FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Płyniemy na Zalew Wiślany
Autor Wiadomość
<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2019-07-30, 21:42    [Cytuj]

Andrzej, OK, Zalew Wiślany, to nie zatoka, to wody osłonięte, ale to nie jest już śródlądzie.

<|danielkrk

Wysłany: 2019-07-30, 21:43    [Cytuj]

Komuna nie komuna ale polska flaga mocowana trytytkami na kiju od mopa zalatuje profanacją :evil:
Ostatnio zmieniony przez danielkrk 2019-07-30, 21:44, w całości zmieniany 1 raz  

~najmita

Wysłany: 2019-07-30, 21:51    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
Andrzej, OK, Zalew Wiślany, to nie zatoka, to wody osłonięte, ale to nie jest już śródlądzie.

Artur, nie zaklinaj rzeczywistości. Zalew jest słodki, a te promile soli to tyle ile ja mam w organizmie przebywając na żaglówce :-D .
Czy Łebsko to też morze?

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2019-07-30, 22:01    [Cytuj]

Nie, to nie morze. To wody osłonięte ... :-P

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2019-07-30, 22:06    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Nawet za granicą w normalnych krajach w portach morskich nikomu nic nie zgłaszasz o ile nie masz zamiaru przekraczać granicy.
Zgłaszasz, nie zgłaszasz, warto być w kontakcie - a to pogłębiarka, a to spawanie podwodne, a to jakiś frachtowiec się obraca w poprzek kanału z pomocą holownika - oczywiście mówię np. o Gdańsku.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2019-07-30, 22:29    [Cytuj]

IMHO szybko zrezygnują z wymogu zgłaszania przez radio każdego wejścia/wyjścia nawet w portach morskich, gdy blisko 50 albo więcej jachtów baraz będzie wychodzić na regaty, a potem wracać... ;-)

litreówki
Ostatnio zmieniony przez pough 2019-07-30, 22:31, w całości zmieniany 2 razy  

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2019-07-30, 22:29    [Cytuj]

Panowie
Na pewno czasy obowiązkowego złaszenia i to kolejno do Kapitanatu i do GPK (Graniczny Punkt Kontroli ) i meldowania
Jacht nazwa , długość
Bandera
Port macierzysty
Ostatni port - przy wejściu
Port do jakiego idziemy - przy wyjściu
Nazwisko sternika
Ilość osób zalogi
Czasami nazwiska załogi

To samo do obu w/w instytucji
Na początku poszli po rozum do głowy w zachodniopomorskim a potem i na szczęście w całej Polsce tym bardziej , że jachty pod innymi banderami tego nie robiły i czasami były awantury.
Bo oni to traktowali jako normalny kanał komunikacyjny dla ułatwienia życia sobie i innym a nie element dozoru policyjnego.
Teraz wystarczy być na nasłuchu na odpowiednim kanale w ruchliwych portach aby się orientować co się będzie działo albo dzieje no i w komunikacji z marinami znowu na odpowiednich kanałach aby ustalić sprawy życiowe - np gdzie zalecają stanięcie, uzyskać informacje ( najróżniejsze ) albo np się dowiedzieć , że okreslone pomosty są zarezerwowane.

Tak , że na luzie , VHFke trzeba mieć ( a więc i uprawnieni ) , trzeba słuchać i można gadać no i zawsze można poprosić o pomoc w razie czego.
Radio to taki trochę inny telefon do wszystkich słuchających na raz i dlatego wymagający dyscypliny przy użytkowaniu
Żadnego ble ble na kanałach bezpieczeństwa i roboczych.

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2019-07-30, 22:33    [Cytuj]

pough napisał/a:
IMHO szybko zrezygnują z wymogu zgłaszania przez radio każdego wejścia/wyjścia nawet w portach morskich, gdy blisko 50 albo więcej jachtów baraz będzie wychodzić na regaty, a potem wracać... ;-)
litreówki

Robercie
Potarzam
Już zrezygnowali, dawno i to także z powodów o których piszesz.

Ale przyznaję , że 2 lata temu jak pewien bardzo ważny i pełen poczucia zagrożenia polityk był na rybach na morzu były ( nieskutecznie ) wprowadzone meldowanie się w Marinie Świnoujście i byłem kontrolowany przez straż graniczną na morzu w drodze w kierunku Świnoujścia.
Oby nigdy nie wróciło
Ale nie widzę nic złego w uzgadnianiu przez radio spraw bosmanatem / kapitanatem czy Mariną
Ostatnio zmieniony przez Andrzej Drago 2019-07-30, 22:37, w całości zmieniany 1 raz  

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2019-07-30, 22:35    [Cytuj]

Andrzej Drago napisał/a:
pough napisał/a:
litreówki

Robercie
Potarzam
Już zrezygnowali, dawno i to także z powodów o których piszesz

Gdzieś słyszałem, że niektóre porty - chyba właśnie zachdniopomorskie - chcą przywrócić.

