MAZURY.INFO.PL - Absolutnie wszystko o Mazurach

Targi LATO 2017 - Warszawa
Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwsze utonięcie
Autor Wiadomość
funyo

Wysłany: 2013-06-21, 23:48    [Cytuj]

Tak, czy siak, gość będzie miał przechlapane, chociaż wygląda, że to nie jego wina.
On zachował odległość, zaś Ona chyba trochę za daleko się wypuściła... :-/

dżordż

Wysłany: 2013-06-22, 09:23    [Cytuj]

no to się dowiedziałem...
Znaczy się w Polsce teraz już można wpław tylko do 100m od brzegu, bo dalej skutery rzondzom?
Znaczy do 100 metrów od brzegu skuterowi nie wolno (zostaną wybudowane specjalne dźwigi, żeby je tam od razu stawiać), a powyżej 100m na skuterze można rozjechać każdego w wodzie, bo się za daleko wypuścił?

<|MirekMors

Wysłany: 2013-06-22, 09:35    [Cytuj]

Po prostu trzeba sobie zdawać sprawę z zagrożeń pływania na otwartym akwenie. Pływaka nie widać a skuterowcy mają jednak ograniczoną zdolność nie tylko dostrzeżenia pływaka ale oceny swoich działań...
Ostatnio zmieniony przez MirekMors 2013-06-22, 09:36, w całości zmieniany 1 raz  

zenek

Wysłany: 2013-06-22, 09:47    [Cytuj]

Słyszałem wypowiedź jednego z ratowników biorących udział w akcji. Stwierdził, iż najprawdopodobniej doszło do nieszczęśliwego wypadku, w którym nikt nie jest winny. Zarówno skuter jak i pływaczka znaleźli się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze no i doszło do tragedii. Podstawowy wniosek jaki z tego należy wyciągnąć to to, iż pływając wpław tam gdzie jest ruch jednostek pływających trzeba się wyposażyć choćby w "pamelkę" z daleka widoczną dla sterników.

~szg

Wysłany: 2013-06-22, 09:51    [Cytuj]

No bardzo przykra sprawa i niepotrzebna tragedia ale czy kąpielisko było oznaczone bojami czy liną, bo przecież sternik nie ma lasera w oczach i mógł ocenić odległość od brzegu niewłaściwie. Nie wiadomo też czy sternik tylko tamtędy przepływał czy też wywijał tam hołubce i przesadził.

dżordż

Wysłany: 2013-06-22, 10:13    [Cytuj]

proszę mnie źle nie zrozumieć, ja mam wielki respekt do jednostek pływających, szczególnie, że pracujące śruby spod wody oglądałem często.
Nie wybieram się pływać na akwenie, gdzie jest ruch, a jeśli już, to z bojką do freedivingu.
Ale: trochę mnie niepokoi sposób myślenia rozwijający się z wolna w środowisku.

Artur 66

Wysłany: 2013-06-22, 10:51    [Cytuj]

szg napisał/a:
No bardzo przykra sprawa i niepotrzebna tragedia ale czy kąpielisko było oznaczone bojami czy liną...

Kąpielisko nie było oznaczone. Policjant opisujący zdarzenie, na podstawie zeznań jakiegoś świadka, powiedział że kobieta nurkowała i wypłynęła przed skuterem i dodatkowo na nieszczęście miała na głowie czarny czy szary czepek.

funyo

Wysłany: 2013-06-22, 11:33    [Cytuj]

dżordż napisał/a:
proszę mnie źle nie zrozumieć, ja mam wielki respekt do jednostek pływających, szczególnie, że pracujące śruby spod wody oglądałem często.
Nie wybieram się pływać na akwenie, gdzie jest ruch, a jeśli już, to z bojką do freedivingu.
Ale: trochę mnie niepokoi sposób myślenia rozwijający się z wolna w środowisku.

