FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

MTSW 2019

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rowery miejskie w Giżycku
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-06-25, 10:51   Rowery miejskie w Giżycku [Cytuj]

Bardzo dobra wiadomość dla turystów i żeglarzy. Giżycki podatnik kwotą (o ile pamiętam) 30.000PLN dofinansował uruchomienie w okresie wakacji uruchomienie usługi rowerów miejskich.

Od wczoraj do 19 września dwadzieścia specjalnie oznakowanych rowerów będzie dostępne dla
wszystkich chętnych przez całe wakacje, aż do 19 września br. Zgodnie z regulaminem, przez pierwsze 30 minut po wypożyczeniu można korzystać z roweru za darmo, a następnie koszt wypożyczenia to 5 gr za minutę.

Giżyckie Rowery Miejskie można wypożyczać i zostawiać w pobliżu jednej z kilkunastu stref postoju na terenie całego miasta m.in.
- przy Ekomarinie,
- basenie miejskim (dalsze okolice kanału Łuczańskiego).
- krytym lodowisku (osiedle mieszkalne)
- dworcu kolejowym,
- Pl. Grunwaldzkim (ścisłe centrum miasta)
- na Pasażu Portowym (po drodze z Ekomariny do centrum)

Korzystając z aplikacji użytkownik może bez problemu ustalić, gdzie znajduje się najbliższy wolny rower.

rowery-gizycko.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 499,73 KB

~Margarita

Pomogła: 22 razy
Wysłany: 2019-06-25, 13:01    [Cytuj]

Fajna inicjatywa, ale:

Takie rowery były by super sprawą dla turystów i żeglarzy, którzy znależli się poza ścisłym Giżyckiem a chętnie by do miasta dotarli. Tylko że "z buta" to trochę daleko...
W Pięknej Górze są setki, tysiące takich w skali sezonu.

Zadzwoniłam więc do Wydziału Gospodarki Komunalnej (tam mnie skierowano jako zarządzajacego sprawą) z propozycją nieodpłatnego udostępnienia miejsca na jedną ze "stacji" takich rowerów. No i - spuszczono mnie "po brzytwie", a dokładniej skierowano do Wójta, bo teren portu Netta jest w gminie, a nie w mieście. Wspomniałam, że teren jest prywatny, więc co wójt ma do tego. Nie pomogło - dalej było o wójcie... Chyba wójt miałby założyć taką samą ale osobną usługę u siebie w gminie.
Rozumiem, że podatnik giżycki to ktoś inny niż podatnik gminy, ale tymi rowerami dojeżdżali by klienci do miasta Giżycka przecież. No, może niektórzy na wycieczkę po okolicy, ale 1. tych chyba było by mniej, bo okoliczności przyrody mają na rejsie 2. jechaliby na rowerach sygnowanych "Giżycko" :->

<|axa_man

Wysłany: 2019-06-25, 13:03    [Cytuj]

Margarita napisał/a:
Fajna inicjatywa, ale:

Takie rowery były by super sprawą dla turystów i żeglarzy, którzy znależli się poza ścisłym Giżyckiem a chętnie by do miasta dotarli. Tylko że "z buta" to trochę daleko...

Zadzwoniłam więc do Wydziału Gospodarki Komunalnej (tam mnie skierowano jako zarządzajacego sprawą) z propozycją nieodpłatnego udostępnienia miejsca na jedną ze "stacji" takich rowerów. No i - spuszczono mnie "po brzytwie", a dokładniej skierowano do Wójta, bo teren portu Netta jest w gminie, a nie w mieście. Wspomniałam, że teren jest prywatny, więc co wójt ma do tego. Nie pomogło - dalej było o wójcie... Chyba wójt miałby założyć taką samą ale osobną usługę u siebie w gminie.
Rozumiem, że podatnik giżycki to ktoś inny niż podatnik gminy, ale tymi rowerami dojeżdżali by klienci do miasta Giżycka przecież. No, może niektórzy na wycieczkę po okolicy, ale 1. tych chyba było by mniej, bo okoliczności przyrody mają na rejsie 2. jechaliby na rowerach sygnowanych "Giżycko" :->

i... wydawali by kasę w Giżycku... Ale lepiej jest przecież narzekać, że Giżycko jest na "minusie" :P

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-06-25, 16:17    [Cytuj]

Margarita napisał/a:
Fajna inicjatywa, ale:

Dlatego należy połączyć oba samorządy wiejski oraz miejski i skończyć z tą fikcją dwóch gmin Giżycko oraz wspólnie motywować takie firmy jak Netta, aby chciały rozliczać podatki w Giżycku, a nie wspierać miasto Kraków, które do turystyki na Mazurach dokładać nie chce.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-06-25, 16:18    [Cytuj]

axa_man napisał/a:
i... wydawali by kasę w Giżycku... Ale lepiej jest przecież narzekać, że Giżycko jest na "minusie" :P

Masz na myśli "giżycką" Biedronkę? :-P Rowerów jest tylko 20. Wójt może dorzucić z gminnej kasy kolejne 30.000zł (choć w tym przypadku pewnie więcej ze względu na logistykę - rowery trzeba co jakiś czas relokować) i dołożyć kolejne 20 na terenie gminy. Poza tym o ile się orientuję prawo zabrania gminie miejskiej inwestować na terenie innej gminy.

