publikacje, blogi i fora

Antares

Wysłany: 2013-06-14, 13:00    [Cytuj]

Tak się pływa :-P

P60300041.jpg
Plik ściągnięto 827 raz(y) 136,23 KB

<|axa_man

Wysłany: 2013-06-14, 13:43    [Cytuj]

Antares napisał/a:
Tak się pływa :-P

Zachęcasz, więcej fotek daj :)

kubsta

Wysłany: 2013-06-14, 15:06    [Cytuj]

W zależności od tego czym chcesz pływać - żaden a może nawet kapitan jachtowy. Zależy od długości jachtu.
Ja znam tylko kilka: Szczecin, Trzebież, Stępnica.
Do Niemiec możesz płynąć.

~szg

Wysłany: 2013-06-16, 15:24   Re: Zalew Szczeciński [Cytuj]

axa_man napisał/a:
Czy pływał ktoś na Zalewie Szczecińskim? Z ciekawości mam parę pytań:
- Jaki patent jest wymagany aby pływać po zalewie.
- Jakie tam są przystanie, porty, bindugi, atrakcje.
- Czy można wpływać na teren Niemiec i czy trzeba mieć jakieś dodatkowe dokumenty.
- i ogólnie jak się tam pływa. Na co zwrócić uwagę, czego unikać itp.

Jako, że bliżej mi do Szczecina niż na Mazury, pływam tam tak często jak koledzy na Mazurach.
Co prawda Zalew Szczeciński jak i znaczna część wod szczecińskich to wewnętrzne wody morskie, ale patenty są takie same jak na śródlądzie a ich zakres wynika z Rozporządzenia. Tak więc pływać można bezproblemowo nawet na Bałtyk.
Przystani i marin jest tam dużo i trudno wymieniać wszystkie, ale przy Szczecinie są one położone w większości przy południowym brzegu j. Dąbie wzdłuż ulicy Przestrzennej. W centrum miasta jest mała marina przy przystanku Żeglugi pasażerskiej oraz można cumować wzdłuż Wałów Chrobrego i przy wyspie, akuratnie remontowanych z okazji finału TSR. Idąc za miasto Odrą, jest jeszcze nizła marina Gocław. Wiele przystani w mieście i okolicach są praktycznie zajęte przez miejscowych i rezydentów ale przy Przestrzennej zawsze jest miejsce dla będących w drodze. Na północy Dąbia jest jeszcze remontowana obecnie marina Lubczyna. Przy wyjściu z Dąbia na Odrę jest (tzn. spoczywa na dnie) statek betoniak i w jego pobliżu jest duża binduga z miejscami na ogniska. Dalej Odrą wchodzi się na Roztokę Odrzańską a tam marina Stepnica ze stacją benzynową i przy wyjściu na Zatokę, marina Trzebież. Dalej już Zalew i w lewo na Niemcy, prosto na Świnoujście a w prawo na Wolin i Dziwnów. Z Zalewu jest też wejście na j. Wicko z nową mariną Wapnica i starą Łunowo.
Na Niemcy płynie się bez żadnych dodatkowych dokumentów niż żeglarskie i osobiste.
Na Roztoce jest również kilka bindug raczej przy wschodnim brzegu.
Zagrożeń trochę jest, bo np. bardzo często można spotkać się oko w oko z potężnym masowcem idącym do portu Szczecin. Nie zważają oni na maluczkich i robią potężną falę. Można też na Zalewie trafić dużą falę ze szkwałami a nie płynąc szlakiem i nie znając akwenu można wejść na płyciznę albo na sieci. Sieci zresztą jest i na Dąbiu i na Zalewie bardzo dużo. Stacje benzynowe nawodne są tylko dwie: Przy marinie Hotele na Dąbiu i w Stepnicy, no i oczywiście dalej w marinie Świnoujście i w Dziwnowie.
Na wodach szczecińskich generalnie pływa się doskonale a wody do opłynięcia jest nieporównywalnie więcej niż na Mazurach. Każdy z wielu szlaków ma swój urok i w przeciwieństwie do mazurskiego, każde pływanie jest inne i nieprzewidywalne.
Można by tak pisać jeszcze długo, na bardziej szczegółowe pytanie można by coś dokładniej podpowiedzieć 8-) :mrgreen: .

