FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Lodówka społeczna
Autor Wiadomość
~Margarita

Pomogła: 22 razy
Wysłany: 2019-05-01, 18:49   Lodówka społeczna [Cytuj]

Może to nieprofesjonalnie pisać dobrze o konkurencji ;-) ale bardzo mi się podoba ten pomysł.

W Ekomarinie giżyckiej ustawiono ogólnodostępną lodówkę, do której można wkładać niepotrzebną (ale dobrą, z aktualną datą ważnośi) żywność, a korzystać z niej mogą wszyscy potzrebujący.

Wiele dobrej żywności wyrzucają załogi kończące rejs, bo nie chcą tego weźć do domu. Całe opakowania jedzenia i napojów, nawet nie napoczęte, lądują w śmietnikach, a szkoda. I teraz już jest mozliwość przekazania ich tym, którym się przyda.

Miejsce jest dobrze moim zdaniem dobrane - publiczne, dla żeglarzy pod ręką, dostępne też dla mieszkańców i wszystkich zainteresowanych. Nie widziałam, ale podobno pod dachem, bo to jednak "prądowa" sprawa. Nie wszędzie dało by się takie coś ustawić.

Warto o tej lodówce pamiętać :idea:

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2019-05-01, 20:56    [Cytuj]

Dzięki za info. Czasem wyjeżdżamy z domu, a w lodówce zostają rzeczy, które się popsują przed powrotem, a nie sposób zabrać czy zjeść. Teraz wiem co zrobić! SUPER!

~bronek
żeglarz/wędkarz

Wysłany: 2019-05-02, 16:49    [Cytuj]

bardzo dobry pomysł. już nie raz dobre , świeże rzeczy lądowały w koszu.
jak jest możliwość to często zostawiam kolejnej załodze ale czasem nie chcą lub nie ma załogi.
powinno takie coś stać w każdym porcie.

~Rafał1960

Wysłany: 2019-05-03, 21:14    [Cytuj]

Wszystko piękne w teorii. Nic się nie psuje, nic się nie marnuje.
A czy pomyśleliście o tym, że jedzenie które zdeponujecie w takiej lodówce nie trafi na swojego amatora i mimo niskiej temperatury w końcu się zepsuje i zasmrodzi lodówkę?
Dodatkowo jak coś jest wspólne to jest niczyje, nikt nie będzie sprzątał, mył półek ani czyścił takiej lodówki ze starego jedzenia. Coś się rozleje, ktoś położy grilowaną kiełbasę w papierze który przesiąknie tłuszczem i zabrudzi półkę.. Jestem sceptyczny

Kilka razy mieliśmy takie przypadki w lodówce korporacyjnej mimo, że korzystał z niej zamknięty i stały krąg ludzi. Coś niewyjęte w porę, jakiś jogurt niezjedzony do końca i odłożony na potem, wędlina z której w natłoku pracy nie było czasu zrobić z niej kanapek a o której potem zapomniano.
I raz na jakiś czas było wielkie opróżnianie lodówki ze starych śmierdziuchów.

~karcit

Wysłany: 2019-05-03, 21:38    [Cytuj]

No myślę, że do takiej lodówki to z założenia nie wkłada się produktów zaczętych, wstępnie obrobionych itp. Raczej należy wkładać tylko produkty "jak ze sklepu".

Tak moim zdaniem.

Musiałbym być bardzo zdesperowany, żeby wziąć do jedzenia np. grilowaną nie wiadomo kiedy kiełbasę. Ja wiem, że są ludzie w potrzebie, ale dobrze by było żeby mogli oni jakoś zweryfikować przydatność do spożycia produktu który tam znajdą.

zenek

Wysłany: 2019-05-03, 22:11    [Cytuj]

Rafał1960 napisał/a:
Wszystko piękne w teorii. Nic się nie psuje, nic się nie marnuje.
A czy pomyśleliście o tym, że jedzenie które zdeponujecie w takiej lodówce nie trafi na swojego amatora i mimo niskiej temperatury w końcu się zepsuje i zasmrodzi lodówkę?
Podzielam sceptycyzm Rafała1960. Po pierwsze wolałbym aby nie było ludzi, którzy muszą szukać żywności w takich "lodówkach".
Po drugie. Nie bardzo wierzę w to, że ludzie zostawią tam nienaruszoną, zapakowaną żywność. Wszak bagażniki aut powracających z rejsów są dużo bardziej pojemne niż te, które zmierzają na Mazury. Do tej "lodówki" raczej trafi coś, co już zostało otwarte i nie nadaje się do transportu do domu albo tego transportu nie wytrzyma. Jeżeli taka żywność trafi do owej lodówki, to kto będzie odpowiadał za ewentualne zatrucia jeśli do takich dojdzie?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-05-03, 22:58    [Cytuj]

Lodówka podobno ma opiekunów, ale też jestem sceptyczny. Nigdy nie wiadomo, czy jakiś debil nie włoży tam produktu zatrutego.

~Margarita

Pomogła: 22 razy
Wysłany: 2019-05-04, 11:26    [Cytuj]

Takie lodówki to nie jest żadna nowość przecież. Są w całej Polsce, nazywane są "Jadłodzielniami" i działają juz kilka lat. Nie podejrzewam, żeby akurat w Giżycku miał się wydarzyć jakis wypadek związany z tą lodówką, no chyba, że ktoś chciałby zaszkodzić inicjatorom :shock:

Są nawet strony z mapami Jadłodzileni np w Polsce:

.http://wyborcza.pl/7,161712,23000742,jadlodzielnie-staja-sie-coraz-popularniejsze-idea-podziel.html

.https://www.salon24.pl/u/magazyn/841081,spoleczne-lodowki-i-jadlodzielnie-w-polskich-miastach
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2019-05-04, 11:44, w całości zmieniany 2 razy  

<|Jastrząb

Wysłany: 2019-05-06, 09:47    [Cytuj]

Kiedyś dawno, dawno temu jak kończyliśmy rejs to wszelką niezużytą żywność zostawialiśmy prosto na pomoście ( coby nie pakować do plecaków i nie targać ze soba ).
Znikało zamin zdążyliśmy dojść na brzeg.
Ostatnio zmieniony przez Jastrząb 2019-05-06, 09:49, w całości zmieniany 1 raz  

[ ODPOWIEDZ ]