FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wywrotka na Mamrach
Autor Wiadomość
pough
gorszego sortu

Wysłany: 2019-06-28, 16:48    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
pough napisał/a:
Poczytaj o Wielkich Jeziorach Ameryki Północnej

...w kontekście wywrotki na Mamrach?

Nie...
w kontekście poprzedzającego postu Sławka nawiązującego do gór i downwinds spadającego powietrza, a nie wiatrów spadowych (katabatycznych).
Ostatnio zmieniony przez pough 2019-06-28, 16:52, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-06-28, 19:34    [Cytuj]

Tobo. Dobry żeglarz po prostu wie kiedy można spodziewać się nawałnicy, dlatego pod tym względem nie ma dla niego sytuacji nieprzewidywalnych. Inni wolą wierzyć w "białe szkwały" i inne gromy z jasnego nieba.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2019-06-28, 20:19    [Cytuj]

pough napisał/a:
mazury.info.pl napisał/a:
pough napisał/a:
Poczytaj o Wielkich Jeziorach Ameryki Północnej

...w kontekście wywrotki na Mamrach?

Nie...
w kontekście poprzedzającego postu Sławka nawiązującego do gór i downwinds spadającego powietrza, a nie wiatrów spadowych (katabatycznych).

Robercie, a na WJM było takie zjawisko, bo na razie tylko słysze o spadającej wichurze z drzewa, itp. Ten grad to padał z bezchmurnego nieba. wywrotki w tym roku to efekt wiatru burzowego, a burze widać z daleka i nikt mi nie wmówi ,że wyskoczy nagle jak królik z kapelusza zza drzewa.

Sławek

Piotr Przybecki

Wysłany: 2019-06-28, 20:37    [Cytuj]

Powoływanie się na siły wyższe lub na szczęście, jak mawiał nasz śp. Czesław Marchaj, to NIEZDOLNOŚĆ ZROZUMIENIA OSTATECZNEJ PRZYCZYNY. Żeglarz zawsze powinien być przewidujący, w przeciwieństwie do polityków, oczywiście.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2019-06-28, 20:50    [Cytuj]

Sławku. Na WJM białe szkwały jak na razie nie występowały, aczkolwiek nie wykluczam, że może kiedyś się pojawią, bo przy zmieniającym się klimacie mamy coraz więcej dynamicznych zjawisk konwekcyjnych. Dotychczas te zjawiska o znacznej zmianie siły wiatru dochodzącej do niebezpiecznego, występowały na WJM tylko z widocznym za wczasu chłodnym frontem burzowym.

Twój post przypisywał zjawisko szkwału z nikąd tylko do oceanów i jezior położonych w górach z czym się do końca nie zgadzam, bo dość znanym obszarem występowania tego zjawiska są Wielkie Jeziora Ameryki Północnej.
Stąd mój post, a również w przeciwieństwie do jezior w górach, o których piszesz i wiatrów katabatycznych, które da się przewidzieć, białe szkwały są trudne do przewidzenia, a ich powstawanie nie do końca poznane, choć są pewne teorie nawet dość logiczne wyjaśniające to zjawisko.
Ostatnio zmieniony przez pough 2019-06-28, 21:00, w całości zmieniany 1 raz  

<|Tobo

Wysłany: 2019-06-28, 21:46    [Cytuj]

Zgoda co do "zjawisk nadprzyrodzonych", ale nie da się przewidzieć wszystkiego. Zobaczcie, że jacht na Mamrach wywrócił się przy pomoście, Siga opisywał jak jego i Zbyszka Zgrzyba jachty nagły podmuch wrzucił dziobami (boje puściły) na pomost, a jachty obok nieruszone. Nie są złymi żeglarzami. Dziwne wiatry zza drzew na rynnowych jeziorach chyba każdy spotkał. Nie całą "naturę" żywiołów zrozumieliśmy, zbadaliśmy. Ciekawostką jest z jaką prędkością wieją wiatry kilkanaście kilometrów nad nami.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-06-28, 21:57    [Cytuj]

Tobo. Wiatry zza drzew? Jakaś nowa meteorologia?

