FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Szukamy informacji o wszelkich zatopionych obiektach
Autor Wiadomość
~Valas

Wysłany: 2009-02-10, 18:57   Szukamy informacji o wszelkich zatopionych obiektach [Cytuj]

Jak pewnie już czytelnicy tej grupy zdążyli zauważyć jedną z podstawowych dziedzin działania naszego klubu jest eksploracja Mazurskich akwenów w poszukiwaniu skarbów :) Dla wyjaśnienia: wobec ubogości podwodnych atrakcji w naszych jeziorach, pomijając wiadro mułu (jeśli nie zabytkowe), skarbem może się dla nas okazać pod wodą wszystko :). Jeśli więc ktokolwiek z was wie coś na interesujący nas temat, słyszał od dziadka, podsłuchał rybaków, zobaczył na wędkarskiej echosondzie lub po prostu po kilku czarnych specjalach mu się przyśniło, niech da nam znać. Gwarantujemy sprawdzenie każdej informacji i sprawozdanie z ewentualnych wypraw poszukiwawczych na niniejszym forum.
Prezes KP Płetwal
Jerzy Walasek

~familiant

Wysłany: 2009-02-10, 20:21    [Cytuj]

Chyba 8 lat temu stałem jachtem na kotwicy jako statek komisji sędziowskiej pomiędzy Kietlicami a wejściem na Kirsajty. Po skończonych wyścigach dwóch silnych chłopów nie mogło wyrwać kotwicy. Dołączyłem jako trzeci, dziób jachtu zrównał się prawie z lustrem wody (jacht waży 3,5 t) i powoli kotwica wylazła a na jej łapach był kabel grubości chyba z 5cm. Szybkie wyluzowanie kotwicy i zanim kabel opadł kotwica się z niego wyswobodziła. Zasięgnąłem języka i prawdopodobnie był to kabel łączący bunkry w Mamerkach i Pozezdrzu.

[ Dodano: 2009-02-10, 20:23 ]
W razie znalezienia skarbu, dla mnie tylko flacha czystej gorzałki :mrgreen:

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2009-02-10, 20:31    [Cytuj]

familiant napisał/a:
Chyba 8 lat temu stałem jachtem na kotwicy jako statek komisji sędziowskiej pomiędzy Kietlicami a wejściem na Kirsajty. Po skończonych wyścigach dwóch silnych chłopów nie mogło wyrwać kotwicy. Dołączyłem jako trzeci, dziób jachtu zrównał się prawie z lustrem wody (jacht waży 3,5 t) i powoli kotwica wylazła a na jej łapach był kabel grubości chyba z 5cm. Szybkie wyluzowanie kotwicy i zanim kabel opadł kotwica się z niego wyswobodziła.

W temacie kotwic mam cos mocniejszego - tez prawdopodobnie podwodny kabel tyle, ze zdobyty 'siłom i godnosciom osobistom' Demona. Zobaczcie sami: Jak Demon z kotwicą walczył.

Dejgun

Wysłany: 2009-02-10, 21:48    [Cytuj]

Hm, a ile taki kabel potrafi narobić bałaganu i zamętu... Historia o "kablu z Dejgun" wkrótce na stronie Płetwala. Wcześniej sprawdzalismy go języczkiem i nie kopał...:-)))

100_3335.jpg
Tak wyglądała część kabla wieziona do oceny i analizy.
Plik ściągnięto 13057 raz(y) 136,35 KB

~Valas

Wysłany: 2009-02-11, 12:15    [Cytuj]

familiant napisał/a:
Zasięgnąłem języka i prawdopodobnie był to kabel łączący bunkry w Mamerkach i Pozezdrzu.

Z tymi kablami trzeba uważać. Cześć z nich nadal może być czynna zarówno w służbie energetyki , te powinny znajdować się na mapach geodezyjnych, jak i wojskowości, te są ściśle tajne i wieszanie na nich kotwić czy też ocieranie się o nie pod wodą może być potraktowane jako działalność dywersyjna, nie mówiąc już o próbie wyrwania ich za pomocą wyciągarki ;-)

adasko767

Wysłany: 2009-02-13, 11:56    [Cytuj]

z tego co mi wiadomo w elku w jeziorze elckim jest zatopionych duzo rzeczy z czasow 2 wojny.samolot,czolgi itp. w polsce bede we wrzesniu mam echosonde i bede probowal cos potwierdzic czy to mity i legendy czy prawda.belki sa napewno co do reszty bede szukal i dowiadywal sie wieccej. a przy plazy miejskiej w elku zatopiona jest dezeta specjalnie jako atrakcja dla pletwonurkow.napewno marynarka wojenna szukala tego wszystkiego w jeziorze

januszfeniks

Wysłany: 2010-03-11, 21:59    [Cytuj]

