FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nie można cumować do drzew? Bzdura
Autor Wiadomość
~darkor54

Wysłany: 2019-08-21, 19:43    [Cytuj]

Nawet w tej chwili na Bełdanach stoję na kotwicy rufowej- z dziobu 50 metrów taśmy

20190821_194053.jpg
Plik ściągnięto 35 raz(y) 1,69 MB

<|Tobo

Wysłany: 2019-08-21, 19:55   Re: Nie można cumować do drzew? Bzdura [Cytuj]

zenek napisał/a:
Da się tylko nie za pomocą tego świderka dla psów. Spełni swoją role jak nic nie wieje albo dmucha "wypasiona jedynka". Jak dmuchnie solidnie, to z tego świderka zostanie trochę złomu.
- Zenku, stal odpowiedniej średnicy to stal odpowiedniej wytrzymałości, wiele jest rzeczy na jachtach ze sklepów żeglarskich, do zastąpienia rzeczami z innych (za to o wiele tańszych). Próbowałem ostatnio wyrwać cumą taki "psi wkręt" - najmniejszej szansy nie miałem, prędzej bym łokcie urwał. Wkręt został i wróciłem po niego rano (nocna burza pod drzewami, wolałem odpłynąć w trzciny).

szeglarz

Wysłany: 2019-08-21, 19:59    [Cytuj]

Ja zamiast psich wkrętów mam wkręt z uchem do mocowania sprzętów rekreacyjnych typu huśtawka, drabinki. Wchodzi w ziemię super a jak trzyma to dowiem się w przyszłym tygodniu 😄.
Na pewno jest grubszy i solidniejszy niż psi. I tańszy.

zenek

Wysłany: 2019-08-21, 20:07   Re: Nie można cumować do drzew? Bzdura [Cytuj]

Tobo napisał/a:
- Zenku, stal odpowiedniej średnicy to stal odpowiedniej wytrzymałości, wiele jest rzeczy na jachtach ze sklepów żeglarskich, do zastąpienia rzeczami z innych (za to o wiele tańszych). Próbowałem ostatnio wyrwać cumą taki "psi wkręt" - najmniejszej szansy nie miałem, prędzej bym łokcie urwał. Wkręt został i wróciłem po niego rano (nocna burza pod drzewami, wolałem odpłynąć w trzciny).
Tomku raczej nie zdarza mi się pisać o czymś czego sam nie doświadczyłem. Poniżej masz fotkę świderka dla piesków. Był użyty do cumowania jachtu 24,5 stopy przy niewielkiej burzy. Wiatr ok. 5 B. Nie miał ten świderek najmniejszych szans aby jacht utrzymać.

IMG_0139.JPG
Plik ściągnięto 11 raz(y) 2,54 MB

zenek

Wysłany: 2019-08-21, 20:15    [Cytuj]

Jeżeli świder ma utrzymać jacht, to powinno być to coś takiego jak na fotce poniżej. Ma 40cm długości. Oczywiście jest dosyć drogi i pochodzi od powszechnie znanego węgorzewskiego producenta osprzętu z kwasówki.
Bezsprzeczną zaletą tego typu świdrów do cumowania jest też super wygoda w wyborze miejsca do postoju. Spróbujcie bez świdra zacumować na południowym brzegu Niegocina :-P !

świder.jpg
Plik ściągnięto 466 raz(y) 13,65 KB

<|Tobo

Wysłany: 2019-08-21, 20:19    [Cytuj]

Moje (i z pierwszego tu posta) są inne na oko. Wkręcam po rękojeść, te kółeczko wywaliłem od razu. A stal nierdzewna wcale nie ma rewelacyjnej wytrzymałości ;-) Materiał z A4 nie jest wcale w tym wypadku wskazany czy też wymagany. Łatwo obliczyć wymaganą średnicę do sił działających na jacht. Zresztą - cuma 8mm i tak jest słabsza od najgorszej stali 8mm.

zenek

Wysłany: 2019-08-21, 20:40    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Moje (i z pierwszego tu posta) są inne na oko. Wkręcam po rękojeść, te kółeczko wywaliłem od razu. A stal nierdzewna wcale nie ma rewelacyjnej wytrzymałości ;-) Materiał z A4 nie jest wcale w tym wypadku wskazany czy też wymagany. Łatwo obliczyć wymaganą średnicę do sił działających na jacht. Zresztą - cuma 8mm i tak jest słabsza od najgorszej stali 8mm.
Czy myślisz, że ten świderek nie był wkręcony po rękojeść? Gdyby nie był tak wkręcony, to by się tak nie wygiął.
Możesz kwestionować i porównywać wytrzymałość cumy 8mm i stali. Ja twierdzę jedno na podstawie własnych doświadczeń - świderek dla piesków jest do "cumowanie" piesków, a nie jachtów.

