FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2013-05-29, 00:16
zimowanie jachtów w lodzie
Autor Wiadomość
~Pajki
Karol Pajka

Wysłany: 2010-10-12, 10:09   zimowanie jachtów w lodzie [Cytuj]

AdminEdit: wydzielono temat z:
http://forum.mazury.info....p?p=29548#29548

I dlatego wyjmuje się łódki z wody na zimę :-P W tym roku w Zegrzu widziałem jacht stojący w lodzie (a właściwie to już na dnie jeziora) ściskany przez lód. Kadłub połamany. Jacht do utylizacji się tylko nadawał. Smutny to był widok. :-( Niestety nie miałem ze sobą aparatu... Ludzka głupota i bezmyślność :-x
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2010-10-12, 14:33, w całości zmieniany 1 raz  

~Tomek J

Wysłany: 2010-10-12, 11:06    [Cytuj]

Pajki napisał/a:
W tym roku w Zegrzu widziałem jacht stojący w lodzie (a właściwie to już na dnie jeziora) ściskany przez lód. Kadłub połamany. Jacht do utylizacji się tylko nadawał. Smutny to był widok. :-( Niestety nie miałem ze sobą aparatu... Ludzka głupota i bezmyślność :-x

Coż, pewnie sejwalizm zbiera ponure żniwo. :-( Bowiem kultowy przypadek omawiany w artykule
[ocenzurowano]
miał miejsce właśnie w Zegrzu, w porcie WKS.

Pozdrawiam
Tomek Janiszewski

AdminEdit: ocenzurowano link do strony komercyjnej
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2010-10-12, 11:30, w całości zmieniany 2 razy  

~Pajki
Karol Pajka

Wysłany: 2010-10-12, 11:31    [Cytuj]

Tomku,

ten jacht, który widziałem, to nie ten z artykułu. Ja widziałem go przy pomoście obok Hotelu 500 i temten weidentnie nie był wyniesiony przez lód do góry. Stał pod dziwnym kątem dziobem w dół (podejrzewam, że opierał się nim o dno), a lód przy dziobie miał na wysokości listwy odbojowej. Rufa była na lodzie. Przykry widok... :-( Dodam, że jacht był otaklowany, maszt stał, grot był nawinięty na bom, a fok zrolowany. Żadnej plandeki. Taj, jak go ktoś zostawił, tak stał.
Ale ten wątek (tutaj chyba OT), powinine się znaleźć w dziale "jak nie należy żeglować" lub "zimowanie jachtu" jako przykład, jak nie należy postępować.

~Tomek J

Wysłany: 2010-10-12, 12:08    [Cytuj]

Pajki napisał/a:
ten jacht, który widziałem, to nie ten z artykułu.

Tego nie podejrzewałem - jeśli już, to raczej to że ktoś wziął przykład z takiego "mentora" a raczej "mendora" :evil: Ów a(r)mator dowodził wszem i wobec że pozostawienie jachtu na zimę w lodzie jest nieporównanie zdrowsze dla całości kadłuba niż wyciąganie go na zimę, przetaczaie na wózku, stawianie na kobyłkach itd. Bowiem wówczas poddaje się go punktowym naciskom, podczas gdy pozostając w lodzie spoczywa w idealnie dopasowanym "łożu" i do tego oddzielony od niego kilkucentymetrową "poduszką" wody która nigdy nie zamarza, co więcej utrudnia zamarzanie resztek wody która mogła pozostać w zakamarkach kadłuba. Wizytowałem (bez wiedzy i zgody właściciela) ten wmarznięty w lód jacht przez kilka kolejnych zim, i faktycznie taka "poduszka" występowała. Do czasu: któraś z zim (chyba 2005/2006) okazała się na tyle sroga że lód ponad wszelką wątpliwość sięgnął burt. Na wiosnę właściciel zaczął pilnie poszukiwać nabywcy dla swojego jachtu... :shock:
Cytat:
Ja widziałem go przy pomoście obok Hotelu 500 i temten weidentnie nie był wyniesiony przez lód do góry. Stał pod dziwnym kątem dziobem w dół (podejrzewam, że opierał się nim o dno), a lód przy dziobie miał na wysokości listwy odbojowej. Rufa była na lodzie. Przykry widok... :-( Dodam, że jacht był otaklowany, maszt stał, grot był nawinięty na bom, a fok zrolowany. Żadnej plandeki. Taj, jak go ktoś zostawił, tak stał.

