FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

MTSW 2019

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2019-07-19, 09:44
Uprawnienia motorowodne żeglarza jachtowego
Autor Wiadomość
~macieks

Wysłany: 2019-07-19, 09:30   Uprawnienia motorowodne żeglarza jachtowego [Cytuj]

Hej, czy ktoś mógłby w skrócie opisać jakie uprawnienia ma żeglarz jachtowy w temacie motorowodnym na śródlądziu ?
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2019-07-19, 21:27, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-07-19, 09:43    [Cytuj]

żadne

~Świerszcz

Wysłany: 2019-07-19, 10:19    [Cytuj]

Jeśli masz patent żeglarza, to na jego podstawie możesz uzyskać uprawnienia sternika motorowodnego. Na stronie związku motorowodnego jest opis procedury i spis dokumentów jake trzeba im złożyć.
Ale formalizmu musisz dopełnić, czyli na kwitach jedynie żeglarskich, motorówką pływać Ci nie wolno. Pomimo tego że egzaminu zdawać nie musisz, a patent motorowodny dostajesz na zasadzie recypowania z uprawnień żeglarskich, w momencie kontroli masz obowiązek legitymować się patentem MOTOROWODNYM.

~macieks

Wysłany: 2019-07-19, 10:26    [Cytuj]

Ok ale pamiętam, że jeżeli chodzi o wykorzystanie napędu motorowodnego to były jakieś limity w koniach mechanicznych, prędkości lub długości pokładu.

Może się mylę ale jeżeli żeglarz nie ma żadnych uprawnień to na jakiej zasadzie mogę sobie np. w Giżycku wziąć houseboat-a bez uprawnień ?

zenek

Wysłany: 2019-07-19, 10:28    [Cytuj]

Świerszcz napisał/a:
Jeśli masz patent żeglarza, to na jego podstawie możesz uzyskać uprawnienia sternika motorowodnego. Na stronie związku motorowodnego jest opis procedury i spis dokumentów jake trzeba im złożyć.
Ale formalizmu musisz dopełnić, czyli na kwitach jedynie żeglarskich, motorówką pływać Ci nie wolno. Pomimo tego że egzaminu zdawać nie musisz, a patent motorowodny dostajesz na zasadzie recypowania z uprawnień żeglarskich, w momencie kontroli masz obowiązek legitymować się patentem MOTOROWODNYM.
Moim zdaniem nie do końca tak jest. Procedura, którą opisałeś dotyczy uzyskania patentu morskiego sternika motorowodnego lub kapitana. Przesyła się wtedy do PZMWiNW patent żeglarski sternika morskiego lub kapitana jachtowego i po dokonaniu wymaganej opłaty za wydanie patentu otrzymuje się patent sternika lub kapitana motorowodnego.
Patent żeglarza nie uprawnia do otrzmania pateny motorowodnego.

~macieks

Wysłany: 2019-07-19, 10:34    [Cytuj]

W innym wątku znalazłem odpowiedź: "Bez patentu można również prowadzić jachty motorowe, wyposażone w silnik o mocy do 75kW (ok.100KM), długości nie przekraczającej 13m, których prędkość maksymalna została konstrukcyjnie ograniczona do 15km/h - czyli wszelkie jachty spacerowe (tzw. hausboty)"

...i wszystko jasne. Muszę tylko pamiętać, żeby odbyć szkolenie z bezpieczeństwa na wodzie :)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-07-19, 10:36    [Cytuj]

macieks napisał/a:
Może się mylę ale jeżeli żeglarz nie ma żadnych uprawnień to na jakiej zasadzie mogę sobie np. w Giżycku wziąć houseboat-a bez uprawnień ?

Na takich samych zasadach jak przeciętny Kowalski - nie potrzebujesz żadnych uprawnień do kierowania jachtem, których tych uprawnień z definicji nie wymaga. :shock:

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-07-19, 10:39    [Cytuj]

zenek napisał/a:
Patent żeglarza nie uprawnia do otrzmania pateny motorowodnego.

Dokładnie tak. Trzeba normalnie zdać egzamin, który na kursie weekendowym jest raczej formalnością i nie kosztuje zbyt wiele. Nasz forumowicz takie kursy organizuje. Będziesz na Mazurach, to do niego zadzwoń. Poświęcisz kilka godzin na pływanie motorówką z instruktorem, zdasz egzamin i masz patent. Terminy kursów podaje w dziale
https://forum.mazury.info.pl/viewforum.php?f=23

~macieks

Wysłany: 2019-07-19, 10:57    [Cytuj]

Tym razem jadę tylko na weekend ale w przyszłym roku zamierzam zrobić porządek z tematem. Bede robił papiery ;)

<|Tobo

Wysłany: 2019-07-19, 11:27    [Cytuj]

Cytat:
Jeśli masz patent żeglarza, to na jego podstawie możesz uzyskać uprawnienia sternika motorowodnego.
- nie!
Mając patent "jachtowego sternika morskiego" - możesz na jego podstawie dostać jakoby z urzędu patent "Motorowodny Sternik Morski" (procedura opina na stronach), ale nie na podstawie "żeglarz jachtowy".

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-07-19, 11:38    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Cytat:
Jeśli masz patent żeglarza, to na jego podstawie możesz uzyskać uprawnienia sternika motorowodnego.
- nie!
Mając patent "jachtowego sternika morskiego" - możesz na jego podstawie dostać jakoby z urzędu patent "Motorowodny Sternik Morski" (procedura opina na stronach), ale nie na podstawie "żeglarz jachtowy".

