FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wywrotka na Mamrach
Autor Wiadomość
<|Andrzej Drago

Wysłany: 2019-08-21, 10:10    [Cytuj]

Masz rację , w 2007 było do przewidzenia .

~Tomek J

Wysłany: 2019-08-22, 21:48    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:

To była młoda burza, która powstała i wyładowała się akurat nade mną. To o niej niechybnie pisał p. Klemens Grzegorski w swojej skromnej, ale jak treściwej broszurce "Jak żeglować w trudnych warunkach na śródlądziu". Jak ją znajdę - wkleję stosowny fragment, na teraz napiszę tylko że chodziło o "spotykaną na Mazurach odmianę tego rodzaju burzy, rozwijającej się w ciągu kilkunastu minut z niewinnego kłębuszka małej chmurki która pojawiła się nad naszymi głowami", o ile dokładnie zapamiętałem.

Niestety zapamiętałem bardzo niedokładnie. Poczynając od tytułu książki i jej Autora. To było "Żeglowanie po wodach śródlądowych" p. Jerzego Sydowa. Stosowny fragment - poniżej.
Zatem może to właśnie tego rodzaju zjawiska określane są "białym szkwałem" uderzającym "z czystego nieba"? Grozę budzi niezwykła ich gwałtowność (potwierdzona obydwoma opisami: moim oraz mojego Przedmówcy kuba1323), przede wszystkim jednak brak nadciągającej z oddali, ciemnej rozległej chmury, ostrzegającej swoim groźnym wyglądem, "kowadłem" i "podkową", ścianą nadciągającego deszczu łączącą chmurę z powierzchnią ziemi, wreszcie coraz bliższymi grzmotami i błyskawicami piorunów. Ci którzy coś takiego przeżyli często doznają szoku takiego że relacjonując to co widzieli gubią wiele istotnych szczegółów, i stąd niechybnie się biorą "morskie opowieści" którzy u znawców podstawowych, typowych zjawisk atmosferycznych takich jak typowa mezoskalowa burza cieplna czy też frontowa przyjmowane są z niedowierzaniem. Zjawisko o którym jest mowa ma przebieg tak lokalny że zwykle, szczególnie w miejscach tak mało uczęszczanych jak Rominek a co dopiero tak odludnych jak Narew mają tylko pojedynczych świadków, albo i wcale.

Tomek Janiszewski

P1070914.JPG
Plik ściągnięto 22 raz(y) 2,84 MB

Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2019-08-22, 21:50, w całości zmieniany 2 razy  

~najmita

Wysłany: 2019-08-22, 22:32    [Cytuj]

Tomku, tego typu burzę przeżyłem na Śniardwach. "Zaskoczyła" nas w czasie regat (Międzynarodowe Mistrzostwa Turystycznych Jachtów Kabinowych w Wierzbie). Jestem pewien, że p. Marian Bełbot również startował w tych regatach. Byliśmy już w wyścigu gdy siła wiatru osiągnęła swoje apogeum (byliśmy bodajże na kursie z wiatrem). Trzy jachty wywróciły się natychmiast reszta jakoś sobie poradziła (chociaż żagli nieśliśmy sporo). Wyścig zakończył się normalnie i był zaliczony do klasyfikacji. Jak my sobie radziliśmy opowiem kiedy indziej w realu.
Ostatnio zmieniony przez najmita 2019-08-22, 22:33, w całości zmieniany 1 raz  

kuba1323

Wysłany: 2019-08-24, 23:31    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Co zatem przeżyliście Twoim zdaniem?

do tej pory myśleliśmy, że to właśnie biały szkwał, patrząc na definicje i to co piszecie się myliliśmy
dlatego chciałem się dopytać czy zjawisko które miało miejsce było mazurskim BS, czy ma ono swoją inną definicję ponieważ miało miejsce
wcześniej od starszych żeglarzy parę razy usłyszałem, że właśnie tak wygląda biały szkwał na mazurach