~darkor54

Wysłany: 2019-08-21, 20:43    [Cytuj]

Tobo napisał/a:

Co prawda to prawda.... tylko czasami podłoże do skręcenia takowego jest jakby nie te... ostatnio na krótko użyłem wkrętarka dla psów na Mikołajskim i co - dwa razy wkręt został wyrwanu przez fale motorowek. To co pokazał Zenek może ma szansę trzymać. Te dla psów maja zbyt duży skok śruby

<|yavien

Pomogła: 7 razy
Wysłany: 2019-08-21, 20:51    [Cytuj]

Ja wożę 2 wkręcane stojaki na parasole ogrodowe (w fajnych pokrowcach z ogumowanymi końcami, by nie obić bakisty). Nie wszędzie jest je łatwo wkręcić, są dość ciężkie, ale gdy je zaczęłam używać wkrętów typu powyższego nie znałam. Może i lepiej, bo wkręt ogrodowy tańszy niż porządny, nie dla psa wkręcany ;-)

Zgadzam się z pierwszym postem - użycie własnych wkrętów zamiast cumowania do drzewa budzi zdziwienie/komentarze.
Ostatnio zmieniony przez yavien 2019-08-21, 20:58, w całości zmieniany 1 raz  

zenek

Wysłany: 2019-08-21, 20:52    [Cytuj]

darkor54 napisał/a:
Co prawda to prawda.... tylko czasami podłoże do skręcenia takowego jest jakby nie te... ostatnio na krótko użyłem wkrętarka dla psów na Mikołajskim i co - dwa razy wkręt został wyrwanu przez fale motorowek. To co pokazał Zenek może ma szansę trzymać. Te dla psów maja zbyt duży skok śruby
Darku mój świder nie został wyrwany. Trzymał, tylko nie wytrzymał bo był zbyt delikatny. Te psie świderki mogą się sprawdzić przy bezwietrznej pogodzie lub zefirku. Idziemy spać i nie mamy gwarancji czy nie zerwie się wiatr. Jeżeli ktoś chce używać takiego psiego świderka dobrze by było aby wiedział z czym ma do czynienia.

~najmita

Wysłany: 2019-08-21, 21:12    [Cytuj]

Na załączonym obrazku widać ślad po cumach. Miejscówka na Małej Zamordejskiej, pierwszy zakręt w lewo. Staje tam zawsze jakaś łódka. Miejsce zaciszne więc łódki za bardzo nie szarpią cumy.

11. Ślady cum na pniu olchy.JPG
Plik ściągnięto 54 raz(y) 517,11 KB

~karcit

Wysłany: 2019-08-21, 21:45    [Cytuj]

Gdyby na tym drzewie zrobić porządny węzeł cumowniczy, to cuma by nie tarła. Ale jak się tylko zarzuci pętelkę to będzie tarła.

~Luke

Wysłany: 2019-08-21, 21:54    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Na załączonym obrazku widać ślad po cumach. Miejscówka na Małej Zamordejskiej, pierwszy zakręt w lewo. Staje tam zawsze jakaś łódka. Miejsce zaciszne więc łódki za bardzo nie szarpią cumy.

Na zdjęciu nie widzę na ile uszkodzony jest mech a na ile kora. W większości coś takiego powstaje ręką człowieka i nożem, żeby np. cuma się nie zsuwała (pochyłe drzewo). Na drzewach do których cumują codziennie łodzie przy dużym zafalowaniu (Bełdany) nigdy nie widziałem jakichkolwiek zniszczeń od cum. A wiele razy specjalnie oglądałem drzewa. Również po mojej cumie, a mój jacht waży ponad 3T.
Być może drzewo na zdjęciu ma spróchniałą korę..?

