FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czym przykleić wykładzinę do laminatu?
Autor Wiadomość
<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2019-03-10, 20:14   Czym przykleić wykładzinę do laminatu? [Cytuj]

Czym kleiliście wykładzinę do laminatu i do sklejki? Robiąc poprawki, przeróbki w łódce musiałem oderwać kilka fragmentów wykładziny z sufitu i burt (laminat) oraz grodzi (sklejka lakierowana), teraz trzeba to z powrotem przykleić. W Sportinie podklejałem klejem do butów, ale małe fragmenty, wymagało to zapewnienia docisku na kilka godzin (wykorzystałem listwy z grota...) a rewelacji nie było i tak. Zastanawiałem się nad silikonem dekarskim. Jakie propozycje z praktyki?

~Emill`76

Wysłany: 2019-03-10, 20:17    [Cytuj]

Tomku, kiedyś w Sparku podklejałem wykladzinę klejem do wykładzin Soudal. Bardzo łatwy w aplikacji .

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2019-03-10, 20:22    [Cytuj]

W tubie do pistoletu czy w puszce?

~Emill`76

Wysłany: 2019-03-10, 20:26    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
W tubie do pistoletu czy w puszce?

1kg plastikowe wiaderko . Co do łatwości aplikacji , bardziej miałem na myśli łatwość przyklejania ;-) klej jest dość gęsty i lepki - nie trzeba dociskać wykładziny .

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2019-03-10, 20:28    [Cytuj]

Jutro zamówię. Ciekawe czy i sklejkę złapie?

~Emill`76

Wysłany: 2019-03-10, 20:34    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Jutro zamówię. Ciekawe czy i sklejkę złapie?

Złapie na 100% . Trzyma pięknie i do gołego laminatu i do sklejki i klejąc wykładziną na wykładzinę ;-)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-03-10, 20:53    [Cytuj]

Polecam Tytan klej do wykładzin. Znacznie tańszy, a równie skuteczny. Dawniej klejono na butapren i też trzymało pod warunkiem klejenia na gorąco.

~Adam Żyszkowski

Wysłany: 2019-03-10, 21:07    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Dawniej klejono na butapren i też trzymało pod warunkiem klejenia na gorąco.

Kiedyś naciąłem się na jakiś super-klej w spreju.

Potem kleiłem na butapren, trzymało bardzo dobrze pod trzema warunkami:
- posmarowane muszą być obie powierzchnie
- nie oszczędzać kleju
- po posmarowaniu odczekać 10-15 minut przed połączeniem klejonych elementów, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Wtedy trzymało od razu i od sufitu, tuż po połączeniu, nie odpadała nawet ciężka wykładzina.

O co chodzi z klejeniem na gorąco? - nie wiem, nic nie grzałem, efekt był bardzo dobry.

Warto zadbać o naprawdę dobrą wentylację w czasie klejenia (jakiś wiatrak), bo jak nie to łzy z oczu lecą i człowiek nieco naćpany wychodzi. Ponoć niektórzy to lubią.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-03-10, 21:25    [Cytuj]

System klejenia na gorąco zdradził mi kiedyś znajomy. Stary szewc z kilkudziesięcioletnią praktyką. Smarował obie powierzchnie klejone, czekał do przeschnięcia, a następnie podpalał i palące się sklejał kontaktowo. Taki sam efekt można uzyskać używając opalarki.

Chodzi o to, że klejone powierzchnie jeżeli są nieprzepuszczalne (np. guma czy laminat) uniemożliwiają skuteczne odparowanie rozpuszczalnika, a nagrzanie powierzchni przyśpiesza ten proces. Trzeba mieć jednak sporo wprawy no i podpalanie kleju wewnątrz jachtu może skończyć się źle o ile nie kleimy w ten sposób tylko jakichś niewielkich fragmentów, które odeszły.

~Andrzej Kowalski

Wysłany: 2019-03-10, 21:32    [Cytuj]

W moich pierwszych łódkach przyklejałem wykładzinę butaprenem tak jak opisał to Adam. Trzymało dobrze również na suficie( podsufitki z laminat nie były wtedy jeszcze stosowane). Polecam ten sposób, jednocześnie odradzam podpalania kleju, może się to źle skończyć. Dobra wentylacja jest konieczna z powodu opisanego przez Adama.
Ostatnio zmieniony przez Andrzej Kowalski 2019-03-10, 21:37, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-03-10, 21:44    [Cytuj]

Jeszcze jednak uwaga. Klejenie na butapren ma tę przewagę nad klejami do wykładzin, że skład tych drugich jest dedykowany do podłóg i celowo mają wydłużony czas wiązania, aby coś można było poprawić, przesunąć itp. Klejenie kontaktowe wiąże niemal natychmiast. Wadą jest to, że ciężko coś poprawić jeżeli przyklei się krzywo. Trzeba odrywać o kleić od nowa.

~pietras

Wysłany: 2019-03-10, 23:04    [Cytuj]

Polecam klej tapicerski. Można go kupić w puszkach. Technika klejenia identyczna jak w przypadku butaprenu ale klej tapicerski nie ma zapachu specyficznego dla butaprenu. Kleiłem wykładzinę 6 lat temu i trzyma bez zastrzeżeń.
Klej kupiłem w Jasskorze ale widziałem go też w marketach budowlanych

~Emill`76

Wysłany: 2019-03-11, 08:32    [Cytuj]

Jeszcze jednak uwaga. Klejenie na butapren ma tę przewagę nad klejami do wykładzin, że skład tych drugich jest dedykowany do podłóg i celowo mają wydłużony czas wiązania, aby coś można było poprawić, przesunąć itp. Klejenie kontaktowe wiąże niemal natychmiast. Wadą jest to, że ciężko coś poprawić jeżeli przyklei się krzywo. Trzeba odrywać o kleić od nowa.

