FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Boatshow 2017
Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2017-04-03, 23:52
Poziom wody w jeziorach
Autor Wiadomość
<|MirekMors

Wysłany: 2014-09-09, 10:21    [Cytuj]

Nie padało i nie zanosi się. Dlatego na pewno nie przybywa wody. Ale to najlepszy czas na opływanie WJM i zapamiętanie niebezpiecznych miejsc. A nie wszystkie są oznaczone kardynałkami. Poza tym jest inaczej - ciekawie.
ModEdit: korekta pisowni-zapewne post pisany na tablecie
Ostatnio zmieniony przez zenek 2014-09-09, 10:24, w całości zmieniany 1 raz  

<|MirekMors

Wysłany: 2014-10-01, 21:49    [Cytuj]

Gdzie można sprawdzić dokładny poziom wody na WJM ? Mnie się wydaje, że woda opadła już o 1/2 m. ?

funyo

Wysłany: 2014-10-01, 22:15    [Cytuj]

Na kanale w Giżu pod zamkiem jest wodowskaz. Różnice poziomu widać zresztą po betonkach na brzegach. Będzie ok. 0.5m :roll:

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2014-10-01, 22:28    [Cytuj]

...a porządnego jesiennego deszczu jak nie było tak nie ma.

<|MirekMors

Wysłany: 2014-10-01, 22:32    [Cytuj]

W necie znalazłem tylko, że na ujściu Rosia jest 93 cm ubyło 1.
Ale skoro rzędna dla WJM wynosi od 115,5 do 116 m to chciałbym wiedzieć dokładnie ile jest teraz.

~Tomek J

Wysłany: 2014-10-01, 23:46    [Cytuj]

Wszystko co może być interesujące znajduje się na:
.http://monitor.*komercyjny serwis instytucji panstwowej*/hydro/map#/Narew_bez_Bugu
Wodowskaz Giżycko wyznacza poziom w głównych jeziorach, od Bełdan i Śniardw po Stręgiel, wodowskaz Maldanin - w Rosiu. Ponadto są wodowskazy całego szlaku Narwi i Pisy, aż po Zambski Kościelne przed Zalewem Zegrzyńskim. Brakuje tylko Nidzkiego, ale tam raczej suszy się w tym roku nie odczuło.
W sierpniu, kiedy to pływałem po WJM stan wody w Giżycku wynosił ok. 105 cm i powoli lecz stale opadał. Stan wody w górnym biegu Pisy (wodowskaz Pisz) wynosił ok. 125cm, i było to o kilkanaście cm mniej niż pod koniec lipca, gdy na Mazury przypłynąłem. Zrezygnowałem w tej sytuacji z postoju przy kładce gdzie odsłoniły się kamienie, mimo że w drodze na Mazury jeszcze znalazłem tam miejsce zdatne do zacumowania przy betonce. Teraz poziom wody w Piszu wynosi już tylko 110 cm i dalej opada: kto wie czy w tej sytuacji nie zdecydowałbym się pozostawić "Leśnego Dziadka" na Mazurach aż do przyszłego sezonu. Spływając pod koniec sierpnia uniknąłem uszkodzeń, choć na Pisie momentami wydawało się groźnie.

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2014-10-02, 03:09, w całości zmieniany 1 raz  

~pzaw

Wysłany: 2014-10-02, 09:49    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:

W sierpniu, kiedy to pływałem po WJM stan wody w Giżycku wynosił ok. 105 cm i powoli lecz stale opadał. Stan wody w górnym biegu Pisy (wodowskaz Pisz) wynosił ok. 125cm ...

Warto pamiętać, że odczytany stan to nie jest głębokość wody. "Zero wodowskazu" może być i zazwyczaj jest poniżej dna.
Ostatnio zmieniony przez pzaw 2014-10-02, 09:51, w całości zmieniany 2 razy  

~Tomek J

Wysłany: 2014-10-02, 11:59    [Cytuj]

pzaw napisał/a:
Tomek J napisał/a:

W sierpniu, kiedy to pływałem po WJM stan wody w Giżycku wynosił ok. 105 cm i powoli lecz stale opadał. Stan wody w górnym biegu Pisy (wodowskaz Pisz) wynosił ok. 125cm ...

