FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zerwany izolator przy rzece.
Autor Wiadomość
~Tomek J

Wysłany: 2019-08-22, 19:58    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Proponuję ciszę nad tą trumną.

Zatem może mały [OT], znowu o numerze 112?
Co każdy z tu obecnych zrobiłby na taki oto widok? Zdjęcie w pewnym stopniu z Mazurami związane: zrobiłem je koło EC Ostrołęka w dniu 28 lipca 2019 o godzinie 21:03, z pokładu "Leśnego Dziadka" powracającego Narwią z mazurskiego rejsu.

Tomek Janiszewski

P1070655.JPG
Plik ściągnięto 148 raz(y) 2,38 MB

Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2019-08-22, 20:02, w całości zmieniany 1 raz  

~najmita

Wysłany: 2019-08-22, 20:32    [Cytuj]

Tomku, nie wiem o co tutaj chodzi. Ja nic nie widzę...

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-08-22, 20:33    [Cytuj]

Przyjrzyj się uważnie.

r.blaszczak

Wysłany: 2019-08-22, 20:37    [Cytuj]

Jak najbardziej zadzwoniłbym na 112. Jeśli to możliwe, to podałbym koordynaty GPS tego słupa. Zadzwoniłbym również na 991 (Pogotowie energetyczne).

~najmita

Wysłany: 2019-08-22, 20:40    [Cytuj]

Już widzę. Jeden z izolatorów rozleciał się...

~karcit

Wysłany: 2019-08-22, 20:41    [Cytuj]

Póki co nic się nie dzieje. zerwał się jeden z podwójnego łańcucha izolatorów. Właśnie po to jest podwójny. W miejscach skrzyżowań z drogami lądowymi a wodnymi też wykonuje się obostrzenia (czyli wzmocnienie).

To raczej nie jest właściwość 112. Tu należy dzwonić na pogotowie energetyczne.

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2019-08-22, 20:44    [Cytuj]

A ja myślałem, że to UFO po prawej .....

~Tomek J

Wysłany: 2019-08-22, 21:24    [Cytuj]

karcit napisał/a:
Póki co nic się nie dzieje. zerwał się jeden z podwójnego łańcucha izolatorów. Właśnie po to jest podwójny. W miejscach skrzyżowań z drogami lądowymi a wodnymi też wykonuje się obostrzenia (czyli wzmocnienie).
To raczej nie jest właściwość 112. Tu należy dzwonić na pogotowie energetyczne.

Zadzwoniłem w pierwszej chwili bezpośrednio do EC Ostrołęka, pod numer gdzie dzwoniłem wcześniej dla upewnienia się czy przepłynę przez jaz. Oczywiście, tak jak się spodziewałem, o tej porze nie odbierał nikt. Jako że innych numerów nie znałem, dopiero wtedy zadzwoniłem pod 112. Można było oczywiście zadzwonić po Straż Pożarną (bo przecież nie po Pogotowie Ratunkowe) ale rezultat byłby najpewniej ten sam: przekierowanie pod 112 gdzie dowiedziałem się że należało wezwać pogotowie energetyczne, i przy okazji jaki jest tam numer. Początkowo zresztą można było odnieść wrażenie że i 991 nie jest odpowiednim numerem: pani dopytywała się o... ulicę i numer domu(!) mimo że na samym początku zameldowałem że płynę Narwią i mijam elektrociepłownię w Ostrołęce. Musiałem stanowczym głosem uświadomić ją raz jeszcze że tam nie ma ani ulicy, ani domu tylko rzeka i krzaki. Zapewniła mnie że numer mój przekazuje do ekipy interwencyjnej, i mam czekać na telefon. Tym razem rozmowa z fachowcem była konkretna, musiałem tylko wywieść go z błędu że leży nie przewód na ziemi lecz pęknięty fragment izolatora na przewodzie - tyle się od pani dyżurnej zdążył "dowiedzieć" :oops: . Nie pozostawiając żadnych niedomówień rozłączyliśmy się, a po kilkudziesięciu minutach sam oddzwoniłem, aby się upewnić że miejsce awarii zostało odnalezione.
Tylko kto na moim miejscu zwróciłby uwagę na takie rzeczy? Jak wiadomo, uważam linie WN za obiekty równie fotogeniczne jak tory kolejowe, mosty etc. i bez trudu zauważyłem że na słupie znajduje się "coś" czego być nie powinno. Nie zauważył grożacego mu śmiertelnego niebezpieczeństwa (choćby i mało prawdopodobnego) łowiący tam wędkarz, ale co mu się dziwić skoro nawet na własną wędkę zarzuconą parę dobrych metrów od brzegu nie uważał i jak zwykle w takich przypadkach miał do mnie pretensje że mu ją zerwałem...