Nieprawda. Posiadając patent sternika motorowodnego ORAZ jachtowego sternika morskiego - możesz bez egzaminów uzyskać patent motorowodnego sternika morskiego. Lub odwrotnie. Zawsze musisz jednak posiadać przynajmniej podstawowy patent innego rodzaju.

<|Tobo

Wysłany: 2019-07-19, 11:54    [Cytuj]

Sprawdź drogi adminie zanim zarzucisz pisanie nieprawdy.
Jak zdawałem na JSM dostałem dokładne instrukcje (jednak patentu motorowodnego nie wyrobiłem, bo nie uważam żebym na niego zasłużył ze swoimi umiejętnościami pływania z wielkimi silnikami ;-) ).
Proszę bardzo uzasadnienie tego co napisałem:
Cytat:
Z uprawnień żeglarskich

W celu uzyskania patentu motorowodnego sternika morskiego/kapitana motorowodnego na podstawie patentu jachtowego sternika morskiego/kapitana jachtowego należy wygenerować wniosek (wygeneruj wniosek) a następnie wydrukować go, podpisać i odesłać do biura Związku wraz z następującymi załącznikami:

kserokopia patentu żeglarskiego potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez Polski Związek Żeglarski w Warszawie lub notariusza,
zdjęcie o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm (fotografia nie może być wydrukowana ani zeskanowana)
dowód wpłaty na konto w wysokości 50 zł

Uczniowie i studenci w wieku do 26 lat uiszczają opłaty, w wysokości 25 zł. po przedstawieniu kopii ważnej legitymacji szkolnej/ studenckiej.
(opłaty należy dokonać po przez dotpay)
Źródło : .http://www.motorowodniacy.org/patenty/nadanie_patentow.html
Ostatnio zmieniony przez Tobo 2019-07-19, 11:55, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-07-19, 12:38    [Cytuj]

Przepraszam. Widocznie coś się zmieniło (kto by za tym nadążył).

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2019-07-19, 12:56    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Sprawdź drogi adminie zanim zarzucisz pisanie nieprawdy.
Jak zdawałem na JSM dostałem dokładne instrukcje (jednak patentu motorowodnego nie wyrobiłem, bo nie uważam żebym na niego zasłużył ze swoimi umiejętnościami pływania z wielkimi silnikami
Niepotrzebnie zawężasz perspektywę, morski patent motorowodny to nie tylko wielkie silniki, ale również, a dla mnie przede wszystkim, możliwość legalnego wypłynięcia hausbotem na Zalew Wiślany lub Zatokę Gdańską/Pucką.
Ostatnio zmieniony przez Piotr Lewandowski 2019-07-19, 12:57, w całości zmieniany 1 raz  

funyo

Wysłany: 2019-07-19, 14:16    [Cytuj]

macieks napisał/a:
Ok ale pamiętam, że jeżeli chodzi o wykorzystanie napędu motorowodnego to były jakieś limity w koniach mechanicznych, prędkości lub długości pokładu.

Bez jakichkolwiek uprawnień możesz wynająć łódź motorową, której prędkość konstrukcyjnie nie przekracza 15km/h lub 10kW.
Majac żeglarski patent sternika morskiego masz uprawnienia takie jak motorowodny sternik morski. Odwrotnie to już tak nie działa, ...

<|Tobo

Wysłany: 2019-07-19, 16:53    [Cytuj]

Piotr Lewandowski napisał/a:
Niepotrzebnie zawężasz perspektywę, morski patent motorowodny to nie tylko wielkie silniki, ale również, a dla mnie przede wszystkim, możliwość legalnego wypłynięcia hausbotem na Zalew Wiślany lub Zatokę Gdańską/Pucką.
- tak masz rację, jednak patent patentem, nic z niego jak bez przeszkolenia i tym samym świadomości, pewności co do swoich umiejętności w danej dziedzinie wodnej ;-)

<|Tobo

Wysłany: 2019-07-19, 16:57    [Cytuj]

Cytat ze strony: .http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski/page/nadanie-uprawnien-zeglarskich-na-podstawie-motorowodnych
Cytat:
Osoby posiadające patent motorowodnego sternika morskiego oraz kapitana motorowodnego posiadają odpowiednio uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej odpowiadające patentowi jachtowego sternika morskiego oraz kapitana jachtowego, jeżeli posiadają co najmniej patent żeglarza jachtowego.

Podstawa prawna:
§ 13 ist. 1 Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie uprawiania turystyki wodnej (Dz.U. 2013 poz. 460)"
- czyli w odwrotną stronę trochę działa, ale wymaga podstawowego patentu "żeglarz jachtowy". W sumie to rozsądne ułatwienie moim zdaniem, przepisy jednakie, nawigacja podobna.
Ostatnio zmieniony przez Tobo 2019-07-19, 16:57, w całości zmieniany 2 razy  

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2019-07-19, 17:57    [Cytuj]

Administracjo, trzeba poprawić błąd ortograficzny w tytule wątku !

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2019-07-24, 06:59    [Cytuj]

Aby uniknąć potencjalnych problemów chyba lepiej wyrobić drugi plastik niż tłumaczyć z dała od Polski, że „mamy uprawnienia w stopniu”

kon72

Wysłany: 2019-07-27, 16:56    [Cytuj]

Piotr Lewandowski napisał/a:
Aby uniknąć potencjalnych problemów chyba lepiej wyrobić drugi plastik niż tłumaczyć z dała od Polski, że „mamy uprawnienia w stopniu”

To zależy gdzie. Mnie np nie pytali o uprawnienia żeglarskie (Niemcy) ale SRC było istotne.

[ ODPOWIEDZ ]