Adamie to prawda że Dezeta została zatopiona dla celów szkoleniowych przez klub „Ostryga” LOK Parę lat po jej zatopieniu postawiliśmy na niej maszty ale długo nie stały bo wanty skorodowały i puściły .Dawno już na niej nie byłem i zapewne wiele na niej się zmieniło .

Co do czołgów to się jeszcze raz powtórzę czy te czołgi rzucano z samolotów czy co ze są na dnie jeziora ?

Jezioro nie jest durze i nikt o zdrowych zmysłach nie puszczał by czołgów przez lud czy to w panice czy ewakuacji .Taki czołg nie warzył parę kilo .Drogi były w zasięgu ręki którymi ten sprzęt mógł się przemieścić .

Rzeka ełcka ma dosyć silny prąd i wchodzi głęboko w jezioro gdzie lud jest cieńszy a zarazem po nocy może zmienić prądy w innym kierunku i na pewno jeśli by ktoś podjął taka decyzje to wziął by to pod uwagę .

Wiec z czołgami bym sobie darował . :-D

Co do samolotów to rozmawiałem kiedyś w klubie z facetem który urodził się w Ełku .Jest Niemcem i długo po wojnie mieszkał w Ełku .Przeprowadził się do Niemiec na stałe po stanie wojennym .
Opowiadał ze jak jeszcze Niemcy byli na naszych terenach to przyleciał z Berlina Niemiec do rodziny w Ełku .Latał nad jeziorem i robił jakieś pokazówki i wówczas miał awarie sam się uratował ale samolot spadł do jeziora. Podobno ściągnął nurków klasycznych do tego samolotu ale jakie to dało rezultaty nie wiem. A chyba wynikało że nie znaleźli samolotu .

Druga historia z samolotem to to że samolot radziecki czy był zestrzelony czy miał awarie i czy spadł akurat do wody tego nie wiem ale zdarzenie takie miało miejsce a grób lotnika jak się nie mylę jest w Małpim Gaju .Ale czy to jest taka prawda mogę się tylko domyślać .

Tak samo jest z przejściem podziemnym które niby miało być z dużego kościoła do zamku na wyspie .Może to fakt autentyczny a może legenda .

Podobno tez żołnierze rosyjscy wywieźli na jezioro pomnik który stał w Ełku i utopili .Nie pamiętam kogo przedstawiał pomnik .

Parę lat temu były poszukiwania pomnika przez nurków i przejścia podziemnego pod jeziorem , ale nie dało to rezultatów .Podobno był z brązu .

To tyle co wiem .

A co do echosondy to chętnie się przyłączę do poszukiwań .

filemon

Wysłany: 2010-03-12, 14:50    [Cytuj]

Ostatnio w ramach rozrywki zakupiłem sobie książkę: Tajemnice Warmii i Mazur - Tomasza Sowińskiego. Z każdą przeczytaną stroną traktuje ją coraz bardziej jako zbór opowiadań z serii fantasy, ale zawsze miło poczytać o ulubionym regionie Polski.
Jest tam opisanych sporo "potencjalnych" miejsc w których mogą zalegać różnego rodzaju ciekawostki.
Nawet da się to jakoś czytać :roll:

jacekviola

Wysłany: 2011-08-22, 11:36    [Cytuj]

witam serdecznie;

tegoroczny urlop spędziłem w moich ukochanych Martianach. Rodzina plażowała się nad jeziorem Dejguny (w Grzybowie) a ja łaziłem sobie po schronach przed Lisim Ogonem.
Od pewnego Lokalesa nasłuchałem się opowiastek o dużej ilości zatopionego sprzętu w tym jeziorze. Potraktowałem te opowieści z lekkim przymrużeniem oka..ale nawet na wiki conieco o tym piszą.
pozdraiwam
Jacek

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2011-08-22, 12:08    [Cytuj]

Zainteresuj sprawą zatopionego sprzętu Valasa z naszego forum (moderatora tego działu). Wiem, że kiedyś w wolnych chwilach bawił się w podwodnego eksploratora.

[ ODPOWIEDZ ]