FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Filmy instruktażowe
Autor Wiadomość
Ahoj Czarter

Wysłany: 2019-03-18, 13:33   Filmy instruktażowe [Cytuj]

Kochani, w ostatnim sezonie pojawiło się wiele próśb o stworzenie materiałów instruktażowych dotyczących użytkowania jachtów. Specjalnie dla Was uruchamiamy zatem serię krótkich filmów, które co tydzień będą umieszczane na kanale YouTube naszej stoczni. Zachęcamy do subskrybowania i życzymy miłego oglądania :-D

I. Maxus - kładzenie i stawianie masztu: https://www.youtube.com/watch?v=1w4zqmzpNdE

zdjęcie.jpg
Plik ściągnięto 14 raz(y) 148,17 KB

zenek

Wysłany: 2019-03-18, 13:41   Re: Filmy instruktażowe [Cytuj]

Ahoj Czarter napisał/a:
I. Maxus - kładzenie i stawianie masztu:

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2019-03-18, 14:42    [Cytuj]

Fajnie , że takie filmiki szkoleniowe są i dla rozszerzenia , dla zainteresowanych tematem informuję , że pod niżej podanym linkiem znajdziecie filmik dotyczące różnych aspektów żeglowania

https://www.marina.com.pl/w-obiektywie/filmy/

np

Stawiamy Maszt
Kładziemy Maszt
Obsługa silnika
Podejście do pomostu
Parkowanie na jajeczko
Pływanie na leniwca
Dziecko na pokładzie
Prawidłowy trym jachtu
Jak nie żeglować
i inne

~Emill`76

Wysłany: 2019-03-18, 15:16    [Cytuj]

Filmiki instruktażowe dla początkujących mogą być bardzo pożyteczne. Zresztą nie tylko dla początkujących a również dla osób które chcą powrócić do żeglowania po np. 20 latach przerwy ... gdzie wiadomo, technicznie wiele się zmieniło.

Bardziej przypadła mi do gustu, forma prezentacji przez Ahoj - bardzo szczegółowo od początku do końca, wszystko fajnie widać. W 2 filmikach z Mariny Bełbot - obejrzałem " podejście do pomostu" i "obsługa silnika" . Moim zdaniem filmik manewru podejścia do pomostu , powinien pokazać podejście do bojki lub muringu i co należy uczynić dalej . Wielu początkujących żeglarzy sobie z tym nie radzi - widać nie raz brak pomysłu na to , kiedy i jak tą bojkę uchwycić , np. aby później przejść na dziób , poprowadzić cumę za wantami itp .
Z kolei filmik instruktażowy z obsługi silnika, powinien pokazać również w jaki sposób , należy prawidłowo uruchamiać silnik z szarpanką , w którym momencie włączyć i wyłączyć ssanie itp .

Marsyl

Wysłany: 2019-03-18, 16:11    [Cytuj]

Andrzej Drago napisał/a:
Fajnie , że takie filmiki szkoleniowe są i dla rozszerzenia , dla zainteresowanych tematem informuję , że pod niżej podanym linkiem znajdziecie filmik dotyczące różnych aspektów żeglowania

https://www.marina.com.pl/w-obiektywie/filmy/

np

Stawiamy Maszt
Kładziemy Maszt
Obsługa silnika
Podejście do pomostu
Parkowanie na jajeczko
Pływanie na leniwca
Dziecko na pokładzie
Prawidłowy trym jachtu
Jak nie żeglować
i inne

Fajne filmy, mimo że krążę po YT to nie widziałem ich. Ciekawe z którego roku jest film z "Bezpieczna żegluga przez Kanał Niegociński" ? Kluczowe chyba było przejście pod mostem kolejowym. Wiem , ze wszystko zależy od poziomu wody, ale warto zwrócić na to uwagę na odremontowanym szlaku.