~Margarita

Wysłany: 2019-06-25, 17:15    [Cytuj]

Że podział na gminy miejską i wiejską utrudnia życie/inwestycje - wierzę -znam to z autopsji własnego terenu ;-)

Miasto Kraków ma dość swoich turystów i inwestycje na ten cel, a gminy giżyckie i tutejsze firmy i tak na takiej np. Netcie zarabiają w różny sposób - na pewno więcej niż Netta na giżyckich podatnikach, jak by na to nie spojrzeć :-P

Ale nie o to chodzi. Jak wspomniałam, proponowałam nieodpłatne udostepnienie miejsca, więc nie widzę tu inwestycji gminy miejskiej :?: Wręcz przeciwnie, chciałam wspomóc w taki sposób tę inicjatywę.

Chyba, ze czegoś nie wiem albo "nie kumam"

~Margarita

Wysłany: 2019-06-25, 17:26    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
axa_man napisał/a:

Masz na myśli "giżycką" Biedronkę? :-P Rowerów jest tylko 20. Wójt może dorzucić z gminnej kasy kolejne 30.000zł (choć w tym przypadku pewnie więcej ze względu na logistykę - rowery trzeba co jakiś czas relokować) i dołożyć kolejne 20 na terenie gminy. Poza tym o ile się orientuję prawo zabrania gminie miejskiej inwestować na terenie innej gminy.

Dlaczego Biedronkę - albo tylko Biedronkę ?
Myślę, że jeżdzili by do knajpek, restauracji, na lody, na ryneczek, może z ciekawości wjechali by na wieżę ciśnień, odwiedzili wzgórze Brunona albo kino. Toz nie tylko Biedronka jest w Giżycku.

A rowery, choć niedrogie, są płatne. Może inwestycja się zwróci, jesli nie zarobi. Gdyby każdy z 20 rowerów jeździł 6 godz. dziennie przez te 3 mies., to wychodzi na trochę więcej niż "0". A gdyby chętnych (np z Pięknej Góry 8-) ) było więcej, i przychodu było by więcej :lol:
Ostatnio zmieniony przez Margarita 2019-06-25, 17:34, w całości zmieniany 1 raz  

~darkor54

Wysłany: 2019-06-25, 17:46    [Cytuj]

O ile się orientuję taka inicjatywa jak rower miejski może działać na zasadzie porozumienia w granicach kilku gmin. Przepisy tego nie zabraniają a wręcz można na ten cel pozyskac więcej środków niż tylko na jedną gminę.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-06-25, 22:09    [Cytuj]

Margarita napisał/a:
gminy giżyckie i tutejsze firmy i tak na takiej np. Netcie zarabiają w różny sposób

Tego nikt nie kwestionuje. Chodziło mi raczej o to, że gdyby takie firmy jak Netta, które prowadzą działalność na Mazurach "stale", rozliczały podatki w miejscowej gminie, to pieniędzy w jej kasie byłoby więcej.

Kto wie, może dzięki temu udałoby się udostępnić wówczas nie 20, a 200 rowerów i starczyłoby ich dla każdego... a z pustego i Salomon nie naleje.

Mazurskie gminy są biedne, bo wiele firm działających na jej terenie rozlicza podatki poza regionem, a wpływy podatkowe z PIT i CIT to prawie połowa wszystkich wpływów podatkowych gminy miejskiej Giżycko. Więc im więcej podmiotów i osób rozlicza podatki w Giżycku, tym Giżycko ma więcej pieniędzy na inwestycje. Liczy się każdy podatnik.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-06-25, 22:12    [Cytuj]

darkor54 napisał/a:
O ile się orientuję taka inicjatywa jak rower miejski może działać na zasadzie porozumienia w granicach kilku gmin. Przepisy tego nie zabraniają...

Rowery należą do prywatnej firmy zajmującej się takim wynajmem profesjonalnie. Nie są one własnością miasta. Podatnik miejski dopłacił tej prywatnej firmie (swoją drogą rozliczającej podatki w Warszawie), aby zechciała u nas taka usługę uruchomić. W ubiegłym roku były skutery elektryczne, a w tym roku rowery.