Warto pamiętać, że odczytany stan to nie jest głębokość wody. "Zero wodowskazu" może być i zazwyczaj jest poniżej dna.

To mam nadzieje nie było do mnie: pływam i po Mazurach, i po Pisie więcej niż niejeden tutejszy wyjadacz czarterowy. I nie chowałem w panice miecza (zanurzenie max. około 120cm) na wieść że w Giżycku jest poniżej 110cm. Ale wiadomość że w drodze powrotnej będę miał na Pisie o blisko 15cm mniej wody niż parę tygodni wcześniej (ile konkretnie - to zależy od miejscowych warunków, na pewnych odcinkach róznica mogła być mniejsza niż na wodowskazie w Piszu, ale na innych większa) - mogła już budzić niepokój, nieprawdaż? Istotnie, wodospadu jaki wskutek powyższego utworzył się pod mostem w Jeżach mógłbym już ze swoim silnikiem 2KM nie pokonać, gdyby zamiast w dół przyszło mi płynąć wtedy znów w górę.
Jak to w peerelowskiej TVP "Wicherek" powiedział: "Wiatr będzie wiał ze wschodu, a stamtąd niczego dobrego spodziewać się nie powinniśmy"... i wyleciał z roboty za powyższe słowa :shock: Właśnie mamy tego skutki: zero opadów, mordercze upały w środku lata oraz zimne, niemal mroźne noce noce u jego schyłku. Całkiem podobnie było rok temu. W tym roku tylko dwa razy udało mi się pożeglować "Leśnym Dziadkiem" po warszawskiej Wiśle: we wtorek oraz w sobotę minionego tygodnia. Obecnie sytuacja wrócła do "normy", innej niż ta o której uczono mnie w szkole na lekcjach geografii: zamiast północno-zachodniego wiatru jaki pojawił się na krótko w tamte dni - znowu wieje wiatr wschodni, będący oznaką zastoju w pogodzie, który może trwać do zimy i dłużej :-(

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2014-10-02, 14:15, w całości zmieniany 3 razy  

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2014-10-02, 13:27    [Cytuj]

pzaw napisał/a:
Tomek J napisał/a:

zero wodowskazu jest w zasadzie umowne i zawsze owe zero jest dowiązane do monitoringu państwowego, czyli jest to punkt o określonej rzędnej w nawiązaniu do najbliższego reperu. Zero przeważnie ustala się trochę poniżej najniższego notowanego poziomu wody, tak aby nie zachodziły przypadki odczytów ujemnych. Raczej nie jest poniżej dna, bo taką rzędna trudno byłoby ustalić. O zera idzie podziałka jej skala jest uzależniona od zakresu wahań zwierciadła wody.
Aby odczytać poziom wody, a właściwie ile przybyło lub ubyło należy właściwie znać rzedną zera i zakres podziałki.

Sławek

~pzaw

Wysłany: 2014-10-02, 14:22    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
Raczej nie jest poniżej dna, bo taką rzędna trudno byłoby ustalić
Sławek

Hydrologię miałem dość dawno, szczegółów mogę nie pamiętać ... Podstawa, fundament łaty jest poniżej dna tak, aby wodowskaz w wyniku erozji nie został odsłonięty. I również dlatego (aby uniknąć ujemnych odczytów) poziom zerowy wodowskazu zaznaczony jestna łacie wodowskazowej poniżej dna.

