MAZURY.INFO.PL - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2017-04-03, 23:52
Poziom wody w jeziorach
Autor Wiadomość
<|koreb1

Wysłany: 2014-08-11, 18:22    [Cytuj]

Czy w związku z niskim stanem wód, pojawiły się jakieś niespodzianki na wodzie pomiędzy Guzianką, a Niegocinem?

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2014-08-11, 18:49    [Cytuj]

Płynąłem tam tydzień temu przed samą Guzianką kręcąc kółka po Guziance w oczekiwaniu na otwarcie śluzy parę razy delikatnie podniosło płetwę sterową.
Również płytko było pod mostem drogowym w kanałku prowadzącym na Nidzkie.

kuba

Wysłany: 2014-08-11, 19:28    [Cytuj]

A jaka jest głębokość w "starym kanale" w Giżycku?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2014-08-11, 20:48    [Cytuj]

kuba napisał/a:

Jakieś 0,4m

~Emill`76

Wysłany: 2014-08-11, 20:57    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
kuba napisał/a:

Jakieś 0,4m

Czyli takie Bingo 930 przechodzi z podniesionym na max mieczem na styk.. :-|

Minimalne zanurzenie 35 cm. Ciekawe ile przy 8 os i mocno załadowany ..?

~Emill`76

Wysłany: 2014-08-11, 21:04    [Cytuj]

pough napisał/a:

Również płytko było pod mostem drogowym w kanałku prowadzącym na Nidzkie.

Robert, obserwowałem w sobotę echosondę pod mostem, i jest spoko - ok 1,4m . Fakt ze szedłem srodkiem.

<|MirekMors

Wysłany: 2014-08-11, 21:50    [Cytuj]

0,4 niemożliwe. Ja bym na 100 % nie przeszedł. Zbyszek chyba się "kliknął" ? Nie 0,4 a 1,4 ?

~Emill`76

Wysłany: 2014-08-11, 21:54    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
0,4 niemożliwe. Ja bym na 100 % nie przeszedł. Zbyszek chyba się "kliknął" ? Nie 0,4 a 1,4 ?

Mirku, 2 tyg temu pokazywało mi na echo coś ok 50 cm ale od tego czasu poziom wody jeszcze spadł...

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2014-08-11, 22:06    [Cytuj]

Zaryłem tam motorowką (u wejścia).

<|MirekMors

Wysłany: 2014-08-11, 22:45    [Cytuj]

To jak przepływają tamtędy Antaresy, Bosmany i inne białe pasażery, o moim Morsie z zanurzeniem min. 0,45 cm nie wspominając ? Wiem - płytko jest pewnie gdzieś z boku wejścia do kanału, ale po co podawać to jako głębokość w kanale ?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2014-08-11, 22:53    [Cytuj]

Powinienem napisać - miejscami jakieś 0,4m

Głębokość tranzytowa tego kanału oficjalnie jest 0,6 i taka powinna być, dlatego sam się zdziwiłem, gdy zahaczyłem silnikiem motorówki o dno. Może to była pozostałość po kimś, kto zarył głębiej? Nie wiem.

U wejścia do kanału od strony Niegocina należy po prostu uważać. To samo zaraz za mostem kolejowym. Dalej głębokość jest "normalna".

kuba

Wysłany: 2014-08-12, 08:20    [Cytuj]

Dzięki! Wczoraj sam sprawdziłem i rzeczywiście pod mostem kolejowym jest najgorzej, najlepiej iść samym środkiem. Dalej jest już głębiej, mimo że poziom wody jest wyraźnie niższy, niż zazwyczaj, to ok. 0,5m jest(przeszedłem z zan. ok. 0.4m i kawałkiem miecza), ale dla dużych jachtów ze sporym zanurzeniem przeprawa jest mało komfortowa(cały czas miałem oko na dziobie). Z silnikiem stacjonarnym nie czulbym się tam dobrze...

chrzaszcz1

Wysłany: 2014-08-12, 08:43    [Cytuj]

