FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2013-05-29, 00:16
plandeka na jacht
Autor Wiadomość
rau1

Wysłany: 2011-04-17, 18:58   plandeka na jacht [Cytuj]

Witam !
Właśnie dowiedziałem się ,że po tym sezonie muszę prawdopodobnie poszukać nowego miejsca na zimowanie łódki. Do tej pory trzymałem jacht w budynku, pod dachem i było
klawo. Jeżdżąc trochę po okolicy , zaobserwowałem ,że wiele jachtów stoi pod plandeką na świeżym powietrzu. Dlatego mam ogromną prośbę , aby zawczasu się przygotować -
- podpowiedzcie jaką plandekę zastosować i na co zwrócić uwagę przy okryciu łódki plandeką.
Pozdrawiam Lech.

AdminEdit: Poprawiłem skutki zepsutego CAPS LOCKA. Proszę kupić nową klawiaturę :-P
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2011-04-17, 20:37, w całości zmieniany 1 raz  

Artur 66

Wysłany: 2011-04-17, 19:46    [Cytuj]

Ja stosuje plandekę srebrno-zieloną, jest trochę droższa od niebieskich ale zdecydowanie mocniejsza. Tych niebieskich nie polecam bo są moim zdaniem za słabe. Spory wybór na popularnym portalu ogłoszeniowy ................ ;-) , hasło plandeki.
W miarę możliwości należy uzyskać jak największy spadek, skos. Ja, przed przykryciem plandeką, między masztem a relingami przeplatam linki, robiąc coś w rodzaju pajęczyny, żeby zminimalizować możliwość powstania kieszeni w których zalegała by woda i śnieg. Przerzucam również po nałożeniu plandeki kilka razy linkę wokół całości co by nie podrywał jej wiatr.
Ostatnio zmieniony przez Artur 66 2011-04-17, 20:20, w całości zmieniany 2 razy  

~boSmann

Wysłany: 2011-04-17, 22:08    [Cytuj]

Nizłym pmysłem na zrobienie stelaża pod plandekę jest zastosowanie rurek pvc (takich jak do prowadzenia przewodów).
Poprzecznie wyginamy je w łuk i mocujemy np do stójek relingu. Dajemy wzdłuż kalenicę i łączymy ją z łukami za pomocą opasek do mocowania przewodów elektrycznych, tzw. "trytek" (od odgłsu przy ich zaciąganiu).
Wygląda to trochę jak wóz z dzikiego zachodu ale woda tam się nie zgromadzi, łodka ma wentylację a i coś pod takim namiotem można zrobić.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2011-04-17, 22:21    [Cytuj]

Niektórzy po prostu kupują stary stelaż do rolniczych namiotów foliowych tzw. szklarni.

Bodo
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-18, 03:06    [Cytuj]

Rurki od przewodów elektrycznych nie zdają egzaminu....... sprawdzone!...... :oops: ...... są za słabe i pod naporem śniegu, zwyczajnie się łamią...... natomiast sprawdzają sie znakomicie rury wodociągowe (niebieske)..... są grubościenne i odpowiednio elastyczne........ :-D
Z nazwą "trytka", spotykam się pierwszy raz..... :-D .... spodobała mi się i będę jej używał, o ile nie rościsz sobie praw autorskich.... ;-) :mrgreen: ..... jednak rury, bardziej stabilnie jest łączyć wzmocnioną taśmą samoprzylepną...... :-D

<|MirekMors

Wysłany: 2011-04-18, 07:30    [Cytuj]

To może z kilku kantówek zrobić rodzaj namiotu? Wtedy łódka jest lepiej wentylowana i można przy niej podłubać. Oczywiście zajmuje to więcej miejsca.

rau1

Wysłany: 2011-04-19, 16:51    [Cytuj]

Witam !
Dziękuję koledzy za te rady. Ta nazwa "trytka" też mi się podoba i bedę używał. Do tej pory na przedmioty których nazw nie znałem mówiłem "rytyntko' lub "chrąchle". Ale nazwa "trytka "
brzmi bardziej fachowo. Co do konstrukcji z rur wodociągowych , to uważam ten pomysł za
najbardziej trafiony. Rozumiem , że cała konstrukcja opiera się na pokładzie łodzi? Jeszcze w związku z rurkami - jakiej średnicy minimalnej można użyć aby zdało egzamin?
Dzięki za rady i pozdrowienia z Wigier, Lech.

<|MirekMors

Wysłany: 2011-04-19, 17:35    [Cytuj]

Ja rozumiem, że jeśli rurki to największe jakie włożysz w studzienki słupków relingów. W kalenicy rzeczywiście taśma będzie najlepsza-zespoli elementy i nie pozwoli im się złożyć

rau1

Wysłany: 2011-04-19, 17:43    [Cytuj]

Witam ponownie!
A teraz już kumam. Nie wiem dlaczego ale myślałem o mocowaniu stelaża do relingów.
Teraz już się wstydzę , że tak myślałem . Jeszcze raz dzięki za informację.
Pozdrawiam ,Lech.

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2011-04-19, 20:06    [Cytuj]

rau1 napisał/a:
Ta nazwa "trytka" też mi się podoba i bedę używał. Do tej pory na przedmioty których nazw nie znałem mówiłem "rytyntko' lub "chrąchle". Ale nazwa "trytka "
brzmi bardziej fachowo.
A rowerzyści mówią na to "zipy".

