FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Co każdy moczykij wiedzieć powinien!
Autor Wiadomość
foto-kaśka giży

Wysłany: 2008-07-02, 15:17   Co każdy moczykij wiedzieć powinien! [Cytuj]

Ogólne zasady wędkowania
Zgodne z regulaminem amatorskiego połowu ryb,
aby wędkować potrzebne są generalnie dwie rzeczy:

1/ karta wędkarska
2/ odpowiednie /do wody/ zezwolenie /licencja/.

1/ Stosownie do Ustawy o Rybactwie Śródlądowym /Dz.U. 2003 nr:17 poz.160/ i rozporządzeniu do niej, do wydawania kart wędkarskich upoważniony jest starosta, aktualny do stałego miejsca zamieszkania. Aby otrzymać ten dokument należy złożyć egzamin ze znajomości ochrony i połowu ryb przed komisją powołaną przez społeczną organizację amatorskiego połowu ryb.
W województwie Warmińsko- mazurskim egzamin kosztuje:
1/ dorośli – 30,00
2/ dzieci i młodzież szkolna- gratis.

Powiatowa Komisja Egzaminacyjna przeprowadza egzaminy w giżyckim sklepie wędkarskim przy ulicy Daszyńskiego 28b, tel. 87/ 428-80-89
w każdą sobotę od godz: 15,00-17,00.

Z posiadania kart wędkarskich zwolnione są: dzieci do 14 roku życia i cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce.
Dzieci te mogą wędkować tylko z opiekunem w ramach jego łowiska i dziennego limitu połowu.
Nie posiadanie tego dokumentu sankcjonuje 200 złotych mandatu.
2/ Zezwolenia /licencje/.
O obrębie Giżycka mamy kilkanaście podmiotów gospodarujących na naszych wodach.

- Gospodarstwo Rybackie Piękna Góra 4, które udostępnia do wędkowania jeziora: Buwełno, Byczek, Dargin, Doba, Jagodno, Kisajno, Łabab, Niegocin, Okrągłe, Paprotki, Popówka Wlk, Skarż, Sztynort, Ublik Mały /Zielone/, Ublik Wielki, Wojnowo, Wojsak.

Wyszczególnienie
sezon 2 tygodnie 1tydzień 3dni 1dzień
Jeziora specj.Byczek, Paprotki, Okrągłe.
Połów z łodzi
01,04-30,11.2008 zł. 285 140 80 48 18 30
Połów z brzegu
01.04-30.11,2008 zł. 150 x 50 x 10 30
Zakaz trolingu.

- Gospodarstwo Rybackie PZW w Suwałkach, ul. M. Konopnickiej 10
W rejonie Giżycka możemy wędkować na jeziorach: Babka, Bartelnik, Biała Kuta, Brożówka, Brzask, Czarna Kuta, Głęboka Kuta, Gołdapiwo, Harsz M, Harsz Wlk, Kożuchowskie, Kruklin, Krzywa Kuta, Lemięt, Orzysz, Patelnia, Piecek, Piłaki Wlk, Pozezdrze, Sajno, Soltmany, Stręgielek, Strzelniki, Tajty, Wilkasy, Wilkus, Żabinki, Żywki, Żywy.
Tabela opłat wędkarskich na rok 2008