<|Tobo

Wysłany: 2019-06-28, 22:26    [Cytuj]

Znad koron drzew na wysokim brzegu rynnowego jeziora ;-)

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2019-06-28, 22:45    [Cytuj]

Wracając do mikro trąby powietrznej zfilmowanej przez Nepolyaka, czy szkwałów na przestrzeni metrów, gdy kilka metrów dalej wiatru nie było.

IMHO na filmie jeśli dobrze pamiętam trąba powstała w zacienionym miejscu.

Wystarczy punktowa różnica temperatur, by takie zjawisko konwekcyjne punktowo powstało.
Zacienione miejsce, zimniejszy prąd wody i punktowo powstaje niższe ciśnienie generujące komin powietrza w dół podczas gdy obok od nagrzanych powierzchni jest komin w górę. Spadające powietrze na powierzchni rozchodzi się w różnych kierunkach.

Takie mikro zjawiska konwekcyjne IMHO mogą czasem wystąpić punktowo im większa różnica temperatur, tym bardziej dynamiczne.
Jednak IMHO takie zjawiska nie są niebezpieczne gdy w obszarze nie ściera się front ciepły z zimnym, a te raczej są widoczne a przynajmniej dostępne w prognozach.
Ostatnio zmieniony przez pough 2019-06-28, 22:46, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-06-28, 23:54    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Znad koron drzew na wysokim brzegu rynnowego jeziora ;-)

No i cóż w tym niespodziewanego? To odwieczne prawa fizyki, a o wpływie przeszkód/brzegu na kierunek wiatru uczą nawet na słabych kursach żeglarskich.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2019-06-29, 00:29    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Czytając nasze forum to można uznać, że burz tu nigdy nie ma (na pewno blisko Giżycka), nigdy gwałtownych niespodziewanych podmuchów wiatru nie ma ( te połamane drzewa to od wiatrów żeglarzy wypróżniających się pod krzakiem ;-) ), fale to tu tu u nas tylko maleńkie... Relacje wielu wodniaków to wszystko wymysły fantastów. Wywrócona łódka przy pomoście (!) na Mamrach to pewnie wada konstrukcyjna jachtu? Wywrotka jachtu niedawna na Nidzkim gdy wiatr na przesmyku spadł zza drzew to wymysł. Sfilmowana przez forumowicza mini-trąba to fotomontaż. Nie ma tu szkwałów które potrafią przykleić łódkę do wody i zatrzymać w miejscu. Przyśniło mi się jak na Bocznym uciekając (z instruktorem) z wiatrem od szkwału z gradem musieliśmy balastować tango żeby się nie wywaliło (zmierzony wiatr na brzegu był 7B), zmiana pogody była w ciągu minut. Nie ma to jak zakrzywiać rzeczywistość pod swoje tezy i pomijać fakty... Tak łatwiej żyć ;-)

Tomku, Twój sarkazm zacznie być takowym jeżeli tylko skasujesz jeden prawdziwy szczegół: skasuj słowo "nieprzewidywalne" i wówczas moz2sz się pośmiać z tego, co się na forum wypisuje. Bo tutaj nikt nie podważa fakty występowania NA MAZURACH burz, nawałnic i nawet huraganów. Wielu podważało powszechną w późniejszych relacjach cechę: rzekomą nieprzewidywalność zjawisk i rzekomy brak oznak i symptomów. Tylko tyle. Przewidywalna burza widoczna z daleka tak samo łamie drzewa i kładzie jachty.
Co do fal: osobiście nie widziałem na Mazurach większych niż 50-60 cm. Czytałem za to o trzymetrowych.

