FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jesienne rozmowy o zanieczyszczeniach jezior
Autor Wiadomość
~karcit

Wysłany: 2018-11-26, 13:57    [Cytuj]

Przede wszystkim, odsysarki muszą stać się powszechnie dostępne. Bo teraz zdaje się występują "sporadycznie". Ale o tym wątek już jest.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-11-26, 14:23    [Cytuj]

Sporadycznie to były dostępne kilka lat temu. Dziś w wielu portach na szlaku są.

https://mazury.info.pl/porty1.html

zenek

Wysłany: 2018-11-26, 14:31    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:
W kontekście wypowiedzi Zenka , gdzie pisał, że problem dotyczy w dużym stopniu prywatnych armatorów .... jeszcze 3-4 lata temu nie dałbym temu wiary. Wydawało mi się , że główny problem w tym zakresie , to jednak firmy czarterowe. Moja wiara jednak ulatniała się stopniowo , gdy na własne oczy przekonywałem się sezon po sezonie ... jak wielu armatorów , ŚWIADOMIE instalowało wc morskie . Dla komfortu rzecz jasna ... mając w d.. środowisko .
To smutne, ale tak rzeczywiście jest. A wydawać by się mogło, że indywidualni armatorzy, to grupa najbardziej świadoma i dbająca o czystość szlaku. bo spędza na nim dużo więcej czasu niż przeciątny turysta wodny.

~extant

Wysłany: 2018-11-26, 16:12    [Cytuj]

zenek napisał/a:
... A wydawać by się mogło, że indywidualni armatorzy, to grupa najbardziej świadoma i dbająca o czystość szlaku. bo spędza na nim dużo więcej czasu niż przeciątny turysta wodny.

No cóż "indywidualni armatorzy" spędzają dużo czasu na wodzie... więc ponad czystość szlaku zaczynają przedkładać własną wygodę. :-(

Jeden z takich "indywidualnych armatorów" posiadających wc morskie bez zbiornika na czarne ścieki przekonywał mnie jakiś czas temu, że jest to rozwiązanie "optymalne", bo grubsze sprawy to on załatwi w portach, a do wc morskiego to tylko sika, a wszyscy sikają do jeziora, więc to zasadniczo nie przeszkadza, a on nie musi latać z chemicznym wc do zlewni, czy też szukać odsysarek. :-/

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-11-26, 16:24    [Cytuj]

I znów temat zszedł na wc.

Tymczasem absolutnie KAŻDY jacht ma zlewozmywak z wyprowadzeniem bezpośrednio za burtę. Niemal każdy myje jacht najtańszą chemią.

To jest wg mnie prawdziwy problem, a nie te kilkadziesiąt kibli armatorów.

Na hausbotach zaczęto montować zmywarki, a nawet pralki automatyczne. Na większych natryski są w zasadzie standardem.

<|Tobo

Wysłany: 2018-11-26, 18:10    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
I znów temat zszedł na wc.

Tymczasem absolutnie KAŻDY jacht ma zlewozmywak z wyprowadzeniem bezpośrednio za burtę. Niemal każdy myje jacht najtańszą chemią.

To jest wg mnie prawdziwy problem, a nie te kilkadziesiąt kibli armatorów.

Na hausbotach zaczęto montować zmywarki, a nawet pralki automatyczne. Na większych natryski są w zasadzie standardem.
- co sprowadza się do edukacji praktycznej, proponowanej kilka postów wyżej nie tylko przez mnie - edukacja poprzez systemowe i respektowane zakazanie wszelkich odpływów z łodzi na WJM, czy to kibel, czy to zlew (pierwszy zakleję u siebie dziurę w dnie - chociaż poza opłukaniem wodą zaburtową nic tam nie trafia ode mnie do wody), czy zmywarka czy prysznic. Wierzę tylko w taką edukację - przepisy - kontrole + wysokie kary. A, że jej nie będzie - będzie jeszcze długo jak będzie.