Witam.
W tym roku faktycznie stan wody jest zdecydowanie niski. Kilka nowych mieloszek zaliczonych (Nidzkie i Tałty). W Rucianem, płynąc z Nidzkiego, mijając się z krówką od Faryja przed mostem kolejowym miecz i płetwa sterowa czepiła dna.
W starym kanale również nie za wesoło. Listek miecza i ster prawie na płasko ale jakoś dało się przepłynąć. Brzegi coraz bardziej się obsypują i tylko środkiem jest jako tako.
Trafiłem też na jakieś kamienie w miejscu gdzie mapy wskazywały około 6-8 mterów głębokości. Było to na Ryńskim, gdzieś pomiędzy wyspami w okolicach Rominka. Płynąłem około 20m poza wyznaczonym szlakiem. Tam faktycznie są jakieś wypłycenia? Mapy kłamią? Czy trafiłem na jakiegoś U-boota? :-D
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez chrzaszcz1 2014-08-12, 08:47, w całości zmieniany 1 raz  

zenek

Wysłany: 2014-08-12, 09:06    [Cytuj]

chrzaszcz1 napisał/a:
Trafiłem też na jakieś kamienie w miejscu gdzie mapy wskazywały około 6-8 mterów głębokości. Było to na Ryńskim, gdzieś pomiędzy wyspami w okolicach Rominka. Płynąłem około 20m poza wyznaczonym szlakiem. Tam faktycznie są jakieś wypłycenia? Mapy kłamią? Czy trafiłem na jakiegoś U-boota? :-D
Mogę tylko potwierdzić, że trzeba tam uważać i trzymać się szlaku mijając Krowią Wyspę. Płynąc od południa i zbliżając się do wyspy jakieś 20-30m na zachód od boi szlakowej najpierw miecz coś lekko "wymacał". No więc do połowy w górę. Za chwilę jeszcze raz na coś trafił i dodatkowo wybiło płetwę. Wg mapy Szajkowskiego najpłytsze miejsce w tym miejscu to 4m. No ale woda przecież nie opadła o przeszło 2m.
Mamy specjalistę od Ryńskiego na forum. Może Valas coś więcej będzie wiedział :-)

chrzaszcz1

Wysłany: 2014-08-12, 10:40    [Cytuj]

zenek napisał/a:

Mamy specjalistę od Ryńskiego na forum. Może Valas coś więcej będzie wiedział :-)

Pomeczyłem trochę zdjęcia satelitarne i wychodzi na to że mapy Szajkowskiego kłamią.
Bo o ile na mapach zaznaczona jest mielizna na zielono - to w miejsu czerwonym na mapach jest coś około 6m - a to własnie gdzieś tu prułem mieczem po kamulach.

Pozdrawiam

melizna na Ryńskim.JPG
Plik ściągnięto 4599 raz(y) 30,97 KB

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2014-08-12, 11:23    [Cytuj]

chrzaszcz1 napisał/a:
Pomeczyłem trochę zdjęcia satelitarne i wychodzi na to że mapy Szajkowskiego kłamią.
Na pewno nie całkiem, ale jest kilka przekłamań.

zenek

Wysłany: 2014-08-12, 12:34    [Cytuj]

chrzaszcz1 napisał/a:
wychodzi na to że mapy Szajkowskiego kłamią.
Zapewne w iluś tam miejscach mijają się z rzeczywistością, ale lepszych póki co nie ma :-) !

zenek

Wysłany: 2014-08-20, 18:45    [Cytuj]

O bardzo niskim stanie wody w mazurskich jeziorach było dzisiaj w "Teleexpresie". Ponoć od kwietnia z Wielkich Jezior "wyparowało" 100 mln m³ wody, a poziom krytyczny zacznie się jak woda spadnie o kolejne 10cm!
http://teleexpress.tvp.pl...azury-wysychaja

~Prem

Wysłany: 2014-08-23, 15:00    [Cytuj]

Serwis "Nauka w Polsce":
Cytat:

Obniżył się poziom wód w mazurskich jeziorach
O około 40 centymetrów obniżył się poziom wód w mazurskich jeziorach. Powodem są utrzymujące się wysokie temperatury powietrza i brak dostatecznej ilości opadów, które by uzupełniły stan wód - podał PAP Andrzej Żukowski z Zarządu Zlewni RZGW w Giżycku.
Jak wyjaśnił Żukowski z giżyckiego oddziału Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) system Wielkich Jezior Mazurskich jest zasilany jedynie przez dwie małe rzeki: Krutynię, która wpada do jeziora Bełdany i Sapinę w zlewni rzeki Węgorapy. Z Wielkich Jezior Mazurskich wypływają natomiast rzeki Pisa, która zasila dalej Narew oraz na północy Węgorapa.
"Wody do systemu dostarczają więc głównie opady. Jeśli jest ich za mało w okresie zimowo - wiosennym to poziom wód latem spada. I z taką sytuacją mamy do czynienia w tym roku. Praktycznie od połowy czerwca nie ma dużych opadów deszczu, a przy tak wysokich temperaturach, jakie były w lipcu, parowanie wody w mazurskich jeziorach jest duże. Dziennie ubywa nawet 1 centymetr z poziomu wody" - wyjaśnił Żukowski.
Dodał, że na pewno do obniżenia poziomu wód nie przyczyniają się zrzuty wody do rzeki Węgorapy. "Zrzuty są minimalne i zgodne z pozwoleniem wodno-prawnym, na poziomie przepływów biologicznych. Gdybyśmy całkowicie zamknęli jazy to rzeka by wyschła"- wyjaśnił.
Dodał, że mimo tak niskich stanów wód żeglarze mogą raczej swobodnie pływać po akwenach. "Cumowanie w marinach czy portach odbywa się normalnie, nie ma kłopotów z podejściem łódką. W kanałach może być nieco gorzej, zalecam żeglarzom, by wybierali zamiast Kanału Niegocińskiego, który jest zastępczym przejściem, raczej Kanał Łuczański właśnie ze względu na wypłycenia" - podał Żukowski.
Natomiast żeglarze, którzy chcą podpłynąć do wysp, mogą mieć problemy z podejściem i zacumowaniem.
Jarosław Sroka z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego powiedział PAP, że tak niskiego stanu wód mazurskich akwenów nie pamięta. "Poziom wód jest faktycznie niski, ale nie mieliśmy zgłoszeń od żeglarzy o awariach czy uszkodzeniach jachtów spowodowanych wpłynięciem na mielizny" - podkreślił.
Przyznał, że sami ratownicy płynąc swoją łodzią odczuli niski stan wody. "Gdy musieliśmy płynąć przez Kanał Niegociński, to wszyscy ratownicy znajdujący się na łódce musieli przejść na dziób, w ten sposób odciążyli rufę, by stacjonarny silnik uniósł się i łódka uniknęła zahaczenia o dno" - podkreślił Sroka.
Andrzej Żukowski z giżyckiego RZGW radzi także ostrożne żeglowanie rzeką Pisą.
Na rzece Pisa, która wpływa do Narwi, a ta zasila Zalew Zegrzyński, mogą pływać jachty o zanurzeniu od 25 do 30 centymetrów. Żaglówki, które mają większe zanurzenie, mogą utknąć na Pisie - wyjaśnił.
Wielkie Jeziora Mazurskie to system akwenów zarówno jezior, rzek jak i kanałów, po których żegluje w sezonie tysiące wodniaków. Długość głównego szlaku sięga 200 kilometrów, na północy zaczyna się od jeziora Mamry koło Węgorzewa a kończy na południu na jeziorze Nidzkim koło Rucianego Nidy. Dwa największe jeziora to Śniardwy, mające 110 km kw. i Mamry o powierzchni 102 km kw.

http://naukawpolsce.pap.p...-jeziorach.html

~extant

Wysłany: 2014-08-24, 16:32    [Cytuj]

Kanał Jegliński niedaleko od śluzy - 19.08.2014.

Kanał Jegliński.JPG
Plik ściągnięto 274 raz(y) 2,28 MB

Ostatnio zmieniony przez extant 2014-08-24, 16:33, w całości zmieniany 1 raz  

[ ODPOWIEDZ ]