FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2016-02-16, 22:29
Saperzy usuwają niewybuchy z jeziora w Mikołajkach
Autor Wiadomość
<|Sza-man

Wysłany: 2013-04-30, 13:23   Saperzy usuwają niewybuchy z jeziora w Mikołajkach [Cytuj]

Informacja z godziny 12:30

www.wp.pl napisał/a:
Do czasu usunięcia niewybuchów z czasów II wojny światowej, które znaleziono na dnie Jeziora Mikołajskiego (Warmińsko-Mazurskie), na kilka godzin zamknięto szlak żeglowny na akwenie, a z okolicy ewakuowano ponad 100 osób. Możliwe są utrudnienia na DK nr 16.

Niewybuchy znalazła przed miesiącem grupa mazurskich płetwonurków. Blaszana skrzynia z amunicją artyleryjską i pojedyncze pociski moździerzowe leżą w przesmyku między jeziorami Tałty i Mikołajskim. Pociski znajdują się w pobliżu mostka dla pieszych, na szlaku żeglownym Wielkich Jezior Mazurskich.

Jak poinformowała oficer prasowa policji z Mrągowa Dorota Kulig, na czas usuwania niewybuchów, która rozpoczęła się we wtorek w południe, ewakuowano ponad 100 osób z budynków położonych w zagrożonej strefie.

Na kilka godzin wstrzymano też żeglugę na obu jeziorach. - Prawdopodobnie na jakiś czas zostanie zamknięty ruch na drodze krajowej nr 16, w obrębie mostu w Mikołajkach - powiedziała policjantka.

Niewybuchy z dna jeziora usuwają saperzy z Orzysza i jednostka specjalistyczna z Gdyni. Okolicę zabezpieczają policjanci i strażacy.

~extant

Wysłany: 2013-04-30, 13:45    [Cytuj]

Hmm... ciekawostka, a wydawałoby się, że to takie miejsce o dosyć rozbudowanej infrastrukturze i dobrze "rozpoznane i sprawdzone". :-?

<|MirekMors

Wysłany: 2013-04-30, 13:51    [Cytuj]

Nie znałem swego męstwa przepływając tamtędy ;-)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2013-04-30, 15:08    [Cytuj]

Tu macie podwodne fotki tego znaleziska:
http://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?t=7974

W mazurskich jeziorach jest tego sporo.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-02-16, 22:43    [Cytuj]

Cytat:
...co konkretnie zrobić, kiedy to MY podczas nurkowania trafimy
na „bombę”?

A więc:
1. Nie dotykać!
2. Nie obracać do zdjęcia!
3. Nie wydobywać!
4. Nie przeciągać płycej!
5. W miarę możliwości sfotografować, zapamiętać jak najwięcej szczegółów, które przydadzą się saperom, którzy będą tą „bombę” podejmować.
6. W miarę możliwości miejsce znaleziska oznaczyć, lub zapamiętać położenie: głębokość, charakterystyczne punkty, azymut na miejsce wejścia. W miarę możliwości wynurzyć się i wziąć namiary na charakterystyczne punkty
na brzegu.
7. Nie uciekać, nie panikować, nie wzbudzać sensacji ani niepotrzebnego zamieszania. O ile „znalezisko” nie leży w kąpielisku lub na szlaku wodnym
w miejscu gdzie może dojść do bezpośredniego uderzenia przez jednostki pływające – pośpiech nie jest konieczny.
8. Po wyjściu z wody niezwłocznie o znalezisku powiadom najbliższą jednostkę służb mundurowych (Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Straży Leśnej itp.) licząc się z koniecznością podania danych osobowych oraz numeru telefonu i postępować zgodnie z ich wskazówkami.

Więcej:http://pletwal.com/index.php/51-wiadomosci/199-bomba-w-wodzie

<|MirekMors

Wysłany: 2016-02-16, 22:57    [Cytuj]

Albo tak jak ja przenieść gołemi ręcyma na płytszą wodę by się sapery nie mordowały.

