FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2015-04-09, 01:05
Skuter poza szlakiem bez uprawnień?
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2010-08-11, 08:27   Skuter poza szlakiem bez uprawnień? [Cytuj]

Otrzymałem mailem zapytanie:
Cytat:
Czy można prowadzić skuter moc 110 KM bez uprawnień poza szlakami żeglugowymi.

Nadawca otrzymał odpowiedź ode mnie. Jestem ciekawy Waszego zdania.

mabar
[Usunięty]

Wysłany: 2010-08-11, 08:40   Re: Skuter poza szlakiem bez uprawnień? [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Otrzymałem mailem zapytanie:
Cytat:

Nadawca otrzymał odpowiedź ode mnie. Jestem ciekawy Waszego zdania.

A czy wolno prowadzić Jeepa poza drogami publicznymi bez uprawnień? Nie. Więc analogicznie...

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2010-08-11, 08:49    [Cytuj]

Moim zdaniem nie można, ale prawnikiem nie jestem.

~Pajki
Karol Pajka

Wysłany: 2010-08-11, 09:10    [Cytuj]

Ja tam bym nie dał 110-konnego skutera żadnemu dzieciakowi bez uprawnień, czy to na szlaku, czy poza nim...

Chociaż w sumie, z drugiej strony, to w dzisiejszych czasach uprawnienia o niczym nie świadczą. Znam bardzo dobrze żeglujących/motorkujących ludków bez żadnych papierów, którym bez wahania dałbym jacht, ale także takich, którzy od lat mają przeróżne uprawnienia, ale bał bym się z nimi wsiąść na coś, co pływa...

adasko767

Wysłany: 2010-08-11, 09:53    [Cytuj]

poza szlakami mozna plywac bez ograniczen.

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2010-08-11, 09:58    [Cytuj]

Nowa ustawa mówi że "uprawianie turystyki wodnej" wymaga uprawnień powyżej 10 KW. Nie znalazłem tam nic o tym tym, że turystyka może być uprawiana wyłącznie na szlakach. No i co to jest szlak?? Czy tylko tor wodny czy np. całe jez. Mamry?

Jeśli stara definiuje inaczej - to i tak tylko do września.

[edit]
No to poczytałem.
Ustawa o Żegludze Śródlądowej:
Cytat:
.... reguluje sprawy związane z uprawianiem żeglugi na wodach śródlądowych uznanych za żeglowne na podstawie przepisów Prawa wodnego, zwanych dalej "śródlądowymi drogami wodnymi".
źródło
Przy czym:
Cytat:
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie administruje następującymi śródlądowymi drogami wodnymi:
[...]
6. system Wielkich Jezior Mazurskich obejmujący:
1. jeziora:
* Roś, Seksty, Tałtowisko, Kotek Wielki, Szymon, Szymoneckie, Jagodne, Śniardwy, Mikołajskie, Tałty, Boczne, Niegocin
* Mamry w skład którego wchodzą jeziora: Kisajno, Dargin, Mamry (właściwe), Święcajty
* Kirsajty
2. rzeki i kanały łączące jeziora wymienione w lit. a) od m. Pisz do m. Węgorzewo
3. jeziora stanowiące boczne odgałęzienia drogi wodnej Pisz - Węgorzewo: Bełdany, Ryńskie, Guzianka Mała, Guzianka Duża, Nidzkie (do km 19,0)
źródło
Ale:
Cytat:
3. Przepisy ustawy stosuje się także do statków służących do przewozów międzybrzegowych, zarobkowego przewozu osób lub ładunków, zarobkowego połowu ryb, wykonywania robót technicznych lub eksploatacji złóż kruszywa na innych wodach śródlądowych niż określone w ust. 1.
Więc może z tego wynikać, że swoim skuterem i owszem a czarterowanym już niekoniecznie. O ile oczywiście czarter podpada pod zarobkowy przewóz osób lub ładunków.

P.S. Wynika z tego również, że po takim np.Wojnowie to można Philą 880 bez patentu też jak najbardziej sobie popływać
Ostatnio zmieniony przez Piotr Lewandowski 2010-08-11, 10:22, w całości zmieniany 3 razy  

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2010-08-11, 14:35   Re: Skuter poza szlakiem bez uprawnień? [Cytuj]

mabar napisał/a:
A czy wolno prowadzić Jeepa poza drogami publicznymi bez uprawnień? Nie. Więc analogicznie...
Analogicznie? A poczytaj sobie tutaj. Szczerze mówiąc to zakręcony jestem jak słoik od majonezu (kętrzyńskiego oczywiście :-P ) czytając te wszystkie przepisy.
Ostatnio zmieniony przez Piotr Lewandowski 2010-08-11, 14:35, w całości zmieniany 1 raz  

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2010-08-11, 23:03    [Cytuj]

Prawo mówi o uprawnieniach ,a nie o szlakach wodnych. Więc odpowiedź jest jednoznaczna - nie

Sławek

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2010-08-11, 23:24    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
Prawo mówi o uprawnieniach ,a nie o szlakach wodnych. Więc odpowiedź jest jednoznaczna - nie
No dobrze, ale gdzie obowiązuje Ustawa o Żegludze Śródlądowej (a na jej podstawie wydawane są patenty)? Wszędzie jak leci, czy jednak niekoniecznie?

