FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Patenty kajakowe
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2011-03-08, 03:24   Patenty kajakowe [Cytuj]

Na targach "Wiatr i Woda" odbył się wykład: "Polski System Kwalifikacji Kajakowych".

Cytat ze strony organizatora Oficjalna premiera pełnego, pięciostopniowego systemu umiejętności kajakarza nizinnego. Bartosz Sawicki przedstawi wynik całorocznej pracy zespołu nizinnego Forum Organizacji Kajakowych (FOK)

...jeżeli na jednych z najważniejszych targów sportów wodnych pojawiają się takie wykłady, to tylko kwestią czasu jest obowiązkowy "kurs na sternika kajaka". Myślę, że to ciekawy temat do dyskusji. :lol:

~VA00

Wysłany: 2011-03-08, 07:05    [Cytuj]

Pięciostopniowy?

Może tak:
1. Młodszy kajakarz (tylko w parze z osoba powyżej stopnia 3)
2. Kajakarz jeziorowy
3. Kajakarz rzeczny
4. Kajakarz rzeczny p.u. (z uprawnieniami do wiosłowania pod prąd)
5. Kajakarz ekstremalny (uprawnienia do pokonywania wodospadów i jazów )

:mrgreen:

kursmazury

Wysłany: 2011-03-08, 08:35    [Cytuj]

Kontrliberalizacja w pełnym natarciu, jak widzę.
Podobno nad systemem patentów kombinują też pewne środowiska narciarskie a PZŻ planuje rozszerzenie swojego systemu na całą UE. Słyszałem też o planowanym stopniowaniu kart wędkarskich(wędkarstwo to sport).
Kiedyś dla jaj wymyśliłem sobie kartę rowerzysty wodnego. Może powinienem projekt zgłosić do ministerstwa? :mrgreen:
Od 1-go marca obowiązuje rozporządzenie w sprawie kwalifikacji instruktorów, które określa czas trwania kursu instruktorskiego w jakiejkolwiek dziedzinie sportu (ustawa każdą, praktycznie, aktywność fizyczną określa mianem sportu)na minimum 250 godzin, w dodatku konieczne są nowe programy i ich zatwierdzenie. Ergo właśnie prowadzony przez nas kurs na Instruktora Sportu w Żeglarstwie jest ostatnim na starych zasadach a następne będą ...nie wiadomo kiedy, bo nowy program musi być zatwierdzony przez ministerstwo a to trwa dosyć długo. Pewnie do wakacji już jest "po ptakach".
Wszędzie zmiany i wszędzie utrudnienia. Nie znamy dnia ani godziny gdy zaczną obowiązywać nowe rozporządzenia i nie można sensownie planować sezonu :evil:

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2011-03-08, 08:41    [Cytuj]

kursmazury napisał/a:
a PZŻ planuje rozszerzenie swojego systemu na całą UE.
Tutaj link: http://www.tvp.info/infor...enty-zeglarskie

brzusio

Wysłany: 2011-03-08, 09:13    [Cytuj]

To jest jakiś koszmar...

Nie byłem na targach i nie słyszałem tego wykładu.
Ktoś zna uzasadnienie? Po co wprowadzać takie papiery?
Jedyne co mi przychodzi do głowy, to żeby kajakarz znał przepisy i znaki, ale to i tak bez sensu. Tyle lat kajakarze korzystają z wody i nie słyszałem o wypadku który spowodowałby kajak.
Tu tylko chodzi o wyciągnięcie kasy, o nic więcej..

A co do stopni zaproponowanych przez VA00, to nie zapominajmy, że kajakiem też można po wodach słonych i pływowych.
Do każdego stopnia trzeba by mieć udokumentowany staż.....

Masakra..

Jurmak

Wysłany: 2011-03-08, 09:43   Re: Patenty kajakowe [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:

...jeżeli na jednych z najważniejszych targów sportów wodnych pojawiają się takie wykłady, to tylko kwestią czasu jest obowiązkowy "kurs na sternika kajaka". Myślę, że to ciekawy temat do dyskusji. :lol:

A o czym tu dyskutować? Grono [pi... wyrazy uchodzące za obelżywe] próbuje zrobić skok na kasę swoich kolegów...

