FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

MTSW 2019

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2013-11-23, 20:37
Silnik 25 KM Yamaha, Tohatsu czy Mercury
Autor Wiadomość
kursmazury

Wysłany: 2011-11-11, 13:04    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
artur-39 napisał/a:
Czyli chcąc ograniczyć się do minimum procedur rejestracyjnych powinienem zakupić silnik 20KM a nie 25KM i zarejestrować jako łódź motorową wędkarską w starostwie, czy będą to wszystkie czynności jakie muszę wykonać /oczywiście poza zrobieniem kursu motorowodnego/? Pozdrawiam,

Kup silnik dowolnej mocy i:
1. Najpierw zarejestruj ją w POL (jako łódź morską) - unikasz w ten sposób przeglądów. Po prostu wysyłasz pocztą dokumenty, i w odpowiedzi otrzymujesz dowód rejestracyjny.
2. Potem idziesz do starostwa i rejestrujesz tą samą łódź jako wędkarską.
Nic więcej oprócz ewentualnych uprawnień do kierowania (sternik motorowodny) nie potrzebujesz.
Na całą procedurę nie wydasz więcej niż 200zł

Dodatkowy koszt, o którym Zbyszek nie wspomniał, to dwie tabliczki z numerami rejestracyjnymi, które będziesz na zmianę wywieszał w widocznym miejscu z obu burt w zależności od tego, czy będzie Cię kontrolować straż rybacka czy Inspektor. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez kursmazury 2011-11-11, 13:05, w całości zmieniany 1 raz  

artur-39

Wysłany: 2011-11-11, 13:25    [Cytuj]

Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc. Zakupię silnik o mocy 20KM - powinienem na nim osiągnąć prędkość pod 20km/h. Iloczyn dł. i szer. łodzi nie przekroczy 20m2 a silnik będzie spełniał parametr do 15 kW czyli nie powinienem mieć problemów po zarejestrowaniu łodzi /jako wędkarska motorowa/ tylko w starostwie. Dziękuję i pozdrawiam, Artur

saturn25

Wysłany: 2011-11-11, 20:01    [Cytuj]

Mercury ma 5 lat gwarancji, przy regularnych przeglądach. 20KM rozpędzi łódź max do 20. Kup silnik 3 cylindrowy kulturą pracy będziesz zaskoczony bardziej niż 2 cyl. Co do marki Parsun, można trafić na mniej udany egzemplarz, który będzie wracał często do serwisu. Generalnie polecam minimum 35KM do takiej łódki, szybciej przepłyniesz trasę.

artur-39

Wysłany: 2011-11-11, 22:30    [Cytuj]

Saturn25, zdaję sobie sprawę że z tymi 20KM nie będzie to wodolot i kupując łódź prawie już zamówiłem w komplecie silnik 50KM. Jednak jak poczytałem na forach o perypetiach zarejestrowania łodzi wędkarskiej /bo ta łódź będzie tylko do tego mi służyła/ z silnikiem większym niż 15kW, czyli ~20,5KM to zrezygnowałem. Gdybym wiedział że skończę na takim małym silniku to nie brał bym kokpitu sterowniczego - zaoszczędziłbym na łodzi i silniku. Niestety na zmianę zamówienia było już za późno.

kursmazury

Wysłany: 2011-11-11, 22:40    [Cytuj]

Kup do tego 50-tke, zarejestruj łódź w PZMWiNW, wykup pozwolenie na łowienie na tym jeziorze i masz spokój.

saturn25

Wysłany: 2011-11-12, 13:06    [Cytuj]

Decyzja należy do Ciebie, ja z praktycznego punktu widzenia napisałem. Widzę że chcesz być fair play z prawem i to się ceni, Bo większość zdziera poprostu naklejki oznaczającą moc silnika.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2011-11-12, 16:52    [Cytuj]

kursmazury napisał/a:
Kup do tego 50-tke, zarejestruj łódź w PZMWiNW.

Znacznie prościej i taniej zrobić to w POL. Coś się uparł na ten PZMWiNW?

kursmazury

Wysłany: 2011-11-12, 17:35    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
kursmazury napisał/a:
Kup do tego 50-tke, zarejestruj łódź w PZMWiNW.

Znacznie prościej i taniej zrobić to w POL. Coś się uparł na ten PZMWiNW?

Taniej? A po czym wnosisz?
Prościej? A w jakim sensie?
Na nic się nie uparłem po prostu POL znaczy, że jest to statk morski. A obecnie wysmażane są właśnie różne rozporządzenia dotyczące bezpieczeństwa na wodach morskich i środlądowych i nie jestem pewien czy to takie fajne będzie...

