FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2015-04-09, 01:01
Familyjet - łódka napędzana skuterem wodnym
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-05-19, 19:35   Familyjet - łódka napędzana skuterem wodnym [Cytuj]

Dziś na jeziorze Niegocin testowaliśmy niezbyt często spotykaną na naszych wodach konstrukcję - Familyjet. Jest to łódź, w której "dokuje" skuter wodny i napędza całą konstrukcję. Jest to doskonałe rozwiązanie miłośników skuterów wodnych, którzy chcą zabrać na wodę całą rodzinę - niekoniecznie zainteresowaną pływaniem na skuterze.

Familyjet produkowany jest w Polsce, na Mazurach. Niebawem pełna fotorelacja w portalu. Właścicielem konstrukcji jest jeden z użytkowników naszego forum.

familyjet.jpg
Plik ściągnięto 7511 raz(y) 33,69 KB

Bodo
[Usunięty]

Wysłany: 2012-05-21, 06:46    [Cytuj]

Sprytne i fajne..... :-D .... lubię takie kombinacyjne rozwiązania ..... :-D ... no i duże brawa dla pomysłodawcy! ....

pir0man

Wysłany: 2012-05-21, 07:46    [Cytuj]

Wygląda to fajnie, ale chyba trzeba by się przekonać osobiście. Skuter to jednak skuter - siedzi się na nim jak na koniu, ryczy jak zarzynane prosię, a od ciągłego jednostajnego wciskania "manetki" po godzinie prawy kciuk już zaczyna drętwieć i boleć, w kamizelce asekuracyjnej gorąco, a z taką dokładką rozbryzgi wody już tak przyjemnie nie chłodzą...

W łodzi motorowej to jednak wciska się łychę, podaje koło sterowe jakiemuś dziecku żeby potrzymało i idzie się po piwo do lodówki pod pokład (żeglarze - nie komentujcie proszę, uznajcie to za żarcik). Skuter wodny też daje dużo frajdy, ale w standardowym zastosowaniu. Takie połączenie chyba nie łączy zalet obu typów pływadeł, lecz łączy ich wady.

Jak wypróbuję albo zobaczę dokładny filmik, to może zmienię zdanie.

marekj

Wysłany: 2012-05-21, 08:06    [Cytuj]

Mnie zastanawia rozwiązanie tego połączenia, a właściwie jego trwałość. Ta doklejka z przodu ma jednak sporą powierzchnię dna, a pierwsza przyjmuje uderzenia fal. Siły działające na "złącze" muszą być dość duże.

BTW. Czy do sterowania pchaczem nie trzeba jekiś ekstra uprawnień ? :-> :mrgreen:

Bodo
[Usunięty]

Wysłany: 2012-05-21, 09:14    [Cytuj]

pir0man napisał/a:
... idzie się po piwo do lodówki pod pokład ([i]żeglarze - nie komentujcie proszę, .......

Dlaczego mamy zaraz komentować?.... :shock: ... robimy dokładnie tak samo z tym, że nie musiamy steru nikomu dawać... na tą chwilę zostawiamy go samopas ..... :mrgreen:

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-05-21, 10:23    [Cytuj]

Zamysł projektu był taki aby posiadacz skutera mógł zabrać rodzinkę na przejażdżkę. W każdej chwili wywozi rodzinkę na jezioro, "odpina" skuter i sobie pływa. Tymczasem rodzinka może opalać się na pokładzie łodzi.

Posiadacze motorówek na pewno nie zamienią się na taką hybrydę ale posiadacze skuterów mogą być zainteresowani taką "rozbudową". Łódka nie wymaga rejestracji bo sama nie posiada napędu.

pir0man

Wysłany: 2012-05-21, 10:23    [Cytuj]

Bodo napisał/a:
pir0man napisał/a:
... idzie się po piwo do lodówki pod pokład ([i]żeglarze - nie komentujcie proszę, .......

Dlaczego mamy zaraz komentować?.... :shock: ... robimy dokładnie tak samo z tym, że nie musiamy steru nikomu dawać... na tą chwilę zostawiamy go samopas ..... :mrgreen:

Tylko na houseboatach tak robię, tzn. rzeczywiście zostawiam ster w samopas, nikogo na pokładzie, łódka płynie, a ja... wyglądam czy wszystko jest ok przez okienka z kabiny. :mrgreen: Ale tak poza tym nie jestem wariatem - na małej łódce z silnikiem zrywkę zakładam, na skuterze kamizelka asekuracyjna i zrywka bezwzględnie, na większej motorówce czy houseboat'cie zabezpieczam dzieci (kamizelka, ustalony plan działania w razie MOB).

Sorry za OT. :-P

funyo

Wysłany: 2012-05-21, 22:37    [Cytuj]

Jako właściciel tego pływadła, pozwolę sobie zabrać głos w dyskusji.
Konstrukcja tego typu nie jest nowa i bynajmniej nie moja. Łodzie takie są w produkcji na świecie od jakiegoś czasu, różnią się wielkością, sposobem mocowania, koncepcją kadłuba (występują np. RIBy) a nawet ilością wykorzystanych skuterów. Jeden z modeli ma nawet autoryzację dużego producenta skuterów i jest oferowany w wybranych punktach dilerskich tej marki.
Odnośnie trwałości połączenia - odbojnica skutera jest "złapana" w specjalnych prowadnicach na 2/3 długości, dodatkowo unieruchomiony jest dziób, a całość spięta z tyłu pasem, tworząc prawie "monolit".
Cytat:
Wygląda to fajnie, ale chyba trzeba by się przekonać osobiście. Skuter to jednak skuter - siedzi się na nim jak na koniu, ryczy jak zarzynane prosię, a od ciągłego jednostajnego wciskania "manetki" po godzinie prawy kciuk już zaczyna drętwieć i boleć, w kamizelce asekuracyjnej gorąco, a z taką dokładką rozbryzgi wody już tak przyjemnie nie chłodzą...