Tzn. z mojej interpretacji laika wynika, że poza drogami wodnymi nie obowiązują uprawnienia etc. Ale może jest jakieś orzecznictwo w tej sprawie lub stosuje się wykładnię rozszerzającą. Tego nie wiem.

Może ktoś ma jakieś kontakty w RZGW czy innym inspektoracie i zasięgnie informacji u źródła?

Swoją droga niezła chryja by była.

A co napisał Zbyszek w sprawie skutera?
Ostatnio zmieniony przez Piotr Lewandowski 2010-08-11, 23:28, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2010-08-12, 06:39    [Cytuj]

Piotr Lewandowski napisał/a:
A co napisał Zbyszek w sprawie skutera?

Cytat:

Można, po warunkiem, że nie jest to woda publiczna tylko prywatny staw/jezioro na prywatnym terenie niedostępnym teoretycznie dla osób postronnych.

(tak jak można jeździć czymkolwiek po prywatnym polu).

Na wodach publicznych wymagane są uprawnienia.

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2010-08-12, 07:14    [Cytuj]

Na wodach publicznych wymagane są uprawnienia.
A jaka jest podstawa prawna wymagania uprawnień żeglarskich na pływanie własnym jachtem bez silnika poza szlakiem? Nie żebym się czepiał, ale po prostu nie znalazłem.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2010-08-12, 07:48    [Cytuj]

Posiadanie uprawnień jest jasno zdefiniowane na całym obszarze Polski.
http://mazury.info.pl/zeglarstwo/uprawnienia/

Na prywatnym terenie po prostu nie ma możliwości kontroli uprawnień. Jezior prywatnych w Polsce nie ma - za wyjątkiem bezodpływowych znajdujących się w całości na prywatnym terenie.

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2010-08-12, 08:17    [Cytuj]

Posiadanie uprawnień jest jasno zdefiniowane na całym obszarze Polski.
http://mazury.info.pl/zeglarstwo/uprawnienia/

Na prywatnym terenie po prostu nie ma możliwości kontroli uprawnień. Jezior prywatnych w Polsce nie ma - za wyjątkiem bezodpływowych znajdujących się w całości na prywatnym terenie.

O.K. tu sytuacja jest jasna. To jest stan stan prawny. Nie ma wątpliwości.

Przepraszam za chwilowe zakręcenie i skrót myślowy, ale zacząłem już uwzględniać sytuację, która będzie po wejściu w życie nowej ustawy o sporcie. Będziemy mieli w niej do czynienia ze zmianą ustawy, na mocy której wydawane jest rozporządzenie o uprawianiu żeglarstwa. Do tej pory była to Ustawa o Sporcie i Rozporządzenie w Sprawie Uprawiania Żeglarstwa z 12 września 1997 (które byłeś uprzejmy przytoczyć).

W nowej rzeczywistości prawnej będziemy mieli do czynienia z nowym rozporządzeniem, wydanym co prawda przez Ministra Sportu i Turystyki, ale na podstawie Ustawy O Żegludze Śródlądowej. Będzie to rozporządzenie w sprawie prowadzenia statków przeznaczonych do uprawiania turystyki wodnej. Jednak zakres obowiązywania Ustawy o Żegludze Śródlądowej jest ograniczony do::
- śródlądowych dróg wodnych (wyszczególnionych w rozporządzeniu o śródlądowych drogach wodnych)
- statków służących do przewozów międzybrzegowych, zarobkowego przewozu osób lub ładunków, zarobkowego połowu ryb, wykonywania robót technicznych lub eksploatacji złóż kruszywa na innych wodach śródlądowych niż śródlądowe drogi wodne
- w zakresie uprawnień do prowadzenia jednostek pływających również do wód morskich (na podstawie odrębnych przepisów)

I teraz ponawiam pytanie - czy na pływanie prywatną Philą 880 bez silnika po Dobskim będzie wymagany patent?
Ostatnio zmieniony przez Piotr Lewandowski 2010-08-12, 08:19, w całości zmieniany 1 raz  

pralka111

Wysłany: 2010-08-20, 16:16   Re: Skuter poza szlakiem bez uprawnień? [Cytuj]

mabar napisał/a:
(...)

Można. Na swojej działce mogę jeździć samochodem bez prawa jazdy i nie ma za to sankcji. Podejrzewam więc, że jakbym był posiadaczem prywatnego jeziora, to mógłbym tam szleć bez ptaetntu i nikomu nic do tego.

[ ODPOWIEDZ ]