FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Żegluga na Zalewie Włocławskim
Autor Wiadomość
~Sławek
Sławek

Wysłany: 2012-12-07, 13:35    [Cytuj]

Zbiornik Włocławski jest typu nizinnego , czyli jest bardzo podatny na szybka eutofizacje. Po drugie działa jak olbrzymie szambo , gdzie osadzaja sie wszelkie nieczystosci spływajace nasza królową rzek. Obecnie coraz wiecej miescowosci posiada oczyszczalnie , więc Wisła się znacznie oczysciła. jednak to co zostało tam zdeponowane dalej siedzi na dnie. Właściwie jest to cała tablica Mendelejewa . Zeglarstwo polecam kąpiele a tym bardziej picie wody z zalewu stanowczo odradzam , tak jak konsumpcje rybek , bo one maja zdolnośc do kumulacji metali ciężkich w swoich organizmach , rtęć , kadm nikiel ołów , arsen itp specjały raczej są średnio zjadliwe.

Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2012-12-07, 13:36, w całości zmieniany 1 raz  

mabar
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-07, 14:03    [Cytuj]

Jak żeglarstwo to i kąpiele przynajmniej dla mnie. A po wywodzie Sławka, którego nie neguję bo i podstaw nie mam, nie bardzo jest sens tam łódkę holować.

Czyli na Charzykowy ;)
Ostatnio zmieniony przez mabar 2012-12-07, 14:04, w całości zmieniany 1 raz  

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2012-12-07, 15:00    [Cytuj]

mabar napisał/a:
Jak wygląda z czystością wody?
Jak byś z warszawskiej Wisły zrobił jezioro. Jak piszą powyżej nie truje, ale klarowna to ona nie jest, chociaż podobno rybna.

EMO

Wysłany: 2012-12-07, 15:36    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
EMO napisał/a:
Na Zalewie Włocławskim można też pośmigać i lekką łódką :-)

I teraz EMO mozna obiektywnie stwierdzić wysokośc fali. Wiejee ok 5 d0 6 moze więcej. Gdyby były fale 2 m to omegi byś nie zobaczył, a jedynie żagle bez załogi. Fala przy tym wietrze nie przekracza 30 cm, co widac na zdjęciu.
Tu masz regaty w Gdynie przy wietrze z północy ok 4 B. Popatrz na zdjęcie optimista w dole fali. Wysokość jej mozna oszcowac na 60 - 70 cm licząc wolna burte optinista na 40 cm. Gdyby była to fala 2 m zobaczłbys co najwyzej końcówkę rozprza.
teraz przymierz to do zdjęcia zalewu z omegą. czaisz róznicę. Duża część żeglarzy ma tendencje do wyolbrzymiana wielkości fali tak jak wędkarze do długości złowieonej ryby , taaaaka była :-D

Sławek

Sławek czepiłeś się wymiaru 2 metrów jak rzep psiego ogona. Po pierwsze zdjęcie omegi nie jest zrobione podczas wysokiej fali, po drugie nie podawałem wymiaru wysokiej fali, stwierdziłem tylko, że można tutaj dość często spotkać wysoką i krótką falę, na której życzę powodzenia w pływaniu wydmuszką taką jak Mariner 20 czteroosobowej "zielonej" załodze.
Oczywiście wkleiłem artykuły z internetu w których podawano 2 m 1,5 m 1,2 m ale nie twierdziłem, że fala ta ma akurat tyle metrów czy cm. Nie mam wpływu na to co autor napisał w artykule w zakresie wymiaru fali, bardziej chodziło mi o całe opisy zdarzeń z których wynika, że jest tam wysoka fala, ile ma metrów i cm tego nie wiem bo nie mierzyłem. Bardziej przemawiają do mnie stwierdzenia, że fale przelewały się przez pokład barki, której jeden człon zatonął, niż sam podany wymiar 1,5 czy 2 metrów wzięty pewnie z kapelusza. Wiem że Ty na Optymiście wypłynąłbyś na Bałtyk podczas sztormu, bo jesteś odważny facet :mrgreen: , ale wielu innych takiej odwagi nie ma i przeznaczenie tej łódki również jest inne. W tym kontekście odniosłem się do żeglowania w cztery osoby na Marinerze 20 podczas wysokiej (niezmierzonej przeze mnie ) fali na Zalewie Włocławskim. Powtarzam dla mnie wysokiej, o wysokości x centymetrów.
Ostatnio zmieniony przez EMO 2012-12-07, 15:39, w całości zmieniany 1 raz  

EMO

Wysłany: 2012-12-07, 16:02    [Cytuj]

węzełek napisał/a:

Sieci rybackie ,można też spotkać w pobliżu tamy, są oznaczone najczęściej bańkami ...
Co do różnic w pływaniu tam Marinerem 20 , a czymś innym, to za dużo Ci nie powiem, bo po prostu tym jachtem w życiu nie pływałam. Na ZW żeglowałam Omegą , raz Laguną 730, a w większości Venuską... :mrgreen:

EMO, a Ty na ZW startowałeś w październiku w regatach, ten KRAK to był Twój ?