To nie jest kwestia sposobu myślenia tylko odpowiedniej oceny sytuacji i dostosowania do warunków. Akweny są coraz gęściej "zaludnione", a każdy chce swobody i przestrzeni dla siebie. Jedne kwestie są regulowane przepisami (min. odległość zabawy na skuterach od kąpielisk), inne nie (odległość na jaką można się wypuszczać wpław). Nie oznacza to, że skuterem nie można powoli odpłynąć czy dobić do brzegu, ale nie oznacza też, że mądre i bezpieczne jest pływanie wpław z dala od brzegu. Szczególnie na akwenach o dużym natężeniu ruchu, zwłaszcza motorowodnego, jak ma to miejsce na ZZ.
Analogicznie - nie ma chyba zakazu chodzenia po Tatrach w sandałach, ale byłoby to nierozsądne i niebezpieczne.
Po prostu zawsze trzeba brać pod uwagę fakt, że nie jesteśmy sami na świecie, wokół jest pełno innych egoistów.

~piotr H

Wysłany: 2013-06-22, 17:47    [Cytuj]

Witam
chyba tak jak na drodze jest sie odpowiedzialnym na co sie"wjezdza",nawet jakciezko widoczne powie sedzia ze predkosc trzeba dostosowac do sytuacji, czy po wypadku zawiadom8enie sluzb nastapilo natychmiast?
pozdrowienia
Piotr H

funyo

Wysłany: 2013-06-22, 21:43    [Cytuj]

Niby racja, ale z drugiej strony w pewnych miejscach po prostu nie spodziewamy się niespodzianek.
Jak na poniższym zdjęciu z dzisiaj: facet kąpiący się przy końcu "małego" molo, przy wejściu do portu Dalba i stacji Orlenu.
Mało odpowiedzialne, zważywszy, że ruch w tym miejscu jest czasami bardzo duży.

DSCF9239.JPG
Plik ściągnięto 173 raz(y) 673,79 KB

<|MirekMors

Wysłany: 2013-06-23, 21:35    [Cytuj]

Podobno w ten weekend utonęło 20 osób ! To jakieś wariactwo !

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2013-06-23, 21:39    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:

Gdzie? Na Mazurach czy w Polsce?

<|MirekMors

Wysłany: 2013-06-23, 21:42    [Cytuj]

Tego by jeszcze brakowało ! W Polsce - za TVP Info.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2013-06-23, 21:43    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:

W ten weekend utonęły na Mazurach (z tego co wiem) 2 osoby. To nie wariactwo to alkohol i/lub brawura.
20 osób utonęło od poniedziałku (czyli w ciągu ostatniego tygodnia) w całej Polsce.

Cytat:
O rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą apelują służby podległe MSW. Od początku maja utonęło prawie 100 osób, od poniedziałku 20 osób - podał resort.

"Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu. Natomiast wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu, pamiętajmy o tym, że musimy stopniowo schładzać ciało, żeby przyzwyczaić je do niższej temperatury – w ten sposób unikniemy szoku termicznego" - podkreślono w komunikacie.

Służby apelują, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.

"Podczas wypoczynku nad wodą zwróćmy szczególną uwagę na dzieci bawiące się w pobliżu rzek, jezior i kąpielisk. Uprawiając sporty wodne - pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami, zadbajmy o to, żeby wszyscy mieli założone kapoki. W sytuacji, gdy wypływamy w dłuższy rejs, pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody" - zaznaczono.

Według policyjnych statystyk najwięcej osób utonęło: 20 czerwca – osiem, 16 czerwca – także osiem osób oraz 17 czerwca – siedem osób. Od początku maja utonęło prawie 100 osób. W maju - 46 osób, w czerwcu 53.
źródło

<|MirekMors

Wysłany: 2013-06-26, 20:58    [Cytuj]

Dziś w Mikołajkach w południe, na końcu betonki kolejne. Do teraz liczne ekipy szukają. A stojąc łódką ~200 m nie słyszałem żadnego wołania, krzyku, itp. Wiem tylko, że to dorosły mężczyzna.