Tomek Janiszewski

P1070656.JPG
Plik ściągnięto 1 raz(y) 2,81 MB

Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2019-08-22, 21:26, w całości zmieniany 1 raz  

~karcit

Wysłany: 2019-08-22, 21:27    [Cytuj]

No ja z racji zboczenia zawodowego zwracam na takie rzeczy uwagę. :-D

~Tomek J

Wysłany: 2019-08-22, 22:41    [Cytuj]

karcit napisał/a:
No ja z racji zboczenia zawodowego zwracam na takie rzeczy uwagę. :-D

A to może skorzystam z okazji aby uporządkować własną wiedzę. :-) Zgłosiłem uszkodzenie dwutorowej linii 220kV, bo tyle jej przypisałem z racji łańcucha 2 izolatorów w szereg. Jednak pracownik pogotowia twierdził że to linia 110kV. Tymczasem dotąd byłem przekonany że linie 110kV mają izolatory pojedyncze, conajwyżej zdublowane równolegle. Ktoś się pomylił, czy też czy też mamy tu do czynienia z przypadkiem analogicznym jak pod Mikołajkami przez Tałty: mocne słupy brzegowe (i to takie wilcze - środkowy na poniższym rysunku)

mają izolatory połączone po 2 w szereg, ale dalsze słupy przelotowe (krasnoludkowe - pierwszy z lewej)

już tylko pojedyncze. Spotyka się u nas jeszcze linie energetyczne o napięciu pomiędzy 15kV a 110kV?

Tomek Janiszewski

~karcit

Wysłany: 2019-08-22, 22:55    [Cytuj]

Podwójny łańcuch izolatorów wynika właśnie z obostrzenia. Czyli to przęsło nie jest standardowe tylko, że tak powiem mocniejsze ze względu na drogę wodną pod nim.

Sylwetki słupów jakie zamieściłeś to konstrukcje standardowe/katalogowe.

Co do zakresów napięć, to pomiędzy 15 a 110 mamy 20 kV rzadko spotykane ale jednak np Augustów i okolice, ponoć gdzieś są tez 30 kV ale nie mam wiedzy gdzie i ile.
Ostatnio zmieniony przez karcit 2019-08-22, 22:56, w całości zmieniany 1 raz  

~karcit

Wysłany: 2019-08-22, 23:06    [Cytuj]

Co do pierwszego rysunku:

Co do drugiego

Słupy kratowe stosowane w liniach 110 kV: a) seria B2 – słup przelotowy, b) seria B2 – słup przelotowy leśny, c) seria O24 – słup przelotowy, d) seria O24 – słup odporowo-narożny [4] | Fot. J. Wiater

Konstrukcje są różne w zależności od zastosowania. Sylwetki mogą być podobne tylko ze względu na napięcie linii inne wymiary. Na oko ciężko może być odróżnić.
Ostatnio zmieniony przez karcit 2019-08-22, 23:08, w całości zmieniany 1 raz  

Wojgra9

Wysłany: 2019-08-23, 06:51    [Cytuj]

I znowu się czegoś nauczyłem. Dzięki

~Tomek J

Wysłany: 2019-08-23, 09:09    [Cytuj]

karcit napisał/a:
Podwójny łańcuch izolatorów wynika właśnie z obostrzenia. Czyli to przęsło nie jest standardowe tylko, że tak powiem mocniejsze ze względu na drogę wodną pod nim.

