FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Co każdy moczykij wiedzieć powinien!
Autor Wiadomość
~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2011-03-21, 12:56    [Cytuj]

Marian napisał/a:
Dargin
należy do PGRyb Piękna Góra. Dla uproszczenia można przyjąć, że do PZW należą jeziora na północ od mostu sztynorckiego i za śluzami Guzianka i Karwik.

Marian

Wysłany: 2011-03-21, 13:23    [Cytuj]

Piotr Lewandowski napisał/a:
Marian napisał/a:
Dargin
należy do PGRyb Piękna Góra. Dla uproszczenia można przyjąć, że do PZW należą jeziora na północ od mostu sztynorckiego i za śluzami Guzianka i Karwik.

I słusznie.
Myśli się Stręgiel a pisze Dargin...
Ale jak wspomniałem wykaz jezior jest do wglądu.
Dlatego nie wyszczególniałem, bo można jeszcze o Kirsajtach i od kiedy do kiedy wyłączone z wędkowania i multum detali.
Ogólnie sytuacja jest uciążliwa z punktu widzenia wędkarza, który chce łowić zgodnie z przepisami. Wykupić na cały szlak WJM jest finansową paranoją,,,

CzaQ

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2011-03-21, 16:21    [Cytuj]

Marian napisał/a:
Justynko,
jeśli chcesz wykupić zezwolenie na 2 tygodnie, to musisz określić gdzie zamierzasz łowić.

Z całą pewnością chcę łowić na takich jeziorach jak: Dargin, Kisajno, Mamry i Jagodne na półwyspie Kula(bardzo przyjemne miejsce)Co do południa Mazur, to jeszcze nie wiem. Ale pewna jestem tych jezior, co wymieniłam. ;-) Z tego wynika, że większość muszę opłacić w GR Piekna Góra. Najwyżej dłużej zabawię na północnych jeziorach. ;)

Dzisiaj poszłam po skierowanie na 'egzamin' na kartę wędkarską.. :P. Mam nadzieję, że to szybko pójdzie.

Marian napisał/a:
Ja wykupiłem tzw. wszystkie jeziora w PZW Suwałki na cały sezon za 240 złociszy.
Niby drogo, ale będę na wodzie cały sezon..

Jeśli dostanę kartę i opłace składkę to otrzymam zniżke-tak powiedział ten Pan Wędkarz :-D . Będę na Mazurach tylko 2 tygodnie, wiec raczej duzo nie powinno mnie to wynieść.

Marian

Wysłany: 2011-03-21, 18:18    [Cytuj]

http://www.wedkarstwo.e-gizycko.pl/co.pdf

Tu są podane opłaty za Kisajno, Dargin, Jagodne...
To te północne. Jeśli by miały dojść Mamry czy Święcajty to jeszcze dochodzi 110 za 2 tyg.
dla zrzeszonych (jak się uda zaliczyć egzamin- życzę tego) lub 140 dla niezrzeszonych.

Reasumując 100 X 2 = 200 + 110 = 310 złociszy. Chyba jednak nie jest to mało?

A jeszcze pomarzyć o jeziorach na południu...
Piękne Nidzkie, szczupakodajne Śniardwy czy Seksty?

kemot
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-21, 20:27    [Cytuj]

wytłumaczcie raz jeszcze :
nie muszą mieć karty wędkarskiej tylko więcej zapłacić i mogę łowić?

CzaQ

Wysłany: 2011-03-21, 20:57    [Cytuj]

Dziękuję wszystkim za pomoc :) Postanowiłam podziedzić się kosztami z chłopakiem,a co, niech też płaci :P ja wykupię na tydzień te jeziorka które wymieniłam to wyjdzie 75 zł ,a on na drugi tydzień wykupi na południowe :) Taka perspektywa już mnie cieszy i doczekac się nie mogę! :-D

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2011-03-21, 21:19    [Cytuj]

kemot napisał/a:
Tłumaczę odnosząc się do analogii drogowych:
Karta wędkarska - to dokument wydawany w starostwie. Jego posiadanie świadczy o tym, ze znasz obowiązujące przepisy (wymiary ochronne, legalne metody połowu itd.). To coś jakby prawo jazdy. Jest ważna bezterminowo. Musisz ją mieć by legalnie łowić.
Dodatkowo jednak potrzebujesz pozwolenia na wędkowanie od dzierżawcy wody (czyli odpowiednika winietki, a wszystkie "drogi", czyli akweny są płatne). Gdy łowisz na wodach PZW - opłaca się być członkiem tej organizacji, bo oferuje zniżki dla zrzeszonych. Ale PZW dzierżawi tylko część wód. Reszta jest we władaniu gospodarstw rybackich. W ich przypadku członkostwo w PZW nie ma wpływu na opłaty. Zrzeszeni i niezrzeszeni płacą tyle samo. Tak więc kartę wędkarską mieć musisz, musisz mieć pozwolenie od dzierżawcy, ale nie musisz mieć legitymacji PZW (mylonej z kartą - mówi się często - "wykupiłem kartę na ten rok", a to duży skrót myślowy).

