FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Trzeszczący głośnik
Autor Wiadomość
pough
gorszego sortu

Wysłany: 2012-11-05, 20:18   Trzeszczący głośnik [Cytuj]

Od jakiegoś czasu w przednich drzwiach samochodu głośnik trzeszczy w pewnym zakresie częstotliwości. Początkowo zjawisko ginęło w miarę słuchania muzyki, ale coraz częściej i dłużej nie znika. Pojawia się to częściej w wilgotne zimne dni. To rzężenie bardziej słychać podczas cichego lub bardzo cichego słuchania. Przy większym wzmocnieniu jakby zanikało.

Czy ktoś ma jakieś typy co może być przyczyną. Czy raczej jest to wina głośnika, połączeń czy wzmacniacza. Liczę na podpowiedź TomkaJ.

~extant

Wysłany: 2012-11-05, 20:37    [Cytuj]

Trzeszczy tak również przy wyłączonym silniku ??

~Tomek J

Wysłany: 2012-11-05, 20:38   Re: Trzeszczący głośnik [Cytuj]

Może trzeszczy nie głośnik, lecz jakiś wihajster np. z naderwanego skórzanego obicia drzwi, który w wilgotne dni robi się bardziej podatny na wibracje? Czy wymontowany z drzwi głośnik nadal trzeszczy? Innym powodem może być nie kontakrujące połaczenie zaciskowe (konnektor) na głośniku (można tu spróbować lutowania).

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2012-11-05, 20:39, w całości zmieniany 1 raz  

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2012-11-05, 20:40    [Cytuj]

extant napisał/a:

Tak. I jest to tylko pewne pasmo częstotliwości w okolicach średnich i mniej dynamicznej muzyce przy cichym słuchaniu.

~extant

Wysłany: 2012-11-05, 20:43    [Cytuj]

pough napisał/a:
extant napisał/a:

Tak. I jest to tylko pewne pasmo częstotliwości w okolicach średnich i mniej dynamicznej muzyce przy cichym słuchaniu.

Trzeszczy tak samo przy każdym źródle sygnału tzn. radio, cd, usb,.. ??

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2012-11-05, 20:44   Re: Trzeszczący głośnik [Cytuj]

Tomek J napisał/a:
Może trzeszczy nie głośnik, lecz jakiś wihajster np. z naderwanego skórzanego obicia drzwi, który w wilgotne dni robi się bardziej podatny na wibracje? Czy wymontowany z drzwi głośnik nadal trzeszczy? Innym powodem może być nie kontakrujące połaczenie zaciskowe (konnektor) na głośniku (można tu spróbować lutowania).

Tomek Janiszewski

Dzięki za odpowiedź.
Też o tym myślałem, ale by sprawdzić muszę rozebrać drzwi. A nie chcę zaczynać bez porad. bo jeśli wskazany na winowajcę byłby wzmacniacz to szkoda psuć drzwi.

Widzę jednak, że bez zajrzenia do głośnika się nie obejdzie.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2012-11-05, 20:45    [Cytuj]

extant napisał/a:
pough napisał/a:
extant napisał/a:

Tego nie sprawdzałem. W większości słucham CD.

~extant

Wysłany: 2012-11-05, 20:49    [Cytuj]

pough napisał/a:
extant napisał/a:
pough napisał/a:
extant napisał/a:

No to przed demontażem czegokolwiek sprawdź jeszcze to trzeszczenie na innych źródłach sygnału, jeżeli będzie trzeszczało wszędzie to tak jak pisał Tomek trzeba będzie zacząć ... demontować.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2012-11-05, 20:51    [Cytuj]

extant napisał/a:
pough napisał/a:
extant napisał/a:
pough napisał/a:
extant napisał/a:

No to przed demontażem czegokolwiek sprawdź jeszcze to trzeszczenie na innych źródłach sygnału, jeżeli będzie trzeszczało wszędzie to tak jak pisał Tomek trzeba będzie zacząć ... demontować.

OK tak zrobię, ale jutro rano jak będę do biura jechał. Teraz niedawno wróciłem do domu,a zapomniałem powiedzieć, że po rozgrzaniu auta i wnętrza jakby problem zanikał.

<|MirekMors

Wysłany: 2012-11-05, 20:54    [Cytuj]

Spróbuj naciskać membranę palcami. Jeśli wyczujesz obcieranie, tzn. że zaciera się cewka i trzeba go wymienić. To najprawdopodobniejsza przyczyna.

~extant

Wysłany: 2012-11-05, 20:56    [Cytuj]

Hmm... czyżby wilgoć ?? Jeżeli tak, to pewnie trzeba będzie jednak sprawdzić głośnik i połączenia.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2012-11-05, 20:57    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
Spróbuj naciskać membranę palcami. Jeśli wyczujesz obcieranie, tzn. że zaciera się cewka i trzeba go wymienić. To najprawdopodobniejsza przyczyna.

OK sprawdzę gdy będę miał dostęp do głośnika. Wcześniej sprawdzę z innych źródeł jak extant radził.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2012-11-05, 20:58    [Cytuj]

extant napisał/a:
Hmm... czyżby wilgoć ?? Jeżeli tak, to pewnie trzeba będzie jednak sprawdzić głośnik i połączenia.
Sprawdzę jeśli dojdzie do rozbiórki.