ZRZESZENI W PZW CENA DOPŁATY CENA
Wszystkie jeziora normalna 200 zł Trolling - do wsz. jezior 100 zł
Wszystkie jeziora ulga 50% 100 zł Trolling - do wsz. jezior ulga 50% 50 zł
Wszystkie jeziora ulga 75% 50 zł Trolling - do wsz. jezior ulga 75% 25 zł
Jedno jezioro normalna 140 zł Trolling - jedno jezioro 70 zł
Jedno jezioro ulga 50% 70 zł Trolling - jedno jez. ulga 50% 35 zł
Jedno jezioro ulga 75% 35 zł Trolling - jedno jez. ulga 75% 17 zł
Jedno jezioro socjalna 50 zł - -
Jedno jezioro soc. ulga 50% 25 zł - -
Jedno jezioro soc. ulga 75% 12 zł - -
NIEZRZESZENI CENA DOPŁATY CENA
Wszystkie jeziora 320 zł Trolling - dopł.wsz. jez. niezrzeszeni 160 zł
Jedno jezioro 250 zł Trolling - dopł. jedno jez. niezrzeszeni 125 zł
OPŁATY OKRESOWE CENA DOPŁATY CENA
1 - dniowa 15 zł Trolling - dopł. 1-dniowa 7 zł
3 - dniowa zrzeszeni w PZW 30 zł Trolling - dopł. 3-dniowa zrzeszeni 15 zł
3 - dniowa niezrzeszeni w PZW 35 zł Trolling - dopł. 3-dniowa niezrzeszeni 17 zł
7 - dniowa zrzeszeni w PZW 60 zł Trolling - dopł. 7-dn. zrzeszeni 30 zł
7 - dniowa niezrzeszeni 80 zł Trolling - dopł. 7-dn. niezrzeszeni 40 zł
14 - dniowa zrzeszeni w PZW 90 zł Trolling - dopł. 14-dn. zrzeszeni 45 zł
14 - dniowa niezrzeszeni 120 zł Trolling - dopł. 14-dn. niezrzeszeni 60 zł
30 - dniowa zrzeszeni w PZW 120 zł Trolling - dopł. 30-dn. zrzeszeni 60 zł
30 - dniowa niezrzeszeni 160 zł Trolling - dopł. 30-dn. niezrzeszeni 80 zł

-Gospodarstwo Rybackie Łomża, jezioro Dejgunek i Dejguny.

1 dzień 11,00
3 dni 25,00
7 dni 45,00
całoroczna 165,00

Trolling dopłata 100% ceny podstawowej.

Nie posiadanie licencji, mandat 200zł.

METODY WĘDKOWANIA.
Mając do dyspozycji taki ogrom wody, wędkarze mogą stosować wszystkie metody np:
1/ spławikowa- czyli łowienie ryb spokojnego żeru,
2/ gruntowa,
3/ spinningowa – łowienie ryb drapieżnych,
4/ tollingowa,
5/ żywcowa – łowienie na tzw. żywą lub śniętą rybę,
6/ podlodowa – łowienie ryb pod lodem,... .
OCHRONA RYB .

Wymiar ochronny to długość ryby od początku pyszczka do najdalszego miejsca płetwy ogonowej.
Oto wymiary i okresy ochronne najbardziej popularnych ryb w naszych wodach.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rybacki użytkownik wód może zwiększyć te parametry.
RYBA OKRES OCHRONNY WYMIAR OCHRONNY
KARAŚ Nie ma Nie ma
KRĄP Nie ma Nie ma
KARP Nie ma 30 cm
LESZCZ Nie ma Nie ma
LIN Nie ma 25 cm
MIĘTUS Od 1 grudnia do końca lutego Nie ma
OKOŃ Nie ma Nie ma
PŁOĆ Nie ma Nie ma
SANDACZ Od 1 stycznia do 31 maja 45 cm
SIEJA Od 15 października do 31 grudnia 35 cm
SUM Od 1 stycznia do 30 czerwca 70 cm
SZCZUPAK Od 1 stycznia do 30 kwietnia 45 cm
WĘGORZ Nie ma 45 cm
WZDRĘGA Nie ma 15 cm

LIMITY POŁOWOWE

W ciągu doby można zabrać łącznie 10 sztuk niżej wymienionych gatunków:
1/ SUM – 1szt
2/ KARP, SANDACZ, SZCZUPAK – łącznie 3szt
3/ SIEJA, WĘGORZ, LIN – łącznie 4szt
4/ LESZCZ – 10szt
Ryby innych gatunków nie wymienionych wyżej można zabrać z łowiska w ilości 5kg w ciągu doby.

Obowiązki wędkarza.

