FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

MTSW 2019

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2013-11-23, 20:37
Czy 2,5hp wystarczy na pływanie po rzekach?
Autor Wiadomość
~zeglarskaprzygoda

Wysłany: 2011-02-27, 15:18   Czy 2,5hp wystarczy na pływanie po rzekach? [Cytuj]

Witam,
czy ktoś może ma doświadczenie z pływania z Zegrza do Piszu na silniku? Zastanawiam się czy moc 2,5 hp w nowym 4 takcie Mercury wystarczy na taki rejs?
Chcę płynąć z żoną i kotem:)

Będę wdzięczny za pomoc!

Pozdrawiam
Kuba Gajewski

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2011-02-27, 15:27    [Cytuj]

Jeden z naszych użytkowników Tomek J. pokonuje tą trasę orionem na silniku o podobnej mocy - rokrocznie. Nie powinno być zatem problemu

~zeglarskaprzygoda

Wysłany: 2011-02-27, 15:34    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Jeden z naszych użytkowników Tomek J. pokonuje tą trasę orionem na silniku o podobnej mocy - rokrocznie. Nie powinno być zatem problemu

Wiem - dzięki bardzo, czytałem jego posty.
Sportina jest nieco większa i dlatego mam wątpliwości. Nie chce zajechać motoru...

Pozdrawiam
Kuba

~szg

Wysłany: 2011-02-27, 15:42    [Cytuj]

Cytat:
Nie chce zajechać motoru...

To może pozbądź się kota - będzie lżej :-P :lol: :mrgreen: .

~zeglarskaprzygoda

Wysłany: 2011-02-27, 16:00    [Cytuj]

szg napisał/a:
Cytat:
Nie chce zajechać motoru...

Po ostatnim wyjeździe na 4 tygodnie kot się na nas obraził, zaczął zaznaczać teren intensywnie i ogólnie był zły.
Tym razem zamierzam go zabrać ze sobą, tym bardziej, że na cześć kota burty sportiny mają funkelnówkę czarny błysk:)

Izonix

Wysłany: 2011-02-27, 16:00    [Cytuj]

Witam.
2.5 hp, to mało. Prawdopodobnie będziesz miał kłopoty (zbyt małą prędkość nad dnem) w dwóch miejscach na Pisie: około 200m przed drugim mostem jest kamienista rafa, prąd przyspiesza tam mocno, następne miejsce to odnowiony most 16 km przed Piszem, podpory mostu ograniczają bardzo przekrój którym płynie woda i w rezultacie prąd bardzo zwiększa prędkość, należy przepływać tam z rozpędu (a z tym będziesz miał kłopot z 2.5 hp).
Niezależnie, jeżeli zdarzy Ci się płynąć awaryjnie pod wiatr i falę, to tym zestawem nie popłyniesz. Jeżeli jeszcze nie dokonałeś zakupu, to moim zdaniem powinieneś celować w coś wielkości Mercurego 4 HP SP.

Jurek

Izonix

Wysłany: 2011-02-27, 16:06    [Cytuj]

szg napisał/a:
Cytat:

Kota nie pozbywaj się, zbyt mała korzyść wagowa, ale... (no wiesz!) 8-) , to może pomóc.

Jurek

~zeglarskaprzygoda

Wysłany: 2011-02-27, 16:08    [Cytuj]

Izonix napisał/a:
Witam.
2.5 hp, to mało. Prawdopodobnie będziesz miał kłopoty (zbyt małą prędkość nad dnem) w dwóch miejscach na Pisie: około 200m przed drugim mostem jest kamienista rafa, prąd przyspiesza tam mocno, następne miejsce to odnowiony most 16 km przed Piszem, podpory mostu ograniczają bardzo przekrój którym płynie woda i w rezultacie prąd bardzo zwiększa prędkość, należy przepływać tam z rozpędu (a z tym będziesz miał kłopot z 2.5 hp).
Niezależnie, jeżeli zdarzy Ci się płynąć awaryjnie pod wiatr i falę, to tym zestawem nie popłyniesz. Jeżeli jeszcze nie dokonałeś zakupu, to moim zdaniem powinieneś celować w coś wielkości Mercurego 4 HP SP.