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2011-03-08, 09:45    [Cytuj]

Z tego co pamiętam to certyfikaty kajakowe miały być nieobowiązkowe....

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2011-03-08, 12:26    [Cytuj]

Żebyśmy mogli jeszcze sobie podyskutować na temat kajakowych patentów...

Na pl.rec.zeglarstwo znalazłem projekt owych uprawnień

Cytat:

http://blog.kajak.org.pl/...projekt_SKK.pdf

1 stopień
krótki opis: Stopień wspólny dla wszystkich rodzajów kajakarstwa. Kajakarz musi znać podstawowe zasady bezpiecznego i świadomego kajakarstwa, zapoznać się z systemem. Stanowi on zachętę do dalszego zdobywania umiejętności. Ogólny projekt systemu kwalifikacji kajakowych strona 5 z 11
wymagania wstępne:
Brak
przykładowe umiejętności:
100m prosto po spokojnej wodzie, wsiadanie i wysiadanie, podstawowe
manewry,
bezpieczne zachowanie po wywrotce
zalecane doświadczenie:
brak
Kajakarstwo nizinne
Typowe polskie, turystyczne kajakarstwo nizinne, pływanie na K2, K1 i C2, elementy pokonywania zwałek.

2 stopień
krótki opis:
Kajakarz, którego umiejętności pozwalają na samodzielne i bezpieczne pływanie w
typowych, łagodnych warunkach, na popularnych polskich szlakach.
wymagania wstępne:
Deklarowana umiejętność pływania wpław.
Dobre opanowanie kajaka dwuosobowego.
Pokonywanie typowych przeszkód, przybijanie do brzegu, manewrowanie w
nurcie.
Pakowanie kajaka, przenoski, wywrotka i holowanie sprzętu.
Podstawy pierwszej pomocy, podstawowa wiedza o sprzęcie nizinnym.
zalecane doświadczenie:
Uczestnictwo w kilku spływach

3 stopień
krótki opis:
Jego posiadacz dobrze radzi sobie na trzech rodzajach sprzętu nizinnego (kajaki
dwuosobowe, jednoosobowe, kanadyjki). Pływa w różnych warunkach pogodowych, także zimą.
wymagania wstępne:
Drugi stopień dowolnego rodzaju.
Dobre opanowanie kajaków turystycznych (jedno- i dwuosobowego) i
kanadyjki.
Pierwsza pomoc, podstawy ratownictwa.
Wiedza o sprzęcie nizinnym, umiejętność prostych napraw sprzętu,
podstawowe
kwestie prawne, czytanie map
zalecane doświadczenie:
Uczestnictwo w wielu spływach w różnych warunkach

stopień 4
krótki opis: Zaawansowany kajakarz, który dysponuje wiedzą i techniką pozwalającą
na prowadzenie małych, nieskomplikowanych spływów. Potrafi także uczyć podstawowych technik.
wymagania wstępne:
Trzeci stopień nizinny
Ukończony kurs pierwszej pomocy
Bardzo dobrze opanowana technika, umiejętności przewodnickie
pozwalające
prowadzić małe grupy (np. do 5 kajaków).
Ratownictwo, umiejętność naprawy sprzętu.
Dobra znajomość kwestii prawnych, hydrologia Polski i historia
polskiego kajakarstwa
zalecane doświadczenie:
Współprowadzenie kilku spływów

5 stopień
krótki opis: Potwierdzenie najwyższych umiejętności pozwalających na prowadzenie
dowolnych spływów nizinnych o każdej porze roku. Potrafi efektywnie uczyć.
wymagania wstępne:
Czwarty stopień nizinny
Najwyższe umiejętności przewodnickie i instruktorskie.
Zaawansowane ratownictwo.
Dobra ogólna wiedza o kajakarstwie (także historia, geografia).
zalecane doświadczenie:
Prowadzenie wielu imprez kajakowych. Współprowadzenie grup w trudnych
warunkach (jesień, zima). Doświadczenia szkoleniowe.

