FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Mazurskie Targi Sportów Wodnych 2017
Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak przewidywać tragiczne nawałnice?
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Pomógł: 366 razy
Dołączył: 15 Maj 2008
Posty: 21426
Skąd: Giżycko
Wysłany: 2017-08-13, 22:20   Jak przewidywać tragiczne nawałnice? [Cytuj]

Łowcy burz apelują o powstanie systemu wczesnego ostrzegania o nawałnicach.

Cytat:
Z powodu zaistniałej wieczorem 11.08.2017 roku oraz w nocy 11/12.08.2017 roku sytuacji jest nam niezmiernie przykro. Zdajemy sobie sprawę, że wszelkie aktywności na łonie natury stanowią bardzo wielką, niepodważalną wartość dla osób w każdym wieku. Siły natury są jednak potężne i zawsze musimy się z nimi liczyć. Musimy dołożyć wszelkich wysiłków, aby nasze aktywności nigdy nie kończyły się tragicznie, tak jak to miało miejsce nocą z piątku na sobotę w Borach Tucholskich. Tak silne burze, jak ta, która powstała w miniony piątek w godzinach wieczornych i przeszła przez obszar wschodniej i południowej części województwa wielkopolskiego, a także przez województwa kujawsko-pomorskie oraz pomorskie w naszym kraju zdarzają się raz na kilka lat. Najbardziej spektakularnym przykładem takiego zjawiska było to, co się stało na Mazurach w dniu 04.07.2002. Równie groźne burze wystąpiły w dniu 23.07.2009 (aż 8 ofiar!) oraz w dniu 19.07.2015 (burza ta była nieco słabsza, jednak i tak wyrządziła ogromne szkody).

Od lat informujemy o konieczności powstania skutecznego systemu ostrzeżeń meteorologicznych przed takimi zdarzeniami. Taki system może informować o zagrożeniu maksymalnie na kilka godzin przed faktem, ponieważ rozwój zjawisk konwekcyjnych często bywa zaskakujący. Sytuacja przestawiana przez liczne numeryczne modele prognostyczne, z pozoru bardzo groźna, może się skończyć przejściem kilku co najwyżej umiarkowanie silnych burz. I na odwrót – sytuacja przedstawiana przez numeryczne modele prognostyczne jako sytuacja z nieznacznie podwyższonym ryzykiem przejścia bardzo silnych burz może zakończyć się powstaniem rozległej, bardzo silnej burzy zagrażającej życiu i zdrowiu tysięcy osób.

Ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami powinny więc opierać się przede wszystkim na bieżących obserwacjach rozwoju sytuacji (danych radarowych i satelitarnych, danych z detekcji wyładowań atmosferycznych, analizie bieżących danych ze stacji meteorologicznych). Ostrzeżenia te dodatkowo nie mogą bazować na podziale administracyjnym państwa, ale muszą obejmować obszar, na którym prognozuje się wystąpienie zagrożenia w ciągu najbliższej godziny bądź 2 godzin. Najlepiej, jakby został utworzony nowy poziom ostrzeżeń meteorologicznych w ramach tzw. prognoz natychmiastowych (prognozujących zmiany pogody z wyprzedzeniem do 2 godzin).

Dobry system ostrzeżeń meteorologicznych ma na celu poinformowanie o zagrożeniu jak największą liczbę ludzi przebywających w strefie zagrożenia. Z tego względu ostrzeżenia meteorologiczne przed szczególnie silnymi i zagrażającymi bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu zjawiskami powinny być rozsyłane w taki sposób, który zapewnia ich dotarcie do jak największej liczby osób przebywających w strefie zagrożenia. W obecnych czasach, gdy ogromna większość ludzi posiada telefony komórkowe, taką drogą są komunikaty rozsyłane jako wiadomości SMS. Wszelkie aplikacje czy strony internetowe nigdy nie będą w stanie zapewnić dużej skuteczności w ochronie ludzi przed zagrożeniami, ponieważ wymagają zaangażowania ze strony użytkownika telefonu (zainstalowanie aplikacji, uruchomienie aplikacji bądź strony, ciągłe sprawdzanie komunikatów). Nikt przecież nie ma obowiązku korzystać na przykład z naszej strony internetowej czy fanpage’a na *gdzieś_tam_w_internecie*’u.

Gdyby kierownictwo obozu i ludzie przebywający na polach namiotowych dostali komunikat o nadciągającej niebezpiecznej burzy godzinę przed jej wystąpieniem, tragedii można byłoby uniknąć. Nawet w sytuacji braku zasięgu, działania zabezpieczające obóz mogłyby podjąć najbliższe jednostki straży pożarnej lub innych służb, które mogłyby kierownictwu obozu przekazać w porę informację o nadciągającym niebezpieczeństwie. Wichurę można by było przeczekać w solidnych zabudowaniach, bądź w przypadku harcerzy – w młodniku, gdzie nie ma dużych, stwarzających bezpośrednie zagrożenie drzew. W przypadku, gdy działania podejmowane są w momencie występowania wichury, jest już zdecydowanie za późno, ponieważ w każdej chwili można zostać przygniecionym przez spadające konary i całe drzewa.

