FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

MTSW 2019

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Motorowodne Mazury
Autor Wiadomość
Artur 66

Wysłany: 2011-12-22, 15:27    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:

Sądzę, że tylko wtedy się o tym mówi, kiedy firma prowadzi kursy motorowodne jednocześnie. Firmy stricte żeglarskie raczej o tym nawet nie wspominają. Pewnie stąd powszechna "ignorancja" w tym temacie.

Jaszcze pozostają ludzie pływający na jachtach nie wymagających patentów, o takim przepisie to raczej na pewno nie mają pojęcia.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2011-12-22, 15:33    [Cytuj]

Artur 66 napisał/a:
Jaszcze pozostają ludzie pływający na jachtach nie wymagających patentów, o takim przepisie to raczej na pewno nie mają pojęcia.

Póki co jest to zdecydowana mniejszość. Ludzie w większości jakiś patent mają. Szkolenia "na patent" niestety mamy jakie mamy - a na "bylekursach" uczą, że żaglówka ma zawsze pierwszeństwo nie wnikając w szczegóły.

funyo

Wysłany: 2011-12-22, 15:33    [Cytuj]

Cytat:
Po przeczytaniu Twoich postów, odniosłem wrażenie, że jesteś jednym z tych co to propagują

Nie bardzo rozumiem, w którym miejscu?
Uważam, że za wyjątkiem celowo chamskiego ew. bezmyślnego zachowania, które należy piętnować (tu jest chyba pełna zgodność) należy z większym zrozumieniem i tolerancją podchodzić do innych użytkowników akwenu.
Cytat:
Problem w tym, że jakby nie patrzeć, mniejszość wypoczywająca "szybko" skutecznie utrudnia wypoczynek całej reszcie, tej wypoczywającej "powoli" i jeszcze się dziwi, że ci drudzy nie są szczęśliwi i mają jakieś pretensje.

Czyli jak w demokracji, kogo więcej, tego racja?
Cytat:
Dodam jeszcze, że osobiście jestem przeciwnikiem skuterów wodnych na WJM. I piszę to jako armator kilku motorówek i skutera wodnego.

A mógłbyś podać racjonalny powód dlaczego?
I czy jesteś też aktywnym użytkownikiem, bo mieć a pływać to dwie różne rzeczy ;-)
Pozdrawiam.

funyo

Wysłany: 2011-12-23, 00:15    [Cytuj]

Odniosę się jeszcze do wcześniejszych wypowiedzi współrozmówców:
Cytat:
W tym jednak wypadku uważam, że policjanci mówili prawdę, bo niby w jakim celu mieliby coś koloryzować. Funyo stwierdził, że wystawiono złą ocenę motorowodniakom ze względu na charakter miesięcznika.

Nie twierdzę, że policjanci kłamali. Chodzi mi raczej o sposób podawania tego typu informacji.
Jak wiadomo, każdy produkt na rynku ma swoją grupę docelową, czyli, jak to się ładnie mówi, target.
Targetem "Żagli" są w przeważającej większości żeglarze, bądź ludzie, którym ten sport jest bliski i to pod nich pisane są artykuły i zamieszczane reklamy. Informacje tam zawarte owszem mogą krytycznie traktować pewne kwestie, ale całościowo przedstawiają pozytywnie zagadnienia będące w zainteresowaniu czytelnika. Czyli, jak to się mówi: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. ;-) Przeciwne działania mogłyby w perspektywie zniechęcić "target", co byłoby strzałem w stopę.
Poza tym, tak naprawdę nie czytałem tego konkretnego artykułu, a tylko zwróciłem uwagę, że nie wszystkie przytaczane dane muszą być tymi jedynie słusznymi.
Zresztą kilka postów wcześniej Adam podał info o większościowym udziale żaglówek w ogólnej liczbie zdarzeń na wodzie i też nie widzę powodu, dla którego miałby kłamać, a ja miałbym mu nie wierzyć.
Cytat:
Bo różne niespodzianki mogą się przydarzyć, także nie przesadzałbym z tą prędkością

Fakt, tego akurat nie brałem pod uwagę :-D !Dobre!
Cytat:
Szkolenia "na patent" niestety mamy jakie mamy - a na "bylekursach" uczą, że żaglówka ma zawsze pierwszeństwo nie wnikając w szczegóły.