Ciekawe cóż jeszcze może się w chorych głowach zrodzić?

kursmazury

Wysłany: 2011-03-08, 12:37    [Cytuj]

brzusio napisał/a:
Tyle lat kajakarze korzystają z wody i nie słyszałem o wypadku który spowodowałby kajak.

To akurat, moim zdaniem, nie jest jakiś wymierny wskaznik, ponieważ inni użytkownicy sprzętu pływającego(oprócz wioślarzy i cyklistów wodnych) muszą posiadać(przynajmniej w/g wytycznych prawnych) wiedzę i umiejętności do prowadzenia swoich pływadeł. Widać posiadają :-D

Z drugiej strony, jak holuję narciarza na strefie, gdzie mam bezwzględne pierwszeństwo, często wpływają mi na nią kajakarze(o "żeglarzach" nie wspomnę, bo to też nagminne), czym przeszkadzają w wykonywaniu mojej pracy, bo muszę ich omijać z daleka aby nie powodować niebezpieczeństwa lub nawet wstrzymywać holowanie i uświadamiać towarzystwo, że nie powinno go na strefie być. A to już jest dla mnie strata czasu, co się przekłada na wartość finansową 300 zł/ godzinę.

Do podanego przez Admina regulaminu stopni: najbardziej podoba mi się termin "świadome kajakarstwo". Prawie tak samo dobry, jak "świadome macierzyństwo".

Dobrze, że nikt jeszcze nie wprowadził pojęcia "świadomego leżenia w rowie"...
Ostatnio zmieniony przez kursmazury 2011-03-08, 12:42, w całości zmieniany 1 raz  

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2011-03-08, 12:41    [Cytuj]

A ja tam nie uważam że to chore głowy rodzą tego typu pomysły. Jest ukochany rynek i są osoby przedsiębiorcze, które próbują na tym zarobić.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2011-03-08, 13:14    [Cytuj]

plitkin napisał/a:
A ja tam nie uważam że to chore głowy rodzą tego typu pomysły. Jest ukochany rynek i są osoby przedsiębiorcze, które próbują na tym zarobić.

Zgoda. Z tym, że pasożyta nie można nazwać osobą przedsiębiorczą... tym bardziej, jeżeli tą swoją "przedsiębiorczość" będzie próbował innym narzucić poprzez zmiany w przepisach.

~Siga2
Siga2

Wysłany: 2011-03-08, 13:36    [Cytuj]

1. Prawo jazdy
2 .Karta rowerowa
3. Karta wędkarska
4.Karta kajakarza
4. Patent żeglarski
5. Patent motorowodny
5. karta zbieracza runa leśnego
6. Karta pływacka
7. Narciarskie prawo jazdy
8. Uprawnienia saneczkarza
9. Karta autostopowicza
10 .Karta pieszego leśnego
11.Karta pieszego miejsckiego i szosowego
..............
100 . karta pochówku
W ten sposób otwierają się przed nami nowe perpsktywy i patrząc na pkt. 100 wiemy po co żyjemy 8-)
Ostatnio zmieniony przez Siga2 2011-03-08, 13:36, w całości zmieniany 1 raz  

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2011-03-08, 13:48    [Cytuj]

I jeszcze karta uprawniająca do wymyślania następnych wymaganych kart.
Przy czym numeracja listy kart powinna być tak skonstruowana, aby pierwsze 20 kart były obligatoryjne dla wszystkich urodzonych obywateli karcianego kraju.

A jak ktoś ma Jokera?
:lol: :mrgreen: :lol:

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2011-03-08, 13:55    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Zgoda. Z tym, że pasożyta nie można nazwać osobą przedsiębiorczą... tym bardziej, jeżeli tą swoją "przedsiębiorczość" będzie próbował innym narzucić poprzez zmiany w przepisach.
To chyba zbyt mocne słowa. Jedyne ogólne założenia systemu, jakie wyszperałem w necie są poniżej (dwa najistotniejsze punkty):
Cytat:
2. Czy inicjatywa ma jakiś związek z nadchodzącymi zmianami w prawie i likwidacją IRR?

