FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jesienne rozmowy o zanieczyszczeniach jezior
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-11-25, 06:04    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
Jwwa napisał/a:
Szukałem, z myślą o sezonie 2019r, Maxusa 28 w internecie i dowiedziałem się, że są nadal oferty firm czarterujących jachty na Mazurach z WC morskim, więc o czym tu rozmawiamy?
(...)

Sam fakt montażu morskiego WC nie oznacza wykroczenia. Wykroczeniem jest brak zbiornika wody czarnej w komplecie z takim WC.

Nie jest wykroczeniem.

<|Tobo

Wysłany: 2018-11-25, 10:09    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
artiosso napisał/a:
Jwwa napisał/a:
Szukałem, z myślą o sezonie 2019r, Maxusa 28 w internecie i dowiedziałem się, że są nadal oferty firm czarterujących jachty na Mazurach z WC morskim, więc o czym tu rozmawiamy?
(...)

Sam fakt montażu morskiego WC nie oznacza wykroczenia. Wykroczeniem jest brak zbiornika wody czarnej w komplecie z takim WC.

Nie jest wykroczeniem.
- w/g mnie powinno być. Tak jak ułatwianie prostytucji jest karalne, tak i oferta czarterowa jachtów z WC morskimi, odpływami za burtę powinna być zabroniona. Zaraz ktoś napisze, że wolność i inne bleble - OK, to moje zdanie, jednak ja też mam prawo do wody, gdzie nie ma kału, moczu i zlewozmywakowych chemikaliów.

zenek

Wysłany: 2018-11-25, 11:46    [Cytuj]

Kolejny "gówniany" temat (który to już raz?), z którego niewiele wyniknie oprócz burzliwej dyskusji.
Myślę, że główna oś tej dyskusji będzie po raz kolejny dotyczyła nie tego co najbardziej zanieczyszcza wody jezior. Może to się wielu dyskutantom nie spodoba, ale uważam, że nie ścieki z wc morskich jachtów najbardziej zanieczyszczają wody ale wszechobecna chemia, która do niej trafia.
Pojawią się manipulacje jak np. ta którą napisał Tobo:
Tobo napisał/a:
jednak ilość jachtów od maja do września mała nie jest, niech 4 osobowa załoga co dziesiątego odleje się 5x dziennie do wody, wykupczy, do tego zmycie naczyń po każdym posiłku z płynem do mycia naczyń w zlewie z odpływem zaburtowym, a na koniec czarteru domestosem wyszoruje pokład i kokpit - robi się sporo tego...
No więc Tomku po pierwsze, to ilość jachtów w firmach czarterowych z wc morskim jest niewielka. Znam duże firmy, w które nie posiadają ani jednego takiego jachtu. Za to znam bardzo dużo jachtów indywidualnych armatorów z wc morskimi. To nie jest tak jak sugerujesz w swojej wypowiedzi, że załogi wszystkich jachtów czarterowych na szlaku WJM załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne wprost do wody.

Pomijając jednak kwestię wc. Wszystkie jachty mają zlewozmywaki i to z bezpośrednim odpływem poza nielicznymi wyjątkami. Z tych zlewozmywaków płyną ludwiczki, pury i inna chemia. Moim zdaniem dużo bardziej niebezpieczna dla czystości wód niż za przeproszeniem gówienko. W końcu ryby i ptaki wodne swoje potrzeby w jeziorach załatwiają przez 12 miesięcy w roku i natura daje sobie z tym radę. Nie jestem oczywiście zwolennikiem wpuszczania ścieków z kibelków wprost do wody-wręcz przeciwnie, ale to nie jest podstawowa przyczyna zanieczyszczenia wód.
I teraz pytanie. Jak przekonać ludzi aby nie myli naczyń chemią w jachtowych zlewach? Jak przekonać ludzi aby nie używali płynów do kąpieli w wodach jezior? Obecni na spotkaniu, które zrelacjonował Zbyszek nie dali żadnej odpowiedzi co zrobić z zanieczyszczeniem generowanym przez ruch turystyczny. Obawiam się, że my też rozwiązania nie znajdziemy. Kary i kontrole nic nie dadzą. Jakim cudem wyeliminują one mycie naczyń? Jak zlikwidują używanie chemii do kąpieli w jeziorach.
Sposobem na ścieki z jachtów być może są coraz większe jachty obowiązkowo wyposażone w wc morskie i zbiorniki szarej i czarnej wody bez możliwości bezpośredniego zrzutu.

