FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Skrzyżowanie kanału Łuczańskiego i DK59 - obwodnicy Giżycka
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-08-02, 03:21   Skrzyżowanie kanału Łuczańskiego i DK59 - obwodnicy Giżycka [Cytuj]

Skrzyżowanie drogi krajowej z drogą wodną. Obwodnica Giżycka.

Przed kilkoma laty wykonano projekt nowej obwodnicy Giżycka, którą przewidziano jako drogę klasy GP, po dwa pasy w obu kierunkach. Ostatecznie w wyniku protestów niektórych mieszkańców miasta Giżycka przebudowy zaniechano.

W międzyczasie gruntownie przebudowano drugi kanał - Niegociński, który przejął niemal cały ruch jachtów żeglujących szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich. Film nakręcony krótko po otwarciu mostu obrotowego na kanale Łuczańskim dla ruchu wodnego.

Czy w obecnej sytuacji uważacie za zasadne ograniczenie liczby otwarć i czasu otwarcia mostu dla ruchu wodnego, aby ulżyć kierowcom w korku? Taki wniosek wpłynął do Starosty odpowiedzialnego za ten fragment komunikacji.

<|danielkrk

Wysłany: 2019-08-02, 07:15    [Cytuj]

Ale o co chodzi? Że korki są?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-08-02, 08:57    [Cytuj]

Tak. Na górze korek po horyzont, most otwarty dla żeglugi, a w kanale pusto, gdyż większość dotychczasowych tudzież potencjalnych użytkowników kanału korzysta dziś z wygodniejszej alternatywy w Wilkasach. Samochody alternatywy nie mają żadnej. Chyba, że mamy na myśli objazd przez Sztynort lub most na kanale Kula.

zenek

Wysłany: 2019-08-02, 09:07    [Cytuj]

Zbyszku żonglowanie czasem otwarcia mostu obrotowego niewiele poprawi sytuację. Jeden most w Giżycku nad Kanałem Łuczańskim, to lekka kpina. Musi powstać drugi most z prawdziwego zdarzenia, a most obrotowy powinien "pracować" jak najczęściej i stanowić swoistą atrakcję turystyczną.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-08-02, 09:15    [Cytuj]

Zenku my to wiemy. Niestety zadłużyliśmy miasto na budowę Ekomariny, dwóch niekoniecznie niezbędnych kładek oraz remont molo ze słynnymi gwiazdoblokami, a zyski podatkowe z turystyki w dużej części przeciekają nam pomiędzy palcami. Dodatkowo część krótkowzrocznych mieszkańców mających swoje interesy zlokalizowane wzdłuż obwodnicy oprotestowała jej przebudowę jako dwupasmówki, w ramach której był m.in. zaplanowany drugi most na obwodnicy i wiadukty na najbardziej zakorkowanych skrzyżowaniach. W wyniku tych protestów pieniądze zarezerwowane na tę inwestycję przepadły, a projekt stracił ważność.

Dziś jedyną możliwością rozładowania letnich korków na obwodnicy jest "żonglowanie" godzinami otwarcia drogi wodnej, która straciła jak widać na filmie popularność, gdyż ma wygodniejszą alternatywę.

~najmita

Wysłany: 2019-08-02, 09:56    [Cytuj]

Kanał Łuczański jest "uciążliwy" dla żeglugi i z tego powodu coraz mniejsze zainteresowanie nim. Jednak zamknięcie kanał dla ruchu wodnego spowoduje odpływ turystów wodnych z Ekomariny i tym samym z Giżycka. Ale, co tam, Giżycko nie żyje z turystyki...

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-08-02, 10:09    [Cytuj]

Nie mówimy o zamknięciu tylko ograniczeniu liczby otwarć i/lub czasów otwarcia. Dni coraz krótsze, a podczas ostatniego otwarcia mostu dla ruchu wodnego w godzinach 20:35–21:05 kanałem nie przepływa nikt. Niewiele większy ruch jest również w godzinach popołudniowych, co widać na filmie. Tymczasem giżycką obwodnicą na widocznym skrzyżowaniu przejeżdża w godzinach szczytu około 1000 pojazdów na godzinę (oficjalna analiza ruchu sprzed dwóch lat poniżej). Pod mostem w tym czasie przepływa obecnie może kilkanaście jachtów. Bez porównania do ubiegłego roku, gdy to w kanale tworzyły się korki.

PS. Giżycka Ekomarina to obiekt komunalny. Rocznie przynosi dochód w wysokości ok 100.000zł i coraz bardziej staje się portem rezydenckim.

2017_12 - Analiza ruchu drogowego - Giżycko.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 7 raz(y) 27,81 MB

~najmita

Wysłany: 2019-08-02, 10:19    [Cytuj]

Zbyszku, na śluzie Guzianka też jest mały ruch. Wczoraj byłem tam ok. godz. 10:00 (szczyt przepraw). Śluza pusta, na górze i na dole również pusto.
Taki jest ten sezon (na Mazurach). Nie należy wyciągać pochopnych wniosków na podstawie jednego sezonu.
Ograniczenie na moście obrotowym dla ruchu wodnego spowoduje kolejny odpływ turystów. Ja osobiście i tak zawsze pływałem kanałem Wilkaskim (Niegocińskim). Nie mam głowy do zapamiętywania godzin otwarcia i zamknięcia mostu, a ponadto przy niekorzystnych warunkach pogodowych łatwiejszy jest kanał Wilkaski. Dla kogo więc wybudowano Ekomarinę? To miało być otwarcie Giżycka na Niegocin...