I tak, i nie.
Tak – bo nie da się ukryć, że najchętniej widzielibyśmy (a przynajmniej część z nas) w tym zakresie kompletną deregulację (czyli brak obowiązkowych uprawnień). A początki prac nad ustawą dały impuls do rozmowy o FOKu i systemie stopni.
Nie – bo podkreślamy – nie chcemy (wręcz uważamy to za szkodliwe), aby ktoś uczynił z jakiegokolwiek stopnia formalne, państwowe uprawnienie. Ma być tylko metodą weryfikacji umiejętności. Chcemy, żeby system odpowiadał na pytanie, “co dana osoba umie?”, a nie “co jej wolno?”.
Jeśli IRR zostanie zlikwidowany, to będzie więcej przestrzeni na nowy system. W tej chwili, z oczywistych powodów, jeśli chcę być instruktorem lub prowadzić spływy – zadbam o zdobycie tego, co obowiązkowe. A na własny, realny rozwój, często brakuje już sił i środków.

3. Kto na tym zarobi?

Zgodnie z odpowiedzią na pytanie 1, sądzimy korzyści osiągnie całe środowisko kajakowe.
Wydaje się, iż same sprawdziany umiejętności powinny być prowadzone “po kosztach”, a sposób weryfikacji na tyle prosty, by tych kosztów za dużo nie generował.
Mamy nadzieję, iż dzięki systemowi powiększy się, niezwykle skromny obecnie, rynek szkoleń kajakowych (zarówno prowadzonych przez kluby, jak i komercyjnie). Podkreślić trzeba jednak, iż na żaden stopień nie jest wymagane odbycie formalnego szkolenia - kajakarz równie dobrze może nabyć niezbędne umiejętności w czasie spływów z kolegami.

Źródło

Autorzy jasno odcinają się od obowiązkowości patentów na kajak, nie chcą też czynić z nich uprawnień państwowych.
Ostatnio zmieniony przez Piotr Lewandowski 2011-03-08, 14:17, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2011-03-08, 14:41    [Cytuj]

Piotr Lewandowski napisał/a:
Autorzy jasno odcinają się od obowiązkowości patentów na kajak, nie chcą też czynić z nich uprawnień państwowych.

Na razie... Dlaczego?

1. Jeżeli są zwolennikami deregulacji - to po cholerę te regulacje? Cytat: "Jeśli IRR zostanie zlikwidowany, to będzie więcej przestrzeni na nowy system."
2. Jak zwykle chodzi o kasę - czyli jednak pasożytnictwo - Cytat Mamy nadzieję, iż dzięki systemowi powiększy się, niezwykle skromny obecnie, rynek szkoleń kajakowych (zarówno prowadzonych przez kluby, jak i komercyjnie)

Patenty żeglarskie też kiedyś wprowadzono... dla dobra żeglarzy. Kiedyś wystarczyło nauczyć się żeglować pod okiem kogokolwiek doświadczonego.

Zadziwiające jest to jak wiele osób podziela "niewolniczy" sposób myślenia.

~Siga2
Siga2

Wysłany: 2011-03-08, 14:42    [Cytuj]

Piotrek-Że się odcinają to świetnie , ale jak już wprowadzą te uprawnienia , to się po pewnym czasie okaże że bez nich kajakować już Kowalski nie może i trzeba pójść na kurs , zpłacić i zdać egzamin . W ten oto prosty sposób można realizować swój sposób na życie --Przyjemne /lubią pływać kajakiem / z pożytecznym /będą mieli firmę szkoleniową i wydającą patenty :-D :-D
Ostatnio zmieniony przez Siga2 2011-03-08, 14:42, w całości zmieniany 1 raz  

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2011-03-08, 14:57    [Cytuj]

No cóż, może naiwny jestem. W każdym razie za parę lat się wyjaśni "co autor miał na myśli".

drzazy
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-08, 20:02    [Cytuj]

Tak się składa że ostatnio miałem do czynienia z kajakarzami i to tymi wiodącymi.Wspólny obóz szkoleniowy w Szwecji.Zadałem im też te pytanie na co to ?Odpowiedź zawsze taka sama weryfikacja umiejętności- to nieobowiązkowe.Będziesz wiedział z kim płyniesz oraz na co go stać, kogo brać na jaką rzekę i akwen..Mam jednak niepokój że jak bym chciał zorganizować spływ kajakowy Biebrzą dla grupy znajomych to może się okazać że robię to nielegalnie.Na rec żeglarstwo najlepiej to określili- Czy kajakarzom odbiło ?Niestety tyczy to niektórych moich kolegów.