Mam nadzieję, ze teraz wszystko jest jasne.

kemot
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-22, 06:27    [Cytuj]

Dzięki Piotr , tak też mi sie wydawało ,ale wolałem być pewny.
Ryb nigdy nie łowiłem ale jakoś tak na Mazurach wieczorami coraz częściej o tym myśle.
;-)

~bronek
żeglarz/wędkarz

Wysłany: 2011-03-22, 12:06    [Cytuj]

Piotr Lewandowski napisał/a:
kemot napisał/a:
Tłumaczę odnosząc się do analogii drogowych:
Karta wędkarska - to dokument wydawany w starostwie. Jego posiadanie świadczy o tym, ze znasz obowiązujące przepisy (wymiary ochronne, legalne metody połowu itd.). To coś jakby prawo jazdy. Jest ważna bezterminowo. Musisz ją mieć by legalnie łowić.
Dodatkowo jednak potrzebujesz pozwolenia na wędkowanie od dzierżawcy wody (czyli odpowiednika winietki, a wszystkie "drogi", czyli akweny są płatne). Gdy łowisz na wodach PZW - opłaca się być członkiem tej organizacji, bo oferuje zniżki dla zrzeszonych. Ale PZW dzierżawi tylko część wód. Reszta jest we władaniu gospodarstw rybackich. W ich przypadku członkostwo w PZW nie ma wpływu na opłaty. Zrzeszeni i niezrzeszeni płacą tyle samo. Tak więc kartę wędkarską mieć musisz, musisz mieć pozwolenie od dzierżawcy, ale nie musisz mieć legitymacji PZW (mylonej z kartą - mówi się często - "wykupiłem kartę na ten rok", a to duży skrót myślowy).

Mam nadzieję, ze teraz wszystko jest jasne.

dodam jeszcze że o ile się nie mylę to zaświadczenie o zdaniu egzaminu (potwierdzenie wiedzy ) wydaje pzw. i z tym się idzie do starostwa. przynajmniej tak to jakoś było w moim przypadku :roll:

~bronek
żeglarz/wędkarz

Wysłany: 2011-03-22, 12:22    [Cytuj]

3 dni temu opłacałem składki i dostałem dodatkowy dokument (w pzw biurokracja nigdy się nie skończy oni tam są nadal w XIX w ) i teraz tak.
aby łowić w moim okręgu - katowicki na wodach pzw (i innych jeśli dodatkowo dopłacę) muszę mieć:
- legitymację członkowską PZW + opłaty roczne
- kartę wędkarską (wydaną przez starostwo - tzw biała
- rejestr połowów w który wpisuje wszystko co złowiłem na wodach PZW
- i tu nowość ! zezwolenie na amatorski połów ryb wędką (ciekawe czy wydają takie na agregat :lol: ) ważny od 1.01-31.12.2011 (wydaje koło)
to ostatnie to przez zmainy w ustawie.

do tego warto mieć regulamin amatorskiego połowu ryb , wykaz wód na których można łowić w katowickim i teraz tak zaopatrzony w niezbędne papiery mogę ruszać na żyzne, rybne wody PZW ;-)

pieprzona papierologia ., wszystko po to żeby człowiek mógł się zrelaksować nad wodą. masakra .

na łowiskach prywatnych jest dużo prościej- płacisz to łowisz. zapoznajesz się z regulaminem i wio.

pozdrawiam :mrgreen:

CzaQ

Wysłany: 2011-03-29, 13:58    [Cytuj]

Nie wiem czy w tym wątku mogę to napisać ale....
Wita Was świeżo upieczona wędkarka :-D -nareszcie po krótkim egzaminie i po kilku latach łowienia z kimś wreszcie kartę mam i ja ;D hura :P

To teraz mazurskie ryby niech na mnie czekają... :-P

Marian

Wysłany: 2011-03-29, 14:30    [Cytuj]

Gratulacje! Możemy iść na ryby...

hansk60

Wysłany: 2011-04-16, 08:00    [Cytuj]

Czy obcokrajowcy na jeziorach sa klusownikami? Czy jest to zgodne z prawem ?