~karcit

Wysłany: 2019-08-21, 21:57    [Cytuj]

To będzie też zależeć od gatunku drzewa. Kora jest różnej twardości na różnych gatunkach.

Może jako zabezpieczenie stosować coś rodem z parków linowych. Kilka listewek i kora jest zabezpieczona, łyko też poprzez rozłożenie obciążenia na większą powierzchnię.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2019-08-21, 22:04    [Cytuj]

Cytat:
A potwierdzam trzymało to dobrze. wkręcone bezinwazyjnie w gęstwinę korzeni w ilości 2 szt na rufę. Da się??? Ano da
.

A jak wkręciłeś akurat w jakąś roślinkę chronioną to ją zniszczyłeś :mrgreen: A drzewo po ta ma korę aby ta kora to drzewo chroniła, przed urazami, więc cumowanie do drzew jemu nie szkodzi, chyba ,że to wątłe drzewo lub cieńka gałąź, która ulegnie złamaniu, co też drzewa nie zabije.

Sławek

<|yavien

Pomogła: 7 razy
Wysłany: 2019-08-21, 22:07    [Cytuj]

Szukacie sposobu na zmniejszenie uszkodzeń jako rozwiązanie do stosowania ciągłego, czy w sytuacjach wyjątkowych (jak przytoczona przez Artka)?
Jeśli to pierwsze, to chyba listewek nikt w takim celu nie będzie woził chyba. Koc jest, moim zdaniem, OK. A jakiś na jachcie zwykle i tak jest i ma więcej niż to jedno zastosowanie ;-)

[edit]
Sławek, tam gdzie są chronione roślinki to zakaz cumowania w ogóle powinien być, no nie?...
Chyba, że się nabijasz, czego nie wychwyciłam.
Ostatnio zmieniony przez yavien 2019-08-21, 22:09, w całości zmieniany 2 razy  

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2019-08-21, 22:14    [Cytuj]

Cytat:
Chyba, że się nabijasz, czego nie wychwyciłam.

Eemotka na końcu to wyjaśnia ;-) A rosliny chronione nie zawsze są tylko w rezerwatach, czasami podepczesz taką roślinę a to endemit i to unikatowy.. O ile zwięrzęta chronione zna prawie każdy przynajmniej kilka gatunków to roślin chronionych nie zna lub nie odróżnia 99 % populacji z piszącym ten post włącznie.

Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2019-08-21, 22:20, w całości zmieniany 1 raz  

~najmita

Wysłany: 2019-08-21, 22:26    [Cytuj]

Luke napisał/a:
najmita napisał/a:

Na zdjęciu nie widzę na ile uszkodzony jest mech a na ile kora. W większości coś takiego powstaje ręką człowieka i nożem, żeby np. cuma się nie zsuwała (pochyłe drzewo). Na drzewach do których cumują codziennie łodzie przy dużym zafalowaniu (Bełdany) nigdy nie widziałem jakichkolwiek zniszczeń od cum. A wiele razy specjalnie oglądałem drzewa. Również po mojej cumie, a mój jacht waży ponad 3T.
Być może drzewo na zdjęciu ma spróchniałą korę..?

Fotka robiona jeszcze zwykłym telefonem :-D . Ślady są ewidentnie po cumach. Wytarty jest mech i lekko przytarta kora. Nie są to ślady po ostrych narzędziach. Do łyka jeszcze daleko.Drzewo to zdrowa olcha, jak w opisie.
Nie ma co kombinować, skoro jest zakaz cumowania do drzewa to nie powinniśmy tego robić. Ja, jeżeli cumuję na dziko to wybieram drzewko już uschnięte albo kikut po ściętym drzewku (ręką pseudo turystów). Czasami jeżeli w okolicy jest jakiś palik (nawet polano z ogniska) to wbijam go w ziemię i cumuję do niego (wytrzymuje bez żadnego problemu, lepiej niż stalowy pręt).

<|dareq

Wysłany: 2019-08-21, 23:47    [Cytuj]

Ja mam coś takiego z pręta zbrojeniowego i całkiem dobrze się sprawdza

P9061654.JPG
Plik ściągnięto 15 raz(y) 2,89 MB

P9061653.JPG
Plik ściągnięto 7 raz(y) 2,93 MB

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-08-21, 23:48    [Cytuj]

Wbijasz pod kątem?