1/ Przed przystąpieniem do wędkowania, ustal do kogo należy łowisko i czy nie obowiązują specjalne ograniczenia.
2/ Nie zapomnij posiadać przy sobie: karty wędkarskiej i aktualnej licencji.
3/ Przy wyborze i zajmowaniu stanowiska, pierwszeństwo ma ten, kto przybył pierwszy. Patrz odległości między wędkującymi.
4/ Wędki muszą być pod stałym nadzorem i należy posiadać specjalny przyrząd do wyciągania haczyka z pyszczka ryby.
5/ Po zakończeniu wędkowania, nie zapomnij zostawić po sobie czyste stanowisko. Żądaj tego od innych.
6/ Zachowaj ciszę i kulturę.

SANKCJE??

Dokonywanie amatorskiego połowu ryb: o wymiarach ochronnych 100zł
: w okresach ochronnych 200zł
W odległości mniejszej niż 50m od budowli i urządzeń hydrotechn. 100zł
W odległości mniejszej niż 50m od narzędzi połowowych 200zł
Wędką przez stałe podnoszenie i opuszczanie przynęty/nie dotyczy połowów pod lodem/ 200zł
Brak rejestracji sprzętu pływającego 200zł

Nieoznaczenie sieci rybackich 200zł

Autor: Andrzej Wojciechowski
właściciel firmy "foto-kaśka giżycko"
11-500 Giżycko
ul. Daszyńskiego 28 b
tel./fax/ 428-80-89 /0-87/
e-mail: fotokaska@gizycko.info.pl
zobacz: www.wedkarstwogizycko.mazury.info.pl
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2011-07-09, 10:37, w całości zmieniany 5 razy  

~Tomek J

Wysłany: 2008-07-04, 12:00   Re: CO KAŻDY MOCZYKIJ WIEDZIEĆ POWINIEN !!!!!!!! [Cytuj]

foto-kaśka giży napisał/a:
4/ Wędki muszą być pod stałym nadzorem

Czyli jeśli podpływam na nocny postój do pustego na pozór brzegu, a tu się okazuje że miejsca nie ma bo cały nadający się do przybicia odcinek najeżony jest zarzuconymi wędkami należącymi do ferajny świetnie bawiącej się przy głośnej muzie w pobliskiej przyczepie campingowej, lub zalanego w sztok menela chrapiącego pod drzewem - można śmiało dzwonić po policję lub straż rybacką?
A jak to jest obecnie z używaniem podrywki? Zabroniono tego wraz z wprowadzeniem parę lat temu zakazu łowienia "na żywca" (bo skoro żywiec niepotrzebny to i po co podrywka), ale potem, gdy do wladzy doszło PSL kierująca się zasadą "Chłop żywemu nie przepuści", ;-) ponownie zezwolono na tę barbarzyńską metodę połowu. Ale podrywki przywrócić już "zapomniano", bez względu na protesty wędkarzy (widziałem ogłoszenie o zbieraniu podpisów na wędkarskim sklepie koło dworca PKP w Zielonej Górze). którzy w łowieniu na podrywkę dostrzegali świetną metodę na bliższe zapoznanie się z rybami, bez wyrządzania im zbytecznej krzywdy (złowioną na podrywkę rybkę można wypuścić, podczas gdy część ryb złowionych na haczyk ginie po wypuszczeniu). Niezależnie od tego, kulturalny wędkarz na pewno wypuści złowione niewymiarowe sztuki cennych gatunków, zatrzymując np. i tak intensywnie tępione jazgarze, będące szkodnikami ikry i narybku, za to kulinarnie w niczym nie ustępujące (poza wielkością) okoniom. Ale tu chyba i tak stał na przeszkodzie idiotyczny regulamin (?) PZW pozwalający złowione na podrywkę rybki nabić na haczyk w roli przynęty,, posiekać na kawałki w celu zanęcenia drapieżników, czy też po prostu przetrzymać w ciasnym sadzyku a niewykorzystane śnięte rybki wyrzucić, po zakończeniu połowu, za to zabrać je do domu i usmażyć - to już byłoby kłusownictwo!
I może dlatego ze wzgędu na niespójny i budzący mój moralny sprzeciw regulamin "sportowego" (sic) połowu (jeden z poradników poświęcił sporo miejsca instruktażowi w jaki sposób złowione podczas zawodów uklejki należy zrywać - a nie zdejmować - z haczyka tak aby czasu nie tracić na rzecz innych zawodników) pozostaję do dziś jedynie "potencjalnym" wędkarzem mając za jedyny sprzęt... zarejestrowanego do połowu ryb "Oriona".
Jeśli którekolwiek z prawideł o jakich pisałem zdezaktualizowały się już - będę wdzięczny za sprostowanie. A moze sam zacznę w końcu łowić?

