FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wywrotka na Mamrach
Autor Wiadomość
~najmita

Wysłany: 2019-07-03, 07:48    [Cytuj]

Robert, z tymi rekinami to niecelny żart :-D . Mnie kiedyś gonił rekin, jacht ;-) :lol:

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-07-03, 08:33    [Cytuj]

Pewnie tak jak "bindugi" w odniesieniu do cumowania na dziko gdziekolwiek.

~najmita

Wysłany: 2019-07-03, 08:35    [Cytuj]

Na bindugach i tratwach drewna wychowałem się ... :-P :-D

~foq

Wysłany: 2019-07-03, 09:07    [Cytuj]

najmita napisał/a:
juzekp napisał/a:

Twierdzisz że białych szkwałów na Mazurach nie ma. Oczywiście w wydaniu "wihte squall" ich niema, bo nawet do dziś żadne oficjalne/wiarygodne dowody na ich istnienie nawet w tropikach nie istnieją. Potężne Białe Szkwały na naszym terenie, które dodatkowe określenie "Mazurski" otrzymały od naszych forowiczów, są określeniem zwyczajowym , bardzo starym powstałym wiele pokoleń temu, przez ludzi działających na jeziorach - rybaków i żeglarzy, a nie -jak ktoś stwierdził "usiłujemy je obecnie wprowadzić", a tym bardziej "ochrzczone w mediach". Są w przeciwieństwie do white squall widoczne i przewidywalne.
Pozdrawiam - Józek

Mam dokładnie takie same zdanie na ten temat. W szczególności wytłuszczony fragment w cytacie. Ja używałem określenia biały szkwał w czasach gdy jeszcze nie interesowałem się żeglarstwem.

Popieram w 100%. Patent '80, ojciec zaś do końca legitymował się niskim dwucyfrowym patentem sternika z wczesnych lat .50 (oryginał, u kontrolujących 'generował karpika') - i jakoś o white squallach nie słyszeliśmy. Z pewnością z winy żelaznej kurtyny :mrgreen: Za to o białych szkwałach owszem, potwierdzam że to pojęcie powszechne już w czasach, kiedy wielu adwersarzy jeszcze na świecie nie było ...

A tak z innej beczki. Admin & Co. twierdzą że wystarczy pojęcie szkwał. ew. burza. Koledzy, nie rozciągajcie mnie: szkwał to jest jak wiatr chwilowo wzrośnie o 2 stopnie, burza zaś, jak walnie kilka piorunów. Natomiast kiedy wiatr wywala na burtę ciężką krypę zacumowaną w bezpiecznym porcie, a w lesie zdrowe drzewa z korzeniami lub kiedy 8-9 metrowy jacht, prujący jak motorówka jedynie na olinowaniu, urządza przedstawienie dla połowy Mikołajek, wszystkich tv i YT i daje ciała jedynie wskutek braku możliwości utrzymania kierunku 'z wiatrem' - to te sytuacje i panujące warunki zdecydowanie zasługują na coś więcej.

Warunki atmosferyczne zwykle są przewidywalne, zgadza się - ale to nie znaczy, że mimo wszystko nie zostaniemy zaskoczeni ich siłą, skalą, rozległością, wcześniejszym nadejściem, etc.; nie znaczy także, że mimo posiadanej wiedzy o ww. warunkach nigdy nie zostaniemy zmuszeni przez czynniki trzecie do chwilowej walki o przetrwanie, miast sączyć kormorana lub wiskacza na zawietrznym brzegu, w loży szyderców. A poza tym Mazury robią się ciasne, a
gdzieś cumować trzeba, czasem też w porcie na łysym, nawietrznym brzegu czy pod starym drzewem ...

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2019-07-03, 09:15    [Cytuj]

najmita napisał/a:
juzekp napisał/a:

Twierdzisz że białych szkwałów na Mazurach nie ma. Oczywiście w wydaniu "wihte squall" ich niema, bo nawet do dziś żadne oficjalne/wiarygodne dowody na ich istnienie nawet w tropikach nie istnieją. Potężne Białe Szkwały na naszym terenie, które dodatkowe określenie "Mazurski" otrzymały od naszych forowiczów, są określeniem zwyczajowym , bardzo starym powstałym wiele pokoleń temu, przez ludzi działających na jeziorach - rybaków i żeglarzy, a nie -jak ktoś stwierdził "usiłujemy je obecnie wprowadzić", a tym bardziej "ochrzczone w mediach". Są w przeciwieństwie do white squall widoczne i przewidywalne.
Pozdrawiam - Józek

Mam dokładnie takie same zdanie na ten temat. W szczególności wytłuszczony fragment w cytacie. Ja używałem określenia biały szkwał w czasach gdy jeszcze nie interesowałem się żeglarstwem.