grzejan

Wysłany: 2013-06-17, 07:11    [Cytuj]

szg - ładnie to opisałeś. Od siebie dodam tylko to, że niewątpliwą atrakcją zalewu - przynajmniej dla mnie - jest to, że często pływając po zalewie, jak okiem sięgnąć nie widzę innego żagla niż mój i to w środku sezonu! Zapomnieć się można - NAPRAWDĘ!!! Jestem ja, wiatr, woda i czasami orzeł bielik na niebie. ZAPRASZAM SERDECZNIE na MÓJ zalew! Mazury.info.pl też zapraszam gwarantując przyjazną atmosferę na szlaku i zapewniając, że prędzej doczeka się pomocy w kłopotach, niż fotek z odpowiednim komentarzem jak nie należy żeglować. Bo przecież każdy błędy popełnia...Pozdrawiam.janusz.

trzebie2.jpg
fotkę wykonał kolega o nick-u URBIK zapalony żeglarz z Wrocławia.
Plik ściągnięto 17801 raz(y) 16,1 KB

Ostatnio zmieniony przez grzejan 2013-06-17, 07:16, w całości zmieniany 1 raz  

<|axa_man

Wysłany: 2013-06-17, 08:00    [Cytuj]

Po przeczytaniu poprzednich postów (grzejan, ~szg) jestem wielce zainteresowany popływaniem na Zalewie. Więc jeśli na Jesień ktoś będzie pływał a będzie miał wolne jedną czy dwie koje to wpraszam się :)

I pytania dodatkowe.
Czy mielizny oraz sieci są oznaczone na Zalewie znakami?

Jak wyglądają koszty portowe po stronie Niemiec?

grzejan

Wysłany: 2013-06-18, 07:53    [Cytuj]

Tutaj masz cennik najbardziej wypasionej mariny w tym rejonie, który Cię interesuje, Ueckermunde. 9 euro za łódkę do 9 metrów, plus 1 euro za media - łazienka, toaleta, prąd, woda, odpady - od osoby. Wszystko to za dobę. Więc nie wygórowane. Jednak zarezerwuj sobie 25 euro na zwrotną kaucję za kartę magnetyczną, którą wydadzą Ci po zameldowaniu się w marinie. Pozdrawiam.janusz.
A ha! I jeszcze jedno. Sieci sa oznaczone na zalewie. Mielizny na podejsciach do marin. Wskazanym jest korzystanie z locji.
[http://www.marina-ueckermuende.de/index.php?option=com_content&view=article&id=23&Itemid=61&lang=pl]

AdminEdit: Zamieniono link na ciąg znaków.

luftbild-ueckermuende-faf9df59.jpg
widok na marine Ueckermunde
Plik ściągnięto 17738 raz(y) 25,2 KB

Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2013-06-18, 08:12, w całości zmieniany 3 razy  

Antares

Wysłany: 2013-06-18, 09:51    [Cytuj]

grzejan napisał/a:
Tutaj masz cennik najbardziej wypasionej mariny w tym rejonie, który Cię interesuje, Ueckermunde.