Zgadza się, to samo napisałem w moim pierwszym poście w tym temacie.
Pozdrawiam.

zenek

Wysłany: 2011-12-23, 08:23    [Cytuj]

funyo napisał/a:

Nie twierdzę, że policjanci kłamali. Chodzi mi raczej o sposób podawania tego typu informacji.
Jak wiadomo, każdy produkt na rynku ma swoją grupę docelową, czyli, jak to się ładnie mówi, target.

Po pierwsze to proponuję abyś najpierw ten artykuł przeczytał, a później się wypowiadał.
Po drugie autorem jest nasz kolega forumowy Mariusz Główka. Uważam, że jest nieprawdopodobne aby posuwał się do manipulacji w celu zwiększania nakładu pisma, a w swoich wypowiedziach takie manipulowanie zarzucasz właśnie autorowi i redakcji. Zadziwia mnie trochę Twój upór w tej kwestii. Czy naprawdę tak ciężko przyjąć do wiadomości, że są motorowodniacy nie mający pojęcia o przepisach tak jak mówili policjanci i nie dorabiać dodatkowych ideologii aby podtrzymać swoją tezę?
funyo napisał/a:
Poza tym, tak naprawdę nie czytałem tego konkretnego artykułu, a tylko zwróciłem uwagę, że nie wszystkie przytaczane dane muszą być tymi jedynie słusznymi.

Te dane, o których dyskutujemy nie tyle są słuszne ale rzetelne i prawdziwe. Tak uważam.
Jeszcze jedna uwaga w sprawie "Żagli". Weź je do ręki i obejrzyj ile miejsca poświęcane jest motorowodniakom. Wydawane przez "Żagle" co roku testy jachtów zawierają tyle samo opisów jachtów żaglowych co motorowych. Tak więc Twoje dywagacje o "targecie" są co najmniej nie trafione. Pozdrawiam

marekj

Wysłany: 2011-12-23, 09:09    [Cytuj]

Kiedyś to nawet "Żagle" miały nazwę dłuższą "Żagle i jachting motorowodny". Istotnie testów i informacji o jednostkach z napędem mechanicznym jest dużo.

A z tymi incydentami z udziałem jachtów to jest tak - zresztą napisane we wspomnianym artykule - że są to otarcia burt czy listw odbojowych. Przy prędkości motorówki, czy też skutera konsekwencje są poważniejsze.
Moja żona płynąc kiedyś na rejsie z młodzieżą (100% żeńska załoga) miała incydent z dwoma skuterami - a jakże - na Bocznym. Pajace na widok młodych dziewczyn dostali małpiego rozumu i tak świrowali na skuterach wokół jachtu, że w końcu jeden wjechał w drugiego. Skończyło się w karetce... Wiem że to były tylko dwa wrzody na absolutnie nieskazitelnym ciele ogółu braci skuterowej ale chcąc nie chcąc rzutują na resztę. Tak - nie lubię motorówek, a zwłaszcza skuterów ale toleruję, nie wygrażam pagajem, a nawet pozdrawiam w kanale bo to ich prawo pływać po tej samej wodzie.
W końcu na tych jednostkach też poruszają się normalni, kulturalni ludzie i nic do nich nie mam, a że ich pływadła są czasami uciążliwe to osobna kwestia.

funyo

Wysłany: 2011-12-23, 14:24    [Cytuj]

Cytat:
Po pierwsze to proponuję abyś najpierw ten artykuł przeczytał, a później się wypowiadał.
Po drugie autorem jest nasz kolega forumowy Mariusz Główka. Uważam, że jest nieprawdopodobne aby posuwał się do manipulacji w celu zwiększania nakładu pisma, a w swoich wypowiedziach takie manipulowanie zarzucasz właśnie autorowi i redakcji.