Sieci rybackie w rejonie tamy jeśli występują w danym dniu to w niewielkiej ilości, głównie przy lewym brzegu między nową przystanią MOSiR a przystanią w Wistce.
Aniu, a czy wysokie fale na ZW oglądałaś tylko z brzegu, czy pływałaś wówczas np. omegą? Jeśli tak to jakie wrażenia?
W październiku nie startowałem w regatach, Krak 22 nie należy do mnie. Ja pływam na Saturnie 21, który cumowałem w II połowie sezonu po przeciwnej stronie pomostu, bo na moim miejscu ustawiła się Sportina 682 z Torunia z uszkodzonym urządzeniem sterowym. Krak 22 - "Uszatek" ma granatowy kadłub, mój Saturn grafitowy. Wcześniej wkleiłem zdjęcie z regat na Wiśle z Torunia do Bydgoszczy, na zdjęciu razem z Corvettą 602 Sport "Andrzela" Andrzeja Rygielskiego, który również pływa na Zalewie Włocławskim i cumuje w Zarzeczewie, choć ostatnio na przyczepie, bo na przystani stał jego Huzar 21 "Andrzela II"

3952-Regaty_TorunBydgoszcz_2012.jpg
Plik ściągnięto 271 raz(y) 107,76 KB

Ostatnio zmieniony przez EMO 2012-12-07, 16:12, w całości zmieniany 1 raz  

<|węzełek

Pomogła: 17 razy
Wysłany: 2012-12-07, 19:23    [Cytuj]

EMO napisał/a:
węzełek napisał/a:

Sieci rybackie ,można też spotkać w pobliżu tamy, są oznaczone najczęściej bańkami ...
Co do różnic w pływaniu tam Marinerem 20 , a czymś innym, to za dużo Ci nie powiem, bo po prostu tym jachtem w życiu nie pływałam. Na ZW żeglowałam Omegą , raz Laguną 730, a w większości Venuską... :mrgreen:

EMO, a Ty na ZW startowałeś w październiku w regatach, ten KRAK to był Twój ?

Sieci rybackie w rejonie tamy jeśli występują w danym dniu to w niewielkiej ilości, głównie przy lewym brzegu między nową przystanią MOSiR a przystanią w Wistce.
Aniu, a czy wysokie fale na ZW oglądałaś tylko z brzegu, czy pływałaś wówczas np. omegą? Jeśli tak to jakie wrażenia?
...

Widziałam z brzegu, a raczej z tamy, a raz udało mi się pływać ( Venuską), nie za długo ,bo instruktor kazał spłynąć do zatoczki ..., mi się podobało, ale ja już miałam zaprawę w tym roku na Kisajnie przed III forumowymi, i po Mamert Cup, wtedy też była duża fala. Jak wracaliśmy z Mamerta, to była taka, że wlewała się na pokład,Darek Devu i ja byliśmy do pasa mokrzy ;-) Ciężko mi coś porównać, no po za tym, że Venuska na ZW, bardziej ,,skakała" po tych falach, po prostu , jest to krótsza łódka, i bardziej rzucało :-D

Jarek O

Wysłany: 2012-12-07, 22:08    [Cytuj]

EMO dzięki za wczorajsze wyczerpujące informacje może spotkamy się na zalewie a może
nawet w Zarzeczewie "MAK707".Fajne macie fotki z regat, moja córka statowała dwa lata temu ale na Z.Koronowskim mi jakoś nigdy nie starczyło chyba odwagi na zajęcie OSTATNIEJ pozycji więc tylko się przyglądam :shock: a potem komentuję :mrgreen:
chociaż na spłynięcie wisłą do Torunia i regaty Toruń- Bydgoszcz mam dużą chęć , zobaczymy.
Może w końcu.