Dzisiejsze skutery nie są tak niecywilizowane, przy średnich obrotach są całkiem ciche, niektóre posiadają też "tempomat". Problem kamizelki dotyczy wszystkich jednostek, ale fakt, na bryzgi wody nie ma co liczyć ;-)
Cytat:
W łodzi motorowej to jednak wciska się łychę, podaje koło sterowe jakiemuś dziecku żeby potrzymało i idzie się po piwo do lodówki pod pokład (żeglarze - nie komentujcie proszę, uznajcie to za żarcik). Skuter wodny też daje dużo frajdy, ale w standardowym zastosowaniu. Takie połączenie chyba nie łączy zalet obu typów pływadeł, lecz łączy ich wady.

Odnośnie "wciskania łychy", oddawania steru, zrywek itd. w związku z ostatnim wypadkiem na jez. Niesłysz, toczy się właśnie dyskusja w innym wątku tego forum.
FamilyJet nie jest motorówką i nie daje w tej materii takich możliwości, ale też nie takie są założenia.
Jak napisał Zbyszek, nie jest to sprzęt dedykowany dla ludzi chcących kupić motorówkę.
Jest to rozwiązanie dla miłośników/wielbicieli/fanów skuterów wodnych, którzy za nic nie chcą się zrzekać swoich zabawek.
Każdy z nich staje czasem przed dylematem - spędzić popołudnie szalejąc samotnie na skuterze, czy też robić coś wspólnie z rodziną bądź znajomymi?
Mając ten sprzęt po prostu nie ma tego dylematu, tym bardziej, że z jego używaniem nie wiążą się dodatkowe komplikacje. W świetle aktualnych przepisów (wg. mojej wiedzy) nie trzeba go rejestrować, nie wymagane są też dodatkowe uprawnienia, poza tymi na skuter.
Niewysokie i tak koszty, związane z nabyciem i eksploatacją, można jeszcze obniżyć kupując FamilyJeta wspólnie ze znajomym, z którym pływamy - skuterowcy, tak jak motocykliści, często łączą się w grupy po dwóch, trzech. Uważam to za wręcz idealne rozwiązanie. :-)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-06-24, 22:25    [Cytuj]

Dzięki uprzejmości funya - mogłem się przyjrzeć bliżej konstrukcji FamilyJet'a. Zapraszam na fotorelację:

http://mazury.info.pl/foto/12-06-24-familyjet/

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2012-06-24, 22:37    [Cytuj]

Fajna rzecz. 8-) :-D
Czy można takim zespołem płynąć do tyłu?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-06-24, 22:58    [Cytuj]

Bez problemu.

zenek

Wysłany: 2012-06-25, 06:50    [Cytuj]

Jeżeli na zachodzie nie ma podobnych konstrukcji to IMHO jest to pomysł "skazany na sukces". Mam nadzieję, że autor zadbał o zastrzeżenie praw w odpowiednich urzędach.

Buber
Zgórmysyn

Wysłany: 2012-06-25, 14:17    [Cytuj]

zenek napisał/a:
Jeżeli na zachodzie nie ma podobnych konstrukcji to IMHO jest to pomysł "skazany na sukces". Mam nadzieję, że autor zadbał o zastrzeżenie praw w odpowiednich urzędach.

funyo napisał/a:
Konstrukcja tego typu nie jest nowa i bynajmniej nie moja. Łodzie takie są w produkcji na świecie od jakiegoś czasu, różnią się wielkością, sposobem mocowania, koncepcją kadłuba (występują np. RIBy) a nawet ilością wykorzystanych skuterów. Jeden z modeli ma nawet autoryzację dużego producenta skuterów i jest oferowany w wybranych punktach dilerskich tej marki.

:D

funyo

Wysłany: 2012-06-25, 22:01    [Cytuj]

Dzięki Buber, miałem właśnie pisać, że już o tym wspominałem.
Poza tym prawa autorskie w przypadku jednostek pływających to iluzja. Wystarczy zmienić kilka detali w wyglądzie, dać inną nazwę i mamy nową konstrukcję. Rynek pełen jest tego typu "nowości". Dodatkowo tylko dużych producentów stać na prawne batalie, ale kopiowane są raczej modele schodzące, więc im już nie zależy, swoje zarobili.
W moim przypadku, ani konstrukcja, ani sposób mocowania nie są na tyle nowatorskie, aby podchodziły pod patent, choć zgranie całości zajęło mi nieco czasu i jest tu też autorski pomysł.
Myślałem o zastosowaniu bardziej zaawansowanych konstrukcyjnie mocowań, ale na chwilę obecną byłoby to nieopłacalne i znacząco zwiększyłoby końcową cenę. Podobnie jak zastrzeżenie wzoru produktu - drogie i w naszych realiach nie do egzekwowania.
Cytat:
jest to pomysł "skazany na sukces"

Mam nadzieję, że to prorocze słowa ;-)
Ale tak serio, ten rynek dopiero się rozwija, skuterów jest jeszcze bardzo mało, a ich "świadomych" użytkowników jeszcze mniej, więc czas pokaże.

[ ODPOWIEDZ ]