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2019-03-18, 16:27    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:

Bardziej przypadła mi do gustu, forma prezentacji przez Ahoj - bardzo szczegółowo od początku do końca, wszystko fajnie widać.

Emilu
Przeczytaj jeszcze raz co napisałem.
I zrozum
Nie stawiałem filmików Bełbota w kontrze do filmików instruktażowych Ahoja - napisałem , że fajnie , że takie filmiki są
( no Ahoja )
( no i będą powstawały i zapewne uwzględnią to o czym piszesz )
i napisałem że znajdziecie linki dotyczących różnych aspektów żeglowania .

Te filmiki Bełbota na stronie są od lat , dziewczynka która stawia maszt na jednym z nich jest teraz studentką a w dalszym ciągu jestem świadkiem dyskusji jak to ciężko jest postawić maszt i że trzeb stosować wyciągarki elektryczne.
Itd , itd.
Wg mnie te filmiki pokazują to o miały pokazać a instrukcje szczegółowe są jest przy odbieraniu jachtu.
Takie filmiki nie mają zastąpić szkolenia żeglarskiego i posługiwania się szarpanką :lol:

Te filmiki ( Ahoja ) są także forma promocji firmy i OK , bo służą podnoszeniu świadomości żeglarzy.
Czy to źle ?

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2019-03-18, 16:54    [Cytuj]

Andrzej Drago napisał/a:
(...) jestem świadkiem dyskusji jak to ciężko jest postawić maszt i że trzeb stosować wyciągarki elektryczne. (...)

Tu mój Przyjaciel "pije do mnie". ;-)
Prawda, rozważam elektryczne stawianie masztu .
Szczegóły będą w wątku o Workerusie.

Filmiki fajne !
Zawsze warto obejrzeć i skonfrontować ze swoim zasobem wiedzy.
2 lata temu na JRF Andrzej Drago pokazał mi myk przy kładzeniu masztu,
o którym nie miałam pojęcia. A pływam ponad 40 lat !
Tak więc nie znacie dnia ani godziny, mazurskie żeglarzyny ..... :lol:
Ostatnio zmieniony przez artiosso 2019-03-18, 16:55, w całości zmieniany 2 razy  

~Emill`76

Wysłany: 2019-03-18, 18:28    [Cytuj]

Andrzeju, przez chwilę nawet nie pomyślałem, że mogłeś to zrobić " w kontrze" ;-)

Abstrahując od tego , kiedy który film był nagrywany i przez kogo , odniosłem się jedynie do zawartych w nich treści . Oczywiście, że taki film nie zastąpi porządnego szkolenia czy praktyki. Może być jednak doskonałym uzupełnieniem.

<|yavien

Pomogła: 10 razy
Wysłany: 2019-03-18, 19:59    [Cytuj]

Zacna inicjatywa, fajne wykonanie!
Podobają mi się w tym filmie zbliżenia na przetyczki, niuanse, które "się wie", a warto początkującym (i nie tylko) na nie zwrócić uwagę. Nie subskrybuję niczego, ale chętnie obejrzę kolejne filmy.

artiosso napisał/a:
2 lata temu na JRF Andrzej Drago pokazał mi myk przy kładzeniu masztu,
o którym nie miałam pojęcia. A pływam ponad 40 lat !
Tak więc nie znacie dnia ani godziny, mazurskie żeglarzyny ..... :lol:
Jaki to myk? Jest gdzieś opisany na forum?
Ostatnio zmieniony przez yavien 2019-03-18, 20:00, w całości zmieniany 1 raz  

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2019-03-18, 20:08    [Cytuj]

yavien napisał/a:
(...) Jaki to myk? Jest gdzieś opisany na forum?

Aby mieć napięty sztag po położeniu masztu, nie kładziesz całego masztu swobodnie na dulkę masztową, tylko zatrzymujesz maszt parę cm nad dulką, knagujesz, a pod ciężarem maszt sam opada mimo knagowania, napinając w ten sposób sztag.
Nie ma opisu na forum (chyba).