Jarek

aa1975
Adam

Wysłany: 2012-12-08, 15:41    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
I teraz EMO mozna obiektywnie stwierdzić wysokośc fali. Wiejee ok 5 d0 6 moze więcej. Gdyby były fale 2 m to omegi byś nie zobaczył, a jedynie żagle bez załogi. Fala przy tym wietrze nie przekracza 30 cm, co widac na zdjęciu.
Tu masz regaty w Gdynie przy wietrze z północy ok 4 B. Popatrz na zdjęcie optimista w dole fali. Wysokość jej mozna oszcowac na 60 - 70 cm licząc wolna burte optinista na 40 cm. Gdyby była to fala 2 m zobaczłbys co najwyzej końcówkę rozprza.
teraz przymierz to do zdjęcia zalewu z omegą. czaisz róznicę. Duża część żeglarzy ma tendencje do wyolbrzymiana wielkości fali tak jak wędkarze do długości złowieonej ryby , taaaaka była :-D

Sławek

W Gdyni to może być jeszcze coś innego, ze względu na zdecydowanie inne głębokości niż na ZW, wiadomo że czym głębsza woda, tym fala wznosi się mniejsza. No i 4B to nie 5-6B (podkreślenie w cytacie moje) ... Poza tym ja na tym zdjęciu chyba nie widzę 4B nawet jak na WJM, no chyba że to jest jakaś chwilka po osłabnięciu wiatru po 4B, to się zgodzę.
Ostatnio zmieniony przez aa1975 2012-12-08, 15:43, w całości zmieniany 1 raz  

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2012-12-09, 17:19    [Cytuj]

Byc może i wiało nawet mniej , regaty były 2 lata emu więc dobrze nie pamietam, zresztą regat w sezonie mam ok 30 - tu więc wszystkiego nie da się pamiętać.
Co do głebokości to na Zatoce w obrębie portu sa one małe około 5 -8 m. Fala powstaje głownie przy wiatrach pólnocnych i wschodnich i może byc wysoka nawet przy słabym wietrze , zalezu od kierunku. Bałtyk wpycha falę do zatoki i na wypłyceniu ona się wypietrza. Ostatni w maju mielismy zero wiatru przy półmetrowej martwej fali.
Na sródlądziu takiej fali nie uświqdczysz gdyz nawet w silnych wiatrach fala jest krótka i dziobowata i szybko się łamie, aby fala była wysoka musi miec swoją długość. Na jeziorach przy białych grzywaczach i smugach piany masz z reguły falę do 0,5 m

Sławek

~Colonel
Colonel

Wysłany: 2012-12-09, 18:22    [Cytuj]

Dwa są znane przypadki "pomiarów z reguły optymistycznych" - wysokośc fali mierzona w metrach i pewna długość w centymetrach. I zawsze można przyjmować, że do prawdy zbliżone jest PÓŁ!

bochenekr

Wysłany: 2012-12-13, 14:58    [Cytuj]

Pływam po Zalewie Włocławskim od kilkunastu lat jachtami, motorówkami, pontonami, kajakami i z pełną świadomością i opowiedzialnością twierdzę, że spotkałem na zalewie falę zdecydowanie wyższą niż 2m. W rozporzadzeniu klasyfikując akweny bierze się pod uwagę falę znaczną, z której aby wyliczyć najwyższą falę należy falę znaczną pomnożyć o współczynnik 1,87 i tak 1,2x1,87=2,244m. Ostatnimi czasy natomiast warunki pogodowe płatają dziwne figle, dlatego też wysokość fali przy okreslonej sile i kierunku wiatru może różnic się nieco od założonej maksymalnej.
Polecam wszystkim zalew, widoki wspaniałe, woda w niektórych zatokach jest naprawdę czysta (jeśli akurat nie kwitnie), warunki żeglarskie świetne, infrastruktura rozwija się ;-) , w bardzo niewielu miejscach można trafić na kamienie na dnie (tylko przy brzegu na krótkich odcinkach), nastawić się raczej na piaskowe mielizny i sieci rybackie oznaczone pływakami po płynie od spryskiwaczy. Mielizny występują w typowych miejscach dla wszystkich rzek. Z Zalewu otwarta droga do Gdańska, Krynicy Morskiej, Iławy, czy pod górę: Zegrze i Mazury.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2012-12-13, 20:58    [Cytuj]

Tak.. Pamiętam jak Familiant płynął w ub. roku tą otwartą drogą... :)
Ledwo się przecisnął.

2 m fala - może i się zdarza na Zalewie - trudno mi powiedzieć. Pływałem przy mocnym wietrze wiejącym od paru dni z kierunku od tamy - nie widziałem takiej fali. Fakt, pływaliśmy raptem kilkanaście km od tamy. Może dalej się rozbujała w miejscach gdzie prąd jest większy. Na Mazurach nigdy takiej nie spotkałem. Na morzu owszem, widziałem.

