FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Boatshow 2017
Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2012-06-10, 21:15
Czego nie robić na szlaku [fototemat]
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-06-09, 23:15   Czego nie robić na szlaku [fototemat] [Cytuj]

Wzorem wątku Jak nie należy żeglować otwieram nowy temat pt. Czego nie robić na szlaku. Będę tu publikował ewidentne przejawy złego zachowania na szlaku.

Dziś zauważyłem na jeziorze Kisajno przejaw skrajnego, bezmyślnego zachowania (nie chce tego nazywać po imieniu, choć słowa same cisną się na klawiaturę).

Ognisko w rezerwacie ptactwa wodnego (na jednej z wysp na jeziorze Kisajno) w okresie lęgowym. Na pokładzie widać dziecko. Czym skorupka za młodu nasiąknie...

Co było źle:
- ognisko w rezerwacie w dodatku w okresie lęgowym
- biwakowanie na wyspie stanowiącej rezerwat
- cumowanie jachtu do drzewa (sprzeczne z prawem ale przez większość uznawane za nieszkodliwe, podobnie jak używanie silnika w strefie ciszy podczas wpływania do i z portu).
- nielegalny połów ryb (wnioskuję na podstawie "zarzuconych wędek" - ktoś kto pali ognisko w rezerwacie na pewno nie kupuje zezwoleń na wędkowanie).

ognisko_w_rezerwacie_ptactwa_wodnego.jpg
Plik ściągnięto 21411 raz(y) 35,73 KB

~extant

Wysłany: 2012-06-10, 08:29    [Cytuj]

Zawiadomiłeś kogoś o tym... "zdarzeniu" ??

hyzewicz

Pomogła: 20 razy
Wysłany: 2012-06-10, 08:37    [Cytuj]

No wlasnie, za takie cos, zaraz bym go zakablowala.
A gdzie mozna kupic na Mazurach zezwolenie na jakis czas na wedkowanie ? Czy sa potrzebne jakies uprawnienia zeby wedkowac, bo np. na Neusiedler mozna kupic np. zezwolenie na wedkowanie na 1 dzien. W zasadzie specjalnie sie nie pytaja o uprawnienia, chociaz powinno sie takowe tez miec. A jesli sie tylko wedkuje dla sportu i ryby sie wypuszcza, to czy tez trzeba miec zezwolenie (choc to ciezko sprawdzic). Np. dziecko chce koniecznie lowic ryby, i moczy sobie wedke ?
Pozdrawiam. Renata

kursmazury

Wysłany: 2012-06-10, 08:47    [Cytuj]

Trzeba wykupić zezwolenie w jakimś punkcie sprzedającym je na konkretny akwen. Ponieważ rozne jeziora dzierżawione są przez różne podmioty. Do tego, jak masz obywatelstwo polskie, musisz mieć kartę wędkarską! A do amatorskiego połowu ryb trzeba jeszcze mieć odpowiednio zarejestrowaną łódź, przy czym polskie prawo nie dopuszcza wielokrotnej rejestracji tej samej jednostki pływającej.
Jak się trafi rozsądny przedstawiciel straży rybackiej( a jest tych straży wiele działających po kilka na jednym akwenie, nawet), to jak będziesz łowić z żaglówki mając wykupione samo zezwolenie, nie będzie się czepiał, ale jak się trafi służbista w typie byłego SB-ka co to musi mieć władzę, to mogą nawet zabrać Ci łódź jako narzędzie slużące do kłusownictwa. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez kursmazury 2012-06-10, 08:48, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-06-10, 08:49    [Cytuj]

Zawiadomiłem o problemie wszystkich, kto przyszedł mi do głowy (w tym media ogólnopolskie). Tu nie chodzi o to, aby jednego czy drugiego barana ukarać - tylko o to, aby podobne sytuacje nie miały miejsca.

Odnośnie wędkowania - w dziale wędkarstwo jest wątek: Co każdy moczykij wiedzieć powinien. Polecam uwadze wszystkim miłośnikom moczenia kija.

~extant

Wysłany: 2012-06-10, 08:56    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Zawiadomiłem o problemie wszystkich, kto przyszedł mi do głowy (w tym media ogólnopolskie). Tu nie chodzi o to, aby jednego czy drugiego barana ukarać - tylko o to, aby podobne sytuacje nie miały miejsca...