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2019-03-18, 20:30    [Cytuj]

artiosso napisał/a:

Nie ma opisu na forum (chyba).

Było o tym na forum. Sam się tego myku właśnie z forum nauczyłem. :) Zdaje się, że w wątku "jak nie należy żeglować", w którym można naprawdę wielu rzeczy się nauczyć.

Na ahojowym filmie ciekawostką o jakiej nie każdy wie jest ujęcie pokazane w czasie filmu 1:33. Mianowicie chodzi o łatwe wyjęcie przetyczki poprzez "zapompowanie" fałem bramki.
Praktyka pokazuje, że nie wszyscy znają takie "myki", o czym słusznie napisał Artiosso. Oczywiście żaden film nie pokaże uniwersalnych rozwiązań, ale może być fajnym uzupełnieniem / przypomnieniem dla mniej lub bardziej doświadczonych żeglarzy. W dobrych firmach bosman przy wydaniu jachtu pokazuje takie ważne dla konkretnej konstrukcji myki. Ale film - to film. Można do niego powrócić, obejrzeć kilka razy i td.

Inny przykład: nie raz widziałem jak żeglarze się siłują z bomem przy jego odkładaniu przed złożeniem masztu. Bez sensu, gdyż wystarczy trochę sprytu i nie trzeba się siłować. Dlatego właśnie postanowiliśmy pokazać różne przydatne techniki dot. obsługi różnych elementów na czarterowanych w Ahoju jachtach. Co tydzień będą wrzucane kolejne filmy. Uważam, że przed sezonem to fajna sprawa dla żeglarzy. Szczególnie tych, którzy żeglują okazjonalnie.
Ostatnio zmieniony przez plitkin 2019-03-18, 20:47, w całości zmieniany 3 razy  

Marsyl

Wysłany: 2019-03-18, 21:53    [Cytuj]

Film jest dobrze zrobiony technicznie jest ok, i spokojne tępo naracji.
Ale jesli ma być dla osób początkujących, to powinien być chyba bardziej łopatologiczny :).
np. mówiąc o "zapięciu w stoperze" powinno się go pokazać.
Myk z pompowaniem fałem bramki, ja wychwyciłem dopiero po Twoim wpisie, a podczas oglądania filmu nie zwróciłem uwagi, ruch jest mało dostrzegalny.
W filmie nagle fał grota jest wolny bez odwiązywania.
I czepiałbym się pomysłu, odwiązywania fału.
Podoba mi się trzymanie zatyczki w ustach ;-) . Po połknięciu łatwo się zatyczkę wydala :-) , to nie ginie i następny załogant ma zatyczkę.

W sumie dobry pomysł i fajny film.

<|piotrw

Wysłany: 2019-03-18, 22:06    [Cytuj]

plitkin napisał/a:
Na ahojowym filmie ciekawostką o jakiej nie każdy wie jest ujęcie pokazane w czasie filmu 1:33. Mianowicie chodzi o łatwe wyjęcie przetyczki poprzez "zapompowanie" fałem bramki.
Praktyka pokazuje, że nie wszyscy znają takie "myki", o czym słusznie napisał Artiosso.

Nie mogłem się powstrzymać - nie każdy o tym wie. Widziałem żeglarza, który zamiast zapompować fałem to wybijał przetyczkę siekierą. Oczywiście obuchem nie ostrzem :mrgreen: .