~boSmann

Wysłany: 2011-03-08, 20:15    [Cytuj]

Cytat:

Teraz tak a w praktyce wyjdzie jak zawsze.
Ale nawet jak będą obowiązkowe to jakaś furtka się znajdzie :-P
1- trzeba sprawdzić co to jest kajak w pojęciu UE
2- mam dokumentację czegoś co się nazywa "kajak - ręczna motorówka" (serio) to chyba nie będzie podlegać
3- kajak żaglowy też im się chyba wymknie (nic o żaglu nie wspominają)
W ostateczności zbuduję kajak żaglowy "Smyk" Drukalskiego, tym to się wykpię :-D bo on dodatkowo ma boczne pływaki i można go uznać za trimaran.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2011-03-08, 20:47    [Cytuj]

drzazy napisał/a:
Mam jednak niepokój że jak bym chciał zorganizować spływ kajakowy Biebrzą dla grupy znajomych to może się okazać że robię to nielegalnie.

Obawiam się, że to już w tej chwili JEST NIELEGALNE

Cytat ze strony kajakowej
Cytat:

Prawodopododnie wszyscy kajakarze zetkneli się już z terminem IRR, czyli uprawnieniami państwowymi, które pozwalają prowadzić imprezy kajakowe. Zostały one wprowadzone w 2001 roku i tym samym zepchnęły w cień wewnątrz organizacyjne uprawnienia przodownika PTTK, czy instruktora PZKaj.

Uprawnienia IRR mają umocowanie w Ustawie o kulturze fizycznej, w której to w artukule 44 czytamy:
Art. 44.
1. Zorganizowane zajęcia w zakresie wychowania fizycznego, sportu i rekreacji ruchowej mogą prowadzić osoby posiadające kwalifikacje zawodowe nauczyciela wychowania fizycznego lub uprawnienia w tym zakresie określone odrębnymi przepisami.
1a. Zorganizowane zajęcia w zakresie sportu i rekreacji ruchowej mogą prowadzić także osoby posiadające kwalifikacje instruktora i trenera.
2. Kształcenie osób, o których mowa w ust. 1 i 1a, oraz menedżerów sportu przez jednostki inne niż szkoły wyższe wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu.
2a. Minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu udziela zgody, o której mowa w ust. 2, w przypadku stwierdzenia, że jednostka posiada warunki kadrowe i organizacyjne dla prawidłowego przeprowadzenia kształcenia.
2b. Kształcenie instruktorów i trenerów, w danej dyscyplinie sportu, oraz menedżerów sportu odbywa się według programów zatwierdzonych przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu po uzyskaniu opinii właściwego polskiego związku sportowego.
3. Minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu określi, w drodze rozporządzenia, kwalifikacje, stopnie i tytuły zawodowe w dziedzinie kultury fizycznej oraz szczegółowe zasady i tryb ich uzyskiwania, uwzględniając stopnie trenerskie i specjalizacje instruktorskie, warunki uzyskiwania tych stopni i tytułów oraz tytułu menedżera sportu, a także jednostki uprawnione do prowadzenia kursów specjalistycznych i dokumenty stwierdzające posiadane kwalifikacje.

Warto zwrócić uwagę na punkt 1a., w którym wprowadzono pojęcie instruktora, a także na punkt 3., który zapowiada dalsze rozporządznie ustalające szczegóły uprawnień Państwowych.

Rozporządzeniem, które powołuje się na cytowany artykuł 44 jest rozporządzenie w sprawie kwalifikacji, stopni i tytułów zawodowych w dziedzinie kultury fizycznej oraz zasad i trybu ich uzyskiwania. To w tym rozporządzeniu przeczytamy o tym w jaki sposób można uzyskać uprawnienia IRR, kto może przeprowadzać kursy i egzaminy.