~extant

Wysłany: 2018-11-25, 13:33    [Cytuj]

zenek napisał/a:
... coraz większe jachty obowiązkowo wyposażone w wc morskie i zbiorniki szarej i czarnej wody bez możliwości bezpośredniego zrzutu.

Coraz większe ?! :shock: ... a np. Solinę 22 już zapomniałeś ?? :-P
Ostatnio zmieniony przez extant 2018-11-25, 13:34, w całości zmieniany 1 raz  

<|Tobo

Wysłany: 2018-11-25, 13:43    [Cytuj]

Zenku, nie zarzucaj mi manipulacji - sam manipulujesz moją wypowiedzią - jeżeli ja piszę (dywaguję, na podstawie swoich obserwacji):
Tobo napisał/a:
niech 4 osobowa załoga co dziesiątego odleje się 5x dziennie do wody, wykupczy, do tego zmycie naczyń po każdym posiłku z płynem do mycia naczyń w zlewie z odpływem zaburtowym, a na koniec czarteru domestosem wyszoruje pokład i kokpit - robi się sporo tego...

A dla Ciebie to jest
zenek napisał/a:
To nie jest tak jak sugerujesz w swojej wypowiedzi, że załogi wszystkich jachtów czarterowych na szlaku WJM załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne wprost do wody.
- to albo nie czytałeś co napisałem, albo ? Dla Ciebie to kolejna gówniana dyskusja, nie bierz więc w niej udziału. Skoro tyle osób to interesuje, oburza - to znaczy , że jest szansa na jakieś zmiany, w podejściu ludzi, przepisach...

Pytanie Zbyszka było o propozycje - moja jest jak napisałem - restrykcyjnie przestrzegany zakaz wszelkich łodzi na WJM z jakimkolwiek odpływem do wody- czy to z kibla czy to ze zlewu.

<|węzełek

Pomogła: 17 razy
Wysłany: 2018-11-25, 14:28    [Cytuj]

Wszystko zależy od świadomości żeglarzy/turystów. Znam takich, co z wszystkimi garnkami lecą w porcie do mycia, i nie załatwiają sie wprost do wody, momo, że czarterują jachty z odpływami wropst do jeziora, ale niestety znam i takich co mają swoje ,,fury" z WC morskim , zbiornikiem na czystą i czarną wodę, TV , solarami i Bóg wie czym jeszcze, a nie chce się im z czystego lenistwa pod odsysarkę. Znam niestety i takich co wypożyczają jachty z czarteru i niestet potrzeby fizjologiczne załatwiają wprost do wody. Niestety w porównaniu do lewackich Szwedów jesteśmy w epoce kamienia łupanego jeśli chodzi o samokontolę w sprawie zanieczyszczania środowiska :cry:

~melloon

Wysłany: 2018-11-25, 14:32    [Cytuj]

Tyle o turystach, a co z osobami związanymi zawodowo z turystyką ?
Osoba sprzątająca jacht, bosman, armator - wszyscy widzą i wiedzą co leci do wody.
Może tu trzeba zacząć ?

zenek

Wysłany: 2018-11-25, 14:50    [Cytuj]

extant napisał/a:
Pamiętam, pamiętam! Miałem na myśli to, że w takim "kurduplu" nie zmieszczą się dwa zbiorniki na ścieki. Ba, nawet jeden.

zenek

Wysłany: 2018-11-25, 14:52    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Zenku, nie zarzucaj mi manipulacji - sam manipulujesz moją wypowiedzią - jeżeli ja piszę (dywaguję, na podstawie swoich obserwacji)
Masz rację. Mój błąd-przepraszam. Nie doczytałem się tego "co dziesiątego".