Pozdrawiam
Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2008-07-04, 12:08, w całości zmieniany 2 razy  

foto-kaśka giży

Wysłany: 2008-07-06, 12:01    [Cytuj]

Popieram kolego Ciebie w tych dywagacjach /szczególnie dotyczącej podrywki/, ale czy metoda tzw: żywcowa jest barbarzyńska?? moim zdaniem to głównie zależy od człowieka i jego poszanowania przyrody. Kultura wpajana wędkarzom od najmłodszych lat, uczy poszanowania i starannego obchodzenia się z rybą.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2008-07-09, 00:05    [Cytuj]

UZUPEŁNIENIE WYKAZU JEZIOR:

==================================================
JEZIORA:

Babka, Barany, Bartelnik, Biała Kuta, Białe, Białoławki, Bitkowo, Blizenko, Blizno, Błotniste, Boczne, Bocznel, Boćki, Bolesty, Brożówka, Brzask, Brzozolasek, Czarna Kuta, Czarne, Czostków, Dechłe, Długie, Długie, Długie, Dobki, Dowcień, Dudeckie, Dworackie, Ełk, Gacne, Gaładuś, Garbaś, Głęboka Kuta, Głębokie, Głębokie, Głębokie, Gołdap, Gołdapiwo, Gremzdy, Guzianka Duża i Mała i Kaik, Haleckie, Hańcza, Harsz Mały, Harsz Wielki, Herta Duża, Jaśkowo Duże, Jaśkowo Małe, Jegocin, Jegocinek, Jemieliste, Jodel, Juchnówek, Kamienne, Kirsajty, Kocioł, Kociołek, Kociołek, Kościelne, Kożuchowskie, Kruklin, Krzywa Kuta, Krzywe, Krzywe i Koleśne, Kukowino, Kul, Lemięt, Linówek, Mamry - Święcajty, Marianka I, Marianka II, Mauda, Mieruniszki Małe, Mieruniszki Wielkie, Muliste, Necko i Rospuda, Nicponek, Nidzkie, Nieciecze, Oko, Okrągłe, Okrągłe, Olecko Małe, Olecko Wielkie, Olszewo, Orzysz, Ostrów, Ostrówek, Patelnia, Piecek, Piłaki Wielkie, Pniewskie, Pobłędzie, Pobłędzie Małe, Pogubie Wielkie, Pozezdrze, Przerośl, Przystajne, Przytulskie, Rakówek, Romoty, Rospuda, Roś, Rudnik, Ryżonka Duża, Ryżonka Mała, Sajno, Sedranki i Sedranki Staw, Sejwy, Sernik, Soltmany, Staw Płociczno, Stopka, Stręgiel, Stręgielek, Strzelniki, Sumowo, Szelment Mały, Szurpiły, Świętajno, Tajty, Wiartel-Przylasek, Wilkasy, Wilkus, Wysokie, Zajdy, Żabinki, Żubrowo, Żywki, Żywy,

SĄ DZIERŻAWIONE PRZEZ:

Zakład Rybacki Ruciane Nida
ul. Rybacka 7, 12-220 Ruciane Nida (tel. 087 4231011)

Zakład Rybacki Węgorzewo
Adres: ul. Wolności 4a, 11-600 Węgorzewo (tel. 087 4273110)

Zakład Rybacki Olecko
Adres: ul. Zamkowa 17, 19-400 Olecko (tel. 087 5202083)

Zakład Rybacki Suwałki
Adres: ul. M.Konopnickiej 10, 16-400 Suwałki (tel. 087 5664005)

JEZIORA:
Tałty-Ryńskie, Mikołajskie, Bełdan, Płociczno, Zełwążek, Tałtowisko, Głębokie, Jorzec, Inulec ORAZ Kanały: Tałcki, Mioduński, Grunwaldzki, Szymoński od Szymon D. do mostu na drodze Szymonka - Giżycko. Rzeka Krutynia od mostu w m. Iznota do ujścia do J. Bełdan.