Cytat:
...a wręcz można na ten cel pozyskac więcej środków niż tylko na jedną gminę.

Napisz coś więcej na ten temat - podeślę Burmistrzowi.

~Margarita

Wysłany: 2019-06-25, 22:37    [Cytuj]

Kto wie, może dzięki temu udałoby się udostępnić wówczas nie 20, a 200 rowerów i starczyłoby ich dla każdego... a z pustego i Salomon nie naleje.

Mazurskie gminy są biedne, bo wiele firm działających na jej terenie rozlicza podatki poza regionem, a wpływy podatkowe z PIT i CIT to prawie połowa wszystkich wpływów podatkowych gminy miejskiej Giżycko. Więc im więcej podmiotów i osób rozlicza podatki w Giżycku, tym Giżycko ma więcej pieniędzy na inwestycje. Liczy się każdy podatnik.

Wiem, że to OT, ale tak z ciekawośći: załóżmy, że rozliczam podatki w Giżycku (gminie miejskiej), to w takiej sytuacji jak ta z rowerami - zostanę również wysłana na drzewo, bo wszak działam w gminie wiejskiej :shock:

Więc co mi z tego, że gmina miejska się wzbogaci, kiedy żadną inwestycją nie obejmie "mojego wiejskiego" terenu, oddalonego o ok 1 km. A mojej "wiejskiej" gminy zapewne i tak moje podatki nie wzbogacą na tyle, aby podjąć podobne inicjatywy...
(To jakaś paranoja z tym podziałem na miejską i wiejską, naprawdę!)

I drugie z ciekawości, jeśli to nie tajemnica - to do kogo idą te opłaty za rowery?
Ostatnio zmieniony przez Margarita 2019-06-25, 22:48, w całości zmieniany 2 razy  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-06-25, 22:43    [Cytuj]

Jeżeli zarejestrujesz firmę w Pięknej Górze, to podatki trafią do gminy wiejskiej, czyli wójt będzie ich dysponentem. Burmistrz nawet tych pieniędzy nie powącha. Takie jest prawo i na to nie mamy wpływu. Dlatego od lat postuluję, żeby połączyć gminy wiejską i miejską w jeden samorząd. Wiąże się z tym tzw. rządowa premia związana z łączeniem tzw. "gmin obważankowych". Połączone samorządy w nagrodę za połączenie otrzymują wówczas większy udział w podatkach niż niepołączone. To się opłaca wszystkim, ale jeden urząd idzie do likwidacji i to jest największa przeszkoda. :-P

Pieniądze z wynajmu stanowią zysk prywatnego przedsiębiorcy z Warszawy. Podatnik giżycki zapłacił tej firmie 30.000zł tylko za to, żeby zechciała w Giżycku prowadzić swoją działalność.

Nie ma jednak tego złego... Jeżeli zarejestrujesz firmę w Pięknej Górze, to może wójt mając więcej pieniędzy w kasie też pomyśli o "rowerach wiejskich"? Z pustego i Salomon nie naleje... a Kraków się nie dorzuci. :lol:

~Margarita

Wysłany: 2019-06-25, 23:17    [Cytuj]

Wygląda na to, że powinnam poczekać z rejestracją działalności na połączenie się obu gizyckich gmin :idea:

Płacić podatki w "miejskiej" i nic z tego nie mieć, bo siedzę w "wiejskiej" jakoś mi nie pasuje. I pewnie wilelu innym, podobnym firmom. A płacić w małej wiejskiej, z czego pewnie niewiele by wynikło, też nie bardzo.

Za to za rowery turyści PRZEBYWAJĄCY w GIŻYCKU powinni być wdzięczni giżyckim podatnikom i to docenić, owszem, w takim układzie, że to nie do miasta trafiają opłaty. Zmienia to postać rzeczy.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-06-25, 23:28    [Cytuj]

Margarita napisał/a:
Płacić podatki w "miejskiej" i nic z tego nie mieć, bo siedzę w "wiejskiej" jakoś mi nie pasuje. I pewnie wilelu innym, podobnym firmom. A płacić w małej wiejskiej, z czego pewnie niewiele by wynikło, też nie bardzo.

...a jakie korzyści są z płacenia w Krakowie? (z ciekawości).

