FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2014-02-19, 23:19
Dyskusje okołopogodowe
Autor Wiadomość
Edyta

Wysłany: 2012-06-05, 14:04   Dyskusje okołopogodowe [Cytuj]

AdminEdit: Wydzielone z komunikatów pogodowych

Witam! Wybieramy się z przyjaciółmi na weekend czerwcowy w okolice Rynu. Obserwując aktualną pogodę mamy jednak obawy - zwłaszcza, że co stacja - to inna prognoza. Wynajęliśmy jacht typu Calypso 750 i zastanawiamy się, czy nie zamarzniemy śpiąc na niej ;) Ogólnie czy zapowiadana pogodu sprzyja takim wypadom, czy lepiej zmienic plany? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2012-06-05, 15:29, w całości zmieniany 1 raz  

NePolyak

Wysłany: 2012-06-05, 14:12    [Cytuj]

Edyta napisał/a:
Wynajęliśmy jacht typu Calypso 750 i zastanawiamy się, czy nie zamarzniemy śpiąc na niej ;) Ogólnie czy zapowiadana pogodu sprzyja takim wypadom, czy lepiej zmienic plany?

Nie zmarzniecie, temperatury nocne bedą w okolicach 8-10 stopni, czyli ciepły śpiwór załatwi sprawę.
Nawet nie myśl o zmianie planów! :evil: :mrgreen:

pir0man

Wysłany: 2012-06-05, 14:16    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
(...)
Temperatura wody +14st.C (metr pod powierzchnią)

W ciągu tygodnia spadek temperatury wody o 5 st. C? Gdzie mogę złożyć reklamację? A tak serio, temperatura zależy pewnie od głębokości jeziora, cyrkulacji, itp. Gdzie będzie najcieplej na północ od kanałów?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-06-05, 15:35   Re: Dyskusje okołopogodowe [Cytuj]

Edyta napisał/a:
Witam! Wybieramy się z przyjaciółmi na weekend czerwcowy w okolice Rynu. Obserwując aktualną pogodę mamy jednak obawy - zwłaszcza, że co stacja - to inna prognoza.

Jeżeli prognozy różnią się między sobą, to któraś (najczęściej wszystkie) są fałszywe. Od lat powtarzam, że prognozy dłuższe niż na najbliższe 48 godzin to wróżenie z fusów.

Wybrany przez Was jacht to spacerowa motorówka, więc pogoda dla tego typu łodzi ma znaczenie drugorzędne. Można pływać komfortowo nawet podczas deszczu. Większość posiada ogrzewanie pokładowe, więc tym bardziej od kaprysów przyrody jest się odizolowanym. Poza tym ciepły, 2-osobowy śpiwór... i po problemie. :-P

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-06-05, 15:37    [Cytuj]

pir0man napisał/a:
(...)
Temperatura wody +14st.C (metr pod powierzchnią)

W ciągu tygodnia spadek temperatury wody o 5 st. C? Gdzie mogę złożyć reklamację? A tak serio, temperatura zależy pewnie od głębokości jeziora, cyrkulacji, itp. Gdzie będzie najcieplej na północ od kanałów?

Sam sprawdzałem trzy razy... ale termometr nie kłamie. W ciągu ostatnich dni było zimno, poza tym zauważyłem, że temperatura wody zależy od kierunku wiatru.

Edyta

Wysłany: 2012-06-05, 15:46    [Cytuj]

:) śpiwór 2-osobowy zapakowany... ;) jeszcze raz dzięki.

Barbarossa

Wysłany: 2012-06-05, 19:05   Re: Dyskusje okołopogodowe [Cytuj]

Od lat powtarzam, że prognozy dłuższe niż na najbliższe 48 godzin to wróżenie z fusów

A Zbyszku świeże fusy nie są lepsze? Np cieplejsze? :mrgreen: ;-)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-06-05, 19:18    [Cytuj]

Forumowo-regatowych jeszcze nie napocząłem... ;-) ale wróżyć z nich nie będę. Wiem, że i tak nie przekonam poszukujących prognoz długoterminowych... ale będę próbował.