Dlaczego nikt nie wymaga od np. straży miejskiej w Giżycku kontroli w portach w czasie zdawania czarterów, szorowania pokładów "domestosami"? Piękne pole do wysokich mandatów.

<|węzełek

Pomogła: 17 razy
Wysłany: 2018-11-26, 21:43    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:
artiosso napisał/a:

Potrzebna jest edukacja, a za edukacją winny iść zachęty. Odsysarki, to nowa rzecz na WJM. Może jakoś zachęcić do korzystania z nich ? Zachęcić systemowo ?

.

W kontekście wypowiedzi Zenka , gdzie pisał, że problem dotyczy w dużym stopniu prywatnych armatorów .... jeszcze 3-4 lata temu nie dałbym temu wiary. Wydawało mi się , że główny problem w tym zakresie , to jednak firmy czarterowe. Moja wiara jednak ulatniała się stopniowo , gdy na własne oczy przekonywałem się sezon po sezonie ... jak wielu armatorów , ŚWIADOMIE instalowało wc morskie . Dla komfortu rzecz jasna ... mając w d.. środowisko .
Czy byli tępymi, niewyedukowanymi głąbami , by nie wiedzieć, że ścieki mają negatywny wpływ na jakość wód jezior ? Nonsens. Stąd w "edukację" - jako skuteczny środek , nie wierzę .

Dopóki nie pojawi się system kontroli / kar ...dopóty odsysarki będą wykorzystywane sporadycznie - tak jak dotychczas.

Emilu, jak zwykle trudno się z Tobą nie zgodzić

Piotr Przybecki

Wysłany: 2018-11-26, 21:49    [Cytuj]

A teraz kubeł zimnej wody na Wasze głowy:
Dokładnie pod jakie karne przepisy podlegałbym, gdybym np. chemią kupioną w sklepie myłbym kadłub jachtu lub myłbym naczynia w zlewie z bezpośrednim odpływem za burtę?

<|węzełek

Pomogła: 17 razy
Wysłany: 2018-11-26, 21:55    [Cytuj]

Według prawa naturalnego postępujesz źle.

~karcit

Wysłany: 2018-11-26, 21:55    [Cytuj]

Sporadycznie to były dostępne kilka lat temu. Dziś w wielu portach na szlaku są.

https://mazury.info.pl/porty1.html

No dobra, może nie sporadycznie, ale mimo wszystko odsysanie np. rano, przed zdaniem czarteru trzeba dobrze zaplanować, szczególnie na północy. Jakoś w czerwcu padło hasło, że w Łabędzim Ostrowie odsysarka nie działa. Miałem na weekend An33 z WC "morskim" i teraz pytanie - zasuwać do Węgorzewa, czy da się z rana przeskoczyć 2 razy kanał. Jacht zdawałem w Port Royal.
O odsysarce w YP Piękna Góra wtedy nie wiedziałem.

Przy odbieraniu jachtu od bosmana dowiedziałem się, że nigdzie nie muszę jechać. Tu wszystko idzie bokiem. Nie dopytywałem już o szczegóły. Załatwialiśmy swoje potrzeby w portach. Dzieci i dziadkowie w załodze wymagali krótkich przelotów, więc się dało.
Ostatnio zmieniony przez karcit 2018-11-26, 21:58, w całości zmieniany 1 raz  

~najmita

Wysłany: 2018-11-26, 22:42    [Cytuj]

Ciekawe, że jeszcze nikt nie wymyślił TojTojów z odpływem "za budkę". Dlaczego więc szkutnicy i stocznie wymyśliły taką toaletę?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-11-26, 22:48    [Cytuj]

Piotr Przybecki napisał/a:
A teraz kubeł zimnej wody na Wasze głowy:
Dokładnie pod jakie karne przepisy podlegałbym, gdybym np. chemią kupioną w sklepie myłbym kadłub jachtu lub myłbym naczynia w zlewie z bezpośrednim odpływem za burtę?

http://prawo.sejm.gov.pl/...D20171566Lj.pdf

Art. 83.
5. Ścieki ze statku śródlądowego lub morskiego usuwa się do urządzenia
odbiorczego na lądzie.
6. Przepisu ust. 5 nie stosuje się do statków, na których ze względów
konstrukcyjnych lub bezpieczeństwa nie ma możliwości zainstalowania urządzeń
sanitarnych.