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2019-07-30, 22:41    [Cytuj]

pough napisał/a:

Gdzieś słyszałem, że niektóre porty - chyba właśnie zachdniopomorskie - chcą przywrócić.

Porty na pewno nie
Wystarczy posłuchać na kanale roboczym portu i jednocześnie popatrzeć na ruch jachtów bez gadania ( ich ilość ) aby sobie uzmysłowić , że te drobnoustroje zapchały by kanały komunikacyjne )

No chyba , że trzeba zamkną ruch bo ktoś usiądzie za sterem motorówki na Zalewie
Ostatnio zmieniony przez Andrzej Drago 2019-07-30, 22:41, w całości zmieniany 1 raz  

~Pajki
Karol Pajka

Wysłany: 2019-07-31, 06:20    [Cytuj]

Czyli rozumiem, że obowiązku posiadania i meldowania nie ma, ale dla własnego bezpieczeństwa warto mieć i słuchać. Dziękuję.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2019-07-31, 07:00    [Cytuj]

Locja Ci powie, który kanał i jakie wymogi. Teoretycznie obowiązku nie ma, ale słyszałem, że gdzieś się czepiali nie zgłoszenia, więc brak obowiązku przyjąć trzeba za zwyczaj nie za przepis.

Właśnie z powodu czepialstwa, gdzieś słyszałem, że żeglarze szykują akcję zgłoszenia każdego z ponad 50 jachtów przy wyjściu na regaty i powrocie z regat.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-07-31, 07:11    [Cytuj]

Podobno autentyczne gdzieś w tamtych stronach "za komuny".

Głos w radiu: Kakaja jachta idziot?
Załoga: Generał Zaruski
Głos w radiu: Kakoj ruskij gienerał???

:mrgreen:

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-07-31, 07:15    [Cytuj]

Pajki napisał/a:
Czyli rozumiem, że obowiązku posiadania i meldowania nie ma, ale dla własnego bezpieczeństwa warto mieć i słuchać. Dziękuję.

Dla własnego bezpieczeństwa to masz telefon komórkowy. Urządzenie nowocześniejsze i o wiele bardziej przydatne na śródlądziu, gdzie wszędzie masz zasięg. Internet w tej komórce bardziej ci się przyda (do sprawdzania pogody i tego gdzie płyniesz) niż radio. Moim zdaniem.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2019-07-31, 10:44    [Cytuj]

Cytat:

Jak byłem z moimi zawodnikami w Dziwnowie na treningach i regatach to miałem obowiązek zgłaszać w kapitanacie wyjście w morze i powrót podając nazwisko trenera oraz ilość zawodników pod moja opieką.

Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2019-07-31, 10:44, w całości zmieniany 1 raz  

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2019-07-31, 10:56    [Cytuj]

Odpowiadając po kolei.
Jak się nie wie, warto się dowiedzieć zanim zacznie stukać w klawisze ;-)
Zalew Wiślany to morskie wody osłonięte i jest SŁONY, Najmita skąd masz informację o jego słodkości? Może przywieźć buteleczkę wody dla spróbowania ? :-)

Radio VHF nie jest obowiązkiem, jest dodatkowym bezpieczeństwem, zgłaszanie mało gdzie wymagane, jest dobrym zwyczajem. Chyba nie problem powiedzieć dwa zdania? Za to można dostać aktualne info nawigacyjne, wskazówki gdzie stanąć. Pływając blisko granicy straż graniczna może nas wywołać.
Radio jest niezależne od zasięgu GSM, służy także do kontaktu między łódkami, może mieć funkcję DSC, ciekawe, że wszystkie prawie łódki sprowadzane z "zachodu" mają vhf.

Danielkr- profanacja powiadasz? Swoim postępowaniem w portach i na wodzie wstydu nikomu nie przynoszę, banderze tym bardziej, wstrętna ta twoja uwaga. Flagsztok jest drewniany, z plastikowym uchem. Nie jest to ''specjalny gatunek drzewa flagsztokowego", fakt, swoją rolę spełnia i nie widzę tu żadnej profanacji. Jak nie pasuje mój pomysł na szybko,razi twe poczucie estetyki i patriotyzm- polecam użyć opcji ignoruj użytkownika i nie patrzyć do tematu. Zwróć lepiej uwagę lejącym do wody z kokpitu przy banderze, ryczącym swe pijackie szanty o 0100, to jest profanacja i wstyd.

Proszę o niezaśmiecanie wątku nic nie wnoszącymi "własnymi zdaniami". Zawsze można założyć własny temat.

W temacie tytularnym teraz;-)
Miejsca do posiedzenia w porcie poza jachtem są prawie wszędzie.

Krynica pożegnana bez żalu, to miejsce pełne ludzi, że zróżnicowanymi cenami- można zjeść dobrze i niedrogo, można drogo. Można wyszaleć się w karuzeli, można zerknąć na Bałtyk z latarni, jest dość czysto i zadbanie. Pasuje też dzikom, biegają sobie blisko ludzi, widok z portu na zdjęciu poniżej. Locha z młodym stadkiem. Krynica przy swej wielkości pozwala każdemu znaleźć swe miejsce, nawet miłośnikom ciszy.

