FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

N Fun Yachting

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2012-11-26, 10:13
Las Miejski koło Giżycka jako rezerwat przyrody?
Autor Wiadomość
Adrian

Wysłany: 2012-12-03, 16:11    [Cytuj]

Zachęcam by do tematu przyłączyły się kolejne osoby posiadające wiedzę na temat przyrody.
Nie chcę żeby był to jedynie uprawiany przeze mnie monolog oraz źródło fotek do ściągnięcia. Moja wiedza nie jest nieograniczona, zawszę mogę się mylić. A może mam uczynić jawną prowokację. Jak chociażby to że widziałem dzisiaj w Lesie Miejskim Kanię rudą.

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2012-12-03, 17:59    [Cytuj]

To grzyb ? :roll: ;-)
Ja np. czytam Cię z zapartym tchem. A nie odzywam się, bo o lesie wiem tylko, że rośnie zielonym do góry. Pisz - czekamy.

niutka

Pomogła: 10 razy
Wysłany: 2012-12-03, 18:18    [Cytuj]

Moja wiedza na temat lasu jest mniej więcej taka sama, jak Mirka. W mojej głowie przetrwały jedynie jakieś szczątkowe wiadomości ze szkoły. W sumie, jak teraz o tym myślę, to jednak wstyd tak mało wiedzieć. :oops: :roll:

Co do kani rudej to sprawdziłam w necie. ;-) Piękny ptak. Nie znałam.

P.S. Super zdjęcia, niektóre jak z tolkienowskiej trylogii... :-)

marekj

Wysłany: 2012-12-03, 18:39    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
To grzyb ? :roll: ;-)

Cytat:
Piękny ptak.

Widzę pewne rozbieżności :)

A co do meritum to ja też jestem pod głębokim wrażeniem wiedzy Adriana. Ciężko mi coś w tym temacie dodać :mrgreen:

Adrian

Wysłany: 2012-12-03, 20:12    [Cytuj]

3241 odwiedzin. A gdzie reszta Was się podziała? :-?

Adrian

Wysłany: 2012-12-03, 20:22    [Cytuj]

W Lesie Miejskim można często zaobserwować kroczące osobniki nie wiadomego gatunku które pomagają sobie przy tym dwoma patykami. Najczęściej obserwowane są na leśnych drogach gdzie w małych grupach stadnych idą dziarsko, podtrzymując formę. Zdaje się że są w podeszłym wieku. Prawdopodobnie samice. Wiadomo Wam coś o tym?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-12-03, 20:23    [Cytuj]

Adrian napisał/a:
3241 odwiedzin. A gdzie reszta Was się podziała? :-?

Niestety to specyfika forów internetowych. Zdecydowana większość osób, które tu zaglądają to tzw. skrytoczytacze. Są na forum użytkownicy, którzy mają konto od paru lat, spędzili na forum (będąc zalogowanym) kilkaset godzin... i ani razu nie zabrali głosu w żadnym wątku.

Wracając do tematu lasu. Również czytam twoje wiadomości i jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy i pasji. Używasz jednak sformułowań, których (nie będąc leśnikiem) zwyczajnie nie rozumiem. Trudno mi zatem podjąć jakąkolwiek dyskusję. :oops:

Adrian

Wysłany: 2012-12-03, 20:42    [Cytuj]

Po części moim zamierzeniem było trafić do jak największej grupy odbiorców. Irytuje mnie opinia Lasu Miejskiego jako Parku Miejskiego. Jest ona rozpowszechniana wraz ze wzrostem urbanizacji, zagospodarowania działek budowlanych w pobliżu Lasu.
Inne fora z Giżyckiem w tle ledwie zipią albo dotyczą sprzedaży mydła i powidła lub oferty pracy konsultantki w sprzedaży perfum.
Postaram się o więcej poczucia humoru i mniej fachowego słownictwa. Określeń z dziedzin przyrodniczych powszechnie używam na forach przyrodniczych gdzie są codziennością. A że odwiedzam kilka blogów przyrodniczych to trudno mi czasem zachować dystans.

Adrian

Wysłany: 2012-12-03, 20:46    [Cytuj]

No i jak z tymi osobnikami. Widzieliście może? 8-)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-12-03, 20:53    [Cytuj]

Rzekłbym, że te spacery "z kijem" to już plaga :-P Ale z drugiej strony dobrze, że w ogóle ludzie z domu wychodzą zamiast gnić przed TV.

<|węzełek

Pomogła: 17 razy
Wysłany: 2012-12-03, 23:14    [Cytuj]

niutka napisał/a:
Co do kani rudej to sprawdziłam w necie. ;-) Piękny ptak. Nie znałam.

Ptak drapieżny prawem chroniony

ModEdit: korekta cytowania
Ostatnio zmieniony przez zenek 2012-12-04, 08:15, w całości zmieniany 4 razy  

<|węzełek

Wysłany: 2012-12-03, 23:17    [Cytuj]

Adrian napisał/a:
.... Jak chociażby to że widziałem dzisiaj w Lesie Miejskim Kanię rudą.

Ptak drapieżny prawem chroniony

Śmiem twierdzić, że nie widziałeś tego ptaka, ponieważ, to jest okres, w którym już go w naszym kraju nie ma. to jest ptak migrujący, w Polsce zimuje rzadko,i jak już to pod Szczecinem. ;-)

<|węzełek

Wysłany: 2012-12-03, 23:21    [Cytuj]

Chociaż wiesz co, mogłeś widzieć, bo niedaleko lasu leżą Świdry ,a z tego co pamiętam to było tam wysypisko śmieci, które kanie bardzo lubią . Masz jakieś fotki ?