Ale się uczepiłeś :-/
To, że podałeś dane z jakiejś gazety nie oznacza, że mam zaraz biec do sklepu i ją kupować - chcesz się posiłkować jakimś artykułem w dyskusji, to go zacytuj.
Nic nie pisałem też o zwiększaniu nakładu manipulując treścią - wyciągasz za daleko idące wnioski. Po prostu są różne informacje, z różnych źródeł, dla różnych odbiorców.
Ty przytaczasz jedne dane, ja inne, a każdy wyciąga swoje wnioski. :-P
Cytat:
Jeszcze jedna uwaga w sprawie "Żagli". Weź je do ręki i obejrzyj ile miejsca poświęcane jest motorowodniakom. Wydawane przez "Żagle" co roku testy jachtów zawierają tyle samo opisów jachtów żaglowych co motorowych. Tak więc Twoje dywagacje o "targecie" są co najmniej nie trafione. Pozdrawiam

Pofatygowałem się i kupiłem najnowszy numer za całe 11,99. I co? Zonk. Na 100 stron dziewięć traktuje o jednostkach motorowych (jeden artykuł), na pięciu stronach są ogólne informacje o targach, można by to zaliczyć. I kilka linijek o nowościach w wyposażeniu pokładowym i ratunkowym - nie tylko motorowodnym. Koniec.
Trochę mało, żeby przy tej cenie zachęcić mnie-motorowodniaka do systematycznego kupowania. Sorry :-P
Więc jeśli "Zagle" są wg. Ciebie pismem dla motorowodniaków, to "Auto świat" powinni czytać wszyscy miłośnicy gadgetów na przykład (i gier komputerowych - ostatnio było o NFS The Run ;-) ).
A dywagacje o targecie są jak najbardziej trafione o czym właśnie świadczy przytoczony przez Ciebie coroczny katalog "Testy..." Żeby wyciągnąć te trzy dychy, trzeba zwiększyć "target". Więc dodaje się 12 (słownie dwanaście) testów łodzi motorowych i gra muzyka :lol:
Na marginesie dodam, że wydawany onegdaj katalog "Przeglądu motorowodnego", pisma stricte motorowodnego, za wprawdzie wyższą cenę, oferował na prawie 200 stronach opisy ponad 700 jednostek motorowych. O!
Pozdrawiam.

zenek

Wysłany: 2011-12-23, 17:44    [Cytuj]

funyo napisał/a:
Ale się uczepiłeś :-/

No cóż jeżeli mnie cytujesz to pozwól również na replikę :-P .
A co do "Żagli" to sam stwierdziłeś, że tematykę motorowodną zawierają. Dlaczego w takim , a nie innym wymiarze to już pytanie do redakcji. Jeżeli chodzi o zwiększanie nakładu to jak miałem to zrozumieć inaczej. Przecież z Twojej wypowiedzi wynika, że informacje są tak podawane aby w sumie "podlizać" się pewnej grupie ludzi żeby ich co najmniej utrzymać jako czytelników, a może przyciągnąć następnych. Czy w tle nie jest potencjalne zwiększenie nakładu lub jego utrzymanie?
Co do "Testów". To po pierwsze nie "trzy dychy" , a dwie. Po drugie rzeczywiście zawierają 12 testów jachtów motorowych. Zawierają aż 11 testów jachtów żaglowych i pięć opinii z pływania żaglówkami. Zawierają taką samą ilość prezentacji stoczni motorowych i jachtowych. Jeżeli motorowodniak czuje się dyskryminowany przez ten katalog to trudno. Czy żeglarze są "dopieszczani" taką "masą" testów jachtów żaglowych? Przecież nikt nikogo nie zmusza do kupowania. Katalog nie jest foliowany i można go obejrzeć. Pozdrawiam

funyo

Wysłany: 2011-12-23, 19:42    [Cytuj]

zenek napisał/a:
Jeżeli motorowodniak czuje się dyskryminowany przez ten katalog to trudno. Czy żeglarze są "dopieszczani" taką "masą" testów jachtów żaglowych? Przecież nikt nikogo nie zmusza do kupowania. Katalog nie jest foliowany i można go obejrzeć. Pozdrawiam