Systemy radarowe i zobrazowania satelitarne wieczorem wykazały rozwój gwałtownego systemu burzowego nad południowo-zachodnią i centralną częścią Polski już na 3-4 godziny przed momentem zaistnienia tragedii z nocy z piątku na sobotę. Pojawił się silny mezoskalowy układ konwekcyjny, w którym wbudowana była linia silnych komórek burzowych, w tym niebezpiecznych superkomórek. Następnie powstała linia szkwału, która szybko zaczęła przybierać na pograniczu województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego postać charakterystycznego, łukowatego wygięcia (bow echo). Taki układ jest zawsze groźny z uwagi na występowanie bardzo silnych i ekstremalnie silnych wiatrów prostoliniowych (czasami również i trąb powietrznych), zwłaszcza w takich warunkach atmosferycznych, jakie panowały w piątek wieczorem nad północną częścią kraju. W naszej ocenie okolice Chojnic można było ostrzec przed zbliżającym się zagrożeniem do ok. 1,5 godziny przed jego wystąpieniem.

Na koniec warto przypomnieć to, co stało się niemal dokładnie 10 lat temu na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Gwałtowna burza była przyczyną śmierci aż 12 żeglarzy. Po tym wydarzeniu nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi zorganizowano system powiadamiania wypoczywających nad wodą przed zbliżającymi się zagrożeniami meteorologicznymi, a tragiczne wypadki podczas burz stały się bardzo rzadkie. Pytanie, jakie można zadać w takiej sytuacji, brzmi: czy musi dojść do podobnej w rozmiarach tragedii, aby wreszcie podjęto skuteczne działania zmierzające do jak największego wyeliminowania ryzyka?


radar11082017-768x403.png
Obraz radarowy z godz. 21:10 CEST. Wcześniej burza przeszła przez Wrześnię i Gniezno, powodując tam ogromne szkody wiatrowe.
Źródło grafiki: Niekomercyjna aplikacja internetowa https://radar-opadow.pl; na podstawie danych uzyskanych z IMiGW-PIB.
Plik ściągnięto 5 raz(y) 563,13 KB

 
 
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Pomógł: 366 razy
Dołączył: 15 Maj 2008
Posty: 21426
Skąd: Giżycko
Wysłany: 2017-08-13, 22:22    [Cytuj]

Warto w tym miejscu przypomnieć o rządowym projekcie pod nazwą: Regionalny System Ostrzegania (RSO) - https://mc.gov.pl/regionalny-system-ostrzegania-rso przygotowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Cytat:
Dzięki Regionalnemu Systemowi Ostrzegania od 1 stycznia br. każdy, kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy (smartfon), może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach lub klęskach żywiołowych.

Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych. Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora.

Wszystkie komunikaty dostępne są na stronach telegazety w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia od str. 190, natomiast w TVP Regionalnej od str. 430.

Ostrzeżenia są dostępne także na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (odpowiednio: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.
Jak to działa

Komunikat generuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego a następnie ostrzeżenie pojawia się:

na stronach internetowych urzędów wojewódzkich;
w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB), a także w telegazecie w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia (od str. 190);
w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).
W telewizorze

Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety.
W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.
W smartfonie

Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Aplikacja na system Android
Aplikacja na system Apple IOS
Aplikacja na system Windows Phone

Zarówno w aplikacji telefonicznej, jak i telegazecie TVP umieszczane są ostrzeżenia meteorologiczne, hydrologiczne, drogowe czy inne istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa obywatela.

RSO zawiera również następujące poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych:

Burze i nawałnice
Wichury
Powódź
Upały
Zima
Bezpieczny wypoczynek
Bezpieczne fajerwerki
Katastrofa budowlana
Zagrożenia terrorystyczne
Alarm bombowy
Niebezpieczna przesyłka
Niewypały, niewybuchy
Zatrucie czadem
Pożar
Skażenie substancją toksyczną
Pierwsza pomoc
Alarmowanie i ostrzeganie
Ważne informacje

Poradniki opracowane zostały przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na podstawie materiałów udostępnionych przez urzędy wojewódzkie i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Ważne daty:

13 listopada 2014 r. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji podpisało umowę z Telewizją Polską (TVP). Określa ona harmonogram wdrażania systemu:
1 stycznia 2015 r. RSO – od tego momentu RSO jest dostępne w TVP Regionalnej i w aplikacji mobilnej na smartfony.
1 lipca 2015 r. RSO obejmie wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej.

Regionalny System Ostrzegania w ramach pilotażu został przetestowany we wszystkich województwach. Pilotaż zakończył się 31 sierpnia 2014 r. Jego realizacja była możliwa dzięki wdrożeniu Naziemnej Telewizji Cyfrowej, a także współpracy pomiędzy Telewizją Polską SA, Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz IMGW.

Więcej informacji na stronie projektu: mac.gov.pl/rso
 
 
~piotr H

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 265
Skąd: Dortmund
Wysłany: 2017-08-13, 22:40    [Cytuj]

czyli struktura jest, kazdy moze sobie aplikacje na komorke zaladowac i dostanie SMS z ostrzezeniem ,pozostaje tylko pytanie czy to w tym przypadku tez zadzialalo ,czy System ostrzegal dla tego regionu ?


pozdrowienia

Piotr H
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
[ ODPOWIEDZ ]
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

MAZURY INFO PL - KONTAKT

| strona główna | internet | o serwisie |
(C) 2008 Copyright by mazury.info.pl

CZARTER JACHTÓW NA MAZURACH NOCLEGI NA MAZURACH