~Margarita

Wysłany: 2019-06-25, 23:48    [Cytuj]

A na przykłąd opieka medyczna, potrzebna, niestety, dla dużej części mojej najbliższej rodziny mieszkającej w Krakowie. W Giżycku taka specjalistyczna opieka nie jest dostepna. To główny powód.
I inne, pomniejsze, powiązane z faktem mieszkania w Krakowie rodziny. Moim mieszkaniem w Krakowie przez połowę roku też.
To nie są takie proste sprawy i wybory, jak się wydaje na pierwszy rzut oka - gdzie płacić podatki.
Moje rozważania były raczej teoretyczne z powyższego powodu, ale myslę, że w przypadku innych, nie mających podobnych problemów, są jak najbardziej aktualne.
Ostatnio zmieniony przez Margarita 2019-06-25, 23:49, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-06-25, 23:57    [Cytuj]

Można płacić podatki w Giżycku, a mieszkać i leczyć się w Krakowie. Chyba, że coś się zmieniło. Nie miałem na myśli przeprowadzki, tylko zmianę siedziby podatkowej. To dwie różne kwestie.

~Margarita

Wysłany: 2019-06-26, 00:20    [Cytuj]

Wiem. Ale to krakowski podatnik (więc i ja) w dużej części dotuje w różny, czasem dość odległy sposób, np krakowskie szpitale. Mówimy przecież o tym, jak są zagospodarowane, na co i przez kogo nasze podatki.
Chyba przyznasz, że płacąc w Giżycku, miałabym niewspółmiernie mniejszą korzyść (a nawet żadną, jak było widać wcześniej) niż płacąc w Krakowie, gdzie w jakiś sposób one do mnie wracają - w moim przypadku.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-06-26, 09:28    [Cytuj]

To prawda. Szpitale są utrzymywane przez starostwa powiatowe. Jet takie coś nawet w Krakowie. Wysokość udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, od podatników tego podatku zamieszkałych na obszarze powiatu wynosi 10,25 %.
Natomiast szpital w Giżycku został sprywatyzowany i należy obecnie w ok. 60% udziałów do prywatnej firmy ze Szczecina.

zenek

Wysłany: 2019-07-01, 17:30    [Cytuj]

Gmina jest bogata przede wszystkim bogactwem swoich obywateli. Jak to zatem jest, że na terenie gmin położonych na szlaku WJM nie można znaleźć pracownika do prowadzenia baru. Nie kucharza, ale osobę która będzie odgrzewała dania barowe, robiła kawę, herbatę i sprzedawała napoje. Obsługa kasy fiskalnej oczywiście również konieczna. Trzeba też będzie sprzątać. Firma poszukiwała takiej osoby i nie znalazła. Trzeba było zatrudnić kobietę z Warszawy i zapewnić jej jeszcze zakwaterowanie. To jest fakt!
A więc jak to jest z tą biedą i brakiem pracy? A może po prostu jest całkiem pokaźna grupa, która woli narzekać, że jest źle i pójść do MOPS-u i Urzędu Pracy po zasiłek? A może ma pracę nielegalną, za to całkiem dochodową? Oczywiście z takich obywateli gmina nie ma nic oprócz kosztów ich utrzymania.

Firmy prowadzące działalność na Mazurach płacą wymagane podatki miejscowe-podatek od nieruchomości. Nie świadczą usług dla miejscowej ludności więc trudno powiedzieć, że żyją z mieszkańców Mazur. Dlaczego mają zatem płacić CIT czy PIT na Mazurach? Aby część mieszkańców mogła pobierać zasiłki?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-07-01, 18:04    [Cytuj]

Programy socjalne zmieniły rynek pracy na Mazurach diametralnie. Od zawsze był to region biedny, bez przemysłu. Kiedyś ludzie pracowali "za miskę ryżu", bo musieli. Dziś zadanie utrzymania rodziny przejęło państwo i nikt już nie chce pracować za najniższą krajową. Poza tym świat się skurczył i mając do wyboru pracę sezonową za barem i całoroczną pracę magazyniera w Londynie z pensją równą wynagrodzeniu miejscowego wójta wybór wydaje się oczywisty. Tyle na temat rynku pracy.

Dlaczego firmy prowadzące biznes turystyczny powinny rozliczać podatki na Mazurach? Bo im się to w dalszej perspektywie opłaci. Urzędnicy finansują z pieniędzy lokalnych podatników infrastrukturę turystyczną - m.in. Ekomariny, odsysarki do ścieków, organizują odbiór śmieci z dzikich wysypisk i płacą za ich utylizację, organizują imprezy masowe, budują KANALIZACJĘ i wiele innych. Im więcej pieniędzy w tej kasie, tym więcej jest na tego typu inwestycje.

Jeżeli firma prowadzi biznes na Mazurach, a rozlicza podatki w Warszawie, to Warszawa ma pieniędzy na inwestycje, a gminy Mazurskie nadal nie. Tymczasem oczekiwania turystów oraz przedsiębiorców turystycznych względem gmin rosną.

Podatek od nieruchomości w Polsce jest w śmiesznej wysokości i jego udział w kasie gminy jest mizerny. Planowany kataster może dopiero zmienić te proporcje.

[ ODPOWIEDZ ]