W załaczniku nr 1 (specjalności instruktorów rekreacji ruchowej) do w.w. rozporządzenia na pozycji 12 znajdziemy "Kajakarstwo". Na liście specjalności jest 36 pozycji, to chyba dosyć mało, szczególnie, że wymieniane są dosyć egzotyczne dyscypliny sportowe np. "Kinezygerontoprofilaktyka", czy "Korfball". Kajakarstwo jest bardzo szeroka dyscypliną i wpychanie do jednego worka kajakarstwa morskiego, nizinnego i górskiego jest z pewnością złym rozwiązaniem. Co prawda osób zainteresowanych specjalnością kajakarstwo górskie, czy morskie, byłoby w Polsce pewnie bardzo mało, ale może chociaż dobrze by było nie udawać, że morze i góry są podobne. Moja propozycja to zmiana nazwy specjalności na najpopularniejsze "Kajakarstwo nizinne" i nie oszukiwanie się dalej, że instruktor na Krutyni i Kamiennej powinnien umieć to samo.
Ale wróćmy do głównego tematu, czyli kiedy potrzebny jest IRR.

Po przeczytaniu punktu 1a. artykułu 44 naszej ustawy można dojść do wniosku komandor (kierownik, osoba prowadząca) każdego spływu musi być osoba posiadające kwalifikacje instruktora rekreacji. Albowiem każdy spływ, nawet ten dwuosobowy i rodzinny, powinnien być imprezą przygotowaną i zorganizowaną - tego wymaga bezpieczeństwo na wodzie i dobra praktyka kajakowa. Jeśli uwzględnimy jeszcze fakt, że spływy są najczęściej wieloosobowe, wielodniowe to nie da się zaprzeczyć, że jest to "zorganizowane zajęcie".

Częściowej odpowiedzi na pytanie, co to jest "zorganizowane zajęcię" dostarcza Nam rozporządzenie sprawie szczegółowych zasad i warunków prowadzenia działalności w dziedzienie rekreacji ruchowej. Paragraf 1 tego rozporządzenia definiuje:
§ 1. Rozporządzenie stosuje się do osób fizycznych i prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, prowadzących w obiektach, na terenach zamkniętych i w środowisku otwartym, w sposób stały i sezonowy, nieodpłatnie i za odpłatnością, zorganizowaną działalność w dziedzinie rekreacji ruchowej w zakresie:
1) zajęć, podczas których prowadzone są różne formy rekreacji ruchowej,
2) innych form aktywnego wypoczynku rekreacyjno-sportowego, a w szczególności: biwaków, obozów, rajdów, zlotów, spływów, turniejów, festynów i zawodów amatorskich.

Trudna sprawa. Prawodawca w cytowanym paragrafie włożył dużo wysiłku, żeby objąć przepisami "wszystko co się rusza". Nie jest ważne, że Ty sam (czyt. osoba fizyczna) organizujesz po kosztach (czyt. nieodpłatnie) raz w roku (czyt. sezonowo) spływ dla grupki znajomych - zawsze powinienneś spełnić wymagania rozporządzenia.

W dalszym ciągu rozporządzenia wymienionych jest wiele warunków, które trzeba spełnić: poczynając od wyznaczenia kwalifikowanego IRR'a, ułożenia regulaminu, aż do "osobnych, oznakowanych węzłów sanitarnych". Nie łatwo spełnić wszystkie warunki - a w przypadku organizowania spływu na znajomych z pl.rec.kajaki :), spełnianie ich ociera się o absurd.

Źródło

Widząc coraz bardziej idiotyczne pomysły kajakowych "działaczy" obawiam się, że może być już tylko gorzej. Co więcej - wielu ludzi nawet na naszym forum nie widzi w tym nic zdrożnego.

Tym podobne idiotyzmy (nawet nieobowiązkowe) mają lub będą miały w przyszłości konkretne skutki - np. finansowe w przypadku odmowy wypłaty odszkodowania (firmy ubezpieczeniowe skwapliwie korzystają z tego typu prawnych bubli).

[ ODPOWIEDZ ]