2m fala zasłania nam horyzont kiedy siedzimy w kokpicie.

witt

Wysłany: 2013-02-27, 20:40    [Cytuj]

Piotr Lewandowski napisał/a:
W tegoroczne Boże Ciało oglądałem zalew z Góry Zamkowej w Dobrzyniu nad Wisłą i na odcinku kilkunastu kilometrów widziałem jeden jacht, może wszyscy wystraszeni???

Zalew Włocławski nie ma tak rozwiniętej infrastruktury jak WJM i nie jest typowo komercyjnym akwenem. Czystość wody, a raczej brak tej czystości, nie przyciąga amatorów turystycznego pływania. Jedynym i znaczącym plusem to są wiatry, które wymagają nieco więcej umiejętności od sternika. Może to jest przyczyną tak małej popularności zalewu Włocławskiego . Samotny żagiel na wodzie to dość częsty widok, ale nic na to nie poradzimy jeśli nawet dzieciaki u nas na zalewie nie wychodzą na wodę jeśli wieje mniej niż 3. Stawiamy żagle żeby poczuć frajdę, a nie bujać się na słońcu. Zalew ożywa dopiero przy konkretnym wietrze i wtedy na wodzie robi się biało od żagli.
ModEdit: korekta cytowania
Ostatnio zmieniony przez pough 2013-02-27, 20:45, w całości zmieniany 3 razy  

~familiant

Wysłany: 2013-02-27, 21:09    [Cytuj]

witt napisał/a:
Zalew ożywa dopiero przy konkretnym wietrze i wtedy na wodzie robi się biało od żagli.
ModEdit: korekta cytowania

Jak są regaty, jak regat nie ma to bez względu na wiatr jest pusto, a akwen pikny.

witt

Wysłany: 2013-02-28, 09:04    [Cytuj]

Pozwolisz, że nie zgodzę się z Tobą. Zarzeczewo, Wistka, Dobrzyń, Dobiegniewo może i tak, jednak na wysokości Nowego Duninowa i Murzynowa ten ruch widać wyraźnie.

~familiant

Wysłany: 2013-02-28, 09:30    [Cytuj]

witt napisał/a:
na wysokości Nowego Duninowa i Murzynowa ten ruch widać wyraźnie.

Do Nowego Duninowa to 1/3 Zalewu i to najwęższa jego część. Tak więc jak wszystkie jachty z Duninowa, Murzynowa i Płocka wypłyną to może być gęsto :-D . Z tym brakiem ruchu na Zalewie to o tyle jest dobrze, że jak są regaty to wiadomo, że to co jest na wodzie to startuje w regatach :lol:

aa1975
Adam

Wysłany: 2013-02-28, 12:54    [Cytuj]

witt napisał/a:

Zalew Włocławski nie ma tak rozwiniętej infrastruktury jak WJM i nie jest typowo komercyjnym akwenem. Czystość wody, a raczej brak tej czystości, nie przyciąga amatorów turystycznego pływania.

Tak na prawdę to chodzi o brak promocji akwenu, bo o tym co tu piszesz to na przykład ja się dowiedziałem dopiero z przeczytania tego wątku na forum, a na j. Włocławskim nie pływałem bo ... nie pływałem, bo pływałem na Mazurach. Siła oddziaływania Mazur jako ośrodka żeglarskiego w Polsce jest taka duża, ze odsysa ludzi od innych akwenów. Dopiero po jakimś czasie człowiek zaczyna się interesować, czy jest w tym kraju jeszcze cokolwiek, na czym da się jeszcze pożeglować (nie dotyczy społeczności lokalnych umieszczonych nad danym akwenem). Dużą rolę do odegrania widzę tutaj na polu promocji akwenów w środowisku żeglarskim jako produktów turystycznych.
Ostatnio zmieniony przez aa1975 2013-02-28, 12:56, w całości zmieniany 1 raz  

witt

Wysłany: 2013-02-28, 13:20    [Cytuj]

Bardzo mi miło, że mój post się przydał. Mogę jeszcze dodać, że keja na cały sezon 3 m-ce wyniosła 3 zyla za dobę.

<|węzełek

Pomogła: 17 razy
Wysłany: 2013-03-03, 15:25    [Cytuj]

witt napisał/a:
Pozwolisz, że nie zgodzę się z Tobą. Zarzeczewo, Wistka, Dobrzyń, Dobiegniewo może i tak, jednak na wysokości Nowego Duninowa i Murzynowa ten ruch widać wyraźnie.

Chyba deskarzy ;-)
Ostatnio zmieniony przez węzełek 2013-03-03, 15:26, w całości zmieniany 1 raz  

witt

Wysłany: 2013-03-04, 09:52    [Cytuj]

I motorówki też.

[ ODPOWIEDZ ]