Wczoraj 2345 oddaliśmy cumy i spróbowaliśmy nocnej żeglugi. Wiatr kierunkiem sprzyjał, postanowiliśmy więc od boi torowej do boi pożeglować do Zatoki Elbląskiej, do portu Suchacz. Zrobiłem prowizoryczne oświetlenie nawigacyjne ( łódź do 7mb może mieć jedno białe, drugie pokazywane przy zbliżaniu się innej jednostki). Boje, stawy ze światłami, charakterystyki na mapach i w nawigacji na telefonie i była ostra żegluga. Tylko na 2refie grot. Wiatr miał spadać... wzrósł. Do tego spora fala. O kamizelkach, radiu, szperaczu z forluku przy niepewności co do sieci przed sobą warto pamiętać. Łódka była dzielna, załoga jeszcze bardziej, a sternik pewnie usłyszy, że za pewny siebie ryzykant ;-) Cóż, bezpieczniej w domu by było. Nocne widoki i wrażenia niezapomniane, takie rzeczy opowiada się wnukom.
Wejście do Suchacza okazało się ( raczej taką podjąłem decyzję) zbyt ryzykowne w nocy ( za duża boczna fala), poszedł więc w użycie wariant zapasowy - na kotwicę głęboko w Zatoce Elbląskiej, po drodze od toru sporo sieci, nie polecam tam płynąć nocą.
Kotwica rzucona, fala mała, od wiatru osłonięcie, staliśmy do świtu gdy na silniku do Portu Słuchacz, gdzie w mesie, w słoneczny dzień piszę na smartfonie te literki, nie każdemu miłe ;-)
Port z bojami, od każdej cuma do pomostu, praktyczne rozwiązanie. Miejsc mało, koszt nieduży (15zl łódka, 5zł osoba), WC blisko, woda, piękny widok. Postoimy tu do jutra, powolny powrót do Malborka, może zahaczymy Elbląg, na pewno nocleg na dziko na (zauroczył mnie) Nogacie.

tmp-cam-915452181.jpg
Plik ściągnięto 18 raz(y) 129,77 KB

tmp-cam-1945754805.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 92,79 KB

tmp-cam-473161892.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 161,81 KB

tmp-cam--1935230348.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 122,53 KB

tmp-cam-635010217.jpg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 87,76 KB

tmp-cam-1981352082.jpg
Plik ściągnięto 12 raz(y) 174,72 KB

~najmita

Wysłany: 2019-07-31, 11:26    [Cytuj]

Tobo napisał/a:

Proszę o niezaśmiecanie wątku nic nie wnoszącymi "własnymi zdaniami".

Zastosuję się do prośby.

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2019-07-31, 11:37    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Tobo napisał/a:

Proszę o niezaśmiecanie wątku nic nie wnoszącymi "własnymi zdaniami".

Zastosuję się do prośby.
- możesz Andrzeju gniewać się, jednak jak piszesz "swoje zdanie" niezgodne z faktami nie zamierzam nie reagować. Wprowadzasz czytelników w błąd. Trochę skruchy ;-)

Dokładam zdjęcie dla Pajkiego- w Suchaczu wyjątkowo ładne miejsce do brzegowego posiedzenia

tmp-cam-1810657659.jpg
Plik ściągnięto 18 raz(y) 291,8 KB

Ostatnio zmieniony przez Tobo 2019-07-31, 11:57, w całości zmieniany 1 raz  

~Adam Żyszkowski

Wysłany: 2019-07-31, 15:44    [Cytuj]

Pajki napisał/a:

Czy w każdym porcie musieliście się meldować przez radio? Ciekaw jestem, bo z tego co wiem, jacht który zamierzamy czarterować nie posiada UKF. Może więc powinienem się zaopatrzyć?

Pływając tam (Zalew i Zatoka) nie meldowałem się w żadnym porcie. Nikt mnie za to nie rozstrzelał. Raz tylko Straż Graniczna, przepływając obok mnie, jak wychodziłem z Nowej Pasłęki zapytała się dokąd płyniemy. Odpowiedziałem "w lewo". Odpowiedzieli "a, to OK".

syla80

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2019-07-31, 17:56    [Cytuj]

Żegluga nocą - bajka. Gwiazdy jakby jaśniejsze, na falach odbija się swiatlo. Syn zachwycony, ja też ale nie ukrywam, że strach towarzyszył mi cały czas. Nie żałuję i popłynęła bym jeszcze raz. Kapitan opracował każdy szczegół, wiatr tylko zakłócił nam wyprawę, miało być inaczej.Teraz rozumiem wasze opowieści z Bałtyku ;-)

IMG_20190731_022420_HDR.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 2,37 MB

[ ODPOWIEDZ ]