FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jesienne rozmowy o zanieczyszczeniach jezior
Autor Wiadomość
~melloon

Wysłany: 2018-11-28, 18:58    [Cytuj]

zenek napisał/a:
Nie wyobrażam sobie, że raptem nastąpi powrót do jachtów z lat 70-tych czy 80-tych ubiegłego wieku. To niemożliwe.

Rozumiem że celowo przekontrastowałeś ;-)

Moim zdaniem prysznic, zmywarka, pralka to duża przesada.
A jeśli do tego dodamy bezpośredni odpływ, no to powinien już być na to gruby paragfaf.
Jestem w stanie przełknąć luksusowe pływadła, ale niech będą w pełni ekologiczne.
Obowiązkowo !
I wtedy jest szansa że wilk będzie syty, a i owca cała.

~extant

Wysłany: 2018-11-28, 19:58    [Cytuj]

melloon napisał/a:
...
Jestem w stanie przełknąć luksusowe pływadła, ale niech będą w pełni ekologiczne.
...

No i akurat w przypadku śródlądowych dużych luksusowych "pływadeł" jest to dosyć trudne do osiągnięcia.

Bo jeżeli takie duże "pływadło" ma być śródlądowe to musi mieć możliwie małe zanurzenie, jeżeli ma być luksusowe to musi mieć dużo miejsca w środku i bogate wyposażenie: morskie kible, prysznice, zmywarki, pralki,... itp, a jeżeli do tego miałoby być też ekologiczne to musiałoby mieć w kadłubie również i zbiorniki na szare/czarne ścieki o pojemności tysięcy litrów... a to staje się już dosyć trudne do zrealizowania.

Z czegoś trzeba zrezygnować... no i zgadnij z czego rezygnuje się najczęściej. :-(

~melloon

Wysłany: 2018-11-28, 20:08    [Cytuj]

Tu nie ma żadnej zagadki, niestety..
Dlatego uważam że tylko paragraf może pomóc.

<|Tobo

Wysłany: 2018-11-28, 20:14    [Cytuj]

melloon napisał/a:

Dlatego uważam że tylko paragraf może pomóc.
- ja do tego dodaję EGZEKWOWANY, bo kolejny pusty przepis z przyzwoleniem społecznym będzie miał odwrotny skutek.

funyo

Wysłany: 2018-11-28, 20:25    [Cytuj]

Plomby na zawory!
Policja na skutery!
Jak syfisz to płać!
Kierunek - czyste jeziora!
:-P
I wyszedł program PPJK :-)

~melloon

Wysłany: 2018-11-28, 20:32    [Cytuj]

3 x TAK
:mrgreen:

~Emill`76

Wysłany: 2018-11-28, 20:34    [Cytuj]

Nie będzie żeglarzy
Motorowodniaków nie będzie
Nie będzie niczego !

:mrgreen:

włodek67

Wysłany: 2018-11-28, 21:34    [Cytuj]

Myślę że jeśli kogoś stać na wydanie kilkuset zł/doba za czarter jakiegoś pływadła, to nie zbiednieje jak zapłaci za odessanie ścieku z bezodpływowego zbiornika i powinno to być jakoś uregulowane prawnie.

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2018-11-28, 22:35    [Cytuj]

włodek67 napisał/a:
Myślę że jeśli kogoś stać na wydanie kilkuset zł/doba za czarter jakiegoś pływadła, to nie zbiednieje jak zapłaci za odessanie ścieku z bezodpływowego zbiornika i powinno to być jakoś uregulowane prawnie.

Myślę ,że zapłaci jak będzie miał gdzie odessać.
Myślę , że zapłaci też za zlanie z WC chemicznego jak będzie miał gdzie wylać.
Czyli zacząć trzeba od infrastruktury a to będzie tańsze niż Policja na skuterach a kontrola może być znacznie prostsza np w oparciu o kwity za odessanie a przy okazji i nie będzie odsysania na lewo.
Oczywiście bardziej widowiskowy jest np patrol 2 skuterów Policyjnych pędzących po jeziorach i koniecznie na sygnale ale takie działanie niczego nie załatwia.
A jak zrobią fale to wszyscy ich zauważą .

