FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Łowienie na spining z użyciem kotwiczek
Autor Wiadomość
~Kswitalski
Kotwica w plecy

Wysłany: 2018-10-20, 20:22   Łowienie na spining z użyciem kotwiczek [Cytuj]

Jestem początkującym wędkarzem. Zakupiłem już troszkę sprzętu, w tym przynęt w celu użycia ich latem na Mazurach. Nasuwają mi się następujące pytania:
Czy łowienie kotwiczkami jest humanitarne? Czy ryby złowione w ten sposób i wypuszczone giną częściej/szybciej? Oraz czy ma sens w takim razie piłować zadziory albo przyczepiać do blaszek pojedyncze ew. podwójne haczyki zamiast kotwiczek?
Co o tym myślicie?
Ostatnio zmieniony przez Kswitalski 2018-10-20, 20:22, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-10-20, 20:31   Re: Łowienie na spining z użyciem kotwiczek [Cytuj]

Kswitalski napisał/a:

Czy łowienie kotwiczkami jest humanitarne? Czy ryby złowione w ten sposób i wypuszczone giną częściej/szybciej?

Łowienie dla przyjemności w ogóle nie jest humanitarne. :-P

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2018-10-20, 20:34   Re: Łowienie na spining z użyciem kotwiczek [Cytuj]

Kswitalski napisał/a:
Co o tym myślicie?
Jak chcesz wypuszczać to warto przygiąć lub spiłować. Są różne przypadki, wypuszczona ryba ma jakieś szanse, ta na patelni już nie. Podobno przeżywalność szczupaka jest bliska na bardzo wysokim poziomie, powyżej 90%, ale trzeba sprawdzić aktualne dane.

~Kswitalski
Kotwica w plecy

Wysłany: 2018-10-20, 21:15   Re: Łowienie na spining z użyciem kotwiczek [Cytuj]

Dzięki za odpowiedź. A wie ktoś czy stosowanie pojedynczych haczyków na blaszkach ma jakiś sens? Łatwiej takie haczyki wyciągnąć bez uszkadzania rybki ale jak wygląda ich efektywność na spiningu?

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2018-10-20, 21:22   Re: Łowienie na spining z użyciem kotwiczek [Cytuj]

Kswitalski napisał/a:
Dzięki za odpowiedź. A wie ktoś czy stosowanie pojedynczych haczyków na blaszkach ma jakiś sens? Łatwiej takie haczyki wyciągnąć bez uszkadzania rybki ale jak wygląda ich efektywność na spiningu?
Nie próbowałem, zawsze łowiłem na pojedyncze haki w gumach i kotwiczki w blachach i woblerach.

~Kswitalski
Kotwica w plecy

Wysłany: 2018-10-20, 21:40   Re: Łowienie na spining z użyciem kotwiczek [Cytuj]

Ok ciekawe. Jutro wypróbuje i zobacze czy coś ugryzie.

<|Tobo

Wysłany: 2018-10-22, 18:15    [Cytuj]

Kotwiczka przy spinningu jest skuteczniejsza jeśli chodzi o zacięcie, jednak trzeba sporo umiejętności, ostrożności żeby odhaczyć niewymiarowego drapieznika z szansą na jego przeżycie po wypuszczeniu. Jak jeszcze łowiłem szczupaki - to jak blacha z kotwiczką to tylko duża i ciężka, żeby małe nie czepiały się. Podobnie z woblerami... Dlatego jak już spinninguję ( w tym roku zaledwie kilka razy...) to guma z pojedynczym hakiem.
Dla mnie nieporozumieniem jest połów szczupaka na żywca z kotwiczką tu już prawie żadnej szansy dla niewymiarowego (lub jeśli chcesz wypuszczać) szczupaka.

~Emill`76

Wysłany: 2018-10-22, 19:16    [Cytuj]

Ja mam zawsze na wierzchu chirurgiczne szczypce z samozaciskiem do odhaczania . Większość szczupaków wypuszczam .

~pzaw

Wysłany: 2018-10-25, 11:46    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:
Ja mam zawsze na wierzchu chirurgiczne szczypce z samozaciskiem do odhaczania . Większość szczupaków wypuszczam .

kleszczyki chirurgiczne.jpg
Plik ściągnięto 1252 raz(y) 8,15 KB

~Emill`76

Wysłany: 2018-10-25, 12:32    [Cytuj]

pzaw napisał/a:
Emill`76 napisał/a:

Mam podobne . Polecam ! naprawdę można szybko rybę oswobodzić , zwiększając jej szanse przeżycia .

<|Tobo

Wysłany: 2018-10-25, 17:28    [Cytuj]

Szczypce to podstawa (obowiązkowa nawet w/g regulaminu). Przy szczupaku warto mieć także jakiś "rozdziawiacz pyska" żeby palców nie kaleczyć. W sytuacji nagłej - nawet gruby patyk w otwarty pysk i dopiero manipulacja w pysku - bezpieczniej dla nas i dla ryby.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2018-10-27, 18:39   Re: Łowienie na spining z użyciem kotwiczek [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Kswitalski napisał/a:

Czy łowienie kotwiczkami jest humanitarne? Czy ryby złowione w ten sposób i wypuszczone giną częściej/szybciej?

A łowienie w celu usmażenia jest pytam z pozycji złowionego szczupaka. Wolałbyś jednak zyć , czy jednak humanitarnie uśmiercony skończyć na patelni. Pytam jako wzięty wędkarz, ale od 15 już w stanie spoczynku :mrgreen:

Sławek

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-10-27, 19:12   Re: Łowienie na spining z użyciem kotwiczek [Cytuj]

Sławek napisał/a:
mazury.info.pl napisał/a:
Kswitalski napisał/a:

A łowienie w celu usmażenia jest pytam z pozycji złowionego szczupaka. Wolałbyś jednak zyć , czy jednak humanitarnie uśmiercony skończyć na patelni. Pytam jako wzięty wędkarz, ale od 15 już w stanie spoczynku :mrgreen:

Co za pytanie. Chciałbyś, aby Cię ktoś okaleczył i wypuścił? Nie mam nic przeciwko wędkowaniu, ale rozpatrywanie tego hobby w aspekcie "humanitarnym" uważam za żart. :-P

~szuwarek13

Wysłany: 2018-11-01, 19:57    [Cytuj]

Co do tematu , to ja w obrotówkach daję pojedynczy hak a na niego małego twistera , okonie nie mogą się temu oprzeć :mrgreen: A dlaczego czasem nie zjeść własnoręcznie złowionej ryby? Są na świecie miejsca że trzeba sobie złowić obiad , bo nie dają za darmo :-/ https://www.youtube.com/watch?v=vS_JP__7SaA

1480551315_76wpcb_600.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 116,46 KB

[ ODPOWIEDZ ]