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2011-04-16, 08:31    [Cytuj]

hansk60 napisał/a:
Czy obcokrajowcy na jeziorach sa klusownikami? Czy jest to zgodne z prawem ?
Obcokrajowcy mają pod niektórymi względami łatwiej, czyli np. nie muszą mieć karty wędkarskiej. Za to tak samo jak Polacy muszą mieć wykupione pozwolenie na połów ryb u dzierżawcy wody (po tych samych stawkach, co Polacy). Jedynie na wodach PZW (Polski Związek Wędkarski) płacą stawkę wyższą niż członkowie PZW, ale taką samą jak niezrzeszeni w PZW Polacy.

P.S. Przeczytaj uważnie cały ten wątek, w zasadzie wszystko o uprawnieniach, opłatach i podziale wód na Mazurach jest napisane.

hansk60

Wysłany: 2011-04-16, 14:34    [Cytuj]

Przeczytalem dokladnie aby wedkowac trzeba miec :karte wedkarska i zezwolenie na dane jezioro.Brak karty wedkarskiej lub zezwolenia traktowane jest za klusownictwo.Kropka.Obcokrajowiec bez karty jest klusownikiem. Chyba ze w Polsce nie bedzie potrzeby posiadania karty wedkarskiej.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2011-04-16, 14:49    [Cytuj]

To w teorii. W życiu jak zwykle jest "normalniej" - straż rybacka interesuje sie głównie zezwoleniami, o karty nawet nie pytają. Jeżeli chcą się przyczepić - brak karty jest dobrym argumentem.

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2011-04-16, 17:38    [Cytuj]

hansk60 napisał/a:
Przeczytalem dokladnie aby wedkowac trzeba miec :karte wedkarska i zezwolenie na dane jezioro.Brak karty wedkarskiej lub zezwolenia traktowane jest za klusownictwo.Kropka.Obcokrajowiec bez karty jest klusownikiem. Chyba ze w Polsce nie bedzie potrzeby posiadania karty wedkarskiej.
Wiesz lepiej, a jednak pytasz... Jak nazwać taką postawę???

Ale skoro chcesz ciągnąć temat - napisz gdzie "przeczytałeś dokładnie". Bo ja też "czytałem dokładnie" i zarówno w RAPR jak i Ustawie o Rybactwie Śródlądowym obcokrajowcy czasowo przebywający w Polsce są zwolnieni z obowiązku posiadania karty wędkarskiej, natomiast muszą mieć zezwolenia.

hansk60

Wysłany: 2011-04-17, 14:14    [Cytuj]

Jezeli nie widzisz probleu szkoda. Dlaczego mamy szkolenia egzaminy z znajomosci ochrony i polowu ryb itp.Czy obcokrajowiec zna okresy,wymiary ochronne? Czy wypelnia rejestr polowow? Jak? Przepisy na ktore sie powol.sa niezgodne z prawem UE. Karta wedkarska zniknie tak jak kata plywacka.

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2011-04-17, 15:33    [Cytuj]

hansk60 napisał/a:
Jezeli nie widzisz probleu szkoda. Dlaczego mamy szkolenia egzaminy z znajomosci ochrony i polowu ryb itp. Czy obcokrajowiec zna okresy,wymiary ochronne? Czy wypelnia rejestr polowow? Jak? Przepisy na ktore sie powol.sa niezgodne z prawem UE. Karta wedkarska zniknie tak jak kata plywacka.
Obcokrajowiec nie musi mieć przy sobie kwitu o nazwie Karta Wędkarska, z przestrzegania reszty przepisów nikt go nie zwalnia. Chociaż z tego co się orientuję to rejestr połowów obowiązuje głównie na wodach PZW a i to nie we wszystkich okręgach. A karta rowerowa to dobry przykład - wsiadasz na rower - musisz przestrzegać przepisów, a karty mieć nie musisz. Co więcej - nawet idąc pieszo musisz stanąć na czerwonym świetle, a karty pieszego nigdy nie było.

A tak konkretnie - to jaką tezę chcesz popierać? - żeby obcokrajowcy musieli mieć karty? czy żeby karta zniknęła?

hansk60

Wysłany: 2011-04-17, 17:42    [Cytuj]

Cos CI sie zajaczk...Karte wedkarska mylisz z kwitem. Karte plywacka z rowerowa.Jest niedziela odpocznij.

[ ODPOWIEDZ ]