FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Postój na wyspach w rezerwacie - zabroniony [ku przestrodze]
Autor Wiadomość
~chester_brudnostopy

Wysłany: 2017-08-09, 20:01    [Cytuj]

Dzięki ;-)

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-08-09, 21:10    [Cytuj]

krak napisał/a:
Jadąc od góry:
- Święcajty
- Dargin
- Niegocin
- Jagodne
- Śniardwy itd... :mrgreen:

Darginowskie wyspy (Poganty) są objęte rezerwatem o nazwie "Rezerwat Wysp na Jeziorach Mamry i Kisajno", do których to sekcji jezior Dargin się zalicza.
Chyba .

funyo

Wysłany: 2017-08-09, 21:21    [Cytuj]

Arti, nie, Poganckie nie są rezerwatem, można po nich chodzić...

~extant

Wysłany: 2017-08-10, 07:29    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
...
Chyba .

Artek, przeczytaj ten wątek ->

https://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?t=6080

a szczególnie pismo RDOŚ będące załącznikiem w ostatnim poście tego wątku.
Poganckie Kępy nie są rezerwatem przyrody.

~Emill`76

Wysłany: 2017-08-10, 07:38    [Cytuj]

extant napisał/a:
artiosso napisał/a:
...
Chyba .

Artek, przeczytaj ten wątek ->

https://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?t=6080

a szczególnie pismo RDOŚ będące załącznikiem w ostatnim poście tego wątku.
Poganckie Kępy nie są rezerwatem przyrody.

Takie tam kamieniory, że i tak nie odważyłbym się tam stawać ... ;-)

~extant

Wysłany: 2017-08-10, 07:42    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:

Takie tam kamieniory, że i tak nie odważyłbym się tam stawać ... ;-)

Da się tam podejść i zacumować... ale nie namawiam, bo zasadniczo nie ma po co, no chyba, że z ciekawości ;-)

~chester_brudnostopy

Wysłany: 2017-08-10, 08:20    [Cytuj]

Za to słyszałem,że Gilma jest ciekawa, ale z tego co czytam, nie można.
Myślę, że niektóre tych zakazów są bez sensu. Dyktowane bezsensowna poprawnością.
Łabędzi szlak? Ok, Ale czy jedna-dwie skrajnie położone wyspy i wydzielone z zakazu nie podniosły by atrakcyjności turystycznej regionu?

funyo

Wysłany: 2017-08-10, 09:09    [Cytuj]

To nie kwestia poprawności, a chęć zachowania chociaż skrawka naturalnego środowiska dla rzadkich gatunków zwierząt, głównie ptaków. Akurat na wyspach Kisajna gniazdują m.in. bieliki.
I to właśnie podnosi atrakcyjność regionu, a nie możliwość dobicia, rozpalenia ogniska i zasyfienia okolicy.

~chester_brudnostopy

Wysłany: 2017-08-10, 09:17    [Cytuj]

funyo napisał/a:
To nie kwestia poprawności, a chęć zachowania chociaż skrawka naturalnego środowiska dla rzadkich gatunków zwierząt, głównie ptaków. Akurat na wyspach Kisajna gniazdują m.in. bieliki.
I to właśnie podnosi atrakcyjność regionu, a nie możliwość dobicia, rozpalenia ogniska i zasyfienia okolicy.

Uwielbiam ptaki. Serio. Drapieżniki, gołębie, czy moje kanarki. Siadam na pokładzie i obserwuję najpiękniejsze polskie ptaki - szczygły. Nie uważam jednak, by jedna, czy dwie wyspy miały wpływ na ich populację. Zapytam tak. Ile gniazd bielików zlokalizowanych jest na Gilmie ? Zasyfienie okolicy to kwestia wychowania.
Ostatnio zmieniony przez chester_brudnostopy 2017-08-10, 09:17, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-10, 09:43    [Cytuj]

Gilma jest częscią rezerwatu Jezioro Dobskie. Daj mu spokój. Nikt nie bedzie miał do Cibie pretensji, gdy będziesz zwiedzał Gilmę po sezonie, ale nie w okresie lęgowym. Odwiedź dowolną wyspę na Śniardwach, to zobaczysz czym "pachnie" zezwolenie na "zwiedzanie" wyspy. Śmierdzącej Gilmy nie chcemy. Atrakcyją regionu powinna być krystalicznie czysta woda, a nie sciek... do czego rabunkowa gospodarka niestety w końcu doprowadzi.

~chester_brudnostopy

Wysłany: 2017-08-10, 09:49    [Cytuj]

Nie piszę o tym, że chcę tam zacumować i przenocować.
Chciałbym zacumować, zobaczyć to co jest tam do zobaczenia, czyli te resztki resztek jakiejś budowli i zawinąć się dalej. Ptaki nie budują gniazd tak, żebyś je znalazł. Chowają się w gęstych krzakach, pod gałęzią, w dziupli, na czubku drzewa...Bocian z góry patrzy na gospodarstwo, gdzie tętni normalne życie.
Ptaki to taki mój konik.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-10, 10:21    [Cytuj]

Bociany stolują się na wysypisku śmieci, nie przeszkadza im smród i pracujące buldożery. Do żurawia nie podejdziesz na odległość krótszą niż 50m, bo odleci. Po to tworzy sie rezerwaty - nie dla bocianow.

Przyjedź na Mazury w drugiej połowie września i zwiedzaj co tam jest do zwiedzania.