Bodo
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-19, 21:16    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
Ja rozumiem, że jeśli rurki to największe jakie włożysz w studzienki słupków relingów. .....

Chyba lepiej rurę założyć na słupek..... :-D ...... ja stosowałem taśmę wzmocnioną do przytwierdzenia rury calowej do słupka.... w dwóch miejscach..... wystarczyło.... :-D

Buber
Zgórmysyn

Wysłany: 2011-04-20, 07:02    [Cytuj]

Piotr Lewandowski napisał/a:
rau1 napisał/a:
Ta nazwa "trytka" też mi się podoba i bedę używał. Do tej pory na przedmioty których nazw nie znałem mówiłem "rytyntko' lub "chrąchle". Ale nazwa "trytka "
brzmi bardziej fachowo.
A rowerzyści mówią na to "zipy".

Bo to jest po angielsku, od "zip-ties"
A po polsku to jest opaska samozaciskowa. Ale oczywiście co komu bardziej pasuje, oby tylko w sklepie zrozumieli :mrgreen:

mabar
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-20, 08:06    [Cytuj]

A może ktoś by fotkę tych rurkowych konstrukcji strzelił? Tak dla potomności. Mnie chyba też będzie czekała wyprowadzka z ciepłej hali po sezonie.

Trytki - nazwa powszechnie używana w 3city i okolicach. ;-)

~Siga2
Siga2

Wysłany: 2011-04-20, 08:34    [Cytuj]

Od kilku zim stosuję na konstrukcję pod plandekę rurki hydrauliczne /niebieskie /. Kupujemy je z metra ,tniemy na wymiar na miejscu przy łódce przy pomocy zwykłej piłki.
Rurki są niedrogie i można z nich korzystać wiele lat . Maszt podpieramy w trzech miejscach /dziób, środek i rufa /.Rurki mocujemy do relingów i słupków przy pomocy elektrycznych taśm zaciskowych .Mocujemy na jednej burcie ,potem do masztu i na drugiej burcie . Powstaje sztywna konstrukcja na która naciągamy plandekę. Rurki im gęściej mocowane tym lepiej .Stosuję rurki co 80-90cm . Na wiosnę przecinamy taśmy zwijamy rurki i do następnej zimy jest spokój . Zaletą takiego systemu jest min. to że możemy wygodnie wykonywać prace w łódce bez ściągania plandeki .Plandeka nie ociera się o ostre elementy okuć na jachie .Nie musimy montować żadnych dodatkowych zabezpieczeń w postaci np. wykładzin dywanowych żeby nie zniszczyć plandeki -- Generalnie uważam że to jest najlepszy i najtańszy sposób na prawidłowe przykrycie jachtu na zimę . Jeszcze dodam że do jachtu wkładam "odwilgacacz " -W tym roku wylałem z niego po zimie około 2 litrów wody .W łódce wilgotność była na poziomie 68% --To jest bardzo dobry wynik .
Ostatnio zmieniony przez Siga2 2011-04-20, 08:42, w całości zmieniany 2 razy  

<|MirekMors

Wysłany: 2011-04-20, 09:04    [Cytuj]

Oczywiście rurki zakładamy jeszcze gdy jest ciepło? Np.w sierpniu, żeby dały się wygiąć?
żartuję

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2011-04-20, 12:16    [Cytuj]

Ja mocuje między dziobem a rufą drewniany pałąg , bo maszt trzymam w żaglowni, do drewnianego pałągu mocuje elestyczne tyczki wiklinowe lub leszczynowei mocuje je nastepnie do słupków relingowych. Tworzy sie mocny stelaż Wiem ,że to nie ekologiczne , ale one odrastaja. Za plandeke słuzy mi duża reklama gazety wyborczej. jest gruba cięzka, nie przeciera się i jej nie podwiewa i i co wazne nie przecieka. Po zimie mam jacht w takim stanie jak go złozyłem do zimowania. Luki są otwarte.

Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2011-04-20, 12:17, w całości zmieniany 1 raz  

rau1

Wysłany: 2011-04-21, 08:39    [Cytuj]

Witam !
Ale klawo! Tyle informacji na temat przykrycia łodzi na zime - do wyboru , do koloru.
Bardzo dziękuję Wam za wszystkie uwagi.
Pozdrawiam , Lech.

mabar
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-21, 08:45    [Cytuj]

jeszcze tylko pytanie: o jakich niebieskich rurkach piszecie? Mam ktoś może fotkę?

~Siga2
Siga2

Wysłany: 2011-04-21, 11:00    [Cytuj]

Tworzywowe rury hydrauliczne z metra /tną w sklepie na żądaną długość / . Kolor niebieski,różne przekroje .Są do kupienia w każdym składzie budowlanym czy sklepie typu Brikomann.

M 52

Wysłany: 2011-04-22, 19:34    [Cytuj]

To są rury do ujęć wody. Niebieskie, przeznaczone do wody pitnej, są droższe. Tańsze są takie same czarne przeznaczone np do podziemnych instalacji podlewania, dostępne na samym końcu wiekszości marketów budowlanych. Przed zakupem i tak warto pomacać rury i porównac ceny.

[ ODPOWIEDZ ]