Z tego co pamiętam jakieś 6 lat temu byłem tam, co prawda nie w tej marinie ale troszkę dalej w głąb lądu praktycznie w samym mieście tuż przed mostem, stałem po prawej stronie, takie stanowiska z dalbami. Do bosmana był telefon, przybył pobrał śmieszną opłatę za jacht :shock: , zostawił karty magnetyczne do toalet i wskazał w jakim miejscu mamy je następnego dnia zostawić :roll:
Cisza, spokój i wspaniałe żarcie w knajpach, jakoś byłem w szoku że taniej niż na naszych kochanych mazurach :evil:

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2013-06-18, 10:27    [Cytuj]

Antares napisał/a:
Cisza, spokój i wspaniałe żarcie w knajpach, jakoś byłem w szoku że taniej niż na naszych kochanych mazurach :evil:

Reklamuj, reklamuj... to bardzo szybko sytuacja ulegnie zmianie. W odróżnieniu od Ciebie - mieszkańcy tamtych terenów bardzo chętnie ściągnęliby do siebie "mazurską stonkę" (nawet tą niekulturalną). Myślisz, że w jakim celu wydają miliony publicznych złotówek na budowę portów?

Antares

Wysłany: 2013-06-18, 10:55    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Antares napisał/a:

Reklamuj, reklamuj... to bardzo szybko sytuacja ulegnie zmianie. W odróżnieniu od Ciebie - mieszkańcy tamtych terenów bardzo chętnie ściągnęliby do siebie "mazurską stonkę" (nawet tą niekulturalną). Myślisz, że w jakim celu wydają miliony publicznych złotówek na budowę portów?

Zbyszku, ja niczego nie reklamuję ;-)
Tak po prostu było :shock:
Ja jakoś nie bardzo lubię te rejony, przepływałem jakoś tranzytem, i jeżeli chodzi o pływanie po zalewie kilówką to jakoś nie bardzo mi pasuje ze względu na głębokość i te okropne prawie nie oznakowane sieci :evil:

~szg

Wysłany: 2013-06-18, 11:04    [Cytuj]

Sieci jednak są oznakowane wszystkie a płycizny jak wszędzie, są tylko poza szlakiem ;-) .

Marina Ueckermunde jest rzeczywiście najwyższej klasy, jest stacja benzynowa, slip i miejsce do imprezowania z grilem. Jedyna wada to to, że są chyba tylko dwa bardzo małe wc z umywalnią, praktyczne jednomiejscowe. :roll:
Ostatnio zmieniony przez szg 2013-06-18, 11:15, w całości zmieniany 1 raz  

grzejan

Wysłany: 2013-06-18, 17:18    [Cytuj]

Antares napisał/a:
....jeżeli chodzi o pływanie po zalewie kilówką to jakoś nie bardzo mi pasuje ze względu na głębokość i te okropne prawie nie oznakowane sieci :evil:

Nie no Antares!!! Teraz to nie wiem czy śmiać się, czy płakać... . Możesz nie lubić tych rejonów, ale nie pisz nieprzemyślanych opinii - delikatnie ujmując -. Na Mazurach to dopieeero kilówką poszalejesz! Wiedz, że większość jachtów na zalewie to jachty kilowe. Wymagania jakie stawia ten akwen żeglarzom powoduje, że właśnie te konstrukcje preferujemy. W marinie mego klubu nie ma ani jednego armatora jachtu mieczowego a jest nas kilkadziesiąt osób. Wielkość akwenu wymaga posługiwania się na początku locją lub np. Navionic-sem, ale i tak większość akwenu dostępna jest dla jachtów. Wiekszość sieci jest zainstalowana na stałe w tych samych miejscach z dobrym oznakowaniem. Leży to w interesie rybaków. To ich mienie i to nie tanie! Kol.Mazury.info.pl - spoko! Mazurskiej stonki - nawet tej niekulturalnej jak byłeś łaskaw napisać - nie ściągniemy ani na naszą ani na niemiecką stronę z prostej przyczyny. Wiekszość jachtów na naszym akwenie to jednostki armatorskie. Wychuchane i wydmuchane przez właścicieli, bez szans na czarter. Poza tym, kto z mazurskiej stonki kulturalnej czy nie, chciałby czarterować jacht co to ma zanurzenie ponad metr, bez wysokości stania w kabinie mimo tego, że pięknie, bezpiecznie żeglują przy szóstce - ósemce a takie wiatry są normą na zalewie. To by było na tyle ode mnie. Mam nadzieję, że nie zostanę spacyfikowany jakoś, boć przecież temat wątku, mimo że na mazury.info.pl, to Zalew Szczeciński. Więc prawo do protestu wobec nieprawd głoszonych przez forumowiczów mam. I mam tez + jak kazda sroczka + swoj ogonek chwalic! ;-) Pozdrawiam.janusz.