Mocniejsze przęsło - to jak rozumiem zrównoleglone izolatory. Ale w jakim celu w takich np. Mikołajkach łączy się szeregowo dwa izolatory, mimo że to linia 110kV (co wynika jednoznacznie z krasnoludków w dalszym jej przebiegu gdzie są izolatory pojedyncze względnie połączone równolegle ale nie szeregowo? Szeregowo połączone izolatory dają lepszą amortyzację długich drutów, ewent. zmniejszają niebezpieczeństwo wprawienia ich przez wiatr w drgania rezonansowe?
Cytat:
Sylwetki słupów jakie zamieściłeś to konstrukcje standardowe/katalogowe.

Ano niestety. Obserwuje się unifikację słupów, starsze ich typy, niejednokrotnie bardzo ciekawe są wycinane i zastępowane współczesnymi. Tak stało się z linią 110kV (przynajmniej tak wynikałoby z dotychczasowych rozważań) przebiegającą przez Goworowo gdzie spędziłem najmłodsze lata. Podobne nieco do wilków spod Mikołajek ale rozgałęziające się nisko nad ziemią słupy zostały zastąpione przez standardowe krasnoludki. Uchowały się jeszcze na dalszym jej odcinku między Wyszkowem (gdzie mieści się stacja transformatorowa) a okolicami Marek; można oglądać je z pociągu między Lucynowem a Mostówką lub koło Emilianowa (stacja towarowa na linii Legionowo-Tłuszcz którą można też dojechać do Nieporętu nad Zegrzem). Kto natomiast ma zwyczaj podróżować samochodem - znajdzie je np. przy obwodnicy Wyszkowa, w okolicach mostu przez Bug. Może wieczorem znajdę ich zdjęcia, na teraz natomiast znalazłem na forum zdjęcie na które przypadkiem załapał się słup mocny typu jaki mam na myśli:

niestety jego Autor (piotrdg27) nie podał skąd jest. Przelotowe słupy widać natomiast na zdjęciu w artykule
.https://to.com.pl/zazdrosc-17latek-porazony-pradem-wszedl-na-slup-energetyczny/ar/11971433
niestety nie w całości, ale za to jest to dokładnie ta linia o której pisałem wyżej!
Cytat:
Co do zakresów napięć, to pomiędzy 15 a 110 mamy 20 kV rzadko spotykane ale jednak np Augustów i okolice, ponoć gdzieś są tez 30 kV ale nie mam wiedzy gdzie i ile.
Dzięki za powyższe wyjaśnienie. Znaczy się albo 15kV, albo 110kV, albo 220kV, albo wreszcie 400kV a reszta to egzotyka. Co do linii na której nastąpiło uszkodzenie, to jednoznaczną odpowiedź dałoby zaobserwowanie jej dalszego przebiegu. Czy i dalej biegnie ona na słupach takich jak ten nad rzeką, czy może rozdwaja się a jeżeli tak - to na krasnoludki, a może wilki i zające.

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2019-08-23, 09:16, w całości zmieniany 7 razy  

~karcit

Wysłany: 2019-08-23, 09:47    [Cytuj]

Wiesz w katalogach wilków i zajęcy nie ma. Nie bardzo wiem o czym piszesz.
Tu masz taki informator z mapkami sieci WN. Co do zakresów sieci, to mamy jeszcze jedną "egzotykę" 750 kV na Ukrainę - 1 szt. w kraju na słupach typu "pi".
.https://www.pse.pl/documents/20182/51490/Linie_elektroenergetyczne_najwyzszych_napiec_Informator_dla_administracji_publicznej_i_spoleczenstwa.pdf
Ostatnio zmieniony przez karcit 2019-08-23, 09:58, w całości zmieniany 2 razy  

