FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2012-06-10, 22:15
Czego nie robić na szlaku [fototemat]
Autor Wiadomość
~Luke

Wysłany: 2019-09-15, 20:39    [Cytuj]

plitkin napisał/a:
Luke napisał/a:
A przy okazji, plitkin, jako przedstawiciel stoczni, podasz może momenty prostujące dla Maxusa 26 w wersji z mieczem obrotowym i kilem pojedynczym w wersji morskiej? Kiedyś o to pytałem i nie dostałem odpowiedzi... A jak to nie problem, to jeszcze dla wersji szybrowej :)

Wiesz...
Po-pierwsze: ja tu na forum występuję prywatnie, nie zawodowo.
Po-drugie: nie spotkałem się z tym by jakikolwiek polski producent tego typu jachtów podawał takie dane do publicznej wiadomości. Northman, oczywiście, dysponuje tymi danymi, w końcu to profesjonalna stocznia :) Ale w kwestii udostępnienia- skontaktuj się ze stocznią. Ja tu jestem prywatnie.

Ok, napisz mi na PW do kogo wysłać zapytanie. Dzięki.

~najmita

Wysłany: 2019-09-16, 07:41    [Cytuj]

Kilka fotek z "mojego" portu, chociaż jachty z innego. Nie wiem czy jachty żeglowały w sobotę, czy w niedzielę (15.09.2019). Gdy w sobotę schodziłem z jachtu ok. 20:00 pomost był pusty, gdy w niedzielę wchodziłem ok. 15:00 zastałem "krajobraz po bitwie"...

Krajobraz po Integracji.JPG
Plik ściągnięto 118 raz(y) 3,16 MB

Krajobraz po Integracji 2.JPG
Plik ściągnięto 110 raz(y) 3,34 MB

Krajobraz po Integracji 3.JPG
Plik ściągnięto 122 raz(y) 3,13 MB

Krajobraz po Integracji 4.JPG
Plik ściągnięto 84 raz(y) 2,38 MB

Krajobraz po integracji 5.JPG
Plik ściągnięto 90 raz(y) 2,29 MB

~Luke

Wysłany: 2019-09-16, 08:20    [Cytuj]

Co to za port? Czy myślisz że te uszkodzenia powstały w tym porcie, czy tam spłynęły już uszkodzone jachty?

~najmita

Wysłany: 2019-09-16, 08:36    [Cytuj]

Port to OTW PTTK Nida (d. U Andrzeja).
Jachty przypłynęły do portu ale nie wiem kiedy nastąpiło uszkodzenie bramki. Raczej nie w porcie PTTK. Na jachtach była impreza integracyjna, możliwe, że regaty. Ja bardziej skupiłem się na stanie takielunku, żagli... Mogę domyślać się, że jachty przyszły z Bełdan. Wnioskuję to z grotów, których pełzacze nie są wprowadzone w maszty.
Na fotkach w tle (drugi plan) widać jachty innej floty, które wyglądają schludnie (na pokrowcach LJ-ów francuski samochód na C). Ta grupa żeglarzy była jeszcze w porcie (również Integracja).

Przy flocie Sailora krzątała się pani "porządkowa" i bosman (?) (oboje z Sailora).

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-09-16, 08:45    [Cytuj]

Wczoraj w Strandzie ktoś próbował jachtem przestawić stalowo-betonowy pomost pływający. Nie udało się pomostu przestawić, za to jacht ma rozwalony dziób. Pogoda jest wymagająca, aczkolwiek ze zdziwieniem na Kisajnie zobaczyłem, że wielu żeglarzy bez najmniejszych problemów normalnie żegluje. Żagle poprawnie zarefowane. Coraz mniej widać "grotołazów".

Jak widać to kwestia doświadczenia.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2019-09-16, 08:50    [Cytuj]

Wyraźnie widać, że jacht Gracjanek miał kolizję, bo kosz dziobowy wraz z trapem jest wygięty w ten sposób, jakby w to miejsce wjechał dziobem inny jacht. Po drugie jachty są fajnie przycumowane ( o klarze nie wspomnę ) . Gdyby do tego portu wchodziła fala to dopiero by się działo. Inna sprawa ,że po drugiej stronie pomostu próżno szukać polerów.

Sławek

~najmita

Wysłany: 2019-09-16, 08:57    [Cytuj]

Po drugiej stronie pomostu w sezonie jest kąpielisko. Po sezonie stają tam jachty gdy brakuje miejsc. Tym razem w porcie stały dwie floty, każda ok. 20 jachtów. Flota Sailora stała po zawietrznej stronie pomostu i miała "spokojną" wodę.
Uszkodzenie "kaczego dziobu" i bramki mogło również powstać przy manewrach na śluzie. Widać maszt był położony.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2019-09-16, 09:23    [Cytuj]

Cytat:
Uszkodzenie "kaczego dziobu" i bramki mogło również powstać przy manewrach na śluzie. Widać maszt był położony.

To też możliwe, bowiem widzę teraz wyraźne uderzenie przy rolce w trapie dziobowym.