No dobra, przestaję tracić rozeznanie. Twoja logika jest dla mnie zbyt pokrętna.
Cytujesz coś z miesięcznika, który jest dla żeglarzy, choć wg. Ciebie jest dla motorowodniaków i żeby obronić tą tezę powołujesz się na wydawany raz w roku katalog, który sam w sobie jest osobnym wydawnictwem.
Jego formuła nijak się ma do miesięcznika-matki.
A czy żeglarze są dopieszczani, to należy spytać samych żeglarzy :-P

zenek

Wysłany: 2011-12-23, 20:15    [Cytuj]

Funyo idziemy trochę w OT. Ja absolutnie nie twierdzę, że "Żagle" są dla motorowodniaków. Są magazynem sportów wodnych. Staram Ci jedynie wykazać, że również motorowodniacy zajmują w tym magazynie dość poczesne miejsce mimo, iż sama nazwa miesięcznika może temu przeczyć. Dlatego też Twoja teza jakoby w "Żaglach" bardziej "dbano" o żeglarzy niż motorowodniaków jest nietrafna. Cały nasz spór zaczął się od tego, iż zakwestionowałeś rzetelność artykułu w w/w miesięczniku odnośnie porównania zachowań żeglarzy i motorowodniaków. Jak zrozumiałem oparłeś swój osąd na tym, iż "Żagle" są pismem dla żeglarzy i w związku z tym tą grupę faworyzują "koloryzując" pewne wypowiedzi ( w tym wypadku policjantów). Ja się z powyższą tezą po prostu nie zgadzam i twierdzę, że jedna i druga grupa jest w ''Żaglach" traktowana tak samo.

~szg

Wysłany: 2011-12-23, 20:55    [Cytuj]

Cytat:
Ja się z powyższą tezą po prostu nie zgadzam i twierdzę, że jedna i druga grupa jest w ''Żaglach" traktowana tak samo.

I tak rzeczywiście jest bo większość artykułów jest uniwersalnych (rejsy, szlaki, przepisy porady itp.), a i nie brak prezentacji wszelakich pływadeł jak łodzie motorowe, jachty żaglowe, houseboty i inne. Jak za tą cenę to pismo może być.

funyo

Wysłany: 2011-12-23, 23:25    [Cytuj]

Cytat:
I tak rzeczywiście jest bo większość artykułów jest uniwersalnych (rejsy, szlaki, przepisy porady itp.), .....

No sorry Panowie, ja tej uniwersalności w "Żaglach" nie dostrzegam :-(
Ale rzeczywiście schodzimy z tematu i robimy kryptoreklamę ;-)
Cytat:
A z tymi incydentami z udziałem jachtów to jest tak - zresztą napisane we wspomnianym artykule - że są to otarcia burt czy listw odbojowych. Przy prędkości motorówki, czy też skutera konsekwencje są poważniejsze.

Zgadzam się odnośnie konsekwencji, co wyraziłem już wcześniej. Niemniej uważam, że w kontekście naszej dyskusji, bagatelizuje się właśnie te drobne zdarzenia, a przede wszystkim ich skalę. Podam Wam taki przykład: gość w porcie na slipie wyciąga skuter ręcznie rufą na brzeg, po czym odpala go i kilka razy ostro przygazowuje. Oczywiście fontanna wody zalewa slip, wywołując spore zainteresowanie. Nikogo nie było w "strefie zagrożenia", nikt nie został ochlapany, a mimo to pojawiają się głosy, że głupek, że popisy, że nawet tu musi zwracać uwagę. A bogu ducha winny gostek po prostu przedmuchiwał turbinę.
W tym samym porcie kilka dni wcześniej kosz dziobowy pewnej żaglówki w czasie manewrów portowych trafił prosto w piękne kabrio motorówki tam stojącej. Efekt - dziura na 20cm - i tak dobrze, bo 5cm niżej byłoby po owiewce, a to dobre kilka tysi.
Znalazł się jeden świadek, na szczęście dla armatora motorówki, poza tym cisza.
O tym pierwszym zdarzeniu pewnie nie raz wspomniano przy piwku, drugiego nikt prócz bezpośrednio zaangażowanych, nie będzie pamiętał.
I tak między innymi tworzą się stereotypy.
Cytat:
Wiem że to były tylko dwa wrzody na absolutnie nieskazitelnym ciele ogółu braci skuterowej ale chcąc nie chcąc rzutują na resztę.