Tu chodzi o to, żeby nieuchronność kary przekonała każdego barana o tym, żeby podobne zdarzenia nie miały już miejsca w przyszłości.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-06-11, 11:31    [Cytuj]

Sprawą zainteresowały się media ogólnopolskie. Właśnie otrzymałem informację, że dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska obiecał wystąpić z wnioskiem do policji o patrole wokół wysp będących pod ochroną. Pobudka może być dla niektórych kosztowna.

bartekkalis

Wysłany: 2012-06-11, 12:28    [Cytuj]

Bardzo dobrze. Ja tez dzwoniłem na policję jak między Wygrynami a Piaskami na wyspie człowiek łódką przycumował, palił ognisko i uwaga rąbał drzewo (było słychać walenie po całym jeziorze). Policja Ruciane odebrała i powiedziała, że zajmie się tym. Czekałem 40 minut i nikt się nie pojawił. Podpłynąłem i do człowieka mówię, że to trochę nie tak. Dostałem kilka grubych tekstów xxxxx i odpłynąłem. Nikt nie przypłynął z Policji w przeciągu 1 h :-/

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-06-11, 12:56    [Cytuj]

W przypadku policji często pomaga drugi telefon z "ponagleniem" i prośbą o podanie nazwiska przyjmującego zgłoszenie (mają obowiązek podać).

WKHOURI

Wysłany: 2012-06-17, 22:30    [Cytuj]

hyzewicz napisał/a:
No wlasnie, za takie cos, zaraz bym go zakablowala.
A gdzie mozna kupic na Mazurach zezwolenie na jakis czas na wedkowanie ? Czy sa potrzebne jakies uprawnienia zeby wedkowac, bo np. na Neusiedler mozna kupic np. zezwolenie na wedkowanie na 1 dzien. W zasadzie specjalnie sie nie pytaja o uprawnienia, chociaz powinno sie takowe tez miec. A jesli sie tylko wedkuje dla sportu i ryby sie wypuszcza, to czy tez trzeba miec zezwolenie (choc to ciezko sprawdzic). Np. dziecko chce koniecznie lowic ryby, i moczy sobie wedke ?
Pozdrawiam. Renata

Na obwodnicy Gizycka na tej stacji Paliw w dole tam przy brico dipo? Można kupić. Chyba 20zl za dobę.
Ostatnio zmieniony przez WKHOURI 2012-06-17, 22:31, w całości zmieniany 1 raz  

urbos
[Usunięty]

Wysłany: 2012-06-18, 13:19    [Cytuj]

Nigdy nie rozumiałem zakazu cumowania do drzew. Wydaje mi się on dziwny - wiem, gdzie geneza, ale wsadzanie do jednej szufladki silnikowanie w rezerwacie i cumowanie do drzew to chyba niedorzeczność.

Mogę być czegoś nieświadomym. Rozumiem czemu cumowanie do wysp, palenie ognisk tamże i hałasowanie w rezerwacie jest bezmózgie. Nie rozumiem co szkodzi cumowanie do drzew. Nie widziałem pni wytartych od cum. Drzew zwalonych przez żeglarzy. Widziałem wycinane gałęzie żywym drzewom przez 'żeglarza', który nie chciał zacumować do rosnącego.

Ogólnie, ten akruat przepis dla mnie chory. Ale nie jestem dendrologiem, więc zastrzegam sobie prawo do bycia w błędzie.

Pozdrawiam,
Krzysiek Gawor
Ostatnio zmieniony przez urbos 2012-06-18, 13:19, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-06-18, 15:45    [Cytuj]

urbos napisał/a:
wsadzanie do jednej szufladki silnikowanie w rezerwacie i cumowanie do drzew to chyba niedorzeczność.

Dlaczego niedorzeczność. Takie mamy prawo. Trzeba je zmienić lub przestrzegać. Po to o zwracam na to uwagę.

Sprawa ogniska w rezerwacie ma już swój ciąg dalszy, o którym bardziej szczegółowo napisałem w dziale VIP
http://forum.mazury.info....p?p=93980#93980

Od przyszłego tygodnia policja ze strażą leśną będą wspólnie patrolować okolice rezerwatów, aby podobne zdarzenia nie miały miejsca.

~czoboki
ZMiK

Wysłany: 2012-06-19, 10:51    [Cytuj]

urbos napisał/a:
Nie widziałem pni wytartych od cum.

Jest ich niestety trochę. W wielu miejscach na drzewach są pozakładane siatki, które temu zapobiegają. Innym rozwiązaniem jest używanie taśmy. Co nie zmienia faktu, że dalej jest to wbrew przepisom.