Co do opowieści od pokoleń...

...dawno temu, wiele pokoleń wstecz, opowiadano, że Ziemia jest płaska... ;-)
Ostatnio zmieniony przez pough 2019-07-03, 09:17, w całości zmieniany 1 raz  

~najmita

Wysłany: 2019-07-03, 09:20    [Cytuj]

Nie chciałbym krzywdzić ofiar i załóg żaglowców dotkniętych zjawiskiem white squall ale po głowie chodzi mi taka myśl czy nie wymyślono tego zjawiska dla potrzeby ubezpieczalni.
Zjawisko dziur w powietrzu znane jest w lotnictwie od dawna dlaczego więc zjawisko white squall zostało odkryte dopiero w późnych latach 80-tych XX wieku? I nie tłumaczmy tego zmianami klimatycznymi bo ja nie zauważam zmian w ciągu mojego życia, a więc około pół wieku.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2019-07-03, 09:25    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Nie chciałbym krzywdzić ofiar i załóg żaglowców dotkniętych zjawiskiem white squall ale po głowie chodzi mi taka myśl czy nie wymyślono tego zjawiska dla potrzeby ubezpieczalni.
Zjawisko dziur w powietrzu znane jest w lotnictwie od dawna dlaczego więc zjawisko white squall zostało odkryte dopiero w późnych latach 80-tych XX wieku?

Coś w tym może być... ;-)
najmita napisał/a:
I nie tłumaczmy tego zmianami klimatycznymi bo ja nie zauważam zmian w ciągu mojego życia, a więc około pół wieku.

Ja dostrzegam... w dynamice... ale zjawiska jako takie faktycznie się nie zmieniły...

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-07-03, 09:44    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Na bindugach i tratwach drewna wychowałem się ... :-P :-D

Ja nie, bo na północy bindug było jak na lekarstwo, ale będąc w okolicach Pisza skakałem po tratwach z drewnianych bali. :-P

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-07-03, 09:55    [Cytuj]

pough napisał/a:
...dawno temu, wiele pokoleń wstecz, opowiadano, że Ziemia jest płaska... ;-)

Szach i mat. ;-)

~najmita

Wysłany: 2019-07-03, 09:58    [Cytuj]

Przed chwilą położyłem poziomicę na podłodze i ... jest płaska :-P :lol:

<|Tobo

Wysłany: 2019-07-03, 10:41    [Cytuj]

najmita napisał/a:
I nie tłumaczmy tego zmianami klimatycznymi bo ja nie zauważam zmian w ciągu mojego życia, a więc około pół wieku.
- nie widzisz twardych danych odnośnie zmian w gatunkach fauny i flory rodzimej, danych naukowych z poważnych badań, znikających lodowców, zmianie odległości stałego lodu od lądu w Arktyce? Przykłady można mnożyć. Osobiście - dostrzegam jednak w świecie wokół siebie zmiany, które niby są naturalne, ale nie w okresie jednego krótkiego życia .

tomtomtom

Wysłany: 2019-07-03, 13:04    [Cytuj]

najmita napisał/a:

Zjawisko dziur w powietrzu znane jest w lotnictwie od dawna... .

Te "dziury", to najczęściej prądy zstępujące - to one są odpowiedzialne za wiele katastrof samolotów, zazwyczaj podchodzących do lądowania, lub tuż po starcie. Ale... jest to zjawisko konwekcyjne (czyli pionowy ruch powietrza) związane w ośrodkiem wysokiego ciśnienia, zachodzące zazwyczaj w chmurze burzowej. Jeśli takie zjawisko pojawia się na bezchmurnym niebie, łączyłbym to raczej z zakłóceniem przepływu powietrza w górnych warstwach atmosfery (jet stream). Być może lokalnie, na niewielkiej przestrzeni, pojawia się taki gradient ciśnienia, że jet stream "schodzi" punktowo do poziomu ziemi. Stąd pewnie trudność z badaniem tych zjawisk - są krótkotrwałe i ograniczone terytorialnie. Musiałyby wystąpić niemal dokładnie nad stacjami meteo, by je zarejestrować i poddać analizie. Tak, czy inaczej - zerknijcie na inny wątek na forum, który zaczyna się fotografią wału szkwałowego przed frontem burzowym i pytaniem - co robić w takiej sytuacji. Czy szkwał spod takiej chmury też byłby niespodziewany, a może nawet biały?