Myślę , że większość zapłaci ale zawsze będą i ci inni.
Popatrzcie
Płaci się za wywóz śmieci a ciągle spotykam w lasach czy przy drogach wyrzucone torby ze śmieciami.
Spotykam poustawiane na jezdni i chodniku butelki po piwie i dla "draki" wywrócone Toytoyki , obrócone znaki drogowe , powybijane szyby w przystankach wiaty.
Zazwyczaj czasowo związane jest to z jakąś imprezą.
Szkolną , kościelną , gminną.
Ludzie wiedzą i tolerują.
Policja nie próbuje przeciwdziałać.
( a te dewastacje , butelki itd zawsze prowadzą w te same rejony - posesje )
"Bo to taki dobry chłopiec i przystępuje do komunii".
Margines zawsze będzie szczególnie jak to będzie tolerowane.
Chodzi o to aby to był margines i aby takie zachowania jak syfienie do jeziora spotykało się z odpowiednimi reakcjami i karami jak postuluje Tobo.
Ale rzeczywistym działaniem a nie wodotryskami.
No ale po to i słuzby mają służyć obywatelom a ........................( autocenzura bo mnie Zbyszek wywali za politykę )

Piotr Przybecki

Wysłany: 2018-11-29, 01:48    [Cytuj]

Stwierdzam, że Wasza dyskusja zmierza do:
1. Wywyższania portów, a dokładnie infrastruktury portów.
2. Negowania żeglarstwa tradycyjnego i ekologicznego /saperka i takie tam.../ plus dobijania i nocowania przy brzegu.
3. Czy Wasze poglądy i przemyślenia są szczere, naturalne i od serca? Po co strzelacie sobie w kolano?
4. Pamiętacie, że „ŻEGLARSTWO=SWOBODA”?
5. Nie oglądajmy się na innych i twórzmy swoje, nasze żeglarstwo swobodne na Mazurach.
6. Czy my szkodzimy innym? A może to właśnie inni szkodzą i przeszkadzają nam, żeglarzom?
7. Na przykład prysznic na jachcie – po co? Co ma wspólnego z żeglowaniem? Taki pierd porównywalny z pryszczem na nosie – tez przeszkadza.
8. Skupiamy się na wyposażeniu jachtów, a nie na przygodzie i miejscach, które odwiedzamy.
9. Ilu z Was ostatnio nocowało jachtem na samej wyrzuconej kotwicy, tak szczerze?
Ostatnio zmieniony przez Piotr Przybecki 2018-11-29, 01:53, w całości zmieniany 1 raz  

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2018-11-29, 06:53    [Cytuj]

Piotr Przybecki napisał/a:

4. Pamiętacie, że „ŻEGLARSTWO=SWOBODA”?

Tego nigdy nie rozumiałem. Jak sprzęt może zapewnić jakąkolwiek swobodę? Wg mnie żeglarstwo się wiąże z kupą ograniczeń.

5. Nie oglądajmy się na innych i twórzmy swoje, nasze żeglarstwo swobodne na Mazurach.
6. Czy my szkodzimy innym? A może to właśnie inni szkodzą i przeszkadzają nam, żeglarzom?

Brzmi strasznie. Wręcz koszmarnie. Tworzenie silnego frontu, ustalenie własnych zasad i narzucenia ich pozostałym, tym co nie są z nami. Gdzieś to kiedyś już widziałem... "Proletariat wszystkich krajów - jednocz się" i "precz z burżuazją". Wszakże chodzi nam o "wolność" (pal licho, że tylko naszą i tych, co są z nami).

7. Na przykład prysznic na jachcie – po co? Co ma wspólnego z żeglowaniem? Taki pierd porównywalny z pryszczem na nosie – tez przeszkadza.
8. Skupiamy się na wyposażeniu jachtów, a nie na przygodzie i miejscach, które odwiedzamy.
9. Ilu z Was ostatnio nocowało jachtem na samej wyrzuconej kotwicy, tak szczerze?

A to już mi w ogóle zalatuje nawet wewnętrznymi podziałami żeglarzy. Taką pierwszą jaskółką, weryfikacja "kto godzien".

Mam nadzieję, że miałeś na myśli coś zupełnie innego, niż ostatecznie sformułowałeś.

~Emill`76

Wysłany: 2018-11-29, 08:19    [Cytuj]

Andrzej Drago napisał/a:

Andrzej Drago napisał/a:

Czyli zacząć trzeba od infrastruktury

Andrzeju, pisałem już o tym wcześniej ....i nie bardzo już chcę wracać do tego "gównianego" tematu , ale odpowiedz proszę na pytanie :

- Dlaczego istniejące odsysarki , użytkowane są obecnie niezwykle sporadycznie ?