~Agnieszka14

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 2019-03-18, 22:12    [Cytuj]

Że co??? Chociaż jak patrzę co ludzie czasem robią z jachtami... wieszanie się na bramce, na niegdyś sztywnym sztagu przy pilozonym maszcie, balastowanie poprzez uwieszanie się na wantach...😱
Dla mnie zapompowanie fałem było jakoś tak intuicyjne w tej sytuacji, że nawet nie wiedziałam, że to jakiś „myk” jest. Bo to przecież logiczne jak chcę żeby lżej wyszła przetyczka, to muszę zmniejszyć nacisk i rozewrzeć trochę otworek;) Nie? Podobnie po postawieniu masztu sobie ustawiam otworek pompując fał żeby się nie pałować z wtykaniem przetyczki, tylko hop, zawleczka i lecimy.
Ostatnio zmieniony przez Agnieszka14 2019-03-18, 22:14, w całości zmieniany 1 raz  

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2019-03-19, 06:58    [Cytuj]

Marsyl, dzięki za sugestie. Ideą filmu nie jest nauka od zera. Pamiętaj, że tworzy je firma czarterowa, do której z założenia trafiają osoby potrafiące żeglować. Nie tworzy tych filmów np. szkoła żeglarska. Akurat w Ahoju te oraz inne "myki" są pokazywane przez bosmanów podczas odbioru łódek w portach. To, żeby nie robić z filmu bardzo szczegółowego materiału - to była świadoma decyzją, inaczej sumarycznie trwały by one kilka godzin i nie każdy żeglarz by je obejrzał, gdyż uznałby, że autor filmu nie wierzy, że on sam coś potrafi.
Taki "złoty środek".
Ostatnio zmieniony przez plitkin 2019-03-19, 07:24, w całości zmieniany 1 raz  

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2019-03-19, 06:59    [Cytuj]

piotrw napisał/a:
plitkin napisał/a:
Praktyka pokazuje, że nie wszyscy znają takie "myki", o czym słusznie napisał Artiosso.

Nie mogłem się powstrzymać - nie każdy o tym wie. Widziałem żeglarza, który zamiast zapompować fałem to wybijał przetyczkę siekierą. Oczywiście obuchem nie ostrzem :mrgreen: .

Młotkiem. Na swoim pierwszym czarterse. Widuję tego magika codziennie w lusterku:)
Ostatnio zmieniony przez plitkin 2019-03-19, 06:59, w całości zmieniany 1 raz  

~Agnieszka14

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 2019-03-19, 08:03    [Cytuj]

Typowy facet :roll: :lol:
Jak nie wiadomo co się dzieje, to znaczy że na pewno trzeba mocniej i przywalić ;)
Ostatnio zmieniony przez Agnieszka14 2019-03-19, 08:05, w całości zmieniany 1 raz  

~najmita

Wysłany: 2019-03-19, 08:55    [Cytuj]

Niekoniecznie :-D . Czasami sworzeń (przetyczka) jest za ciasno spasowany z otworami, a innym razem jest "skoszona" bramka bo załoga depcze po niej... Bywa tak, że bez młotka ani rusz.

~Emill`76

Wysłany: 2019-03-19, 09:16    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Niekoniecznie :-D . Czasami sworzeń (przetyczka) jest za ciasno spasowany z otworami, a innym razem jest "skoszona" bramka bo załoga depcze po niej... Bywa tak, że bez młotka ani rusz.

A bywa , że sztag jest na tyle mocno napięty , że pozostaje fał bramki , kabestan i korba . Tak mam u siebie 8-) Bez tego przetyczki nie ruszysz a ramion bramki deformować nie zamierzam ;-)

<|axa_man

Wysłany: 2019-03-19, 09:16    [Cytuj]

Mógł bym się czepiać (ale się nie czepiam tylko podpowiadam) że w sposób położenia na półpokładzie bomu z grotem powoduje rysowanie laminatu i bocznego pleksi. Ja osobiście robię tak, że sam grot z pokrowcem lazyjackiem podwijam pod spód tak aby sam bom leżał na nim. nie rysuje półpokładu metalowym bomem. Widziałem jachty czarterowe mocno porysowane właśnie kładzeniem bezpośrednio bomu na półpokład.
Ostatnio zmieniony przez axa_man 2019-03-19, 09:18, w całości zmieniany 1 raz  

[ ODPOWIEDZ ]