~senior-pol

Wysłany: 2013-06-26, 21:57    [Cytuj]

Prawdopodobnie to 53 letni mężczyzna.

marcino

Wysłany: 2013-06-26, 22:41    [Cytuj]

MirekMors, natrafiłem kiedyś w sieci na taki opis tego, jak ludzie toną:
[ link komercyjny ]
[nie jest to chyba komercyjny link, więc pozwoliłem sobie wkleić]. Nie wiem ile jest w tym prawdy, ale dało mi to mocno do myślenia.
ModEdit: Link był komercyjny. Usunięty na podstawie części II pkt 3 regulaminu
Ostatnio zmieniony przez zenek 2013-06-26, 22:52, w całości zmieniany 1 raz  

marekj

Wysłany: 2013-06-26, 23:22    [Cytuj]

Zdążyłem przeczytać. Pouczające.

~senior-pol

Wysłany: 2013-06-27, 01:13    [Cytuj]

marcino napisał/a:
MirekMors, natrafiłem kiedyś w sieci na taki opis tego, jak ludzie toną:
[ link komercyjny ]
[nie jest to chyba komercyjny link, więc pozwoliłem sobie wkleić]. Nie wiem ile jest w tym prawdy, ale dało mi to mocno do myślenia.
ModEdit: Link był komercyjny. Usunięty na podstawie części II pkt 3 regulaminu

Gdzie mogę znaleźć ten artykuł?

zenek

Wysłany: 2013-06-27, 07:47    [Cytuj]

Poniżej artykuł, do którego prowadził link marcino. Proszę zamieszczać cytaty, a nie linki. Moderatorzy czasami nie mają czasu aby to robić w zastępstwie użytkowników.
Cytat:
Kapitan wskoczył do wody w ubraniu, prosto z kabiny i zaczął płynąć sprintem w kierunku ofiary. Jako były ratownik skupił swój wzrok na ofierze, kiedy płynął prosto na ludzi, którzy pływali między plażą, a zakotwiczoną łódką. “On chyba myśli, że się topisz”, powiedział mąż do żony. Wcześniej pryskali na siebie wodą, ona krzyczała, ale teraz już znieruchomieli stojąc po szyję w wodzie na piaskowej mieliźnie. „Przecież wszystko jest w porządku, co on wyprawia?”, zapytała żona, nieco zirytowana. Mąż krzyknął „Wszystko w porządku!” machając do kapitana, żeby zawrócił, ale ten dalej twardo płynął w ich kierunku. „Z drogi!” krzyknął, gdy przepływał między nimi. Dokładnie trzy metry za ich plecami, topiła się ich dziewięcioletnia córeczka. Już bezpieczna w ramionach kapitana wybuchła płaczem, “Tatusiu!”

W jaki sposób kapitan rozpoznał z trzydziestu metrów coś, czego nie zauważył ojciec z trzech? Tonięcie nie wiąże się z głośnym pluskiem i wołaniem o pomoc jak uważa większość ludzi. Kapitan przeszedł szkolenie jak rozpoznać tonącego, prowadzone przez ekspertów z wieloletnim doświadczeniem. Ojciec wiedział jak wygląda tonący z telewizji. Jeśli spędzasz czas na wodzie lub w jej pobliżu musisz mieć pewność, że ty i twoja załoga wiedzą na co zwrócić uwagę, gdy ktoś znajduje się w wodzie. Dziewczynka nie wydała z siebie najcichszego dźwięku kiedy tonęła. Jako były ratownik nie byłem zdziwiony, gdy usłyszałem tę historię. Ludzie toną w ciszy. Machanie rękami, pryskanie wodą i krzyk podczas takich dramatycznych chwil można zobaczyć tylko w telewizji. W realnym życiu to naprawdę rzadkość.
Instinctive Drowning Response – jak określił to dr Francesco A. Pia, jest tym, co ludzie robią, by uniknąć utopienia się. To nie wygląda tak, jak sobie większość ludzi wyobraż. Nie ma rozbryzgiwania wody, machania rękami, krzyczenia i wołania o pomoc. Żeby lepiej sobie wyobrazić jak mało dramatycznie wygląda topienie się pomyśl nad tym: utonięcie jest na drugim miejscu jeśli chodzi o przyczynę wypadków śmiertelnych u dzieci poniżej 15 roku życia. Z 750 dzieci, które utopią się w przyszłym roku 375 utonie nie dalej niż 20 metrów od rodziców lub innych dorosłych. W dziesięciu procentach przypadków rodzic widzi tonące dziecko, ale nie zdaje sobie z tego sprawy! Dr Pia opracował listę wskazówek jak rozpoznać tonącego:

Poza rzadkimi przypadkami ludzie, którzy toną, fizycznie nie są w stanie wołać o pomoc. Nasz układ oddechowy został stworzony do oddychania. Mowa pełni drugorzędną funkcję. Żeby coś powiedzieć proces oddychania musi przebiegać sprawnie i nie być niczym zakłócony.
Usta tonących na przemian znajdują nad i pod poziomem lustra wody. Nie znajdują się ponad powierzchnią wystarczająco długo, by zrobić wydech, wdech i jeszcze krzyknąć po pomoc.
Tonący oddychają bardzo szybko chcąc nabrać powietrza zanim znów znajdą się pod wodą. Nie są w stanie krzyczeć.
Tonący nie potrafią machać rękami po pomoc. Odruchowo rozkładają ramiona i wykonują ruchy pozwalające utrzymać się na powierzchni, by móc oddychać.
Tonący nie potrafią kontrolować ruchów rąk. Nie są w stanie się uspokoić i machać rękami po pomoc, płynąć w kierunku ratującego lub złapać się koła ratunkowego.
Od początku do końca ich ciało znajduje sie w pionowej pozycji, nie potrafią machać nogami. Ludzie, którzy toną walczą na powierzchni wody przez 20 do 60 sekund zanim pójdą pod wodę
To oczywiście nie oznacza, że osoba krzycząca o pomoc nie potrzebuje pomocy – oni doświadczają tzw rozpaczy wodnej. Nie trwa to długo, ale w przeciwieństwie do prawdziwego topienia się, ofiary potrafią ułatwić zadanie ratownikom, bo są w stanie chwytać przedmioty takie jak lina itd.

Zwróć uwagę na poniższe oznaki:
Głowa w wodzie, usta na poziomie lustra wody
Głowa przechylona do tyłu i otwarte usta
Szklane oczy i puste spojrzenie
Zamknięte oczy
Włosy opadające na czoło lub oczy
Nogi nie pracują, pozycja pionowa
Gwałtowne łapanie powietrza
Nieudane próby płynięcia w określonym kierunku (osoba próbuje płynąć, ale stoi w miejscu)
Próby płynięcia na plecach
Więcj jeśli członek załogi wypadnie za burtę i wszystko wygląda ok – nie bądź tego taki pewien. Czasami najczęstszą oznaką, że ktoś się topi jest to, że na to nie wygląda. Mogą wyglądać jakby „kroczyli” w wodzie i patrzeli w kierunku pokładu. Jak się upewnić? Zapytaj “Wszystko w porządku?”. Jeśli taka osoba nie potrafi odpowiedzieć – prawdopodobnie się topi. Jeśli patrzy na Ciebie pustym spojrzeniem – całkiem prawdopodobne, że zostało ci 30 sekund, by ją uratować. Do rodziców: dzieci, które bawią się w wodzie robią hałas. Jeśli ucichną podpłyń do nich i dowiedz się co jest grane.

za wykop.pl

[ ODPOWIEDZ ]