FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2013-05-29, 00:29
zimowanie
Autor Wiadomość
jan
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-26, 18:09   zimowanie [Cytuj]

jak przygotować łódkę na zimę? mam miejsce przed domem. kolega mówi, że lepiej wynająć miejsce w hangarze.

~VA00

Wysłany: 2008-09-27, 12:27    [Cytuj]

Obydwa sposoby są równie poprawne. Jeżeli mamy dobrą plandekę i zapewnimy że deszcz (śnieg) spływa nie pozwalając na stanie wody jest OK. Ja w tym celu używam starego masztu i krzyżaka.

W hangarze też trzeba uważać, jeżeli dach cieknie a jacht jest otwarty (czy bez plandeki) to skutki mogą być opłakane po zimie. Chyba że jest ogrzewany ale to bardzo rzadko spotykany
luksus.

Istotna różnica którą zauważyłem to stopień wyschnięcia drewna. Jacht z klepki po zimowaniu w nieogrzewanym
hangarze miał szczeliny na kilka mm; pod plandeką właściwie były niewidoczne. To może być czasami istotne; np. planowany remont.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2008-09-27, 13:05    [Cytuj]

Sugeruję jacht umyć jakimś karcherem zaraz po wyslipowaniu. Szczególnie dno. Po zimie zaschnięte glony cieżko schodzą.
Koniecznie wyjąć materace, bo spleśnieją (nie wspominając o innych rzeczach typu kamizelki, koło ratnunkowe, a nawet kotwice z liną).
Jezeli jacht zimuje pod plandeka, koniecznie dziob ustawic wyzej od rufy, aby swobodny zapewnić odplyw wody w przypadku uszkodzenia planedki; 'przedmuchac' instalacje wodna, aby nie pozostawic wody.
Wysuszyc dokladnie jacht - jezeli nie ma takiej mozliwosci, przykryc plandeka lub folia z zapewnieniem wentylacji/przewiewu. Zbyt szczelne owiniecie wilgotnego jachtu moze spowodowac plesn lub trudny do usuniecia grzyb.
Elementy metalowe, mozna po wysuszeniu nasmarowac.

~yep

Wysłany: 2008-10-02, 19:30    [Cytuj]

tak - sprawa nie jest taka prosta. Jachty stoczniowe posiadające "drzewo" polakierowane według określonej technologii nie jest tak wrażliwe na wilgoć. Najczęściej do takiego jachtu wrzuca się "farelkę" by osuszyła wnętrze, a potem stosuje się folie termo-skurczliwą i szczelnie zafoliowuje - by do srodka nie weszła wilgoć.
Jeśli chodzi o jachty wykonane metodą amatorską to uważam ze najlepszym sposobem jest dobrze umyć wnętrze oczyścić pokład z liści i brudu, a następnie przykryć plandeką - niezbyt szczelnie. W jachcie otworzyć wszystkie bakisty i lekko uchylić luki. Niestety raz na jakiś czas czarto sprawdzić czy plandeka wciąż jest dobrze założona.
Jeśli chodzi o podgniłe materace to znakomicie pierze je pralnia na Wilanowie w Giżycku. Jeśli chodzi o pleśń na wykładzinie burtowej to polecam środek grzybobójczy "PUFAS".

Saillupus

Wysłany: 2008-10-07, 21:50    [Cytuj]

co do materacy się nie zgodzę
ja od 7 lat trzymam materace w jachcie, a jacht stoi otwarty na dworze (oczywiście pod plandeką)
po prostu trzeba włożyć butelki pod materace i będzie ok
dobrze przykryć plandeką – aha zdjąć relingi bo przebijają plandekę
kamizelki też zawsze były - tylko bakisty otwarte, a kotwice też wisiały cały czas
ja w solinie to nawet silnika ze studni nie wyciągałem
dno i burty faktycznie trzeba umyć.
ale materace, obrazki, garnki itp mogą zostać :)
oczywiście żagle do ciepłego ale tak żeby nie było myszy i innych dziadostw
pozdr.

~Tomek J

Wysłany: 2008-10-08, 12:02    [Cytuj]

Saillupus napisał/a:
co do materacy się nie zgodzę
ja od 7 lat trzymam materace w jachcie, a jacht stoi otwarty na dworze (oczywiście pod plandeką) po prostu trzeba włożyć butelki pod materace i będzie ok.

O ile materace są uszyte z właściwego materiału: w 100% syntetycznego (np. stylonu) Nawet niewielka domieszka bawełny sprawi że spleśnieją.
Pozdrawiam
Tomek Janiszewski

~yep

Wysłany: 2008-10-09, 18:31    [Cytuj]

dobrze przykryć plandeką – aha zdjąć relingi bo przebijają plandekę

Fajnie jak ktoś ma zdejmowane - holera ja mam jednolite słupki relingowe i wykręcać z pokładu ich nie będe. Pojawiły sie ostatnio plandeki termokurczliwe pofizelinowane ale jakoś nie mam do nich przekonania. Może ktoś coś więcej napisze o tych plandekach wielorazowego uzytku?

[usuniety na zyczenie]
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-09, 20:23    [Cytuj]

Żeby nie zdejmować słupków relingowych ,wystarczy górę każdego z nich obłożyć kawałkiem dywanówki , następnie przywiązać ,żeby nie spadła .Tak zabezpieczone słupki nie przebiją nawet cieńszej plandeki .
100%-wy stilon podszewkowy,zastosowany jako spodnia część materacy to gwarancja gnicia materacy i rozwoju grzybów .Ten materiał wogóle nie przepuszcza powietrza.Jeżeli ktoś przy szyciu materacy zaproponuje Wam taki materiał ,to znaczy ,że albo nie ma pojęcia o obszywaniu materacy jachtowych ,albo próbuje zaoszczędzić na kliencie .

~yep

Wysłany: 2008-10-10, 18:57    [Cytuj]

napiszę Wam taką oto rzecz - przedstawiciel amerykańskeij firmy która sprzedaje sailtraki proponuje plandeki wielorazowego użytku. Są one termokurczliwe i pofizelinowane. Czy ktoś może wyrazić zdanie na ten temat?

~Tomek J

Wysłany: 2008-10-13, 11:12    [Cytuj]

Nemo1 napisał/a:
100%-wy stilon podszewkowy,zastosowany jako spodnia część materacy to gwarancja gnicia materacy i rozwoju grzybów .Ten materiał wogóle nie przepuszcza powietrza.

Pewnie masz na myśli tkaninę "ortalionową", taką nieprzemakalną jak na kurtki przeciwdeszczowe. Ale dlaczego miałaby nie przepuszczać powietrza luźna, elastyczna, nieimpregnowana dzianina, bez względu na to z czego została zrobiona? A na stylonie przynajmniej grzybki się nie pożywią.

Pozdrawiam
Tomek Janiszewski

[ ODPOWIEDZ ]