Barbarossa

Wysłany: 2012-06-05, 19:38    [Cytuj]

prawdę mówiąc też nie wierze nawet w te na następny dzień :-)
szczególnie jak mi nie odpowiadają
Ostatnio zmieniony przez Barbarossa 2012-06-05, 19:39, w całości zmieniany 1 raz  

Antares

Wysłany: 2012-06-05, 22:30    [Cytuj]

Forumowo-regatowych jeszcze nie napocząłem... ;-) ale wróżyć z nich nie będę. Wiem, że i tak nie przekonam poszukujących prognoz długoterminowych... ale będę próbował.

Skoro Artur milczy to powiem tak:
Na weekend pogoda przednia, typowo żeglarska, troszkę ciepła, troszkę deszczyku(ale bardzo mało) i umiarkowany wiaterek :-P :mrgreen: :lol:

Artur 66

Wysłany: 2012-06-05, 23:03    [Cytuj]

Antares napisał/a:

Skoro Artur milczy to powiem tak:
Na weekend pogoda przednia, typowo żeglarska, troszkę ciepła, troszkę deszczyku(ale bardzo mało) i umiarkowany wiaterek :-P :mrgreen: :lol:

Nie milczy, tylko szuka odpowiedniej prognozy ;-) :-P :mrgreen:

Ale mówisz i masz, znalazłem pasującą do twojego opisu :lol:

Przechwytywanie.JPG
Mikołajskie i Śniardwy
Plik ściągnięto 460 raz(y) 104,22 KB

~Margarita

Pomogła: 20 razy
Wysłany: 2012-06-05, 23:06    [Cytuj]

No właśnie, Artur, nie obijaj się :roll:
Czekamy na dobrą prognozę :lol:

Ups, spóźniłam się :-P
Ostatnio zmieniony przez Margarita 2012-06-05, 23:06, w całości zmieniany 1 raz  

pir0man

Wysłany: 2012-06-06, 00:29    [Cytuj]

(...)
zauważyłem, że temperatura wody zależy od kierunku wiatru.

To ma nawet sens. Wiosną i jesienią woda się miesza (o tym wiedzą wędkarze). Latem w głębszych miejscach pojawia się termoklina i cyrkulacja już nie jest tak duża (przynajmniej w pionie). Jednym słowem jeśli stoimy na brzegu większego jeziora zwróceni w stronę wody i wieje nam w twarz to woda powinna być cieplejsza (woda nagrzana na całej długości jeziora w wyniku cyrkulacji), a jeśli wieje w plecy to zimniejsza (woda naniesiona z większej głębokości w wyniku cyrkulacji). Dobrze kombinuję? Jeśli tak, to mam już część odpowiedzi na moje pytanie "gdzie szukać cieplejszej wody".

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-06-06, 00:30    [Cytuj]

Woda jest cieplejsza tam, gdzie stojąc twarzą do jeziora wieje nam w prosto w nos. :-P

pir0man

Wysłany: 2012-06-06, 00:38    [Cytuj]

Jutro sprawdzę te nasze teorie. Idę szukać termometru "kaczuszki", a jutro jeszcze przed południem odpalam silnik Weekenda 820 w Pięknej Górze. Tylko trasy jeszcze nie przemyślałem. Jakiś wariant pod dziecko zaimprowizuję.

Yapcco

Wysłany: 2012-06-06, 22:38    [Cytuj]

Ja od jakiegoś czasu korzystam z serwisu www.meteo.pl. Tam jest prognoza na 48 h i praktycznie zawsze sie sprawdza. Co wiecej widziałem wydruki z tej strony w wielu portach ( nie tylko na Mazurach)

Pozdro
Yapcco

pir0man

Wysłany: 2012-06-06, 22:54    [Cytuj]

Termometr "kaczuszka" zaginął, ale uważniej niż zwykle śledziłem temp. wody na echosondzie. Na j. Kisajno na Łabędzim Szlaku miałem dzisiaj 17 st. C, a na otwartej wodzie na Kisajnie i Darginie echosonda pokazywała mi 15 st. C. Na razie zapowiada się conajwyżej kąpiel pod prysznicem z ciepłą wodą... Tylko nie wiem jak włączyć grzanie wody w ogrzewaniu Truma, bo podobno jest taka funkcja :roll:

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-06-11, 14:04    [Cytuj]

Wydzielone z:
http://forum.mazury.info....p?p=92727#92727

zeglarskaprzygoda napisał/a:
Ja upatruję przyczyn takiego stanu rzeczy m.in. w sponsorowanych prognozach pogody. Dziś na stronie głównej onetu (na tzw. jedynce - jako wiadomość dnia) czytam: "Będzie deszczowo i burzowo. Sprawdź pogodę!". Klikam. Wewnątrz już nieco łagodniej: "Będzie ciepło, ale miejscami spodziewane są opady deszczu i burze".
Od wielu lat obserwuję ten schemat w tzw. "mediach głównego nurtu". Na Mazurach zawsze leje... a sponsorem pogody jest jakiś zagraniczny touroperator.

Pracowałem w tych mainstrimowych-prorządowych-skorumpowanych turoperatorami mediach. Zapewniam Cię, że nikt nie manipuluje pogodą na Mazurach. Są modele meteo i z nich się wróży. Generalnie ludzie z tych złych mediów mają w dupie WJM i to czy tam pada... :-D

Jedyny sponsoring jaki ma miejsce to wysłanie pogodynki w miejsce, które za to zapłaci. Stad relacje z Chorwacji, bo tamtejsza izba turystyki to opłaca. Co w tym złego?

Raczej jest tak, że mazurkiewicze przyzwyczaili się, że klienci walą drzwiami i oknami. Problem się zaczął jak "niewidzialna ręka rynku" spowodowała, że lata opóźnień w inwestycjach odezwały się i nie ma nic poza jeziorami. Jak już 100x pisałem, jeżdżę na Mazury non stop od 25 lat, bo uwielbiam ten region. Ostatnio prawie co weekend cały sezon. Skłaniam się jednak ku przeniesieniu się na lato na Zalew Szczeciński - z różnych względów.

Można marudzić, że pogoda skorumpowana, urzędnicy głupki... itp. ale warto zacząć szukać przyczyn na własnym - mazurskim podwórku...

Nie twierdzę, że to jedyna przyczyna. Prześledź jednak "deszczowe" prognozy i zwróć uwagę na towarzyszące jej reklamy. W jednym czy dwóch przypadkach mógłby to być przypadek... Nie jest tajemnicą, że zagraniczne "izby turystyki" płacą za to i owo. Rząd Egiptu też ponoć płaci po 10$ za każdą opłaconą przez Polaka wizę egipską. Jeżeli sponsoruje się pobyt pogodynki w danym kraju to nic dziwnego, że gdzieś indziej "non stop pada". :-P Owszem to nie jest nic złego pod warunkiem, że wszyscy znają ten mechanizm.

~zeglarskaprzygoda

Wysłany: 2012-06-11, 14:11    [Cytuj]

Nie twierdzę, że to jedyna przyczyna. Prześledź jednak "deszczowe" prognozy i zwróć uwagę na towarzyszące jej reklamy. W jednym czy dwóch przypadkach mógłby to być przypadek...

To kontekstowość reklam gugla głownie to powoduje. Jak kupowałem kiedyś bieżnię do domu, to przez 3 tygodnie a może więcej, na każdej stronie mi się wyświetlały promocje ze sprzętem fitnesowym.

Jak wklepiesz w wyszukiwarkę "pogoda" dostajesz pewnie zwroty pod "turystyka". Ja nie sprawdzam pogody jak idę do roboty, sprawdzam jak jadę turyścić. To chyba cala tajemna wiedza na temat reklam.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-06-11, 14:24    [Cytuj]

Nie wiedziałem, że w telewizji i prasie brukowej google też ma swoje "kontekstowe macki". Poza tym w onecie w środkowej kolumnie nie ma reklam kontekstowych googla (są ale z boku i w tym przypadku możesz mieć rację). :-P

[ ODPOWIEDZ ]