Jurek

Dzięki za cynk, niestety silnik kupiłem już i w wyniku małego nieporozumienia mam 2,5 zamiast 3,5, które chciałem. Opcja zwrotu raczej nie wchodzi w grę - okazyjna cena z nowy silnik na gwarancji.

Czy problemy oznaczają, że nie da rady? Czy że ostro trzeba gazować?
Swoją drogą, czy warto zakładać osłonę na śrubę? - to okrągłe metalowe cuś?

~Pajki
Karol Pajka

Wysłany: 2011-02-27, 16:20    [Cytuj]

Mój kumpel ma na swoim Sparku 2,5 KM i często pływa rzekami. Ani razu nie miał problemu. Spark ma podobne wymiary i masę, co Sportina i uważam, że wystarczy Ci taka moc. Na Tangu 730 pływa się z motorkiem 3,5 KM, a to troche większa jednostka od Sportiny... Wszystko zależy od tego, czy chcesz sobie spokojnie turystycznie dopłynąć na Mazury, kontemplując przyrodę, czy gnać na wariata oby jak najszybciej być na miejscu. W tym drugim przypadku może Ci zabraknąć siły uciągowej...

Pozdrawiam

Marian

Wysłany: 2011-02-27, 16:21    [Cytuj]

Jest jeszcze inna opcja.
Jeśli cena jest okazyjna to ją podaj. Może znajdziesz chętnego?
Ja się rozglądam za podobnym, okazyjnym zakupem.
A wtedy dołożysz i kupisz 3,5/4 HP. Dobry pomysł?

~zeglarskaprzygoda

Wysłany: 2011-02-27, 16:36    [Cytuj]

Marian napisał/a:
Jest jeszcze inna opcja.
Jeśli cena jest okazyjna to ją podaj. Może znajdziesz chętnego?
Ja się rozglądam za podobnym, okazyjnym zakupem.
A wtedy dołożysz i kupisz 3,5/4 HP. Dobry pomysł?

Raczej nie chcę sprzedawać, bo jak już mam to mam:)
Przeglądaj *ocenzurowano_automatycznie* intensywnie, to na pewno trafisz coś okazyjnego. Ja od miesiąca śledziłem codziennie ruch na aukcjach i kupiłem chwilę po tym jak człowiek wystawił ten motor.

Poza tym cześć kolegów mówi, że będzie ok, więc "lepsze jest wrogiem dobrego" !

mabar
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-27, 16:55    [Cytuj]

Istotne jeszcze jaka to Sportina?

~zeglarskaprzygoda

Wysłany: 2011-02-27, 16:58    [Cytuj]

mabar napisał/a:

595

~Pajki
Karol Pajka

Wysłany: 2011-02-27, 17:04    [Cytuj]

zeglarskaprzygoda napisał/a:
mabar napisał/a:

595

Jeśli to Sportina 595 to spokojnie 2,5 KM wystarczy na spokojne, niespieszne dopłynięcie na Mazury. Jest podobnych wymiarów, co mój Spark.
Czasem, jak jestem na Mazurach, to ludzie patrząc na mojego Sparka pytają, "czy to jest Sportina 595, bo to takie jakieś podobne, ale trochę inne..." :mrgreen:

mabar
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-27, 17:06    [Cytuj]

Mój ojciec ma Sportinę 620 i silnik Hondy 2,5. Radzi sobie bez problemu.

Izonix

Wysłany: 2011-02-27, 17:12    [Cytuj]

Pajki napisał/a:
Mój kumpel ma na swoim Sparku 2,5 KM i często pływa rzekami. Ani razu nie miał problemu. Spark ma podobne wymiary i masę, co Sportina i uważam, że wystarczy Ci taka moc. Na Tangu 730 pływa się z motorkiem 3,5 KM, a to troche większa jednostka od Sportiny... Wszystko zależy od tego, czy chcesz sobie spokojnie turystycznie dopłynąć na Mazury, kontemplując przyrodę, czy gnać na wariata oby jak najszybciej być na miejscu. W tym drugim przypadku może Ci zabraknąć siły uciągowej...