SĄ DZIERŻAWIONE PRZEZ:
Gospodarstwo Rybackie Mikołajki Spółka z o.o.
ulica Mrągowska 14, 11-730 Mikołajki,
tel. 087 4216332; fax 087 4216335

JEZIORA:
Śniardwy, Tyrkło, Tuchlin, Seksty, Kaczerajno, Wejsunek

SĄ DZIERŻAWIONE PRZEZ:
Śniardwy. Sp. z o.o. Gospodarstwo rybackie
12-222 (p-ta Wejstuny), Głodowo gm. Ruciane - Nida
tel. 0 87 423 18 41

foto-kaśka giży

Wysłany: 2009-05-14, 07:57    [Cytuj]

Informator w/w jest aktualny także i w tym roku -2009, względem cen i merytorycznie.
zapraszam

kenny
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-11, 09:59    [Cytuj]

A teraz jeszcze pytanie, kogo obowiązują i jakie zniżki. Nie wiem po prostu co wybrać, jestem studentem i należę do PZW, przyjeżdżam na 7-dni i będę lowił tylko na jednym jeziorze a z tego co widzę, to licencje są na wszystkie jeziora, te okresowe. Przynajmniej tak można stwierdzić sugerując się ceną. Chyba też nie są objęte żadną zniżką. Bo jeśli miałbym 50% zniżki np. to bez różnicy czy wykupię na okres 7 dni, czy na cały rok (+/-10zł).

hubert07

Wysłany: 2009-07-11, 10:40    [Cytuj]

to załóżmy że jadę na 14 dni na mazury, wypływam jachtem z giżycka ale wcześniej kupuje licencje na wszystkie jeziora na 14 dni za 90 zł bo jestem zrzeszony w PZW, i teraz pytanie: jakie są to jeziora?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2009-07-11, 14:04    [Cytuj]

hubert07 napisał/a:
to załóżmy że jadę na 14 dni na mazury, wypływam jachtem z giżycka ale wcześniej kupuje licencje na wszystkie jeziora na 14 dni za 90 zł bo jestem zrzeszony w PZW, i teraz pytanie: jakie są to jeziora?

Nie ma czegos takiego jak zezwolenie na wszystkie jeziora. Przez wiele lat dzierzawcy nie moga dorobic sie jednego karnetu na caly szlak WJM. Wykaz dzierzawcow poszczegolynch jezior masz kilka postow wyzej.

kenny
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-16, 13:44    [Cytuj]

Ok, mniejsza o moje wcześniejsze pytanie, widocznie nie ma takiej możliwości jak napisałem. Zapytam jeszcze o to, czy na jeziorze Żywki jest obowiązek posiadania kapoków w czasie łowienia z łódki. Widzę też, że płaci się za trolling dodatkowe opłaty, o ile dobrze rozumiem nie dotyczy to normalnego łowienia na spławik z łódki. Czy mam rację? Czyli ta podstawowa opłata mnie uprawnia do łowienia z łódki?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2009-07-16, 13:54    [Cytuj]

kenny napisał/a:
Ok, mniejsza o moje wcześniejsze pytanie, widocznie nie ma takiej możliwości jak napisałem. Zapytam jeszcze o to, czy na jeziorze Żywki jest obowiązek posiadania kapoków w czasie łowienia z łódki.