~pzaw

Wysłany: 2014-10-02, 14:25    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:

To mam nadzieje nie było do mnie

Oczywiście, że nie. Najważniejsze są własne obserwacje stanu wód i połączenie ich z jakimś oficjalnym wodowskazem, o czym piszesz.

krasnolud

Wysłany: 2014-10-05, 21:14    [Cytuj]

Jak w sobotę wyciągałem kilową łódkę w Lok Giżycko to dżwig musiał się mocno wychylić do mnie nad wodę bo stałem na kilu

<|MirekMors

Wysłany: 2014-10-13, 21:38    [Cytuj]

Sądząc po bojach poziom wody nie jest taki dramatycznie niski. Ubyło może 10 cm ;-)

Mors `14r 037.jpg
Plik ściągnięto 84 raz(y) 2,43 MB

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2014-10-19, 01:15    [Cytuj]

Kamienie sztynorckie - 18-10-2014

kamienie_sztynorckie_1.jpg
Plik ściągnięto 6004 raz(y) 61,47 KB

kamienie_sztynorckie_3.jpg
Plik ściągnięto 6004 raz(y) 45,38 KB

kamienie_sztynorckie_2.jpg
Plik ściągnięto 102 raz(y) 120,03 KB

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2014-10-19, 01:17    [Cytuj]

Kamienna mielizna w okolicach Pierkunowa - "wylazła" z wody. 18-10-2014

kamienna-mielizna-pierkunowo.jpg
Plik ściągnięto 175 raz(y) 141,57 KB

funyo

Wysłany: 2014-10-19, 23:30    [Cytuj]

W Kanale Niegocińskim poziom wody już raczej uniemożliwia pływanie większymi jednostkami. Na wyjściu na Niegocin na piaszczystym dnie widać ślady rycia kilami.
W okolicach mostu kolejowego poziom na oko nie przekracza 0,4-0,5m.
Dziś płynąc tamtędy pierwszy raz mogłem (także dzięki przejrzystej wodzie) oglądać dno jak na dłoni od mostu drogowego aż do Niegocina.

SAM_8753.JPG
Plik ściągnięto 161 raz(y) 1,63 MB

marcels

Wysłany: 2014-10-22, 20:27    [Cytuj]

A czy ktoś kiedykolwiek pogłębiał ten kanał po wojnie. Może jak Niemce wykopały to niech Niemce pogłębiają. Taką chyba politykę prowadzą w RZGW.

~piotrb

Wysłany: 2014-10-23, 09:38    [Cytuj]

nie wiem jak jest z pogłębianiem na WJM, ale cały zeszły sezon był pogłębiany kanał Iławski tylko pływając w tym roku jakoś nie zauważyłem różnicy, chyba że to była taka ściema za kaskę z UE.

co do niskiego poziomu jezior, to bywając na Jezioraku od 10 lat tak niskiej wody jeszcze nie widziałem. W miejscu w którym w czasie urlopu cumowałem łódź, tydzień temu można było stanąć i nie zamoczyć nawet obuwia :shock:

funyo

Wysłany: 2014-10-23, 10:31    [Cytuj]

marcels napisał/a:
A czy ktoś kiedykolwiek pogłębiał ten kanał po wojnie. Może jak Niemce wykopały to niech Niemce pogłębiają. Taką chyba politykę prowadzą w RZGW.

W latach osiemdziesiątych po WJM "chodziła" pogłębiarka, kopiąc tu i tam. Kanał Niegociński był wtedy na pewno pogłębiany i poszerzany. Łuczański też chyba miejscami pogłębiali. Potem przez jakiś czas stała ona zakotwiczona na Niegocinie w zatoce koło LOK-u. Na początku lat 90-tych poszerzono i opalowano m.in. wyjście kanału na Tajty - wcześniej było tu regularne kąpielisko w poprzek szlaku, z piaszczystymi skarpami/plażami na obu brzegach.
Z tym poziomem wody to trochę dziwna sprawa - o ile na Mazurach ten rok był wyjątkowo suchy, to Wisła chyba nie ma powodu do niskiego stanu, bo południe kraju miało raczej deszczowe lato :roll:

~extant

Wysłany: 2014-10-23, 12:42    [Cytuj]

funyo napisał/a:
... Z tym poziomem wody to trochę dziwna sprawa - o ile na Mazurach ten rok był wyjątkowo suchy, to Wisła chyba nie ma powodu do niskiego stanu, bo południe kraju miało raczej deszczowe lato :roll:

Z tymi deszczami na południu to ostatnio chyba było jednak dosyć "cienko", bo Wisła w Wawie aktualnie też raczej w niskich stanach. :-/

[ ODPOWIEDZ ]