Pozdrawiam

Spark jest sporo lżejszy od Sportiny, a szerokość jego linii wodnej znacznie mniejsza, a Tango 730 jest dłuższe. Te cechy powodują, że obie łódki mogą być szybsze (Tango w dodatku z mocniejszym silnikiem), oczywiście na spokojnej wodzie. No ale skoro silnik już kupiony, to wszystkie rady to trochę musztarda po obiedzie. Po prostu płyń, będziesz miał więcej ciekawych wspomnień 8-) .

Jurek

~zeglarskaprzygoda

Wysłany: 2011-02-27, 17:20    [Cytuj]

Izonix napisał/a:
Pajki napisał/a:

Pozdrawiam

Spark jest sporo lżejszy od Sportiny, a szerokość jego linii wodnej znacznie mniejsza, a Tango 730 jest dłuższe. Te cechy powodują, że obie łódki mogą być szybsze (Tango w dodatku z mocniejszym silnikiem), oczywiście na spokojnej wodzie. No ale skoro silnik już kupiony, to wszystkie rady to trochę musztarda po obiedzie. Po prostu płyń, będziesz miał więcej ciekawych wspomnień 8-) .

Jurek

Panowie, dzięki za cenne wskazówki (szczególnie o kocie :-D ).
Strasznie się napalam na tę wyprawę i dlatego każdy aspekt chcę mieć wcześniej rozeznany.
Silnik kupiony - ale gdybyście wyraźnie zaznaczyli, że dupa a nie pływanie, to musiałbym go zwrócić i szukać czegoś innego.
Szukałem podpowiedzi, czy dopłynę, a jeśli mają być przygody - niech będą. Z tego co widzę powinienem dać radę. Nie będę się spieszył. Mam nadzieję zamknąć się w 5 dniach. Planuję ruszać codziennie o 8 i kończyć około 19-20.
Jeśli ktoś może jeszcze coś podszepnąć odnośnie trasy Zegrze-Pisz to poproszę.
Kuba
Ostatnio zmieniony przez zeglarskaprzygoda 2011-02-27, 17:25, w całości zmieniany 1 raz  

Marian

Wysłany: 2011-02-27, 17:36    [Cytuj]

Poszukaj, tu jest cały wątek o tym.

~szg

Wysłany: 2011-02-27, 17:52    [Cytuj]

zeglarskaprzygoda napisał/a:

Panowie, dzięki za cenne wskazówki (szczególnie o kocie :-D ).

Bardzo proszę i przypominam, że za "cenne wskazówki" tu się klika :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .

Izonix

Wysłany: 2011-02-27, 17:54    [Cytuj]

<Panowie, dzięki za cenne wskazówki (szczególnie o kocie :-D ).
Strasznie się napalam na tę wyprawę i dlatego każdy aspekt chcę mieć wcześniej rozeznany.
Silnik kupiony - ale gdybyście wyraźnie zaznaczyli, że dupa a nie pływanie, to musiałbym go zwrócić i szukać czegoś innego.
Szukałem podpowiedzi, czy dopłynę, a jeśli mają być przygody - niech będą. Z tego co widzę powinienem dać radę. Nie będę się spieszył. Mam nadzieję zamknąć się w 5 dniach. Planuję ruszać codziennie o 8 i kończyć około 19-20.
Jeśli ktoś może jeszcze coś podszepnąć odnośnie trasy Zegrze-Pisz to poproszę.
Kuba>

Krótka płetwa sterowa (inaczej będziesz mocował się z rumplem). Jeżeli planujesz wyjęcie masztu z cęg i przesunięcie go do przodu (co bardzo polecam), to zamontuj w cęgach przedłużkę (podwyżkę), około 50-70cm, w kokpicie będzie znacznie wygodniej (a to około 40 godzin płynięcia). Miecz (u Ciebie chyba szybrowy) powinien być wypuszczony na 10-15cm, jeżeli w Ostrołęce będzie poniżej 50cm, to płyń bardzo ostrożnie - na pewno wielokrotnie uderzysz w kamienie, jeżeli będzie 80cm, to masz szansę na bezkolizyjne przejście Narwi, jeżeli powyżej 100cm (co zdarza się coraz częściej), to nie powinno być żadnych problemów od strony dna. Oczywiście zawsze należy "czytać wodę". Zaczynaj płynięcie około 5 rano, Narew o tej godzinie jest niesamowita.

Jurek

[ ODPOWIEDZ ]