Art. 478. Kto:
6 d) myje pojazdy w wodach powierzchniowych lub nad brzegami tych wód
7) wbrew przepisom art. 83 nie zapewnia ochrony wód przed zanieczyszczeniem
– podlega karze grzywny.

Czyli mandat do 500zl.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-11-26, 22:49    [Cytuj]

Z powyższego przepisy wynika, że żaden nowy jacht nie ma prawa mieć odpływu ze zlewu, natrysku, zmywarki, kibla czy pralki bezpośrednio za burtę.

Czy te, które miały takie odpływy przed wejściem w życie tych przepisów muszą je zaślepić tego nie wiem. Nie jestem prawnikiem.

~karcit

Wysłany: 2018-11-26, 23:31    [Cytuj]

Art. 83.
5. Ścieki ze statku śródlądowego lub morskiego usuwa się do urządzenia
odbiorczego na lądzie.
6. Przepisu ust. 5 nie stosuje się do statków, na których ze względów
konstrukcyjnych lub bezpieczeństwa nie ma możliwości zainstalowania urządzeń
sanitarnych.

Znamiennym może być ten zapis. Wszak flota czarterowa jest zmieniana na nowe jednostki.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-11-26, 23:40    [Cytuj]

Nie znam żadnego współczesnego jachtu czarterowego bez zlewu. Większość ma kabinę wc. Pzepis ten odnosi się do łodzi wędkarskich i małych jachtów sportowych, lub otwartopokładówek.

~karcit

Wysłany: 2018-11-26, 23:43    [Cytuj]

UPS

Zbyt mało uważnie przeczytałem. Zrozumiałem, że chodzi o brak możliwości zainstalowania zbiornika na ścieki. Czytanie ze zrozumieniem się kłania. ;-)
Ostatnio zmieniony przez karcit 2018-11-26, 23:43, w całości zmieniany 1 raz  

~melloon

Wysłany: 2018-11-27, 17:33    [Cytuj]

Na hausbotach zaczęto montować zmywarki, a nawet pralki automatyczne.

Masakra :shock: .
To tylko potwierdza że nie da się problemu załatwić bez karania. I to dotkliwego.
Nie widzę sensu edukacji takiego "biznesu", po prostu sie nie da.

syrenka

Wysłany: 2018-11-27, 19:22    [Cytuj]

melloon napisał/a:
Na hausbotach zaczęto montować zmywarki, a nawet pralki automatyczne.

Masakra :shock: .
To tylko potwierdza że nie da się problemu załatwić bez karania. I to dotkliwego.
Nie widzę sensu edukacji takiego "biznesu", po prostu sie nie da.

A może się da ;-)
Ważna jest edukacja.
My mieliśmy to szczęście, że zaczęliśmy pływanie w "dobrze wychowanym" towarzystwie - mamy zlew na łodzi ale tylko do płukania czystą wodą, łódkę myjemy szczotą i wodą, a kingston - no cóż służy do przechowywania dodatkowych żagli :roll:
Da się :-D

~melloon

Wysłany: 2018-11-27, 19:44    [Cytuj]

A po co jest zmywarka i dwa prysznice na hausbocie ?

syrenka

Wysłany: 2018-11-27, 20:05    [Cytuj]

melloon napisał/a:
A po co jest zmywarka i dwa prysznice na hausbocie ?

Nie wiem - to nie moja bajka, pływam na Bingo, Bolerach Tangach..i właściwie tylko w regatach...na razie.... :-D

[ ODPOWIEDZ ]