Sławek

~Luke

Wysłany: 2019-09-16, 09:33    [Cytuj]

Dopiero teraz zauważyłem uszkodzoną bramkę. Trudno mi sobie wyobrazić jak mogło dojść do takich uszkodzeń, zwłaszcza kaczego dziobu :) Gruboscienną rurkę nierdzewna 25mm bardzo trudno jest tak punktowo zgiąć... :)

funyo

Wysłany: 2019-09-16, 12:18    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Myślę o płyciźnie przy północnym brzegu. Tworzy się tam "przybój", więc nie będzie wątpliwości odnośnie jakichkolwiek przekłamań, aczkolwiek płycizna na środku jeziora byłaby bardziej miarodajna przy każdym kierunku wiatru, nie tylko z kierunków południowych.

No i co, Zbyszku, zadziałałeś z tą tyczką? Wczoraj w okolicy Twojego domu były naprawdę konkretne fale, ciekaw byłbym pomiaru...

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-09-16, 12:31    [Cytuj]

Byłem wczoraj na rozlewisku Kisajna. "Na oko" fale był spore. Stoi tam platforma "ratownicza" Żadna z fal nie wchodziła jej na pokład.

fale.gif
Plik ściągnięto 375 raz(y) 978,3 KB

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-09-16, 12:35    [Cytuj]

To co widać na czole platformy (widać też przy burcie płynącego jachtu), to interferencje. Tu macie "metrową falę" powstałą na skutek naturalnego (sporego) zafalowania i fali z celowo "przegłębionego" kilwateru za motorówką.

Podobne zjawisko można zaobserwować przy pirsie, o który fale się rozbijają. Cofając się fala interferuje z falą nadchodzącą i tam faktycznie może być większa.

fala.jpg
Plik ściągnięto 365 raz(y) 57,63 KB

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2019-09-16, 12:40    [Cytuj]

Byłem wczoraj na rozlewisku Kisajna. "Na oko" fale był spore. Stoi tam platforma "ratownicza" Żadna z fal nie wchodziła jej na pokład.

Platforma jest pływająca. Uniesie się na każdej fali - nawet 5-metrowej.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-09-16, 12:47    [Cytuj]

plitkin napisał/a:

Na morzu tak. Jeziorowa fala jest za krótka. :-P

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2019-09-16, 12:48    [Cytuj]

plitkin napisał/a:

Podobnie jak jacht, co prawda jacht się porusza ,a platforma jest na tzw martwych kotwicach, więc jej ruch też jest ograniczony. Fale na niektórych akwenach WJM ( tych większych ) sa krótkie, podobne do tych na Zalewie Kamienickim, cz nawet w Pucku. Są przykre w żegludze, gdyż żegluje się mokro i stąd może mylne wyobrażenie o ich wysokości.

Sławek

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2019-09-16, 12:57    [Cytuj]

Płynęliśmy wczoraj przez Dargin i Kisajno wracając z regat w Kietlicach. Tylko dwa razy wchodząc dziobem w falę rozbryzgi poszły po pokładzie i plecach. Ale jazda była fantastyczna. Poczatkowo na samym foku, potem na samym grocie na pierwszym refie.

Średnią wysokość fali znacznej (1/3 największych fal) - obserwowanej po zawietrznej (od tyłu fali - bo IMHO tak powinno się obserwować, bo obserwacja po nawietrznej przekłamuje potęgując nasze wrażenia) oceniam na max 30cm, a wiało w tym czasie wg prognozy (co raczej wg mojej oceny się sprawdzało) do 32kn w szkwałach i ok 20kn w podstawie od dłuższego czasu.

Czyli z wyliczeń wychodzi, że:
średnia fala miała 25cm
a najwyższa możliwa z wyliczenia lecz nie zaobserwowana ok. 55cm.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-09-16, 13:01    [Cytuj]

pough napisał/a:
Średnią wysokość fali znacznej (1/3 największych fal) - obserwowanej po zawietrznej (od tyłu fali - bo IMHO tak powinno się obserwować, bo obserwacja po nawietrznej przekłamuje potęgując nasze wrażenia) oceniam na max 30cm, a wiało w tym czasie wg prognozy (co raczej wg mojej oceny się sprawdzało) do 32kn w szkwałach i ok 20kn w podstawie od dłuższego czasu.

Tu możesz sprawdzić ile wiało:
https://www.wunderground....rd/pws/IGIYCKO3

Obserwując fale za rufą - widzisz je zinterferowane. :-P

<|Tobo

Wysłany: 2019-09-16, 13:13    [Cytuj]

Wczoraj przy 6B na Sekstach tylko niektóre fale zbliżały się pod 0,5m, na Śniardwach przy zmierzonym kilka razy 5B, podobnie. Mimo silnego wiatru fale były nieduże w tym rejonie.
Fakt- żegluga przy brzegu zawietrznym.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2019-09-16, 13:16    [Cytuj]

Nie napisałem za rufą tylko po zawietrznej. :-P I nie przy samej burcie na wyprasowanej wodzie tylko trochę dalej. :-P
Co do siły wiatru wykres ze stacji (choć nie z wody) raczej potwierdza prognozę, którą wyczytałem.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2019-09-16, 13:18    [Cytuj]

Cytat:
Tu możesz sprawdzić ile wiało:

czyli 5 B, ok 9 m/s, 20 mph, ok 18 w.

Sławek

[ ODPOWIEDZ ]