Pewien jesteś że ten pomost należał do Hotelu 500? Dziwne by to było aby jakiś kasiasty właściciel tak beztrosko porzucił swój jacht. Już bardziej to podobne do "bosmana" sąsiadujacej z Hotelem 500 bida-czarterowni AZS, która jedzie na Nashach wycofanych z AZS Wilkasy, a wcześniej tj rok-dwa lata temu dorżnęła skonfiskowane odgórnie rozwiązanym klubom "Oriony"; teraz czyni to samo z pozyskanymi z tego samego źródła "Omegamii" które okazały się nieco bardziej wytrzymałe a może tylko exploatowane w mniej rabunkowy sposób - po prostu z razji tego że znacznie od tamtych sześciu Orionów liczniejsze:evil:

Pozdrawiam
Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2010-10-12, 22:34, w całości zmieniany 2 razy  

~Pajki
Karol Pajka

Wysłany: 2010-10-13, 11:40    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:

Pewien jesteś że ten pomost należał do Hotelu 500? Dziwne by to było aby jakiś kasiasty właściciel tak beztrosko porzucił swój jacht. Już bardziej to podobne do "bosmana" sąsiadujacej z Hotelem 500 bida-czarterowni AZS, która jedzie na Nashach wycofanych z AZS Wilkasy, a wcześniej tj rok-dwa lata temu dorżnęła skonfiskowane odgórnie rozwiązanym klubom "Oriony"; teraz czyni to samo z pozyskanymi z tego samego źródła "Omegamii" które okazały się nieco bardziej wytrzymałe a może tylko exploatowane w mniej rabunkowy sposób - po prostu z razji tego że znacznie od tamtych sześciu Orionów liczniejsze:evil:

Pozdrawiam
Tomek Janiszewski

Wydaje mi się, że to był teren Pięćsetki. Moja żona była tam wtedy na szkoleniu i ja wpadłem do niej w odwiedziny. Pokazała mi wtedy ten jacht. Był przy Hotelu500 tam, gdzie te altanki do grillowania (nie przy głównym molo) taki pomościk pływający. Możliwe, że to już nie pięćsetka, bo granice między ośrodkami są tam mało widoczne, a szczególnkie pod półmetrową warstwą śniegu. :mrgreen:

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2010-11-30, 23:34    [Cytuj]

Kilka dzisiejszych fotek do tematu. jak widać zimowanie w lodzie nie jest jakimś unikalnym zjawiskiem :lol:

zimowanie_w_lodzie_03.jpg
Plik ściągnięto 854 raz(y) 85,99 KB

zimowanie_w_lodzie_02.jpg
Plik ściągnięto 835 raz(y) 70,73 KB

zimowanie_w_lodzie_01.jpg
Plik ściągnięto 825 raz(y) 71,05 KB

~Tomek J

Wysłany: 2010-12-01, 08:33    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Kilka dzisiejszych fotek do tematu. jak widać zimowanie w lodzie nie jest jakimś unikalnym zjawiskiem :lol:

"Leśnego Dziadka" uratowałem przed sejwalizacją w ostatniej chwili: w miniony poniedziałek. Należało wyciągnąć go w poprzedni weekend, gdy było jeszcze ciepło, ale prognozy (te gazetowe) zapowiadały atak zimy już na początku obecnego tygodnia. Chciałem jednak wziąć udział w niedzielnej imprezie fundacji "Ja Wisła" i dlatego trzymałem łódkę na wodzie. Jednak pod koniec minionego tygodnia, dby prognozy ICM potwierdziły że mrozy będą nie tylko silne ale i długotrwałe - przeraziłem się nie na żarty i już w sobotę odpuściłem sobie imprezę demontując maszt z zamiarem wyslipowania jachtu następnego dnia. Jednak w niedzielę doszło do awarii wyciągarki. W poniedziałek spadł obfity śnieg, mimo to udało się jednak wyciągnąć jacht przy użyciu maszyny rezerwowej i odciągnąć go przynajmniej w takie miejsce aby nie blokował slipu jako że parę motorówek zostało jeszcze na wodzie.
Dziś z autobusu widziałem śryż płynący Wisłą, a basen portowy sąsiedniej przystani "Sum" był już zamarznięty...

Tomek Janiszewski

hyzewicz

Pomogła: 20 razy
Wysłany: 2010-12-01, 14:39    [Cytuj]

Jakbym sie przejechala na Neusiedlersee, to tez bym mogla zrobic takie zdjecia piekne. Slyszalam ze tam niektorzy wogole sie nie interesuja trzymanymi lodkami w porcie, i lodki stoja cala zime w wodzie lub tez w lodzie, bo i u nas potrafi byc mroznie. Jezioro jest plytkie i ludzie jezdza na tym jeziorze zima na lyzwach.