~najmita

Wysłany: 2019-07-03, 20:40    [Cytuj]

tomtomtom napisał/a:
Tak, czy inaczej - zerknijcie na inny wątek na forum, który zaczyna się fotografią wału szkwałowego przed frontem burzowym i pytaniem - co robić w takiej sytuacji. Czy szkwał spod takiej chmury też byłby niespodziewany, a może nawet biały?

W przypadku szkwału spod chmury burzowej sprawa jest jasna jak ciemna chmura :lol: . Zjawisko poznane i znane. Nie jest to zjawisko niespodziewane i nie wiążę go ze zjawiskiem białego szkwału.
Biały szkwał to szkwał o takiej sile, że rozpyla wodę na pył, biały pył. Zjawisko trwa kilka/kilkanaście sekund.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-07-03, 20:45    [Cytuj]

tomtomtom napisał/a:
Tak, czy inaczej - zerknijcie na inny wątek na forum, który zaczyna się fotografią wału szkwałowego przed frontem burzowym i pytaniem - co robić w takiej sytuacji. Czy szkwał spod takiej chmury też byłby niespodziewany, a może nawet biały?

Nie ma niespodziewanych szkwałów spod chmury.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-07-03, 20:46    [Cytuj]

najmita napisał/a:

Biały szkwał to szkwał o takiej sile, że rozpyla wodę na pył, biały pył.

Mylisz pojęcia, podobnie jak ktoś kto binduga nazywa miejsce, które nią nie jest. Niby wiadomo o co chodzi, ale błąd jest ewidentny.

~najmita

Wysłany: 2019-07-03, 20:51    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
najmita napisał/a:

Mylisz pojęcia, podobnie jak ktoś kto binduga nazywa miejsce, które nią nie jest. Niby wiadomo o co chodzi, ale błąd jest ewidentny.

Coś więcej? Rozjaśnij, Zbyszku trochę.
Nazwę biały szkwał wymyśliłem w latach 60-tych... Tak nazwałem zjawisko, które powyżej opisałem.

Oczywiście możemy spotkać wiatr o takiej sile, że rozpyli wodę, a wiać może i kilka godzin.

tomtomtom

Wysłany: 2019-07-03, 21:03    [Cytuj]

Wiem, że nie ma niespodziewanych szkwałów spod chmury... Chodziło mi o to, że dla wielu pływających na Mazurach taki szkwał JEST jednak niespodziewany, bo oni się go nie spodziewali. To problem wiedzy, chęci poznania, umiejętności posługiwania się smartfonem, przewidywania i powiazania skutków z przyczyną, a przede wszystkim wyobraźni.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-07-03, 21:36    [Cytuj]

najmita napisał/a:
mazury.info.pl napisał/a:
najmita napisał/a:

Coś więcej? Rozjaśnij, Zbyszku trochę.
Nazwę biały szkwał wymyśliłem w latach 60-tych... Tak nazwałem zjawisko, które powyżej opisałem.

Oczywiście możemy spotkać wiatr o takiej sile, że rozpyli wodę, a wiać może i kilka godzin.

Chodzi o używanie słów niezgodnie z ich znaczeniem. Binduga to miejsce nad rzeką, kanałem lub jeziorem, służące do przygotowania drewna do spławu. Tymczasem wielu zwykłe pola namiotowe nazywa bindugami.

Podobnie zwykłe szkwały, nawałnice, burze nazywa "białym szkwałem" wbrew definicji.

~najmita

Wysłany: 2019-07-03, 21:41    [Cytuj]

Zbyszku, odróżniam te wszystkie pojęcia, o których piszesz.
Wydawało mi się, że opisałem zjawisko dosyć precyzyjnie...

EDIT: Mógłbyś podać swoją lub książkową definicję białego szkwału? Takiego bez cudzysłowów.
Ostatnio zmieniony przez najmita 2019-07-03, 21:43, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-07-03, 22:08    [Cytuj]

Jest w tym wątku, w starszych postach.

[ ODPOWIEDZ ]