FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jacht Kormoran
Autor Wiadomość
~Tomek J

Wysłany: 2009-05-25, 09:04    [Cytuj]

M 52 napisał/a:
Oglądałem kilka Kormoranów i zapamiętałem, że wszytskie wygladały znacznie lepiej, niż inne popularne jachty z tego okresu produkcji. Czy różniły się jakością wykonania? A może po prostu nie używano ich z jakiegoś powodu

Może dlatego że w przeciwieństwie do np. Orionów zwykle znajdowały się w rękach prywatnych zamiast pełnić rolę "koni roboczych" w klubach, często w ręku załóg o dwóch lewych rękach (te walenie kilkunastokilogramową "babą" w zablokowany miecz! :evil: ). Jednym z nielicznych wyjątków był żegrzyński MOS, wyposażony na przełomie lat 70-tych i 80-tych w całą flotyllę 'Kormoranów". Gdy pewnego razu klubowy rejs jachcików z wyłupiastymi przednimi oknami kabinowymi odwiedził obóz harcerski na Sextach, wydawało się że całe stado żab wyległo przy brzegu i zaraz zacznie przeraźliwie skrzeczeć :lol:
Cytat:
Prawdę mówiąc kusi mnie wymiana mojego Bezika własnie na Kormorana

To już chyba lepiej na Oriona. Jak się umie pozbyć jego wrodzonych wad i funkcjonalnie wyposażyć, powinien okazać się lepszy od BEZa pod każdym względem.

Pozdrawiam
Tomek Janiszewski

M 52

Wysłany: 2009-05-25, 09:30    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:

To już chyba lepiej na Oriona. Jak się umie pozbyć jego wrodzonych wad i funkcjonalnie wyposażyć, powinien okazać się lepszy od BEZa pod każdym względem.

Na pewno tak. W moim przypadku jednak ważna jest pewna mobilność i to realizowana samodzielnie. Jacht muszę samodzielnie wodować, a często wożę go na przyczepie. Więc na razie te zalety trzymają mnie przy Bezie. No i mały jacht pozwala na pływanie po Wiśle. Z drugiej strony kusi większa woda, więc duża dzielność jest nie do przecenienia. Kormoran po prostu wydaje się mały i mniejszy od Oriona a jest dzielny i bardziej przestronny od Beza. Tak mi się po prostu wydaje, nigdy nie pływałem ani Orionem, ani Kormoranem.

~Tomek J

Wysłany: 2009-05-25, 11:25    [Cytuj]

M 52 napisał/a:
W moim przypadku jednak ważna jest pewna mobilność i to realizowana samodzielnie. Jacht muszę samodzielnie wodować, a często wożę go na przyczepie. Więc na razie te zalety trzymają mnie przy Bezie.

Skoro tak, to pewnie masz na mysli BEZ-a 2 a nie 4. Z tym pierwszym to nawet Kormoran miałby szanse wygrać regaty.
Cytat:
No i mały jacht pozwala na pływanie po Wiśle.

A masz przynajmniej pojęcie na co pozwala Orion?

http://www.siz.org.pl/opowiesc/tomekj/wisla1.html
http://niusy.onet.pl/nius...wo&aid=76501410
http://www.grzywa.waw.pl/varia/tomjani.html
http://fotoforum.gazeta.pl/a/26286.html
http://www.youtube.com/wa...feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=8hS7sqXv6Ng

Cytat:
Kormoran po prostu wydaje się mały i mniejszy od Oriona

Co nie znaczy że jest od niego łatwiejszy tak do przewozu jak i do wodowania. Z uwagi na stałą płetwę balastową wymaga użycia dźwigu. A Oriona wystarczy raz na sezon zwodować choćby w Warszawie - potem można płynąć chocby na Mazury (żeby nie było ze reklamuję konkurencyjne wobec WJM akweny! :mrgreen: ), co i czynię rokrocznie.

Cytat:
Nigdy nie pływałem ani Orionem, ani Kormoranem.

Kormoranem pływałem daaaawno temu, i zapamiętałem tylko tyle że mniej przechylał się od innych jachtów. Orionami pływam od 1991r. do dziś, w tym "Leśnym Dziadkiem" od roku 2003.

