FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Boatshow 2017
Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2012-06-22, 10:24
bezpłatne cumowanie (ale na Jezioraku)
Autor Wiadomość
~Adam Żyszkowski

Wysłany: 2011-08-03, 13:31   bezpłatne cumowanie (ale na Jezioraku) [Cytuj]

Udało mi się wyrwać na cztery dni na Jeziorak. Jezioro cudne, ale zwróciłem uwagę na coś zupełnie innego i zacząłem się zastanawiać czy taki pomysł przeszedłby na "naszych" Mazurach.

Związek Gmin "Jeziorak" wyrwał unijną kasę i na całym Jezioraku postawił 27 pływających pomostów (zdjęcie poniżej) jak widać bardzo porządnych. Przy każdym pomoście jest śmietnik i i plastikowy przybytek znany jako toitoi. Mało tego, mają tam statek, który pływa i zbiera śmieci i wypompowuje zawartość kibli.

Pomosty stanęły w 2009 roku, do tej pory nie są popalone, zniszczone, połamane. Zadziwiające. :shock: Cumowanie przy nich jest bezpłatne.

Więc jak? Czy lokalne władze, te znad Wielkich Jezior Mazurskich byłby zainteresowane takim czymś? Pomysł i realizację uważam za świetny.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2011-08-03, 14:08    [Cytuj]

Gminy połozone na WJM nie są tym zainteresowane, bo po pierwsze trzeba za to zapłacić, a po drugi lobby prywatnych przystani trzymają ręke na pulsie.

Sławek

~Tomek J

Wysłany: 2011-08-03, 14:15    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
Gminy połozone na WJM nie są tym zainteresowane, bo po pierwsze trzeba za to zapłacić, a po drugi lobby prywatnych przystani trzymają ręke na pulsie.

Chyba jednak jest jeszcze gorzej niż piszesz. Gminy są raczej zainteresowane w tym aby wyrwać jak największą kasę z tych prywatnych, płatnych przystani - po co miałby jeszcze inwestować we własne, i do tego jeszcze bezplatne? :evil: Zainwestwoały wszak w jedną, wypasioną, podobno EKO..., a głównie w ułożone tam gwiazdobloki. :mrgreen: A ceny jakie są - każdy widzi. :-( To już prywatna inicjatywa potrafi nieraz zrobić to conajmniej równie dobrze, za to taniej.

Tomek Janiszewski
ps. spojrzałem tylko na te Y-bomy i... olśniło mnie. No tak, przecież ja je dobrze znam, i też cumowałem przy takich bezpłatnie, co prawda tylko w dzień. Pod HPPC.
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2011-08-03, 14:17, w całości zmieniany 1 raz  

Cinek

Wysłany: 2011-08-03, 17:05    [Cytuj]

Takie cumowanie jest bardzo wygodne i łatwe, można wchodzić samemu bez problemu i ryzyka w naprawdę różnych warunkach, ciężko obić łódkę, ale szczerze mówiąc nie widzę tego na Mazurach jako, że wg mnie nie ma tam niestety tyle miejsca żeby robić tak wygodne "miejsca parkingowe", porty są coraz ciaśniejsze z każdym sezonem, pomysł fajny ale niestety trudny do zrealizowania bo jachtów będzie coraz więcej a jeziora są cały czas takie same, a osobiście nie chciałbym żeby zabudowywać całą linię brzegową jezior kejami.

~Adam Żyszkowski

Wysłany: 2011-08-03, 19:44    [Cytuj]

Pomosty produkuje pewna firma z Bartoszyc (chyba, o ile dobrze pamiętam plakietki na pomostach), widziałem je w wielu miejscach i liczę, że będę widywał częściej, bo są naprawdę fajne. Nie tylko przy "Gołębiu".

Jachtów na Jezioraku jest znacznie więcej niż miejsc przy tych pomostach. Poza tym nikt nie mówi o zabudowaniu całej linii brzegowej, stoją w takich miejscach, które były zawsze popularne do stawania "na dziko". Dalej stoi się na "półdziko", przy porządnym i bezpiecznym pomoście, ze śmietnikiem i kiblem.