~chester_brudnostopy

Wysłany: 2017-08-10, 10:30    [Cytuj]

Ale ptaki nie gniazdują tylko na szlaku jezior. W tym małym wycinku Mazur, po którym pływa tylu turystów. Śmiem twierdzić, że taka Gilma nie ma większego znaczenia dla ekosystemu. Wystarczyłoby ograniczenie zamiast zakazu.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-10, 11:08    [Cytuj]

Póki co przepis jest jasny i masz się do niego stosować. Jeżeli masz uwagi lub wątpliwości - zgłoś je odpowiedniej instytucji. Powodzenia.

~chester_brudnostopy

Wysłany: 2017-08-10, 11:10    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Powodzenia.

No właśnie :-)

~najmita

Wysłany: 2017-08-10, 11:21    [Cytuj]

Przypomnę moje zdanie na temat cumowania na wyspach. Po jaką cholerę ludzie pchają się na wyspę? Ja, przez całe moje żeglarskie życie może dwa razy stanąłem przy wyspie (bez zakazu) na krótką chwilę, a i tak załoga mało nie zadeptała kaczki krzyżówki na gnieździe. Całe szczęście nikt poza mną nie zauważył tej kaczki, a ja zarządziłem odwrót.
System WJM jest doskonałym siedliskiem dla wielu gatunków ptaków. Bielik i rybołów żywią się rybą. Do gniazda bielika nie można zbliżać się na odległośc mniejszą niż 500 metrów.
Jest tyle miejsc do stawania przy brzegach, że nie widzę żadnego uzasadnienia dla dobijania do wysp.

~chester_brudnostopy

Wysłany: 2017-08-10, 11:31    [Cytuj]

Przygoda mieszczucha. To jest powód,dla którego ludzie się tak pchają na wyspy. Jeśli na Gilmie zagnieździ się Bielik, trzeba by ją otoczyć bojami i zamknąć wejście do Doby. Mazury to nie tylko szlak, ale też ta cała masa jezior, po których się nie pływa, aktóre też są siedliskami tych samych ptaków. Kaczka może zrobić gniazdo nie tylko na wyspie. Poza tym taka kaczka robi to tak, by właśnie nikt jej nie zauważył i ma gotową strategię na wypadek zbliżającego se niebezpieczeństwa( na przykład siedzieć cicho i udawać,że mnie tu nie ma).
Zmierzam do tego, że czasami przejmujemy się za bardzo i na wyrost. Zieloni są szczęśliwi a zysk niewielki.

<|Tobo

Wysłany: 2017-08-10, 11:36    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Do żurawia nie podejdziesz na odległość krótszą niż 50m, bo odleci.-
- różnie z tym bywa ;-) W tym tygodniu dwa razy para spacerowała po drugiej stronie drogi przy moim domu- może 20m ode mnie, otwieram bramę, garaż, wyjeżdżam, zamykam bramę a żurawie klangorując sobie spokojnym krokiem odchodzą dalej.

Jest mnóstwo w Polsce rezerwatów, w większości są wytyczone ścieżki, nie rozumiem dlaczego nie miało by tak być np. na Gilmie, gdzie do ruin kieruje mnóstwo przewodników różnego rodzaju.
Ścieżka wydeptana porządnie jest.
Wytyczyć ścieżkę, postawić tablice, ewentualnie wprowadzić okresowy zakaz wstępu (jak np. na starorzecza nadbiebrzańskie). A wysp na WJM jest wiele gdzie można cumować, nocować i osobiście lubię je oglądać, zwiedzić, na pewno robiąc mniej szkód niż jeden sr...cy kwasem kormoran ;-)

~Rafał1960

Wysłany: 2017-08-10, 11:41    [Cytuj]

chester_brudnostopy napisał/a:
Śmiem twierdzić, że taka Gilma nie ma większego znaczenia dla ekosystemu. Wystarczyłoby ograniczenie zamiast zakazu.

Ręce opadają jak się coś takiego czyta
Na tej samej zasadzie jedna butelka PET wrzucona w krzaki nie ma większego znaczenia dla ekosystemu.
Jedno szambo 4 m³ zrzucone do jeziora też go ekologicznie nie wykończy.
Jednorazowe mycie garów w jeziorze płynem do naczyń też nie powinno być zabójcze dla ekosystemu.

Ale jak pozwolisz pałętać się ludziom po 50 takich Gilmach to znaczenie będzie miało.
Widzę, że masz parcie na poprawianie przepisów.

Tak naprawdę zacznijmy szanować przyrodę w każdym miejscu i w każdym elemencie.
Dbajmy o ziemię, wodę i powietrze. Przyroda poradzi sobie bez nas, odwrotnie będzie ciężko.
Opuśćmy sobie cumowanie do drzewa, wrzucanie śmieci do rowu, czy umycie się mydłem w jeziorze albo rozpalenie ogniska w miejscu niedozwolonym.

~chester_brudnostopy

Wysłany: 2017-08-10, 11:49    [Cytuj]

Nie śmiecę po sobie, nie wylewam szamba do jeziora, mam zawsze saperkę(swoją, nie liczę na armatora). Mogę mieć swoje zdanie, czy od razu musi się to kończyć jakimiś bzdurnymi zarzutami?
Grzeczne przejście ścieżką, zwiedzenie ruin i odpłynięcie nie musi oznaczać dewastacji.
Przeciwnie. Pójdę tam z synem i nauczę go szanować takie miejsca. Czy to nie jest argument?

[ ODPOWIEDZ ]