<|Tobo

Wysłany: 2018-11-25, 18:59    [Cytuj]

Spoko Zenku.
Mówić trzeba, zanieczyszczeń jezior nie brakuje z wielu źródeł, im ich więcej będzie wyeliminowane - tym lepiej dla wszystkich.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-11-25, 19:17    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
artiosso napisał/a:
Jwwa napisał/a:
(...)

Nie jest wykroczeniem.
- w/g mnie powinno być. Tak jak ułatwianie prostytucji jest karalne, tak i oferta czarterowa jachtów z WC morskimi, odpływami za burtę powinna być zabroniona. Zaraz ktoś napisze, że wolność i inne bleble - OK, to moje zdanie, jednak ja też mam prawo do wody, gdzie nie ma kału, moczu i zlewozmywakowych chemikaliów.

No właśnie. Zlewozmywaki absolutnie na każdym jachcie czarterowym mają odpływ bezpośrednio za burtę. O tym jakoś większość przechodzi do porządku dziennego.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-11-25, 19:19    [Cytuj]

extant napisał/a:
zenek napisał/a:
... coraz większe jachty obowiązkowo wyposażone w wc morskie i zbiorniki szarej i czarnej wody bez możliwości bezpośredniego zrzutu.

Przeczytaj jeszcze raz, co Zenek napisał. Coraz większe, bo bez możliwości. Na 22-ce zbyt wiele miejsca nie ma na zbiornik wody szarej.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-11-25, 19:21    [Cytuj]

melloon napisał/a:
Tyle o turystach, a co z osobami związanymi zawodowo z turystyką ?
Osoba sprzątająca jacht, bosman, armator - wszyscy widzą i wiedzą co leci do wody.
Może tu trzeba zacząć ?

Maksymalizacja zysku i minimalizacja kosztów ma znaczenie. Inaczej nie będziesz konkurencyjny, bo inni nie przestaną jeżeli nie będą musieli. Dlatego prawo nie powinno dawać możliwości.

~melloon

Wysłany: 2018-11-25, 19:30    [Cytuj]

No tak, ale to jest bardzo krótkowzroczne, dzisiaj zarobię a jutro z czego będę żył ?
Kto będzie czerterował jacht w gonju ?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-11-25, 19:45    [Cytuj]

Wiele firm czarterowych jest zarejestrowanych poza Mazurami. Po prostu zmienią akwen.

Piotr Przybecki

Wysłany: 2018-11-25, 21:18    [Cytuj]

Ja robię tak:
 na jachcie na wodzie nie używam jakiejkolwiek chemii
 pokład spłukuję wodą - wiadro, szczotka i szmata bez chemii wystarczy
 naczynia /talerze, miseczki/ tylko jednorazowe, przeważnie papierowe – do worka na śmieci i w porcie /bindudze/ do śmietnika
 kubki, łyżki każdy ma swoje i spłukuje tylko wodą w zlewie i wyciera ręcznikiem jednorazowym
 garnki myję w portach, w czasie żeglowania do miski i do bakisty
 siusiamy w lesie i w portowych WC
 „klocki” zakopujemy w lesie – saperka, niezła frajda - lub robimy w portowych WC
 na jachcie kabina WC zawsze jest bardzo praktycznym magazynkiem, tam trzymam pod ręką kapoki, torby, buty w torbie Ikei i chrust na ognisko w innej torbie Ikei
Teraz proszę mi powiedzieć, co robię źle. Czy ja zanieczyszczam jeziora?

~extant

Wysłany: 2018-11-25, 21:31    [Cytuj]

extant napisał/a:
zenek napisał/a:

Przeczytaj jeszcze raz, co Zenek napisał. Coraz większe, bo bez możliwości. Na 22-ce zbyt wiele miejsca nie ma na zbiornik wody szarej.

A może zamiast pouczać mnie co mam jeszcze raz czytać, a czego nie, to przypomnisz sobie 2015 rok i nagrodę główną w kategorii Jacht Żaglowy przyznaną firmie Solina Yacht za Solinę 22 z wc morskim bez zbiornika na czarną wodę ?! :-/
Ostatnio zmieniony przez extant 2018-11-25, 21:31, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-11-25, 23:49    [Cytuj]

Odpowiedzi nie zamierzam powtarzać. Wyszukaj sobie.