Bodo
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-01, 15:31    [Cytuj]

Renata!..... jak będziesz w pobliżu na spacerze, to koniecznie zrób takie zdjęcia i wrzuć na forum..... :-D ...... zobaczymy jak to jest u innych..... ;-)

grzejan

Wysłany: 2010-12-02, 11:44    [Cytuj]

To i ja coś dodam... Jacht zrobiony na klasyka, zwodowany w tym roku. Szkoda...

W tym miejscu było zdjęcie usunięte na prośbę autora postu oraz właściciela jachtu
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2013-10-22, 00:26, w całości zmieniany 1 raz  

marekj

Wysłany: 2010-12-02, 12:19    [Cytuj]

grzejan napisał/a:
To i ja coś dodam... Jacht zrobiony na klasyka, zwodowany w tym roku. Szkoda...

:cry: :cry: :cry:
Bardzo smutne. W takim wypadku niestety podejrzewam, że coś spowodowało, że właściciel nie mógł się zainteresować jachtem. Nie potrafię sobie wyobrazić, że przy takiej robocie włożonej w ten jachcik zostałby on porzucony w lodzie. Wygląda jak po pływaniu, żagle i liny założone, grot niezbyt dobrze zmarlowany :-/

Czy w takich wypadkach bosman portu nie kontaktuje się z właścicielem, rodziną ?

Szaman3
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-02, 12:23    [Cytuj]

Nie wiem gdzie stoi ten jacht, ale znam porty, gdzie jachty są wyciagane z wody, czy własciciel przyjedzie, czy nie. Widać ten dobry zwyczaj nie wszedzie jest znany.

hyzewicz

Wysłany: 2010-12-12, 19:40    [Cytuj]

bodo napisał/a:
Renata!..... jak będziesz w pobliżu na spacerze, to koniecznie zrób takie zdjęcia i wrzuć na forum..... :-D ...... zobaczymy jak to jest u innych..... ;-)

Bodo, to jak bedzie mroz, to sie przy okazji przejade tam i zrobie pare zdjec.
Renata

balti

Pomogła: 11 razy
Wysłany: 2010-12-12, 21:15    [Cytuj]

hyzewicz napisał/a:
jak bedzie mroz, to sie przy okazji przejade tam i zrobie pare zdjec.
Renata

Jak to jak będzie ? przecież jest cały czas , a straszą że ma być większy :-?

hyzewicz

Wysłany: 2010-12-13, 11:38    [Cytuj]

U nas w miescie (ew. na Wsi) juz caly stopnial. Ale maja byc nowe mrozy.
Na razie mnie zlozyla grypa. Siedze w robocie, ale chyba przesadzilam, powinnam lezec w lozku. Na razie.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2013-02-24, 17:57    [Cytuj]

Odświeżam temat. Jeżdżąc po okolicy zauważyłem, że zimowanie jachtów w lodzie jest na Mazurach coraz bardziej popularne. Praktycznie na każdym jeziorze można spotkać takie obrazki...

W oczekiwaniu na roztopy.

w_oczekiwaniu_na_roztopy.jpg
Plik ściągnięto 428 raz(y) 69,75 KB

malowany

Wysłany: 2013-02-24, 20:15    [Cytuj]

zimujecie łódki z zamkniętą klapą , czy otwartą pod plandeką? słyszałem ,że wystarczy otworzyć na wiosnę jak śnieg topnieje, żeby wilgoc nie wlazła

hyzewicz

Wysłany: 2013-02-24, 20:26    [Cytuj]

Ja mialam cala zime otworzona klape pod plandeka. I okna tez mialam otwarte, jedno w toalecie i drugie pod kokpitem. Ale teraz klape przymknelam (nie zamknelam) bo jak mi znowu zwieje plandeke, to zeby mi co nie zamoko. Na wiosne to juz jak sie zrobi cieplo to zdejme plandeke i pozamykam okna.

Cudak

Wysłany: 2013-02-25, 08:54    [Cytuj]

Ja mam stelaż żeby plandeka nie przylegała ścisło do łódki. Otwarte tylko wywietrzniki, plus wywietrznik w suw klapie żeby zrobić przeciąg, plus duży pochłaniacz wilgoci w kabinie. Wczesną wiosną odkrywam i zaczynają działać wiatraczki na solar i nie mam problemu z wilgocią.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2013-03-18, 01:02    [Cytuj]

Kolejny przykład zimowania w lodzie.

zimowanie_jachtu_w_lodzie_1.jpg
Plik ściągnięto 12824 raz(y) 37,98 KB

zimowanie_jachtu_w_lodzie.jpg
Plik ściągnięto 524 raz(y) 240,83 KB

[ ODPOWIEDZ ]