Mary Ann

Wysłany: 2016-02-17, 03:31    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:

Dokładnie to samo mi przyszło do głowy :mrgreen:

Może to naiwne pytanie laika, ale dlaczego TYLE TEGO na dnie jezior?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-02-17, 04:09    [Cytuj]

Mary Ann napisał/a:
Może to naiwne pytanie laika, ale dlaczego TYLE TEGO na dnie jezior?

Mazury były zdobywane przez Armię Czerwoną w styczniu 1945r. Przez skute lodem jeziora (najkrótszą drogą) przejeżdżały wycofujące się transporty wojskowe, uchodźcy. Nie wszystkim było dane dotrzeć na drugi brzeg, część sprzętu i amunicji zatonęło od razu, resztę porzucono na lodzie. Wiosną wszystko zatonęło. Okolice szlaku WJM były silnie zmilitaryzowane (Kwatera Hiltera, Himmlera, OKH i inne).

~najmita

Wysłany: 2016-02-17, 08:23    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
Albo tak jak ja przenieść gołemi ręcyma na płytszą wodę by się sapery nie mordowały.

Potwierdzam. Obserwowałem sytuację z wody. Wówczas również startowałem z Bogaczewa.

Drakkar

Wysłany: 2016-02-17, 14:27    [Cytuj]

Nie tyle może, że zostawiali uciekając. Wiemy dobrze jaka sytuacja była po wojnie i jak nasi "Przyjaciele z Moskwy" traktowali ludzi podejrzanych chym... dziś mówimy terroryzm kiedyś bandytyzm. Ludzie po prostu wszystko co znajdowali w gospodarstwach starali się ukryć a najprostszym sposobem było wyrzucenie do wody... Oczywiście duża ilość to także np działania wojenne.

~Tomek J

Wysłany: 2016-02-17, 15:33    [Cytuj]

Mary Ann napisał/a:
MirekMors napisał/a:

Ja w tamtym miejscu rzucałem kotwicę na czas składania masztu, nie chcąc bulić 2/7PLN chłopakom z kucykiem i kolczykiem za postój przy betonce :shock:

Tomek Janiszewski

~bronek
żeglarz/wędkarz

Wysłany: 2016-02-17, 16:15    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:
Mary Ann napisał/a:
MirekMors napisał/a:

Ja w tamtym miejscu rzucałem kotwicę na czas składania masztu, nie chcąc bulić 2/7PLN chłopakom z kucykiem i kolczykiem za postój przy betonce :shock:

Tomek Janiszewski

sknerstwo cię kiedyś zgubi ;-) :lol:
widzisz jak to jest pijany sternik nie da rady a można zginąć od rzucania kotwicy ;-)

<|MirekMors

Wysłany: 2016-02-17, 17:42    [Cytuj]

Nieźle Tomka trafiłeś :->
Admin kiedyś pisał, że po wojnie wysadzono magazyny amunicji w okolicach Boyen-Wilkasów. Wszystko latało aż do Fuledzkiego Rogu.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-02-17, 17:44    [Cytuj]

Na Fuledzkim Rogu byly inne składy amunicji. Ich resztki są tam zresztą do dziś. Kiedyś nawet zginął żeglarz, który w tamtych okolicach rozpalił ognisko nad ukrytym w ziemi niewybuchem.

~Tomek J

Wysłany: 2016-02-19, 08:20    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Na Fuledzkim Rogu byly inne składy amunicji. Ich resztki są tam zresztą do dziś. Kiedyś nawet zginął żeglarz, który w tamtych okolicach rozpalił ognisko nad ukrytym w ziemi niewybuchem.

Wskazane byłoby postawić na dzikich bindugach tablice "Uwaga niewybuchy" z przekreślonym ogniskiem. Zwłaszcza przy wyspach, i to nie tylko tych na Kisajnie, ale w pierwszej kolejności na Czarciej.

Tomek Janiszewski

[ ODPOWIEDZ ]