Wydłużony czas wiązania , choćby soudal`a o którym pisałem , jest zaletą a nie wadą . Struktura kleju , jest jednak na tyle gęsta i mocno lepka ( konsystencja gęstej pasty ) , że przyklejając kawałki wykładzin , nawet na zakrzywione powierzchnie , wykładzina nie odłazi - i nie ma konieczności dociskania w trakcie schnięcia . Kolega w trakcie kapitalnego remontu , wyklejał Tango 780 w środku , i też bardzo chwalił.
Co istotne - środek bezzapachowy .
Wspomniany wcześniej "Tytan" , będzie miał podejrzewam podobne właściwości . W karcie technicznej produktu , też jest wzmianka o "mocnym chwycie początkowym" jak i o tym, że nie ma szkodliwych oparów ...

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-03-11, 10:46    [Cytuj]

Skład chemiczny obu produktów niewiele się różni. Płaci się za logo pokrywając koszty marketingu.

~Emill`76

Wysłany: 2019-03-11, 12:11    [Cytuj]

Skład chemiczny obu produktów niewiele się różni. Płaci się za logo pokrywając koszty marketingu.

Może tak być .....aczkolwiek różnie to bywa .....Swego czasu zawiodłem się na wydawałoby się podobnym lecz sporo tańszym zamienniku czarnej "Siki" . Masa po zastygnięciu nie była jednorodna - pojawiły się pęcherzyki .

~extant

Wysłany: 2019-03-11, 13:50    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:

Może tak być .....aczkolwiek różnie to bywa .....Swego czasu zawiodłem się na wydawałoby się podobnym lecz sporo tańszym zamienniku czarnej "Siki"...

Bo podstawowe składy produktów/wyrobów chemicznych mogą być nawet bardzo podobne w różnych produktach/wyrobach różnych producentów chemii użytkowej, ale to odpowiednie dodatki/modyfikatory, stanowiące tylko niewielką część masy produktów/wyrobów, mają decydujący wpływ na końcowe parametry i końcową jakość produktów/wyrobów chemicznych.

I nie jest prawdą, że płaci się wyższe cen za lepsze, markowe produkty tylko ze względu na logo i koszty marketingu. Płaci się więcej przede wszystkim ze względu na koszty tych dodatków/modyfikatorów oraz ze względu na koszty, czasami wieloletnich badań, dzięki którym właśnie te, a nie inne dodatki/modyfikatory dodano do produktów/wyrobów, aby uzyskać ich wymagane, stabilne i powtarzalne parametry oraz jakość.
Ostatnio zmieniony przez extant 2019-03-11, 13:52, w całości zmieniany 2 razy  

~Emill`76

Wysłany: 2019-03-11, 13:55    [Cytuj]

extant napisał/a:

I nie jest prawdą, że płaci się wyższe cen za lepsze, markowe produkty tylko ze względu na logo i koszty marketingu. Płaci się więcej przede wszystkim ze względu na koszty tych dodatków/modyfikatorów oraz ze względu na koszty, czasami wieloletnich badań, dzięki którym właśnie te, a nie inne dodatki/modyfikatory dodano do produktów/wyrobów, aby uzyskać ich wymagane, stabilne i powtarzalne parametry oraz jakość.

Mariusz, myślę że w tej kwestii prawda leży zapewne gdzieś po środku ..... ;-)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-03-11, 13:56    [Cytuj]

Niektórzy kupują wodę butelkowaną w PET wierząc, że jest zdrowsza niż kranówka. Nie można im tego zabraniać.

~extant

Wysłany: 2019-03-11, 14:09    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:
extant napisał/a:

Mariusz, myślę że w tej kwestii prawda leży zapewne gdzieś po środku ..... ;-)

Emil, nie ma tu prawdy leżącej "gdzieś po środku", w odniesieniu do produktów/wyrobów chemicznych ->

- po pierwsze napisałem wyraźnie, że nie jest prawdziwym twierdzenie, "że płaci się wyższe ceny za lepsze, markowe produkty TYLKO ze względu na logo i koszty marketingu" - i to jest prawda,

- po drugie napisałem, że "płaci się więcej PRZEDE WSZYSTKIM ze względu na koszty tych dodatków/modyfikatorów oraz ze względu na koszty, czasami wieloletnich badań" - i to też jest prawda.

:-)
Ostatnio zmieniony przez extant 2019-03-11, 14:12, w całości zmieniany 2 razy  

~Emill`76

Wysłany: 2019-03-11, 14:14    [Cytuj]

extant napisał/a:

- po pierwsze napisałem wyraźnie, że nie jest prawdziwym twierdzenie, "że płaci się wyższe ceny za lepsze, markowe produkty TYLKO ze względu na logo i koszty marketingu" - i to jest prawda,

- po drugie napisałem, że "płaci się więcej PRZEDE WSZYSTKIM ze względu na koszty tych dodatków/modyfikatorów oraz ze względu na koszty, czasami wieloletnich badań" - to też jest prawda.

Mariusz, tak samo naciągane uogólnieniem jest twierdzenie , że :

" płaci się wyższe ceny za lepsze, markowe produkty TYLKO ze względu na logo i koszty marketingu",

Jak i to , że :

"płaci się więcej PRZEDE WSZYSTKIM ze względu na koszty tych dodatków/modyfikatorów oraz ze względu na koszty, czasami wieloletnich badań" - to też jest prawda"

[ ODPOWIEDZ ]