~Tomek J

Wysłany: 2012-11-05, 21:18    [Cytuj]

Jeśli już doszukiwać się najrozmaitszych przyczyn zniekształconego dźwięku - to podobne objawy jak zatarta cewka w głośniku może dawać niesprawny wzmacniacz mocy, w którym zanikł całkowicie prąd spoczynkowy stopnia końcowego (w przypadku współczesnych wzmacniaczy scalonych oznaczałoby to konieczność wymiany uszkodzonego układu). Powstają wówczas tzw. zniekształcenia skrośne, szczególnie przykre właśnie przy cichym słuchaniu. Aby wyeliminować taką ewentualność - można zamienić przy odbiorniku kable wiodące do poszczególnych głośników, choć gmeranie w plastikowych złączach może być równie uciążliwe jak demontaż drzwi.

Tomek Janiszewski

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2012-11-05, 21:23    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:
Jeśli już doszukiwać się najrozmaitszych przyczyn zniekształconego dźwięku - to podobne objawy jak zatarta cewka w głośniku może dawać niesprawny wzmacniacz mocy, w którym zanikł całkowicie prąd spoczynkowy stopnia końcowego (w przypadku współczesnych wzmacniaczy scalonych oznaczałoby to konieczność wymiany uszkodzonego układu). Powstają wówczas tzw. zniekształcenia skrośne, szczególnie przykre właśnie przy cichym słuchaniu. Aby wyeliminować taką ewentualność - można zamienić przy odbiorniku kable wiodące do poszczególnych głośników, choć gmeranie w plastikowych złączach może być równie uciążliwe jak demontaż drzwi.

Tomek Janiszewski

Dobry pomysł. Nie wpadłem wcześniej na to. Do wzmacniacza mam w miarę łatwy dostęp. Zamienię miejscami lewy i prawy kanał i sprawdzę czy trzeszczenie po zmianie nie dobiega z drugiego głośnika.

Spróbuję jutro i dam znać.

<|MirekMors

Wysłany: 2012-11-05, 21:54    [Cytuj]

Robert. Miałeś sprawdzić "prąd spoczynkowy stopnia końcowego " i wyeliminować "zniekształcenia skrośne". A nie zamieniać kable miejscami :-D

<|Sza-man

Wysłany: 2012-11-05, 22:11    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
...A nie zamieniać kable miejscami
A ja od tego właśnie bym zaczął. Jest to chyba najprostrzy test bez rozbierania drzwi. Jeżeli problem jest z jednym kanałem to w ten sposób wyeliminujesz dwie usterki: problem z głośnikiem i problem ze wzmacniaczem m.cz. W obu przypadkach wiąże się to z wymianą. Jako gość, który siedział w RTV jakiś czas napiszę tak: jak nie masz specjalnych problemów z jakością dźwięku to wymień tylko jeden głośnik. Jeżeli jednak zależy ci na ideale to nie obejdzie się bez wymiany głośników w obu kanałach. Inna sprawa, że jak padł jeden to pewnie za niedługo i drugi da znać o sobie. Prawdopodobieństwo uszkodzenia scalonego wzmacniacza m.cz (takie jak opisałeś) jest niewielkie ale istnieje. Jeżeli dojdzie do wymiany to zalecam tylko sprawdzonego dostawcę, którego nie stać na załatwianie reklamacji. Oczywiście są zamienniki ale jak jest to markowy sprzęt to scalaki muszą być też dobrej jakości. Niejednokrotnie się nacinałem na podróbki (tzw malowanki), które nie wytrzymywały obciążenia.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2012-11-05, 22:20    [Cytuj]

Sza-man napisał/a:
MirekMors napisał/a:
...A nie zamieniać kable miejscami
A ja od tego właśnie bym zaczął...

Dzięki. Nie jestem audiofilem, by dostrzegać niuanse braku wymiany głośników parami. Sprzęt chyba niezły, montowany przez producenta auta.

Jutro zrobię test i sprawdzę. Chyba, że jak na złość jutro nie będzie chrypiało, bo tak też się zdarza. ;-)

<|MirekMors

Wysłany: 2012-11-05, 22:31    [Cytuj]

Prawdopodobnie w drzwiach mamy takie same głośniki a mnie 1 kiedyś padł. Wymiana jest uciążliwa - jest na nitach stalowych. Serwis się trochę napocił.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2012-11-05, 22:35    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
Prawdopodobnie w drzwiach mamy takie same głośniki a mnie 1 kiedyś padł. Wymiana jest uciążliwa - jest na nitach stalowych. Serwis się trochę napocił.

Pewnie tak jest, że to te same głośniki. Zobaczę najpierw czy to głośnik i zapytam o ofertę wymiany na ASO. Bez swojej diagnozy pewnie namówiliby mnie do wymiany kilku głośników i jeszcze wzmacniacza. Wolę wiedzieć swoje zanim zlecę naprawę. ;-) :-D

[ ODPOWIEDZ ]