I fakt ten nie jest wyssany z palca . To fakt potwierdzony m.in przez pracowników Ekomariny Kamień i pracowników przystani "Pod Dębem". Nie trudno się domyślić z czego taki stan rzeczy wynika ....

Stąd uważam, że to nie obecna infrastruktura jest problemem . Problemem jest ignorancja , egoizm , lenistwo i "komfort" . Problemem jest też "edukacja" prowadzona przez niektóre firmy czarterowe . Ta "Edukacja" to szkolenie pt "Jak dyskretnie pozbyć się ścieków , przy użyciu zaworu trójdrożnego" . Bardzo żałuję, że nie udało mi się przekonać kolegi , który 2 lata temu miał okazję dorabiać w jednej z firm czarterowych , czarterujących duże houseboty na WJM . Włos się na głowie jeży , po tym co od niego usłyszałem ..... :evil: W każdym razie materiał nadający się do TVN-owskiej "Uwagi" .

~extant

Wysłany: 2018-11-29, 10:24    [Cytuj]

Andrzej Drago napisał/a:
Myślę ,że zapłaci jak będzie miał gdzie odessać...

Andrzeju, na pewno im więcej odsysarek w portach/marinach WJM tym lepiej.

Ale same odsysarki to niestety nie wszystko... w porcie Ekomarina Ryn sam widziałem duże jachty motorowe zrzucające szare i czarne ścieki bezpośrednio do wody, a jachty te były zacumowane praktycznie kilkadziesiąt metrów od odsysarki, do której to odsysarki przez cały czas naszego pobytu w Rynie nie podeszła nawet jedna jednostka ! Cena za skorzystanie z odsysarki w Rynie to 10zł za ścieki do 1m3 !

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2018-11-29, 10:45    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:
...- Dlaczego istniejące odsysarki , użytkowane są obecnie niezwykle sporadycznie ?

I fakt ten nie jest wyssany z palca . To fakt potwierdzony m.in przez pracowników Ekomariny Kamień i pracowników przystani "Pod Dębem". Nie trudno się domyślić z czego taki stan rzeczy wynika ...

To tylko dwie Ekomariny. Ilekroć stałem w Ekomarinie Węgorzewo, prawie zawsze obserwowałem kolejkę do odsysarki...

~extant

Wysłany: 2018-11-29, 10:56    [Cytuj]

pough napisał/a:
... Ilekroć stałem w Ekomarinie Węgorzewo, prawie zawsze obserwowałem kolejkę do odsysarki...

Robert, ja też widziałem jachty korzystające z odsysarki w Ekomarinie Węgorzewo, ale weź pod uwagę również to, że jest to JEDYNA odsysarka na północy, powyżej okolic Giżycka... a jakiś specjalnie dużych kolejek do niej nie ma. Ot, czasami zdarza się, że podejdą na raz 2-3 jachty... i to góra. :-/
Ostatnio zmieniony przez extant 2018-11-29, 10:57, w całości zmieniany 2 razy  

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2018-11-29, 11:13    [Cytuj]

extant napisał/a:
pough napisał/a:
... Ilekroć stałem w Ekomarinie Węgorzewo, prawie zawsze obserwowałem kolejkę do odsysarki...

Robert, ja też widziałem jachty korzystające z odsysarki w Ekomarinie Węgorzewo, ale weź pod uwagę również to, że jest to JEDYNA odsysarka na północy, powyżej okolic Giżycka... a jakiś specjalnie dużych kolejek do niej nie ma. Ot, czasami zdarza się, że podejdą na raz 2-3 jachty... i to góra. :-/

Panowie
Problem jest bardziej złożony.
Gdyby jachty cumujące w Węgorzewie ( załóżmy 100 na dobę ) miały WC morskie ze zbiornikami tona podstawie rozmów z tymi co mają takie zbiorniki powinni je opróżniać co ok 4 -5 dni czyli dziennie powinno być min 20 , 25 jachtów + te co stają na dziko i wpłyną na odsysanie.
Nie ma odsysarek w wielu miejscach , nie ma jachtów z zbiornikami - stojąc na dziko załatwiają tak jak zawsze.

No i jeszcze jedno - gdzie w Węgorzewie jest zlewnia WC chemicznego i co się dalej dzieje ?