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2018-11-26, 12:15    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Dopóki nie będzie respektowanego zakazu przebywania na wodzie wszelakich pływadeł z WC morskimi i zaworami umożliwiającymi spust ścieków do jeziora, zakazu wszelkich odpływów z łódek - to o czym my rozmawiamy? O edukacji? Jaki jej skutek widać dobrze na WJM.
Uważasz Artur, że jak jest zawór trójdrożny to każdy podpłynie pod odsysarkę? W/g mnie nawet jak będzie to za darmo to nie każdy, z lenistwa i "mania wszystkiego w 4 literach", nadal ścieki trafią do wody. Rolnictwo, ścieki komunalne też szkodzą - to oczywiste, jednak ilość jachtów od maja do września mała nie jest, niech 4 osobowa załoga co dziesiątego odleje się 5x dziennie do wody, wykupczy, do tego zmycie naczyń po każdym posiłku z płynem do mycia naczyń w zlewie z odpływem zaburtowym, a na koniec czarteru domestosem wyszoruje pokład i kokpit - robi się sporo tego...

Tomku, masz rację, "zdarzą" się leniwi wodniacy, i mając zawór 3-dr. wypieprzą fekalia do wody. Tym bardziej, że w naszym "gównianych" wątkach były posty, mówiące o tym, że do takiego rozwiązania zachęcają właściciele firm czarterowych swoich klientów.
Tak, jak zdarzają się leniwi wodniacy posiadający WC-chem. i wylewają je do lasu, a może nawet do wody ? Znam kamperowców, którzy wylewają zawartość swoich WC-chem. do lasu, bo twierdzą, że jest to biodegradowalne.

Nie znam się na technice, ale obecność zaworu 3-dr. w instalacji WC stacjonarnego, nazywanego zwyczajowo morskim, na jachcie, ze zbiornikiem na wodę czarną, jest chyba konieczne ?
Chodzi o to, aby móc opróżnić zbiornik np. po zeslipowaniu, np. zimą . I nie musi się to odbywać na ziemię, można podstawić pod wylot wiadra .

Potrzebna jest edukacja, a za edukacją winny iść zachęty. Odsysarki, to nowa rzecz na WJM. Może jakoś zachęcić do korzystania z nich ? Zachęcić systemowo ?

Może jako odpowiedź na pytanie Zbyszka o pomysły, wprowadzić pomysł taki oto, aby po odessaniu fekaliów właściciel jachtu otrzymywał kwit, a gminy WJM robiły na koniec sezonu medialnie rozdmuchaną akcję losowania nagród z takich kwitów ?
Włodarze gmin mazurskich muszą ruszyć z inicjatywą, samo "czysto" się nie zrobi .
Drugim pomysłem jest dofinansowywanie odsysarek w portach. Myślę, że spokojnie można by na to pozyskać fundusze UE.

~Emill`76

Wysłany: 2018-11-26, 12:54    [Cytuj]

artiosso napisał/a:

Potrzebna jest edukacja, a za edukacją winny iść zachęty. Odsysarki, to nowa rzecz na WJM. Może jakoś zachęcić do korzystania z nich ? Zachęcić systemowo ?

.

W kontekście wypowiedzi Zenka , gdzie pisał, że problem dotyczy w dużym stopniu prywatnych armatorów .... jeszcze 3-4 lata temu nie dałbym temu wiary. Wydawało mi się , że główny problem w tym zakresie , to jednak firmy czarterowe. Moja wiara jednak ulatniała się stopniowo , gdy na własne oczy przekonywałem się sezon po sezonie ... jak wielu armatorów , ŚWIADOMIE instalowało wc morskie . Dla komfortu rzecz jasna ... mając w d.. środowisko .
Czy byli tępymi, niewyedukowanymi głąbami , by nie wiedzieć, że ścieki mają negatywny wpływ na jakość wód jezior ? Nonsens. Stąd w "edukację" - jako skuteczny środek , nie wierzę .

Dopóki nie pojawi się system kontroli / kar ...dopóty odsysarki będą wykorzystywane sporadycznie - tak jak dotychczas.

[ ODPOWIEDZ ]