Bodo
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-03, 21:51    [Cytuj]

W moim porównaniu, pomiędzy pływaniem po WJM a Jezioraku i okolicznych jeziorach, jest taka róznica, że na tym pierwszym, nikomu nie przeszkadza sąsiedztwo "obcego" jachtu, w miejscu gdzie cumujemy na dziko...... wręcz przeciwnie,..... tamtejsi żeglarze, niejako szukają nowych znajomości i chętnie odbiorą cumy od, akurat dopływającej załogi...... na WJM, do tej pory, nie zauważyłem tej tendencji.... i tutaj widzę przyczynę i różnicę pomiędzy tymi dwoma środowiskami żeglarskimi..... tam, chętnie zrobią coś pożytecznego dla dobra ogółu, a tutaj "każdy sobie rzepkę skrobie"..... :-D

Cinek

Wysłany: 2011-08-03, 22:57    [Cytuj]

Adamie, tak czy inaczej ruch na Jezioraku jest o wiele mniejszy niż na Mazurach, więc na Mazurach, żeby była szansa znaleźć wolny pomost trzebaby ich wybudować mnóstwo, na każdym "dzikim" miejscu. Zgodzę się z Bodo, też widzę taką tendencję i zastanawiam się jak ludzie by reagowali na bliskie towarzystwo innych łódek, chociaż chciałbym wierzyć, że wybiorą to "mniejsze zło" i zaczną cumować w wygodnych miejscach a nie marudzić że mają towarzystwo obok siebie a chcieli na dziko.
Pozdrawiam
Marcin

maciekzb

Wysłany: 2011-08-04, 10:07    [Cytuj]

Na Jezioraku pływam już 33 lat co sezon. Na WJM sporadycznie ale nie widzę żadnych różnic pomiędzy żeglarzami z Jezioraka. Jak wszędzie i w każdej dziedzinie są różni ludzie. Zagęszczenie jachtów według mnie jest podobne jeśli brać ich ilośc na m2 wody w jeziorze :mrgreen: . Trzeba jeszcze wziąść pod uwagę, że Jeziorak to nie tylko to jezioro, ma jeszcze połączenie kanałami z Ostródą, Elblągiem i dalej na Zalew Wiślami i Bałtyk. Coraz częściej można spotkać na Jezioraku jachty przystosowane do żeglugi morskiej, przybrzeżnej lub zatokowej. Zdecydowanie brak jest portów takich jak na WJM. Wydaje mi się, że wynika to nie dlatego, że nie ma zainteresowanych ich budową ale nie ma gdzie ich budować. Całość jest(chyba) objęte ochroną Parku Krajobrazowego, prawie całe jezioro jest otoczone lasem. Zauważyłem, że w ciągu kilku ostatnich lat parę ośrodkow, które miały jakieś pomosty, keje, przystanie zniknęło i to takich murowanych, piętrowych w atrakcyjnych miejscach. Podejrzewam, że dlatego, że nie spełniały norm i nie miały wymaganych zezwoleń.
Od siebie dodam jeszcze, że Jeziorak i okolice są bardzo malownicze i wielu żeglarzy, których nie znam ale z którymi rozmawiałem dlatego tu osiedli na dłużej.
Jeszcze jedna ciekawostka. Silnik na jachcie częściej służy do przemieszczania się w bezwietrzną pogode a bardzo rzadko do cumowania, manewrów podchodzenia do keji.

IMG_4686.JPG
Plik ściągnięto 780 raz(y) 6 MB

DSC09585.jpg
Barka do wywozu śmieci i opróżniania TOI TOI
Plik ściągnięto 752 raz(y) 216,63 KB

IMG_4153.JPG
Plik ściągnięto 685 raz(y) 4,19 MB

IMG_4518.JPG
Plik ściągnięto 812 raz(y) 5,72 MB

[ ODPOWIEDZ ]