Pozdrawiam
Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2009-05-25, 11:31, w całości zmieniany 2 razy  

M 52

Wysłany: 2009-05-25, 12:17    [Cytuj]

Zapędzilismy się nieco w naszych rozważaniach ;) Jeszcze nie kupuję Oriona, ani Kormorana. Na razie zmieniam starego Beza2 na nowszego. Wyszło taniej i łatwiej, niż planowany remont. Chwilowo mam nawet dwa Bezy.
Czytałem wielokrotnie Twoje wypowiedzi m.in. na SF i widziałem Leśnego Dziadka na Wiśle. Mnie też można było spotkać na rzece i niebawem znów na nią wrócę.
A Kormoran po prostu podoba mi się. Takie już mam zakręcone upodobania estetyczne ;)
A skoro już mówimy o innych akwenach, to przymierzam się do odwiedzenia Zalewu Zemborzyckiego. Obiecałem trochę pływania małoletnim żeglarzom z Lublina. Mój Bezik służy własnie do włóczenia się po Polsce i odwiedził już różne miejsca.
Ostatnio zmieniony przez M 52 2009-05-25, 12:22, w całości zmieniany 1 raz  

mich9113

Wysłany: 2009-06-03, 12:32    [Cytuj]

Witam ponownie...Jeżeli chodzi o oriona to bez sprzecznie można powiedziec,że ma znacznie lepsze właściwości jezdne... ;D Żegluje na pewno o wieeele lepiej niż kormoran i jak myśle niż bez-2...Pływałem orionem kilka razy a kormorana posiadam ;D Uważam,że jest to łódka dla kogoś komu się nie spieszy lub kogoś kto często używa silnika (jako motorówka jest super).Orion poza tym ma nieco wiecej miejsca w kabinie niż crescent i jeszcze wiecej miejsca niż bez-2.Ja swojego kormorana chętnie zamienie na coś innego...Myślę,że w przyszłym sezonie przesiąde się na nash'a.Aha...Co do przewozu kormorana, to mając specjalną przyczepę do niego,z powodzeniem można go wozic gdzie się chce.Ja posiadam jedynie slip do swojego ale po innych akwenach również pływałem.Przyznaje,że dzielnościa kormoran rozwala oba powyższe jachty...oriona i beza

Podaje linki do ciekawych filmów z rejsów orionkami,odchodząc nieco od tematu.Rejs Mazury-Amsterdam naprawdę super ;D

http://mitasdar.wrzuta.pl/film/0IKM5MHVyi1/

http://www.youtube.com/watch?v=wHv4iWkRmeY

Komentarz administratora - poprawilem link do filmu na 'bezposredni'
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2009-06-03, 16:10, w całości zmieniany 6 razy  

romanthorne

Wysłany: 2009-08-18, 16:38    [Cytuj]

Pozwolę sobie wrócić do tematu Kormoran.Planuję jego zakup ze wzgledu na możliwość pływania przy większym wietrze.Czy można nim pływać też po Bałtyku po wodach przybrzeżnych?Może ktoś ma jakiś niedrogi,dobrze utrzymany egzemplarz?Pozdrowienia :-D

~VA00

Wysłany: 2009-08-18, 17:05    [Cytuj]

romanthorne napisał/a:
Pozwolę sobie wrócić do tematu Kormoran.Planuję jego zakup ze względu na możliwość pływania przy większym wietrze.Czy można nim pływać też po Bałtyku po wodach przybrzeżnych?Może ktoś ma jakiś niedrogi,dobrze utrzymany egzemplarz?Pozdrowienia :-D

Nie zapomnij, że są 2 wersje: jedna z kilem, druga z 2 mieczami. Ta ostatnia nie jest jakoś niezwykle stabilna, szczególnie po ,,dożaglowaniu''. Znam nawet przypadek wywrotki, i to bynajmniej nie na morzu.

romanthorne

Wysłany: 2009-08-18, 19:39    [Cytuj]

Dzięki za informację.Myślę właśnie o wersji z jednym kilem+dociążeniem go w dolnej części.Wracam do żeglowania po sporej przerwie i ten typ łodzi będzie mi przydatny do dojścia do formy.

~piotr6

Wysłany: 2009-08-20, 15:16    [Cytuj]

ja znam przypadek wywrotki z kilem -na małym jeziorze :-D

Ten jacht ma wadę on jest za wolny ! NIGDZIE NIM NIEDOPŁYNIESZ ;-)

romanthorne

Wysłany: 2009-08-20, 15:43    [Cytuj]

Co do wywrotki,to odpukać,nigdy nie leżałem.Myślę,że na Wielkie Jeziora i na Zatokę Gdańską bedzie się lepiej nadawał niż Bez 2.Poza tym mam określoną kasę i myślę jak wybrać najlepiej.Jest do kupienia z 12m2 żagla i dociążonym mieczem i się zastanawiam.Dzięki za wiadomości.Pozdrowienia :-D

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2009-08-20, 16:29    [Cytuj]

piotr6 napisał/a:
Ten jacht ma wadę on jest za wolny

Byc moze wlasnie o to chodzi. Mazury znow beda wydawac sie... Wielkie! ;)

