FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2013-05-28, 16:04
Twister 800 , Twister 800N opinie o łódce.
Autor Wiadomość
~Maaniek

Wysłany: 2009-02-14, 11:59   Twister 800 , Twister 800N opinie o łódce. [Cytuj]

Mam zamówionego Twistera 800 na czerwiec. Jakie macie zdanie o tej łódce? Czym różni się od 800N? Czytałem że jest miękki. Załogę mam zieloną 5 osób i nie chciałbym ich zniechęcić, ale chciałbym też żeby doświadczyli dobrej jazdy, a nie wozili się beznamiętnie.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2009-02-14, 13:10   Re: Twister 800 , Twister 800N opinie o łódce. [Cytuj]

Maniek napisał/a:
Mam zamówionego Twistera 800 na czerwiec. Jakie macie zdanie o tej łódce? Czym różni się od 800N? Czytałem że jest miękki. Załogę mam zieloną 5 osób i nie chciałbym ich zniechęcić, ale chciałbym też żeby doświadczyli dobrej jazdy, a nie wozili się beznamiętnie.

Rozumiem, ze chodzi o czarter. Twister 800 od 800N rozni sie miejscem, w kotrym zostaly wykonane skorupy (poczytaj w wątku o Twisterze 780 ). Z uwagi na to, ze producent sprzedawal same skorupy do samodzielnej zabudowy - praktycznie kazdy egzemplarz jest inny.
Ogolnie mozna powiedziec, ze jacht jest 'narowisty'. Prowadzi sie podobnie do Tanga 730. Dla niedoswiadczonej zalogi raczej polecalbym cos spokojniejszego, wzglednie duza dawke rozsadku dla sternika. Warunki mieszkalne i miejsce w kokpicie dla 5 osob - OK.

~VA00

Wysłany: 2009-02-14, 13:12    [Cytuj]

Jest to jedyna powstała w ostatnich latach konstrukcja o której mogę śmiało powiedzieć, że jest ładna i podoba mi się. Niestety nie pływałem na niej...

~Maaniek

Wysłany: 2009-02-14, 14:16    [Cytuj]

Po Mazurach pływałem głównie na GIN-ie 730 i trochę na Tangu 780 więc narowistość to dla mnie raczej zaleta. Jak jest z statecznością, podobno jest trochę miękki?

~tomtom

Wysłany: 2009-02-15, 12:24    [Cytuj]

to jedna z najszybszych łódek jakie można spotkać na Mazurach, daje dużo frajdy z żeglugi, ma dużo miejsca na i pod pokładem, ze wzgl na małe zanurzenie bez miecza podejdziiesz nim prawie wszędzie "na dziko". niestety jak pisał admin jest narowista - czyli wymaga od załogi i sternika. na egzemplarzu który od kilku lat czarteruje (800n), musze refować grota od 3B, bo przechył i łopot liku luzowanego grota straszy moje dzieci:). zresztą ref to dobra praktyka - bezpiecznie i bez nadmiernego przechyłu odchodzisz tym, którzy się nie refują. po prostu opory przy duzym przechyle i luzowanie co chwile grota nie wpływa korzystnie na prędkość jachtu:) W przypadku załogi 5-6 dorosłych chętnych do balastowania na burcie granica refowania pewnie sie przesuwa, ale tego jeszcze nie spraktykowałem.

~Maaniek

Wysłany: 2009-02-16, 22:52    [Cytuj]

Dzięki za tyle, ale dalej mnie męczy info o stateczności. Podobno w miarę wzrostu przechyłu steteczność wzrasta. Czy ktoś to potwierdzi?

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2009-02-17, 09:17    [Cytuj]

Maniek napisał/a:
Dzięki za tyle, ale dalej mnie męczy info o stateczności. Podobno w miarę wzrostu przechyłu steteczność wzrasta. Czy ktoś to potwierdzi?

W pewnym zakresie kątów przechyłu faktycznie rośnie tzw. moment prostujący. Po przekroczeniu pewnego kąta maleje. Ten "pewien kąt" jest mniejszy dla jachtów mieczowych/szerokich a większy dla balastowych. Dodatkowo moment prostujący szybciej przyrasta względem przechyłu właśnie w przypadku jachtów mieczowych.

Więcej na ten temat:

.http://dervish.wsisiz.edu.pl/~peper/Zeglarstwo/Konspekty/Teoria%20zeglowania.pdf

.http://www.figo.bpcom.pl/download/zeglarz.pdf

.http://www.technologia.gda.pl/nkch/pliki/TeoriaZeglow.ppt

Polecam również literaturę

Wujek Gógiel pomoże

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2017-07-13, 04:40, w całości zmieniany 1 raz  

~Maaniek

Wysłany: 2009-02-17, 12:52    [Cytuj]

Dzięki za pomoc, ale to tylko ogólna teoria. Będę miał na pokładzie debiutantów, więc chciałbym wiedzieć coś bardziej szczegółowego dotyczącego tej łódki. Sam pojęcie narowistości tez jest bardzo ogólne choć pomarańczowa lampka już się może zapalić. O co chodzi z tą " narowistością"?

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2009-02-17, 15:43    [Cytuj]

Maniek napisał/a:
Dzięki za pomoc, ale to tylko ogólna teoria. Będę miał na pokładzie debiutantów, więc chciałbym wiedzieć coś bardziej szczegółowego dotyczącego tej łódki. Sam pojęcie narowistości tez jest bardzo ogólne choć pomarańczowa lampka już się może zapalić. O co chodzi z tą " narowistością"?

Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria ;-)

A teraz o narowistości. Jacht narowisty:
- na szkwały reaguje gwałtownym i dużym przechyłem a w konsekwencji szybko zwiększającą się nawietrznością - jacht "ucieka do wiatru"
- przy wybranych żaglach może być problem z utrzymaniem jachtu na kursie - płetwa sterowa wychodzi z wody

Dlatego trzeba:
- wcześnie się refować
- uważnie i aktywnie balastować
- pracować szotami grota - w silniejszym wietrze (wystarczy szkwaliste 3-4 B) jacht nie pojdzie na wiatr z wybranym maksymalnie grotem
- nie wpadać w panikę
- poszukać porządnie zrównoważonego i dobalastowanego jachtu??

Pozdrawiam

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2009-02-17, 15:50    [Cytuj]

Maniek napisał/a:

Szybko wchodzi w przechyl, w przechylach (to zalezy od egzemplarza) gwaltownie ostrzy. Przy silnym wietrze lodka trudna do opanowania.
Ktos, kto nigdy nie plywal na jachcie moze sie wystraszyc... i w konsekwencji zrazic (zamiast zarazic) do zeglowania. Niedoswiadczony sternik moze miec problemy z opanowaniem jachtu w szkwalach, co dodatkowo wprowadza wrazenie (dla zielonej zalogi), ze zeglowanie to 'walka o zycie', a nie przyjemnosc.

Poza tym jacht - jak kazdy. Trzeba sprobowac!

~piotr6

Wysłany: 2009-02-17, 20:37    [Cytuj]

jeśli pływałes na łódkach regatowych ,choć przez chwilę to łodż jest idealna

~Maaniek

Wysłany: 2009-02-18, 00:26    [Cytuj]

Ok, nie ma co się dalej rozwodzić, spróbuję. Najwyżej będzie to mój pierwszy i ostatni rejs z żoną.
Ostatnio zmieniony przez Maaniek 2009-02-18, 00:27, w całości zmieniany 1 raz  

~piotr6

Wysłany: 2009-02-18, 11:10    [Cytuj]

nie sądze :-D

~Maaniek

Wysłany: 2009-02-18, 12:04    [Cytuj]

Dzięki piotr6 za optymizm, ale jak poczytałem trochę więcej na sailforum to trochę wątpię że wybrałem właściwą łódkę na pierwsze żeglowanie dla żony. Nie wątpię, że dla mnie będzie ok, ale jak wytłumaczyć że musi się przechylać i że absolutnie się nie wywróci.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2009-02-18, 12:29    [Cytuj]

Maniek napisał/a:
Dzięki piotr6 za optymizm, ale jak poczytałem trochę więcej na sailforum to trochę wątpię że wybrałem właściwą łódkę na pierwsze żeglowanie dla żony. Nie wątpię, że dla mnie będzie ok, ale jak wytłumaczyć że musi się przechylać i że absolutnie się nie wywróci.

Wlasnie z uzywaniem stwierdzenia 'absolutnie sie nie wywroci' bylbym ostrzony :)
W przeszlosci notowano wywrotki Twisterow - w przeciwienstwie np. do Tesa 32D czy Janmora 28.

~Maaniek

Wysłany: 2009-02-18, 13:14    [Cytuj]

"nie wywróci się" to takie stwierdzenie na potrzeby marketingu rodzinnego - w myśl zasady
" jeżeli fakty nie pasują do teorii to trzeba się pozbyć faktów"

~piotr6

Wysłany: 2009-02-18, 13:49    [Cytuj]

ze spokojem ,na tej łodce jak troche zrefujesz żagle to będzie tramwaj a i tak jeden z szybszych, na pewno zaplusujesz :mrgreen:

luke72

Wysłany: 2009-02-23, 18:32    [Cytuj]

Maniek napisał/a:
Ok, nie ma co się dalej rozwodzić, spróbuję. Najwyżej będzie to mój pierwszy i ostatni rejs z żoną.

Nie będę wypowiadał się na temat Twistera (nie żeglowałem), mam jednak doświadczenia z pierwszego rejsu z żoną (był to dla niej pierwszy rejs, tak jak dla większości załogi). Wybrałem dość dużą łódkę, która okazała się trochę przeżeglowana. W drodze na południe na Jagodnym mieliśmy w porywach (wiatru oczywiście) dobre 20w NW, halsowanie, nieco "mokra żegluga" i jak można przewidzieć nasłuchałem się niemało. Ale za niedługo były Tałty, ten sam kierunek i siła wiatru, baksztag jednym halsem do Mikołajskiego :mrgreen: . Od tego czasu (halsu), co roku w styczniu żona pyta kiedy, jaką łódką, z kim płyniemy. Do końca lutego mamy co roku zaklepany czarter. Kolego głowa do góry. Mam doświadczenie ponad 20-letnie, wielokrotnie pływałam z nowicjuszami na Mazurach, wszyscy wracają.

dzyndzel99

Wysłany: 2009-02-28, 22:27    [Cytuj]

Mam pytanie odnośnie koi....Mianowicie...mam 196cm wzrostu i zawsze wolę się upewnić o długości koi dziobowej badz rufowej(nie wiem ktora dluzsza). Gdzies wyczytałem, że dziób nie jest za pojemny jezeli chodzi o koję.
Pozdrawiam :)

~Zgrzyb

Wysłany: 2009-03-04, 15:01    [Cytuj]

Usunięto treści sprzeczne z regulaminem

[ ODPOWIEDZ ]