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-08-02, 10:30    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Ograniczenie na moście obrotowym dla ruchu wodnego spowoduje kolejny odpływ turystów.

Nie sądzę.

najmita napisał/a:
Ja osobiście i tak zawsze pływałem kanałem Wilkaskim (Niegocińskim). Nie mam głowy do zapamiętywania godzin otwarcia i zamknięcia mostu, a ponadto przy niekorzystnych warunkach pogodowych łatwiejszy jest kanał Wilkaski.

No własnie. Podobnie jak zdecydowana większość żeglarzy. Dla kogo zatem otwieramy most obrotowy?

najmita napisał/a:
Dla kogo więc wybudowano Ekomarinę? To miało być otwarcie Giżycka na Niegocin...

Stacjonuje tam kilka firm czarterowych oraz rezydenci.

<|danielkrk

Wysłany: 2019-08-02, 13:27    [Cytuj]

Nie mogę się powstrzymać się od śmiechu czytając o korku po horyzont...
Korki w sezonie są w Zakopanem, na półwyspie helskim, w Mielnie i jak widać w Giżycku które w przeciwieństwie do pozostałych wymienionych podobno nie żyje z turystyki.
Ile mostów i dróg nie wybudujecie korki będą i nic tego nie zmieni.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2019-08-02, 13:55    [Cytuj]

jeżeli jest tak jak napisał Zbyszek to godziny otwarcia mostu powinny być tak ustalone, aby nie było to w godzinach szczytu, tzn godziny otwarcia mostu powinny ułatwiać rozładowania korków w mieście, skoro żeglarze mają wygodną alternatywną drogę wodną.
Nie jesteśmy pępkami świata.
Sławek

szeglarz

Wysłany: 2019-08-02, 15:54    [Cytuj]

Nie widzę przeszkód byle z głową.
Można też by np. zastanowić się czy cyklu dla zeglarzy nie skrócić.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-08-02, 17:05    [Cytuj]

danielkrk napisał/a:

Śmiech to zdrowie. Na zdrowie! :mrgreen:

<|danielkrk

Wysłany: 2019-08-02, 18:46    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
danielkrk napisał/a:

Śmiech to zdrowie. Na zdrowie! :mrgreen:

To śmiech przez łzy. Kraków pod względem zakorkowania jest 26 na świecie. Ponoć w Polsce tylko łodzianie więcej o korkach wiedzą :mrgreen:

Screenshot_20190802_184446.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 182,96 KB

<|danielkrk

Wysłany: 2019-08-02, 18:52    [Cytuj]

Poza tym zerkałem sobie dziś na google mapa traffic na Giżycko i widać jasno, że otwarcie mostu nic nie da bo stoi zarówno obwodnica jak o centrum miasta. Taki urok. Trzeba by zobaczyć czy to tranzyt czy ruch lokalny ale obawiam się jak pisałem wcześniej, że to koszty życia w popularnej, żyjącej z turystyki miejscowości. Powiedz mi Zbyszku czy "po sezonie" też są korki bo ja kilka razy pływałem we wrześniu i nie pamiętam...

<|taras

Wysłany: 2019-08-02, 20:42    [Cytuj]

danielkrk napisał/a:
... żyjącej z turystyki miejscowości. ...

oj sie podkładasz Zbyszkowi :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez taras 2019-08-02, 20:43, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-08-02, 21:47    [Cytuj]

Z tym życiem jest tak jak z tymi korkami. Na filmie widać wyraźnie korek aż po horyzont, ale w Krakowie są większe korki. Jeżeli ktoś nie przyjmuje do wiadomości faktów, to przekonywanie go do swoich racji nie ma sensu.
Zimą nie ma korków, bo most nie jest otwierany i samochodów w mieście jest mniej.

<|danielkrk

Wysłany: 2019-08-02, 21:49    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:

Zimą nie ma korków, bo most nie jest otwierany i samochodów w mieście jest mniej.

Nie pytam się o zimę, a o maj, czerwiec, wrzesień ?? Most wtedy działa.

Poza tym nie chodzi o przyswajanie faktów bo korek jest ale o fakt jego akceptacji. Jest i nic z tym się nie da zrobić. Taka kolej rzecz
Byle do jesieni... Wyjadą Ci paskudni turyści i będzie znów błogo.
Ostatnio zmieniony przez danielkrk 2019-08-02, 21:52, w całości zmieniany 1 raz  

~Luke

Wysłany: 2019-08-02, 21:51    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Dla kogo więc wybudowano Ekomarinę? To miało być otwarcie Giżycka na Niegocin...

Dla kogo? Np. dla mnie? Zawsze tam stawałem w drodze na północ i z powrotem...

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-08-02, 21:51    [Cytuj]

To zależy od natężenia ruchu na obwodnicy. Czasem są, czasem nie ma.

[ ODPOWIEDZ ]