Obowiązek posiadania środów ratunkowych (w tym także koła ratunkowego) wynika z zupełnie innych przepisów. W praktyce wszystko zależy kto przeprowadza kontrolę. Strażników rybackich przewaznie środki ratunkowe nie interesują tylko zezwolenia, inspetorów żeglugi z kolei przeważnie interesują środki ratunkowe, a nie interesuje ich zezwolenie wędkarskie. Na jeziorze Żywki, jako jeziorze poza szlakiem WJM inspektorów, ani policji wodnej nie spotkasz.

kenny
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-16, 14:04    [Cytuj]

Dzięki za informacje :)

CzaQ

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2011-03-20, 21:35    [Cytuj]

Ponieważ uwielbiam łowić ryby i robiłam to odkąd pamiętam, niedługo chcę wyrobić kartę wędkarską( do tej pory łowiłam z tatą na drugą wędkę), a że chciałabym sobie umilić wieczory na Mazurach w tym roku planując trasę np. Węgorzewo -Pisz. chciałabym w miare możliwości łapać na każdym jeziorze tam, gdzie np stoję na 'dziko'. Z tego co tu czytałam nie ma jednego pozwolenia na wszystkie jeziora- co dla mnie jest totalnie bez sensu. Winika z tego to , że będąc np w Mikołajkach muszę znowu szukać gospoarstwa rybackiego by opłacic następne jeziora? Mimo ze płynełam z giżycka i tam wykupilam licencje na kilka jezior? Jeśli źle myśle to proszę o poprawę :P
To dla mnie dosyć istotne bo lubię robic wszystko zgodnie z prawem i nie chiałabym nieporozumień podczas kontroli..
Poza tym słyszałam ,że wielu wędkarzy wogóle nie wykupuje tego pozwolenia na WJM i łowi tylko z kartą wędkarską..
Aha i nie doczytałam ..czy wie ktoś ile kosztuje pozwolenie na połów ryb w okolicach Giżycka tak na 2 tygodnie?
Z góry dziękuję :)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2011-03-20, 22:16    [Cytuj]

1. Tak to prawda. Nie ma jednego zezwolenia na cały szlak WJM. Jest to oczywiście bez sensu i były podejmowane próby wprowadzenia karnetu... niestety dzierżawcy pokłócili się o to ile dla każdego przypadnie pieniędzy... w efekcie nie dostają ich wcale bo... (patrz pkt.2)

2. Żeglarze w większości nie kupują zezwoleń, bo nie chce im się szukać punktu sprzedaży (patrz pkt.1) i łowią nielegalnie. W efekcie... (patrz pkt.3)

3. Łowiąc nielegalnie narażasz się na: mandat (w najlepszym przypadku) oraz konfiskatę wędek jako narzędzia przestępstwa (w wielu przypadkach jest to reguła); w skrajnych przypadkach Państwowa Straż Rybacka może skonfiskować łódź (takie przypadki miały miejsce gdy sprawa trafia do sądu).

Co roku na Mazurach konfiskuje się setki wędek i różnego sprzętu wędkarskiego - być może to lepszy zarobek niż jakieś tam karnety :-/

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2011-03-20, 22:25    [Cytuj]

CzaQ napisał/a:
Jeśli źle myśle to proszę o poprawę :P
Nie mylisz się
CzaQ napisał/a:
ile kosztuje pozwolenie na połów ryb w okolicach Giżycka tak na 2 tygodnie?
Ceny za 2010 (okolice Giżycka bliższe i dalsze): http://www.wedkarstwo.sit.../cenylato09.htm

Inne gospodarstwa na szlaku WJM:
- jeziora północne - Mamry, Święcajty, Kirsajty, Stręgiel a także Nidzkie - http://www.pzw.suwalki.com.pl/index.php
- okolice Mikołajek bez Śniardw - http://www.ryby-mikolajki...Wedkarstwo.html
- Śniardwy - http://okartowo2.w.interia.pl/index.html.htm

Na kazdej stronie masz dokładny wykaz jezior. Na niektórych też wykaz punktów sprzedaży zezwoleń.