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2012-12-03, 23:45    [Cytuj]

węzełek napisał/a:
Chociaż wiesz co, mogłeś widzieć, bo niedaleko lasu leżą Świdry ,a z tego co pamiętam to było tam wysypisko śmieci, które kanie bardzo lubią . Masz jakieś fotki ?
Nie wiem, jaki kania ma zasięg, ale duże wysypisko jest też w Mażanach niedaleko Gierłoży.

Adrian

Wysłany: 2012-12-04, 12:12    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Rzekłbym, że te spacery "z kijem" to już plaga :-P Ale z drugiej strony dobrze, że w ogóle ludzie z domu wychodzą zamiast gnić przed TV.

Zastanawia mnie czy do Lasu Miejskiego uczęszczają członkowie jakiegoś Klubu Seniorów. Starsze Panie, zawsze uśmiechnięte, w naprawdę dobrej kondycji. Praktycznie co drugi dzień je widuję.
Ostatnio zmieniony przez Adrian 2012-12-04, 12:24, w całości zmieniany 1 raz  

Adrian

Wysłany: 2012-12-04, 12:23    [Cytuj]

Ptak którego widziałem na pewno należał do jastrzębiowatych. W locie natomiast zachowywał się jak sroka. Odlatywał na krótkie odstępy i przysiadał na gałęziach drzew kilka metrów nad ziemią. Był ostrożny ale też zaciekawiony. Myszołowy czy Krogulce tak nie reagują na kontakt z człowiekiem. Zwykle oddalają się jak najdalej i przysiadają w koronach wysokich drzew. Zdążyłem też zauważyć białe naloty pod skrzydłami na ich końcach- duże wybielone plamy. To nimi się sugerowałem przypuszczając że to Kania ruda ewentualnie czarna. Za szybko to trwało i robiło się już ciemno, więc pewien co do gatunku nie jestem. Gdyby ktoś natknął się na nią to niech da znać na forum

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-12-04, 13:06    [Cytuj]

Adrian napisał/a:
mazury.info.pl napisał/a:

Zastanawia mnie czy do Lasu Miejskiego uczęszczają członkowie jakiegoś Klubu Seniorów. Starsze Panie, zawsze uśmiechnięte, w naprawdę dobrej kondycji. Praktycznie co drugi dzień je widuję.

Giżycko poza sezonem letnim jest miastem emerytów. Najmłodsi preferują siedzenie przed monitorem, starsi najczęściej wyjeżdżają na studia, dorośli za granicę do pracy, a seniorzy aktywizują się w lesie miejskim.
Z tego co się orientuję są w nim chyba nawet organizowane cykliczne spotkania giżyckiego Klubu Seniora.

Adrian

Wysłany: 2012-12-04, 14:48    [Cytuj]

Kiedyś dużo myślałem nad pochodzeniem większości małych cieków wodnych w Lesie Miejskim. Wiją się one omijając każde najmniejsze wzniesienie i pagórek. Mają swój unikalny urok. Zwłaszcza wiosną kiedy las obsypany jest zawilcami. Poszarpane brzegi mają w sobie coś z dzikości puszczańskich strumieni. Zapewne są częścią systemu melioracyjnego stworzonego jeszcze przez Niemców. Wszyscy wiemy jak wyglądają poniemieckie wiejskie drogi. Przykładem jest tutaj droga do Doby, serpentyna niezliczonych zakrętów i wywijasów. A na poboczu zwykle stare aleje lipowe. Czy podobne względy dbania o lokalną architekturę krajobrazu kierowały twórców "leśnych strug i strumieni" w Lesie Miejskim? Czy może to po prostu przyczynki praktyczne decydowały o tym jak należy poprowadzić wodę w lesie.
W każdym razie jak widać można to zrobić w poszanowaniu dla krajobrazu leśnego.

1-1-img048.jpg
Plik ściągnięto 194 raz(y) 436,68 KB

1-IMG_4827.JPG
Plik ściągnięto 189 raz(y) 6,94 MB

1-img016.jpg
Plik ściągnięto 191 raz(y) 425,48 KB

P251112_11.58.jpg
Plik ściągnięto 202 raz(y) 970,25 KB

Ostatnio zmieniony przez Adrian 2012-12-04, 14:50, w całości zmieniany 1 raz  

<|węzełek

Wysłany: 2012-12-05, 10:28    [Cytuj]

Piotr Lewandowski napisał/a:
węzełek napisał/a:
Nie wiem, jaki kania ma zasięg, ale duże wysypisko jest też w Mażanach niedaleko Gierłoży.

Piotr, normalnie, to o tej porze już jej w naszym kraju nie ma . Utrzymuje jedynie przy wysypiskach śmieci. najwięcej jest jej w zachodnio-pomorskim.
Adrian, a fotek nie masz? Jeszcze jedno, pamiętasz, czy ten ptak miał wyciętą końcówkę ogona w kształcie litery V ? O tej porze roku najwięcej jest myszołowów zwyczajnych, ale zdarzają się też migrujące ze wschodu myszołowy wschodnie, które to mają takie jasne naleciałości w barwie pióra.

Adrian

Wysłany: 2012-12-05, 12:01    [Cytuj]

Nie mam fotek. Musiałem sprzedać aparat (rachunki do opłacenia) i ostatnio robię zdjęcia komórką. Nie jestem pewien co do ogona ale prawie na pewno nie miał wcięcia, a białe plamy były bardzo jasne na tle umaszczenia spodu skrzydła i pokrywały całą końcówkę skrzydła aż do lotek. Same lotki były rude.

[ ODPOWIEDZ ]