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2011-11-14, 00:43    [Cytuj]

Sam pisałeś o przeglądach. W POL-u czegoś takiego jak przegląd nikt nie wymaga.

kursmazury

Wysłany: 2011-11-14, 09:36    [Cytuj]

W PZMWiNW też, przy tej mocy. Koszt rejestracji jest taki sam. Tylko POL to rejestr jachtów morskich, prowadzony przez właściwy polski związek sportowy, jakim jest PZŻ a PZMW prowadzi rejestr jachtow motorowych.
Rejestracja i przegląd techniczny to dwie odrębne sprawy. Najlepszy przykład to pierepałki ludzi, którzy porejestrowali skutery wodne w PRJ-cie a potem płacili wysokie mandaty za brak posiadania świadectwa klasy, bo silniki były powyżej 75 KW.
To, że łodka jest w jakimś rejestrze nie znaczy, że nie podlega badaniom technicznym. Obecnie wchodzi rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa żeglugi jednostek morskich i te wszystkie łodzie zarejestrowane w PRJ-cie, które służą do wypożyczania będą musiały , zgodnie z owym rozporządzeniem, mieć badania techniczne i morskie wyposażenie! Wyobrażasz sobie skuter wodny z tratwą ratunkową, atestowanymi SOLASowymi kamizelkami i kołem ratunkowym? :lol:

A teraz najciekawsze: zapis o tym, że rejestrację statków przeznaczonych wyłącznie do uprawiania sportu i rekreacji prowadzą właściwe związki sportowe nie dotyczy wszystkich jednostek pod związki podlegających. Mianowicie, wędkarstwo też jest sportem a PZW polskim związkiem sportowym. Ilość jednostek służących do amatorskiego połowu ryb jest największa i są one objęte obowiązkiem rejestracji, więc źródełko przeogromne, a jednak nie prowadzi ich rejestru PZW tylko starostwa powiatowe, bo łódki te podlegają też innej ustawie. Celowy nieporządek, czy ktoś "na stołku" jeszcze tego nie 'załapał" ? Dlaczego , w takim razie, podmioty są traktowane tak nierówno i żeglarze i motorowodniacy są zmuszani do zapłacenia minimum 60 zł , gdy wędkarze płacą tylko 17 zł? Dlaczego wszystkie jednostki nie mogą być rejestrowane w starostwach za 17 zł? ;-)
Ostatnio zmieniony przez kursmazury 2011-11-14, 10:55, w całości zmieniany 6 razy  

artur-39

Wysłany: 2011-11-16, 17:53    [Cytuj]

Witam Ponownie, po kilku telefonach do odpowiednich instytucji - Starostwo, PZMWiNW, Straż rybacka jestem w pełni uświadomiony że chcąc spokojnie łowić ryby z łodzi muszę w nr rejestracyjnym mieć odpowiednią literę - chyba A, tą literę może nadać tylko starostwo, PZMWiNW - nie ,a w Starostwie nie zarejestrują łodzi z większym silnikiem niż 20KM, więc nie mam wyjścia jak kupić silnik 20KM. Okazało się że w miejscu mojego zamieszkania znajduje się salon i serwis Yamahy i Tohatsu. W związku z tym mam do Was forumowicze pytanie - czy Yamaha jest naprawdę aż tyle lepsza /może mocniejsza?/ że warto zapłacić 16 800zł zł zamiast za Tohatsu ~ 14 000zł. Czy może ktoś z Was użytkuje silnik Tohatsu, jeżeli tak to poproszę o opinię.

~szg

Wysłany: 2011-11-16, 18:34    [Cytuj]

Tohatsu to świetny, oryginalny japoński wyrób. Mocno eksploatuję swojego 6 kM do pontonu i świetnie się spisuje, żadnych awarii. Oczywiście oleje zmieniane regularnie. Mam też Yamę i też nie można jej nic zarzucić. Więc jak tylko na rybki to w zupełności wystarczy Ci tańszy Tohatsu skoro masz na miejscu serwis. 8-) ;-)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2011-11-16, 19:00    [Cytuj]

Na rynku amerykańskim Tohatsu występuje pod marką Nissan. Oprócz ceny weź pod uwagę dostępność serwisu w Twojej okolicy... i opinię o nim.

saturn25

Wysłany: 2011-11-16, 20:06    [Cytuj]

Proponuję zapytać o cenę wymiany pompy wody w Yamaha a Tohatsu,

artur-39

Wysłany: 2011-12-03, 16:33    [Cytuj]

Witam ponownie. Po wykonaniu kilku telefonów do organów sprawdzających pozwolenia na wędkowanie, dowiedziałem się że najbardziej ich interesuje to aby sprzęt pływający był możliwy do namierzenia i sprawdzenia czyli zarejetrowany więc zakupiłem 30 konną Yamahę /co mnie pozytywnie zdziwiło silnik był dostępny w salonie od ręki/ i zarejestruję łódź w PZMWiNW. Mam nadzieję że z tym silnikiem i w dwie osoby na pokładzie uda mi się osiągnąć predkość ~30 km/h. Jak jezioro nie zamarźnie to będę robił testy w przyszły weekend. Pozdrawiam i bardzo dziękuję wszystkim za pomoc i cenne uwagi.

~szg

Wysłany: 2011-12-03, 18:32    [Cytuj]

artur-39 napisał/a:
.... więc zakupiłem 30 konną Yamahę /co mnie pozytywnie zdziwiło silnik był dostępny w salonie od ręki/ i zarejestruję łódź w PZMWiNW. Mam nadzieję że z tym silnikiem i w dwie osoby na pokładzie uda mi się osiągnąć predkość ~30 km/h. Jak jezioro nie zamarźnie to będę robił testy w przyszły weekend.

Z tym osiąganiem prędkości tak od razu to spokojnie, bo najpierw 20 godz. docierania silnika na wolniejszych obrotach a potem wymiana olejów i dopiero ognia 8-) :lol:
P.s. - Yama to bardzo dobry wybór ;-) .

[ ODPOWIEDZ ]