ModEdit: Korekta nazwy portalu.
Ostatnio zmieniony przez pough 2013-06-18, 17:24, w całości zmieniany 1 raz  

Bodo
[Usunięty]

Wysłany: 2013-06-18, 18:34    [Cytuj]

grzejan napisał/a:
..... Wymagania jakie stawia ten akwen żeglarzom powoduje, że właśnie te konstrukcje preferujemy. W marinie mego klubu nie ma ani jednego armatora jachtu mieczowego a jest nas kilkadziesiąt osób. ........

A ja, wybieram się na Zalew ze swoją łódką mieczową.... :-?
grzejan napisał/a:
..... spoko! Mazurskiej stonki - nawet tej niekulturalnej jak byłeś łaskaw napisać - nie ściągniemy ...... [/color]

To już nie wiem, czy jechać..... :roll: .... może, jedna stonka mazurska, dużo szkód nie poczyni? ...... :-(
:mrgreen: ;-)

marekj

Wysłany: 2013-06-18, 18:58    [Cytuj]

Bodo napisał/a:
grzejan napisał/a:
..... Wymagania jakie stawia ten akwen żeglarzom powoduje, że właśnie te konstrukcje preferujemy. W marinie mego klubu nie ma ani jednego armatora jachtu mieczowego a jest nas kilkadziesiąt osób. ........

A ja, wybieram się na Zalew ze swoją łódką mieczową.... :-?

Twoja jest dość specyficznie mieczowa :mrgreen:
Cytat:
grzejan napisał/a:
..... spoko! Mazurskiej stonki - nawet tej niekulturalnej jak byłeś łaskaw napisać - nie ściągniemy ...... [/color]

To już nie wiem, czy jechać..... :roll: .... może, jedna stonka mazurska, dużo szkód nie poczyni? ...... :-(
:mrgreen: ;-)

Jedź, jedź, na zwiady. Przetrzyj szlaki to się całe stado zwali :-> ;-)
Ostatnio zmieniony przez marekj 2013-06-18, 18:58, w całości zmieniany 1 raz  

~szg

Wysłany: 2013-06-18, 21:10    [Cytuj]

Cytat:
Jedź, jedź, na zwiady. Przetrzyj szlaki to się całe stado zwali :-> ;-)

Zwiad już dawno dokonany a szlaki przetarte 8-) .

Antares

Wysłany: 2013-06-19, 06:35    [Cytuj]

grzejan napisał/a:
Antares napisał/a:
....jeżeli chodzi o pływanie po zalewie kilówką to jakoś nie bardzo mi pasuje ze względu na głębokość i te okropne prawie nie oznakowane sieci :evil:

Nie no Antares!!! Teraz to nie wiem czy śmiać się, czy płakać... . Możesz nie lubić tych rejonów, ale nie pisz nieprzemyślanych opinii - delikatnie ujmując -. Na Mazurach to dopieeero kilówką poszalejesz! Wiedz, że większość jachtów na zalewie to jachty kilowe. Wymagania jakie stawia ten akwen żeglarzom powoduje, że właśnie te konstrukcje preferujemy. W marinie mego klubu nie ma ani jednego armatora jachtu mieczowego a jest nas kilkadziesiąt osób. Wielkość akwenu wymaga posługiwania się na początku locją lub np. Navionic-sem, ale i tak większość akwenu dostępna jest dla jachtów. Wiekszość sieci jest zainstalowana na stałe w tych samych miejscach z dobrym oznakowaniem. Leży to w interesie rybaków. To ich mienie i to nie tanie! Kol.Mazury.info.pl - spoko! Mazurskiej stonki - nawet tej niekulturalnej jak byłeś łaskaw napisać - nie ściągniemy ani na naszą ani na niemiecką stronę z prostej przyczyny. Wiekszość jachtów na naszym akwenie to jednostki armatorskie. Wychuchane i wydmuchane przez właścicieli, bez szans na czarter. Poza tym, kto z mazurskiej stonki kulturalnej czy nie, chciałby czarterować jacht co to ma zanurzenie ponad metr, bez wysokości stania w kabinie mimo tego, że pięknie, bezpiecznie żeglują przy szóstce - ósemce a takie wiatry są normą na zalewie. To by było na tyle ode mnie. Mam nadzieję, że nie zostanę spacyfikowany jakoś, boć przecież temat wątku, mimo że na mazury.info.pl, to Zalew Szczeciński. Więc prawo do protestu wobec nieprawd głoszonych przez forumowiczów mam. I mam tez + jak kazda sroczka + swoj ogonek chwalic! ;-) Pozdrawiam.janusz.

ModEdit: Korekta nazwy portalu.

NO NIE
Bardzo proszę o cytowanie całych postów :-D
A w poście wyraźnie było napisane o przepływaniu przez zalew tranzytem
A na ten wasz akwenik to już dawno wymyślono odpowiednie łódki ale tylko niektórzy
decydują się na posiadanie takich :mrgreen:

<|axa_man

Wysłany: 2013-06-19, 09:29    [Cytuj]

Ha ha, nie wiedziałem, że mój temat rozwinie się w całkiem fajną dyskusję. Okazuję się, że z tej dyskusji można wiele informacji wyciągnąć. Ja już zdecydowałem się, że spróbuję popływać na Zalewie. Nie mam tylko z kim :( Znaczy nie mam znajomego który ma doświadczenie z Zalewu Szczecińskiego więc, jeśli ktoś rzuci temat "płyniemy na jesień" to mam nadzieję, że znajdzie się jakaś koja :)

grzejan

Wysłany: 2013-06-20, 08:19    [Cytuj]

Antares napisał/a:

NO NIE
Bardzo proszę o cytowanie całych postów :-D
A w poście wyraźnie było napisane o przepływaniu przez zalew tranzytem
A na ten wasz akwenik to już dawno wymyślono odpowiednie łódki ale tylko niektórzy
decydują się na posiadanie takich :mrgreen:

Antares - mówisz i masz! Post zacytowany w całości. Ponieważ możliwym jest, że masz o wiele większe doświadczenie ode mnie w uprawianiu żeglarstwa, chętnie dowiem się jakie konstrukcje masz na myśli pisząc o odpowiednich łódkach. Osobiście obecnie pływam na Victoire 22 - konstrukcja holenderska. Pływałem też na jachtach byłej stoczni im.Leonida Teligi w Szczecinie - Carina i Cruiser. Wszystkie w wersji balastowej. Na Mazury wybrałem się Bez-em 2 i swe doświadczenia z pobytu w tej Mekkce zeglarstwa opisalem na tym forum w paru postach. Co do określenia - akwenik. Ocenie kolegów pozostawiam, czy po - choćby - spojrzeniu na mapę, rejon Zalewu Szczecińskiego z przyległościami zasługuje na pogardliwe w swej wymowie, określenie. Jeszcze raz zapraszam na moj akwen. Co do terminu wrzesniowego wskazanego przez zalozyciela watku. Tak daleko nie planuje swego czasu. Wiec badzmy w kontakcie! Pozdrawiam.janusz. ps. uciekly mi polskie znaki :cry: przepraszam!!!

[ ODPOWIEDZ ]