Właśnie nie wiem, czemu tak jest. Chociaż pewna analogia istnieje w temacie np. BMW i dresów, choć dla wielu właścicieli tych samochodów jest to bardzo krzywdzące.
Cytat:
W końcu na tych jednostkach też poruszają się normalni, kulturalni ludzie ...

No właśnie :-)

~szg

Wysłany: 2011-12-24, 11:52    [Cytuj]

Funyo, ale generalnie nie ma co się aż tak przejmować bo motorowodniacy aż taką zakałą na wodzie nie są, o czym sam wielokrotnie się przekonałem podczas moich rejsów motorowych po Mazurach i nie tylko. Pojedyncze przypadki na tysiące pływających łodzi nic nie znaczą :lol: .

funyo

Wysłany: 2011-12-24, 13:03    [Cytuj]

szg napisał/a:
Funyo, ale generalnie nie ma co się aż tak przejmować bo motorowodniacy aż taką zakałą na wodzie nie są, o czym sam wielokrotnie się przekonałem podczas moich rejsów motorowych po Mazurach i nie tylko. Pojedyncze przypadki na tysiące pływających łodzi nic nie znaczą :lol: .

Pocieszające, że tak myślisz :-)
Oby jak najwięcej takich opinii, to wszystkim będzie się lepiej pływało.
Wesołych Świąt :-D :-D :-D

~yep

Wysłany: 2013-12-22, 23:03    [Cytuj]

w najbliższym sezonie 2014 tym wypłyną na wode pierwsze pół-ślizgowce. Sam jestem ciekaw w jaki sposób użytkownicy tych łodzi wykorzystaja ich mozliwości.? Czy z rozsadkiem?czy z "fantazją"?

aleksiasty

Wysłany: 2013-12-22, 23:55    [Cytuj]

yep napisał/a:
w najbliższym sezonie 2014 tym wypłyną na wode pierwsze pół-ślizgowce. Sam jestem ciekaw w jaki sposób użytkownicy tych łodzi wykorzystaj ich możliwości.? Czy z rozsadkiem?czy z "fantazją"?

Przeca po Mazurach pływają setki, jeśli nie tysiące jednostek zdolnych do wytwarzania dużej fali przy nierozsądnym (czytaj: po prostu chamskim) korzystaniu z napędu.
I co? Ktoś sobie włosy z tego powodu z głowy wyrywał?
Ja musiałem wylać z achterpiku ze trzysta litrów wody, bo Sportinka nie zdążyła podnieść rufy zanim fala ją napadła...

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2013-12-23, 00:38    [Cytuj]

Sześćdziesiąt wiaderek?

aleksiasty

Wysłany: 2013-12-23, 12:22    [Cytuj]

Ano, z tego troszkę przelało się do do kabiny przez nieszczelną lodówkę, i gretingi też pływały...

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2013-12-23, 12:25    [Cytuj]

Watpie by wanna kokpitowa sportiny miala wiecej jiz 200l. W sumie latwo obliczyc. Achterpik jest wiekszy od wanny? (nie pamietam).
Ostatnio zmieniony przez plitkin 2013-12-23, 12:26, w całości zmieniany 1 raz  

aleksiasty

Wysłany: 2013-12-23, 12:43    [Cytuj]

Przepraszam za kontynuację OT, ale S595 Speedy ma kokpit przedłużony o szerokość klapy,czyli o ponad pół metra, bo ten oryginalny koszmarek nie był ani ładny ani funkcjonalny.
Błędem modyfikacji okazała się klapa w dnie kokpitu bez uszczelnienia,a jedynie z wysokimi rantami , ale nie przewidziałem żeglowania po morzu, a tym samym, że może mnie zalać wysoka fala przybojowa wytworzona przez jakiegoś sporego Regala, czy Bawarię.

ModEdit: Usunąłem zdublowany post.
Ostatnio zmieniony przez pough 2013-12-23, 12:49, w całości zmieniany 1 raz  

[ ODPOWIEDZ ]