~karcit

Wysłany: 2019-08-23, 09:58    [Cytuj]

Tu jeszcze masz taką mapkę linii, gdzie możesz sobie odnaleźć miejsce w którym to było.
.http://www.wykop.pl/ramka/3977135/mapa-linii-energetycznych-w-polsce/

~Tomek J

Wysłany: 2019-08-23, 10:15    [Cytuj]

Dzięki za katalog. Wilkami nazywam słupy mocne serii H52 linii 220kV, z uwagi na masywne, ostro zakończone i sterczące skośnie do góry uszy. Zającami natomiast - odmianę słupów przelotowych tej samej chyba serii, różniącą się jednak od przedstawionej w katalogu wyjątkowo długimi, niemal pionowymi uszami. Często na jednej i tej samej linii występują różne odmiany tych słupów: np. na linii wybiegającej z Warszawy w kierunku Ostrołęki na terenie dzielnicy Wesoła słupy przelotowe mają zajęcze uszy, natomiast pod Łochowem - krótkie, jak te w katalogu.
O linii 750kV nie pisałem, właśnie dlatego że jest tylko jedna. Widziałem ją w różnych miejscach, i w Widełce gdzie ma ona początek, i gdzieś pod Lubaczowem. Wiele lat temu krążyły o niej legendy że jest nieczynna. Dodam że słupy "pi" widziałem wyłącznie jako słupy przelotowe: słupy mocne to osobne, szpiczaste krasnoludki, z których każdy podtrzymuje jeden tylko przewód fazowy. Słupy również mogące nasuwać skojarzenie z literą pi występują na linii wyglądającej na 400kV która łączy okolice Częstochowy z Turoszowem, i tam słupy mocne mają konstrukcję analogiczną do przelotowych, choć oczywiście masywniejszą a przy tym podwójną - takie koziołki jak rozkładana drabina pokojowa. Jednak zaliczyłbym je do zabytków, w katalogu ich nie ma.

Tomek Janiszewski

~karcit

Wysłany: 2019-08-23, 10:21    [Cytuj]

Te twoje wilki to mogą być słupy narożne stosowane na zakrętach a a zające to przelotowe.

Musiałbym poszukać, nie zajmuję się liniami więc z głowy nie strzelę.

~Tomek J

Wysłany: 2019-08-23, 10:33    [Cytuj]

karcit napisał/a:
Te twoje wilki to mogą być słupy narożne stosowane na zakrętach a a zające to przelotowe.

O tym akurat wiem :-) Spróbuję skonfrontować nadesłaną przez Ciebie mapę linii ze Street View, może zidentyfikuję dzięki temu linię na której nastąpiło uszkodzenie.
EDIT: sporo zmian zaszło w tym miejscu po wybudowaniu linii 400kV, i tak na Street View nie ma jej jeszcze na północ od Narwi. Możliwe nawet że na jej słupy przeniesiono jedną z linii 220kV (wg mapy niesie ona 2 tory: 220kV oraz 400kV), drugą linię 220kV zlikwidowano w następstwie wybudowania linii 400kV, zwolnione po obu liniach 220kV słupy wykorzystano do przerzucenia przez Narew linii 110kV zachowując łańcuchy 2 izolatorów w szereg (stąd moja pomyłka) a słupy po których biegły uprzednio linie 110kV - zlikwidowano. Musiałbym przetrząsnąć swoje zdjęcia z rejsów Narwią w latach poprzedzających budowę linii 400kV, może na którymś z nich uwieczniłem wszystkie linie przekraczajace w tym miejscu rzekę...

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2019-08-23, 10:54, w całości zmieniany 1 raz  

~karcit

Wysłany: 2019-08-23, 10:46    [Cytuj]

Jeżeli byłeś na Narwi, to rzekę na wysokości EC przecina jednotorowa linia 220kV do Ełku, potem za zakrętem 2-torowa 110 kV i dalej 400 kV

[ ODPOWIEDZ ]