<|Tobo

Wysłany: 2019-06-29, 08:29    [Cytuj]

Nie podważam symptomów, obserwacji, patrzenia w prognozy, zerkania na rozwój chmurki ciekawej. Co jednak, mieli robić żeglarze zacumowani do brzegu, pomostu? Słabi byli?

~Rafał1960

Wysłany: 2019-06-29, 08:42    [Cytuj]

Na stronie .lowcyburz.pl jest kopalnia infomacji o takich zjawiskach.
A pasjonaci znają się na rzeczy

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2019-06-29, 13:08    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Nie podważam symptomów, obserwacji, patrzenia w prognozy, zerkania na rozwój chmurki ciekawej. Co jednak, mieli robić żeglarze zacumowani do brzegu, pomostu? Słabi byli?

A czy ktokolwiek na forum im cokolwiek zarzucał? Lub coś sugerował?

~NePolyak

Wysłany: 2019-06-29, 22:55    [Cytuj]

pough napisał/a:
Moje IMHO jest inne. Trąba powstała z powodu zderzenia się wiatrów wiejących z przeciwnych kierunków. Takie same zjawisko obserwowałem na granicy Mikołajskiego i Bełdan.

Co do kilku burz w tym sezonie jestem zdania, że one się utworzyły albo bardzo blisko Mazur, albo wręcz nad jeziorem, np. 8 czerwca na Nidzkim. To nie są burze, które tworzą się przykładowo pod Olsztynem i przesuwają się nad WJM ze sporą prędkością. Takie są przewidywalne, można je śledzić na burze.dzis.net i zawczasu się schować. Chmura burzowa, która utworzyła się w 15-20 minut na BC nie dała dużo szans tym, co płynęli środkiem jeziora. Nie było jej na burze.dzis.net, odnotowano ją dopiero po przejściu szkwału burzowego i pierwszych wyładowaniach. Akurat ja zdążyłem uciec i miałem kilka minut na obserwację w miarę osłoniętym miejscu. Na jeziorach rynnowych jak np. Bełdany można nie zauważyć procesu tworzenia się chmury burzowej.
Ostatnio zmieniony przez NePolyak 2019-06-29, 22:57, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-06-29, 23:10    [Cytuj]

NePolyak napisał/a:
Na jeziorach rynnowych jak np. Bełdany można nie zauważyć procesu tworzenia się chmury burzowej.

Co nie oznacza, że są nieprzewidywalne. Poza tym od tego są aplikacje, a o nadchodzącej burzy nie świadczą wyłącznie "czarne chmury".

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2019-06-29, 23:15    [Cytuj]

NePolyak napisał/a:
pough napisał/a:
Moje IMHO jest inne. Trąba powstała z powodu zderzenia się wiatrów wiejących z przeciwnych kierunków. Takie same zjawisko obserwowałem na granicy Mikołajskiego i Bełdan....

Bardzo możliwe. Poziome ruchy/uskoki/wiry powietrza mogą wyzwolić zjawisko, ale mimo wszystko IMHO potrzeba różnicy temperatur, gdzie przy niższej temp. powstanie obszar niższego ciśnienia.
Wiatry wieją w kierunku niskiego ciśnienia, a więc. IMHO w miejscu zderzenia (o którym piszesz) takie niskie ciśnienie musiało powstać. Taki punktowy zimny front.

~NePolyak

Wysłany: 2019-06-29, 23:53    [Cytuj]