~piotr6

Wysłany: 2009-08-20, 19:31    [Cytuj]

myślę ,że w tej cenie można wybrać coś lepszego :-P

~VA00

Wysłany: 2009-08-21, 18:30    [Cytuj]

piotr6 napisał/a:
ja znam przypadek wywrotki z kilem -na małym jeziorze :-D

Chyba żartujesz. Przez dziób?? :shock:
Bardziej serio: czy wstał zaraz potem sam? Bo ten z 2 mieczami wstał...

piotr6 napisał/a:

Ten jacht ma wadę on jest za wolny ! NIGDZIE NIM NIEDOPŁYNIESZ ;-)

Stanowi to problem raczej psychologiczny niż logistyczny. Przyznam, że nie mierzyłem nigdy prędkości Kormorana, ale nie sądzę aby był istotnie (np. 2x) wolniejszy od typowej mazurskiej konstrukcji. Fakt, wszystko go wyprzedza. Jeżeli kogoś to nie obchodzi, to w czym problem?

Na kursach pełnych skuteczne jest stawianie żagli dodatkowych. Wypróbowany sposób to fok od Omegi postawiony na topsztagu jako kliwer. Znam ludzi którzy pływali z czymś w rodzaju ,,genakera'' i bardzo sobie chwalili.

Widziałem też konstrukcje przerobione na maszt i żagle od Omegi, ale osobiście nie próbowałem. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tego typu hybrydą?
Ostatnio zmieniony przez VA00 2009-08-21, 18:36, w całości zmieniany 1 raz  

~piotr6

Wysłany: 2009-08-24, 21:25    [Cytuj]

Cytat:
ardziej serio: czy wstał zaraz potem sam? Bo ten z 2 mieczami wstał...

Chłopaki trochę głupkowali i talia im się zaplątała ,rufa niekontrolowana i już :-D
Gdyby nie to że mieli kapoki w dziobie to kormoran by całkowicie zatonął , a tak sobie wystawał tylko dziób nad wodą.Dodam jeszcze ,że miał PRS na Bałtyk czy zatokę.

Problem z prędkością jest taki ,że on jest z 8 razy wolniejszy-no może przesadzam

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2009-12-27, 21:30    [Cytuj]

romanthorne napisał/a:
Co do wywrotki,to odpukać,nigdy nie leżałem.Myślę,że na Wielkie Jeziora i na Zatokę Gdańską bedzie się lepiej nadawał niż Bez 2.Poza tym mam określoną kasę i myślę jak wybrać najlepiej.Jest do kupienia z 12m2 żagla i dociążonym mieczem i się zastanawiam.Dzięki za wiadomości.Pozdrowienia :-D

Dawno , dawno temu na WJM żeglowałem foką z półkilem, tj wersja morską tego jachtu. Morską nalezy czytac wody morskie osłonięte. Pływało się na prawdę super. Wydaje mi się ,że jest to lepsza propozycja niż kormoran ,zwłaszcza ,że cenowo są podobne. Co do wypowiedzi odnosnie Komorana to co prawda pływa wolniej ale bez przesady wszędzie nim dopłyniesz. Co niektórym armatorom lub czarterobiorcom wydaje się ,że jak jacht nie ma 10 m, wsokosci stania, koła sterowego rolfoków , relingów itp to juz się absolutnie nie nadaje do pływania.

Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2009-12-27, 21:37, w całości zmieniany 1 raz  

adasko767

Wysłany: 2009-12-27, 23:31    [Cytuj]

kormoran jako lodz motorowa ( pierwotne przeznaczenie ) nadal jest produkowany. starczy poszukac troche w necie i mozna znalesc nowke ze stoczni. - to dla ludzi ktorzy szukaja kormorana.- nazwy stoczni nie podaje,regulamin,. jak cos to na *ocenzurowano_automatycznie* bywa oferta. to chyba moge powiedziec. na priv jak cos ;)

sunny_boy

Wysłany: 2009-12-29, 12:10    [Cytuj]

Jeśli, możesz podesłać info o stoczni, która sprzedaje skorupy kormorana to bardzo prosze.
pozdrawiam Marcin

aa1975
Adam

Wysłany: 2009-12-29, 13:39    [Cytuj]

Chciałbym wspomnieć, że dostałem od adasko767 info na prv o stoczni, ale nie mogę kliknąć "pomógł" bo tylko autor tematu może to kliknąć, a tak się składa, ze autorem tego wątku jest akurat adasko767. W związku z tym po prostu oświadczam: adasko767 pomógł :-)

sunny_boy

Wysłany: 2009-12-29, 22:48    [Cytuj]

dzięki adasko767 za pomoc, oświadczam pomógł

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2009-12-30, 11:08    [Cytuj]

adasko767 możesz wrzucić info do działu komercyjnego - dostępnego dla aktywnych użytkowników naszego forum (min. 20 postów).
http://forum.mazury.info.pl/viewforum.php?f=39

[ ODPOWIEDZ ]