Pozdrawiam

CzaQ

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2011-03-20, 22:50    [Cytuj]

Dziekuję bardzo za podpowiedzi i wykaz stronek :-)dużo mi to rozjaśniło. Szczerze mówiąc gdybym miała co chwila opłacać każde jezioro z osobna tylko po to by 1-2 dni pomoczyć kija za te -naście złotych całkowicie mi się nie płaca:/

mazury.info.pl napisał/a:

2. Żeglarze w większości nie kupują zezwoleń, bo nie chce im się szukać punktu sprzedaży (patrz pkt.1) i łowią nielegalnie. W efekcie... (patrz pkt.3)

I wcale się im nie dziwie, po to jedzie się na wypoczynek by się relaksować a nie biegać po zezwolenia co troche..

mazury.info.pl napisał/a:

3. Łowiąc nielegalnie narażasz się na: mandat (w najlepszym przypadku) oraz konfiskatę wędek jako narzędzia przestępstwa (w wielu przypadkach jest to reguła); w skrajnych przypadkach Państwowa Straż Rybacka może skonfiskować łódź (takie przypadki miały miejsce gdy sprawa trafia do sądu).

Nie pozostaje mi zatem nic innego jak wykupic zezwolenie w Giżycku i łowić tylko na jeziorach wyznaczonych. Nie uśmiecha mi ukrywanie z wędką i siedzenie w ciagłym stresie-bo a może skontroluja..

drzazy
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-21, 08:40    [Cytuj]

W tym roku będę miał anglika na pokładzie jachtu , zagorzałego wędkarza. Jak z opłatami dla niego za wędkowanie ? Rozumiem że licencja wykupiona na dane jezioro , karty wędkarskiej nie musi mieć ,ale czy ta opłata będzie specjalnie jakoś podwyższona ?

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2011-03-21, 09:52    [Cytuj]

drzazy napisał/a:
,ale czy ta opłata będzie specjalnie jakoś podwyższona ?
Nie. Wyjątkiem jest PZW (czyli jeziora na północ od mostu sztynorckiego + Nidzkie). Ale tam zwyżka wynika z bycia niezrzeszonym w PZW a nie z bycia obcokrajowcem. Reszta opłat IMHO jak Polacy.
Ostatnio zmieniony przez Piotr Lewandowski 2011-03-21, 10:15, w całości zmieniany 1 raz  

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2011-03-21, 10:14    [Cytuj]

Kiedyś (daaawno) badałem sprawę i dostałem informację, że cudzoziemcy płacą podwójnie. Po tym jak zwolniono cudzoziemców z konieczności posiadania karty wędkarskiej podobno też wprowadzono podwojną opłatę dla nich. Jednak to wszystko na poziomie plotek i być może dotyczy tylko jednego rodzaju pozwoleń. Generalnie chętnie bym sięgnął do źródeł w tej sprawie.

kursmazury

Wysłany: 2011-03-21, 10:24    [Cytuj]

Niedawno organizowałem podlodowe połowy dla grup Anglików i Belgów. Opłata była standardowa, jak dla Polaka. Jesteśmy w UE i "Schoengen" od jakiegoś czasu, więc zwiększone opłaty dla osób z państw z UE byłyby niezgodne z prawem. O ile dobrze kojarzę.

Marian

Wysłany: 2011-03-21, 12:01    [Cytuj]

Justynko,
jeśli chcesz wykupić zezwolenie na 2 tygodnie, to musisz określić gdzie zamierzasz łowić.

Ja wykupiłem tzw. wszystkie jeziora w PZW Suwałki na cały sezon za 240 złociszy.
Niby drogo, ale będę na wodzie cały sezon.
Te wszystkie jeziora są wyszczególnione na ich stronie. Również cennik jak i regulamin.

Na szlaku WJM z tej listy są: Mamry, Święcajty, Dargin, za śluzą Nidzkie, Guzianka.
Dodać można jeszcze Roś za następną śluzą.

Kisajno, Niegocin i inne pomniejsze należą do GR Piękna Góra.

Śniardwy, Seksty, Kaczerajno do innego GR.

Bełdany, Mikołajskie i pomniejsze do GR Mikołajki.

Istny galimatias.
Wybierz tak jak ja, tylko na 2 tyg.
Pzdr. Marian

PS
Cudzoziemcy płacą tak jak wędkarze niezrzeszeni w PZW,
nie muszą posiadać karty wędkarskiej.

[ ODPOWIEDZ ]