Jeżeli wyposażysz jacht w WC chemiczne to masz problem gdzie to wylać.
Jeżeli wyposażysz w WC morskie a nie masz w pobliżu odssysarki to zo z tym zrobić ?
Np na Śniardwach czy Bełdanach .

Po pierwsze infrastruktura
Kupę musi zrobić każdy.

~Emill`76

Wysłany: 2018-11-29, 11:20    [Cytuj]

Andrzej Drago napisał/a:

Andrzej Drago napisał/a:

Czyli zacząć trzeba od infrastruktury

Andrzeju, pisałem już o tym wcześniej ....i nie bardzo już chcę wracać do tego "gównianego" tematu , ale odpowiedz proszę na pytanie :

- Dlaczego istniejące odsysarki , użytkowane są obecnie niezwykle sporadycznie ?

I fakt ten nie jest wyssany z palca . To fakt potwierdzony m.in przez pracowników Ekomariny Kamień i pracowników przystani "Pod Dębem". Nie trudno się domyślić z czego taki stan rzeczy wynika ....

Stąd uważam, że to nie obecna infrastruktura jest problemem . Problemem jest ignorancja , egoizm , lenistwo i "komfort" . Problemem jest też "edukacja" prowadzona przez niektóre firmy czarterowe . Ta "Edukacja" to szkolenie pt "Jak dyskretnie pozbyć się ścieków , przy użyciu zaworu trójdrożnego" . Bardzo żałuję, że nie udało mi się przekonać do wypowiedzi na forum .....kolegi , który 2 lata temu miał okazję dorabiać w jednej z firm czarterowych , czarterujących duże houseboty na WJM . Włos się na głowie jeży , po tym co od niego usłyszałem ..... :evil: W każdym razie materiał nadający się do TVN-owskiej "Uwagi"
Ostatnio zmieniony przez Emill`76 2018-11-29, 11:20, w całości zmieniany 1 raz  

zenek

Wysłany: 2018-11-29, 11:29    [Cytuj]

Andrzej Drago napisał/a:

No i jeszcze jedno - gdzie w Węgorzewie jest zlewnia WC chemicznego i co się dalej dzieje ?

Jeżeli wyposażysz jacht w WC chemiczne to masz problem gdzie to wylać.
Andrzeju zlewnia wc chemicznego jest w Porcie Keja w zamkniętej komorze na ścianie budynku z sanitariatami. Co się dalej dzieje z tymi ściekami, to wie tylko właściciel portu, ale nie sądzę aby trafiały wprost do kanalizacji, bo oczyszczalnia zareagowałaby na to.
Nieprawdą jest, że wylanie wc chemicznego to jakiś problem. We wszystkich portach jakie znam są zrzutnie ścieków z wc chemicznych.

~extant

Wysłany: 2018-11-29, 11:36    [Cytuj]

Andrzej Drago napisał/a:
(...)Jeżeli wyposażysz jacht w WC chemiczne to masz problem gdzie to wylać...

Nie ma z tym problemu w większości portów/marin na WJM.
Andrzej Drago napisał/a:
Jeżeli wyposażysz w WC morskie a nie masz w pobliżu odssysarki to zo z tym zrobić ?
Np na Śniardwach czy Bełdanach ...

Na Bełdanach są 2 odsysarki, na Mikołajskim są 3 odsysarki... jeżeli ktoś będzie chciał z nich skorzystać to nie ma z tym problemu na jeziorach południowych.
Andrzej Drago napisał/a:
No i jeszcze jedno - gdzie w Węgorzewie jest zlewnia WC chemicznego...

W Węgorzewie zlewnia chemicznych wc jest również w Ekomarinie, tyle, że z drugiej strony budynku, tam gdzie jest też m.in. punkt do zmywania naczyń, pralnia...
Ostatnio zmieniony przez extant 2018-11-29, 11:48, w całości zmieniany 2 razy  

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2018-11-29, 12:29    [Cytuj]

Dziękuję Koledzy
Czyli jak widać byłem niedoinformowany
Czyli do listy trzeba dodać - informacja

1. Infrastruktura
2. Informacja
3. Edukacja
4. Karanie

a wtedy rynek sam wyreguluje czy będzie rozwój WC chemicznego czy WC morskiego w jachtach czarterowych i prywatnych.

Ja do swojego WC chemicznego na przyszły rok wyposażę się w składany wózeczek do wożenia zbiornik - już nie ten kręgosłup.

[ ODPOWIEDZ ]