~extant

Wysłany: 2012-06-19, 14:52    [Cytuj]

Zawiadomiłem o problemie wszystkich, kto przyszedł mi do głowy (w tym media ogólnopolskie)...

Sprawą zainteresowały się media ogólnopolskie. Właśnie otrzymałem informację, że dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska obiecał wystąpić z wnioskiem do policji o patrole wokół wysp będących pod ochroną. Pobudka może być dla niektórych kosztowna.

...
Od przyszłego tygodnia policja ze strażą leśną będą wspólnie patrolować okolice rezerwatów, aby podobne zdarzenia nie miały miejsca.

Brawo Zbyszek, moje uznanie za skuteczne działanie, trzymam kciuki za dalsze Twoje sukcesy w zwalczaniu "wandali i barbarzyńców" na Mazurach. :-)

<|Kilo

Wysłany: 2012-06-20, 09:55    [Cytuj]

Może, żeby nie trzeba było gdziś głeboko szukać, należy uzupełnic informację o to co wolno w takim miejscu?

Czy wolno np. przybić jachtem, przycumować do wkręconego w ziemię grajcara lub wbitego palika, z tyłu mieć rzuconą kotwicę, pozwiedzać wyspę, połowić ryby z jachtu mając kartę wędkarską i wykupioną opłatę na połów z łodzi na tym jeziorze, przenocować na jachcie i rano odpłynąć?

Czy może nie wolno nic wbijać lub wkręcać w ziemię, a stać trzeba na kotwicy np 1 m od wyspy, a w pewnych okresach nawet na nią nie wchodzić?

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2012-06-20, 10:00    [Cytuj]

Kotwicy nawet nie możesz zanieść. A w okresach chronionych między pływadłem a wyspą powinno być minimum 5m wody.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-06-20, 10:03    [Cytuj]

Kilo napisał/a:
Czy może nie wolno nic wbijać lub wkręcać w ziemię, a stać trzeba na kotwicy np 1 m od wyspy, a w pewnych okresach nawet na nią nie wchodzić?

Bardzo trafnie to ująłeś. W rezerwacie nie wolno cumować poza wyznaczonymi miejscami - na wyspach takich miejsc nie ma. Przy wyspie (nawet stanowiącej rezerwat) na kotwicy stać nikt Ci nie zabroni. W okresie lęgowym najlepiej jednak w ogóle wybrać inne miejsce. Od połowy lipca to już tak nie razi.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-06-22, 13:43    [Cytuj]

Kolejna fotka z cyklu czego nie robić na szlaku. Niewyrzucanie śmieci do wody wydaje się oczywiste jednak wciąż takie bezmyślne chamstwo ma miejsce w portach.

Pewną niedogodnością w niektórych portach może być brak śmietników lub wręcz kontenery pozamykane na kłódkę - wrzucania śmieci do jeziora nic jednak nie tłumaczy.

smietnik_w_porcie.jpg
Plik ściągnięto 20406 raz(y) 34,69 KB

funyo

Wysłany: 2012-06-23, 22:39    [Cytuj]

Ja dziś przepłynąłem się pomiędzy wyspami na Kisajnie i oto co zaobserwowałem:
trzy jachty zacumowane do wysp - przyjmuję, że później mogło być ich więcej, bo była dopiero 18.00.
Na pierwszym zdjęciu Wielki Ostrów, mała zatoczka od pn-z.
Goście przy cumowaniu ułamali masztem sporą gałąź, co wywołało tylko salwę śmiechu :-(
Kręciłem się po okolicy ok. dwóch godzin, ale nie widziałem żadnych łodzi patrolowych.
Gdybym przepłynął się ślizgiem na ograniczeniu prędkości, pewnie zaraz coś by się pojawiło :-/

DSCF2374.JPG
A to Sosnowy Ostrów, wschodni brzeg.
Plik ściągnięto 750 raz(y) 4,88 MB

DSCF2373.JPG
To Świtałowy Ostrów od pn-zach. Widoczna tablica z informacjami o rezerwacie.
Plik ściągnięto 888 raz(y) 5,21 MB

DSCF2383.JPG
W powiększeniu widać cumę zawiązaną o drzewo.
Plik ściągnięto 1018 raz(y) 5,07 MB

Bodo
[Usunięty]

Wysłany: 2012-06-24, 07:21    [Cytuj]

Czy poinformowałeś ich o tym, że stoją w rezerwacie i łamią przepisy?....

[ ODPOWIEDZ ]