Zbyszku, zacytowałeś najmniej ważne zdanie z mojego postu. I jak dalej dyskutować? :)
Tak, na meteo, gdzie aktualizacja prognoz jest raz na 6 godzin, była zapowiedziana burza na g. 17-18 w Rynie. W Mikołajkach i Rucianem miało nic nie być zgodnie z prognozą o g. 12-tej. Płynąłem od 12 do 17 z Guzianki na Skanał i cały czas obserwowałem niebo i warunki wiatrowe. Wiało w podmuchach do 1 Bft, ale przeważnie była całkowita flauta. Na burze.dzis.net burze pojawiły się w okolicach Elblągu ok. 13-tej i kierunek wskazywał na Mazury. Prędkość ok. 50 km/h. Czyli mniej więcej by się zgadzało, pomyśli sobie przeciętny czarterowicz. Duszno było przez cały dzień. Ale to nie ta burza dotarła na Mazury, ale na samych Mazurach utworzyła się w kilkanaście minut komórka burzowa. Byłem wtedy na Tałtach, więc widać było proces tworzenia się chmury i trwało to max 20 minut od pojawienia się małego cumulonimbusa do uderzenia wiatru. Jak ma czarterowicz to przewidzieć? Oczywiście żadne maszty nie mrugały...

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-06-30, 00:03    [Cytuj]

Polecam aplikację SatView. Masz tam zdjęcia satelitarne na żywo, bez żadnych opóźnień. Jeżeli jest duszno, gorąco i słabo wieje, to warto co jakiś czas zerkać na animacje. Widać na nich doskonale tworzące się komórki burzowe. W dzisiejszych czasach nie ma burz nieprzewidywalnych nawet dla laików. Starzy żeglarze byli zdani wyłącznie na swoje doświadczenie i tzw. "nosa". Dziś jest znacznie łatwiej. Są też hausboty, na których jest bezpiecznie niezależnie od warunków na jeziorze.

~juzekp

Wysłany: 2019-06-30, 01:26    [Cytuj]

pough napisał/a:
... białe szkwały są trudne do przewidzenia, a ich powstawanie nie do końca poznane, choć są pewne teorie nawet dość logiczne wyjaśniające to zjawisko.

Nieprawda. Są poznane, i to dokładnie, oto przykład :
W dawnych czasach dzielny zejman po rejsie zszedł z żaglowca prosto do tawerny. Tam spotyka znanego pisarza marynisty (który nota bene nigdy nie pływał na żadnym statku) i na powitanie (pisarz) stawia mu obficie - bo dzielny zejman przecież jest bardzo spragniony ! I zaczynają się morskie opowieści, które pisarz chłonął pamięcią, lub nawet notował. A zejman opowiadał o zwodniczych syrenach, strasznych rekinach, ośmiornicach, które ogromnymi mackami zdolne były zatopić statek i rozmaitych straszydłach, falach jak domy, białych wielorybach, Neptunie, który go trójzębem żgał, białych szkwałach z jasnego nieba, i wiele wiele innych - nawet o białych myszach :!:

A Biały Szkwał na mazurach (MBS) - (nie mylić z literackim określniem z morskich opowieści) jest faktem, setki żeglrzy i rybaków (nie mylić z pismakami z 2007 roku) o nim pisało, opowiadało i nakręcało filmy, publikowane w necie, a także na forach żeglarskich.

Co to jest "szkwał" każdy żeglarz wie. Jest to nagły, krótkotrwały poryw wiatru (Wikipedia). Biały szkwał (Mazurski) natomiast jest szczególnym szkwałem, - zasługującym zatem na własną nazwę - jest szczególnie silny, a więc niebezpieczny. Objawia się białawym tumanem zrywanej i rozpylonej wody - stąd jego nazwa. MBS jest stary jak Mazury, nazwa także.

Nie zgadzasz się ze mną ? To dlaczego swoje drzwi nie zamykasz jakąś budowlą ogrodzoną wodą i groblą ? dlaczego słynna budowla z Malborka nie jest dziełem rusznikarza ? dlaczego karabin nie zamykasz na klucz ? itd. itp. Taka wieloznaczność to hohonim - bardzo rozpowszechniona forma w języku polskim.

Szkwał, zwłaszcza biały (czyli wiatr) nie może być nigdy burzą, ani nawałnicą !!! Może być częścią burzy czy nawałnicy ale nigdy odwrotnie !!!

Nie dajcie się zwariować :!: :!: :!: [/b]

[ ODPOWIEDZ ]