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-08-25, 09:57    [Cytuj]

kuba1323 napisał/a:
czy zjawisko które miało miejsce było mazurskim BS,

Takie pojęcie istnieje tylko w "mazurskich opowieściach". W meteorologii, czyli NAUCE niemal każde zjawisko meteorologiczne jest już zdefiniowane i opisane. Nie jestem specjalistą, więc nie podejmuję się definiować czegoś, czego nie doświadczyłem.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2019-08-25, 18:13    [Cytuj]

Cytat:
mazurskim BS, czy ma ono swoją inną definicję ponieważ miało miejsce

Przede wszystkim, nie ma czegoś takiego jak mazurski, bo WJM to nie kraina z piekła rodem, gdzie tylko tam występują jakieś zjawiska pogodowe nie spotykane gdzie indziej. Sa burze, zmiany pogody, nadejście silniejszego wiatru lub silniejszego szkwału. Są to normalne zjawiska pogodowe nie przypisane tylko wyłącznie WJM.

Sławek

~Tomek J

Wysłany: 2019-08-25, 21:08    [Cytuj]

To co przeżyłem było najwyraźniej Kurpiowskim Białym Szkwałem :mrgreen: :lol: :-P

Tomek Janiszewski

filip55

Wysłany: 2019-08-25, 23:10    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
Cytat:
mazurskim BS, czy ma ono swoją inną definicję ponieważ miało miejsce

Przede wszystkim, nie ma czegoś takiego jak mazurski, bo WJM to nie kraina z piekła rodem, gdzie tylko tam występują jakieś zjawiska pogodowe nie spotykane gdzie indziej. Sa burze, zmiany pogody, nadejście silniejszego wiatru lub silniejszego szkwału. Są to normalne zjawiska pogodowe nie przypisane tylko wyłącznie WJM.

Sławek

Są też zjawiska pogodowe, którym ze względu na przebieg lub liczbę ofiar nadaje się nazwy własne. Tak jak burzy z 2007 roku, która pochłonęła tyle ofiar, nadano nazwę Mazurski Biały Szkwał.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-08-25, 23:11    [Cytuj]

filip55 napisał/a:
Są też zjawiska pogodowe, którym ze względu na przebieg lub liczbę ofiar nadaje się nazwy własne. Tak jak burzy z 2007 roku, która pochłonęła tyle ofiar, nadano nazwę Mazurski Biały Szkwał.

Kto taką nazwę nadał i kiedy?

filip55

Wysłany: 2019-08-25, 23:41    [Cytuj]

Kto? - nie wiem
Kiedy? pewnie jeszcze 21 sierpnia 2007 roku. Ta nazwa własna funkcjonuje po dzień dzisiejszy.
Może zrobimy ankietę wśród użytkowników co dla nich oznacza określenie Mazurski Biały Szkwał:
o- burzę z dnia 21 sierpnia 2007 roku, która pochłonęła życie 12 osób
o- nie wiem o co chodzi - nie istnieje takie określenie.

Nie roztrząsam, czy nazwa ta została nadana prawidłowo. Być może tak, być może nie. Jedni twierdzą, że biały szkwał to gwałtowny uskok wiatru, inni twierdzą, że dla nich na Mazurach, biały szkwał oznacza gwałtowny wiatr podnoszący kropelki wody. Dla mnie określenie Mazurski Biały Szkwał oznacza nazwę własną burzy z 2007 roku.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-08-25, 23:52    [Cytuj]

Każdy na swój użytek może sobie nazywać co chce i jak chce. Na własny użytek.

Kropelki wody podnosi co druga burza. Bywają lata, że na Mazurach "biało od szkwałów". :-P

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2019-08-26, 07:13    [Cytuj]

Cytat:

Na Pomorzu też zginęło kilka osób, a burza była identyczna i też mamy to nazwać mazurskim białym szkwałem, czy może Pomorskim łamaczem drzew.

Sławek

~Tomek J

Wysłany: 2019-08-26, 08:05    [Cytuj]

filip55 napisał/a:
Dla mnie określenie Mazurski Biały Szkwał oznacza nazwę własną burzy z 2007 roku.

Tę burzę zwykłem byłoe określać skrótem MBS'2007. Co zaś oznacza określenie Mazurski Biały Szkwał - opisałem w poście
https://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?p=317897#317897

Tomek Janiszewski

[ ODPOWIEDZ ]